Własna firma

Agile – kiedy stosować zarządzanie zwinne?

14 września 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

9 komentarzy
Agile – kiedy stosować zarządzanie zwinne?
Zakładanie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporym ryzykiem, a dobrze prosperująca, konkurencyjna firma to wynik ogromnych nakładów czasu i pracy, a także motywacji oraz zaangażowania. Z drugiej strony jednak własne przedsiębiorstwo oferuje szerokie możliwości, stanowiąc jedną z najskuteczniejszych metod zarobku. Z tego też powodu, zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i ci z wieloletnim doświadczeniem, poszukują innowacyjnych metod, mających za zadanie zwiększyć dochody własnej firmy. Jedną z nich jest na przykład zarządzanie Agile.

W niniejszym artykule wyjaśnimy między innymi:

 • Agileco to znaczy?
 • na czym polega metodyka zarządzania Agile
 • w przypadku jakiego rodzaju działalności ta technika zarządzania okaże się najskuteczniejsza
 • jakie są najważniejsze wady i zalety zarządzania projektami Agile 

Zobacz także: Jakie są metody i techniki zarządzania przedsiębiorstwem?

Czym jest metodyka zarządzania Agile?

Metodyka Agile to innowacyjny sposób zarządzania projektami, który cieszy się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców z całego świata. Jej nazwa wywodzi się z języka angielskiego, a w tłumaczeniu na język polski oznacza "zwinny". Dokładne zasady, na których opiera się system funkcjonowania techniki Agile opracowane zostały w roku 2001 przez grupę amerykańskich deweloperów. Pomimo nieformalnego charakteru spotkania, ekspertom udało się stworzyć szczegółowy Manifest Agile, który stanowi niezastąpioną pomoc w przypadku przedsiębiorców, mających w planach rozpocząć swoją przygodę z nowoczesnymi modelami zarządzania. Sam w sobie manifest stanowi istne połączenie różnorodnych metod pracy, kładąc nacisk w szczególności na takie aspekty jak samoorganizacja zespołu, pozytywne relacje pomiędzy poszczególnymi jego członkami oraz, co najistotniejsze, sprytne wykorzystanie innowacyjnych metod programowania komputerowego w pracy.

Video

Szukasz pracy?

Młodszy Specjalista ds. Obsługi Sprzedaży

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Tomaszów Mazowiecki
Dodana

Opiekunka / Pomoc opiekuna / Pomoc techniczna

UNITED KIDS M. DĘBIŃSKA-WĄTOREK, M. RADNY S.C.

 • Kiełczów
 • 4 200-5 600 zł / mc
Dodana
Dodana

Junior Facility Specialist

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana
Dodana

Charakterystyka metodyki Agile

Aby w skuteczny sposób wdrożyć metody zwinnego zarządzania do swojej firmy, należy ukończyć szkolenie Agilecertyfikat jest równoznaczny z posiadaniem specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych umiejętności. Jeśli chodzi natomiast o samą technikę Agile, polega ona przede wszystkim na współpracy. Tyczy się to zarówno tej, zawieranej pomiędzy zespołem programistów a klientem, jak i współpracy podejmowanej pomiędzy pracownikami zespołu. Według Manifestu Agile, od starannego opracowywania planu o wiele większe znaczenie ma komunikacja interpersonalna w zespole pracowniczym. Zarządzanie metodą Agile wymaga zarówno od inicjatora projektu, jak i wykonawców pełnego zaangażowania, kreatywności, nieszablonowego myślenia, a także wykorzystania w swojej pracy innowacyjnych rozwiązań. Przykładem może być tutaj zasada Pareto, wykorzystywana m.in. w środowisku IT.

Projekty Agile wykonywane są w następujący sposób:

 • Wyobrażenie
 • Spekulacja
 • Eksploracja
 • Adaptacja
 • Powrót do spekulacji
 • Zamknięcie

Agile – w jakiej branży sprawdzi się najlepiej?

Agile to technika o szerokim zastosowaniu, która sprawdzi się w przypadku różnorodnych rodzajów firm czy przedsiębiorstw, posiadających rozmaite cele, czy metody działania. Należy jednak podkreślić, iż metodologia zwinnego zarządzania odgrywa szczególną rolę wszędzie tam, gdzie zespół pracowniczy oraz kierownik nastawieni są na poszukiwanie nowych rozwiązań. Techniki Agile gwarantują sukces w przypadku wprowadzania na rynek nowego produktu. Pomogą one usystematyzować szereg prowadzonych badań, a także uskutecznić proces wykonywania testów oraz szukania innowacyjnych dróg, czyniąc te działania sprawniejszymi, prostszymi w wykonaniu, ale równocześnie o wiele bardziej efektywnymi.

Ze względu na kluczową rolę nowoczesnych technologii i metod programowania, Agile znajdzie swoje zastosowanie w branży IT. Pozwala na opracowywanie nowych kodów czy skryptów w sposób, generujący korzystniejsze rezultaty. Zwinne zarządzanie sprawdzi się również w przypadku innych sektorów przemysłowych czy usługowych. Odpowiednia organizacja pracy, sprawną komunikacja pomiędzy członkami zespołu czy skuteczne wprowadzanie nowych rozwiązań to kluczowe działania w również w takich sektorach, jak inżynieria, czy komunikacja. Sprawdzi się również w przypadku HR czy public relations, gdzie istotną rolę odgrywa kontakt z klientem.

Zalety z zastosowania metodyki Agile w przedsiębiorstwie

Dzięki wdrożeniu do swojej firmy metodyki Agile, zarządzanie projektami stanie się skuteczniejsze.

Zobacz, jakie jeszcze zalety niesie za sobą zwinne zarządzanie:

 • zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu,
 • redukcja strat dzięki możliwości szybkiej i efektywnej eliminacji zaistniałych problemów na każdym etapie zarządzania projektem,
 • zwiększenie produktywności - samoorganizujące się zespoły pracownicze, nastawienie na realizację wspólnego celu, poczucie odpowiedzialności za powierzone zadania,
 • wzmocnienie zaangażowania pracowników w realizowany projekt,
 • poprawienie jakości pracy dzięki naciskowi metodyki Agile na poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, spojrzenie na dany projekt z innej perspektywy czy wykorzystanie rozmaitych technik pracy,
 • obniżenie kosztów realizacji projektu, dzięki skupieniu się inicjatora wraz z zespołem pracowników wyłącznie na realnych potrzebach klientów, a nie tych jedynie domniemanych.

Wady z zastosowania metodyki Agile w przedsiębiorstwie

Pomimo niezliczonej ilości niekwestionowanych zalet, jakie techniki zarządzania Agile mogą wnieść do Twojej firmy, metodyka ta posiada również kilka wad. Do jednej z kluczowych możemy zaliczyć przede wszystkim brak skupienia zespołu pracowniczego na określonym zadaniu. Samoorganizacja może przynieść niekiedy wręcz odwrotny skutek od zamierzonego, zmniejszając efektywność pracy, a co za tym idzie, obniżając poziom jakości projektu. Kolejnym minusem jest również uboga dokumentacja – Agile zaleca, aby nie przekraczała ona kilku stron. Takie działania tymczasem mogą prowadzić do utrudnienia komunikacji pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu.

Należy jednak pamiętać, że znaczna większość powyższych sytuacji nie wynika z samej metodologii Agile, a jedynie z jej niewłaściwego użycia. Zespół pracowniczy niekiedy nie potrafi samodzielnie się zorganizować, z tego też powodu to właśnie od managera zależy, czy w przypadku swojej grupy wybierze Agile, a może zdecyduje się na tradycyjne metody zarządzania.

Podsumowanie:
  • Metodyka Agile to innowacyjny sposób zarządzania projektami, który cieszy się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców z całego świata.
  • Charakterystyka metodyki Agile obejmuje przede wszystkim współpracę, zarówno pomiędzy zespołem programistów a klientem, jak i pomiędzy pracownikami zespołu oraz wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań.
  • Metodyka Agile sprawdzi się w przypadku różnych rodzajów firm, szczególnie tam, gdzie zespół pracowniczy oraz kierownik nastawieni są na poszukiwanie nowych rozwiązań.
  • Wady zastosowania metodyki Agile obejmują brak skupienia zespołu pracowniczego na określonym zadaniu, ubogą dokumentację oraz niewłaściwe użycie metodyki przez zespół pracowniczy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie wyróżniamy rodzaje metodyk zwinnych?

Należy pamiętać, iż Agile to szerokie pojęcie, obejmujące kilka technik zwinnego zarządzania. Do najpopularniejszych typów metodyk Agile, cieszących się największym uznaniem zarówno wśród mniejszych, jak i większych firm, zaliczamy: Scrum, Lean, Extreme Programming (XP), Feature-Driven Development (DSDM) czy Clear Crystal.

Jakie wyróżniamy najważniejsze korzyści, płynące z wprowadzenia zarządzania Agile?

Agile niesie za sobą niekwestionowane korzyści, do których zaliczamy przede wszystkim lepsze zarządzanie w sytuacji zmieniających się priorytetów, zwiększenie produktywności członków zespołu oraz skuteczniejszą współpracę pomiędzy biznesem a IT.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

kolega

kolega

A czy ktoś wie, gdzie najlepiej ukończyć szkolenie z metodologii Agile? Wiem, że certyfikat może mi pomóc w znalezieniu pracy.
kodi

kodi

Jako pracodawca, bardzo polecam metodologię Agile w naszej firmie. Dzięki niej, udało nam się zorganizować pracę w zespole i osiągnąć wiele sukcesów. Oczywiście, musieliśmy nauczyć się, jak efektywnie używać tej metodyki.
właśc. Adam

właśc. Adam

Właśnie przeczytałam ten artykuł, ponieważ moja przyszła firma pracuje z metodologią Agile i chciałam dokładnie zrozumieć, na czym ona polega. Wydaje mi się, że to bardzo skuteczna sposób na zarządzanie projektami.
patrycja

patrycja

Bardzo ciekawy artykuł. Wydaje mi się, że gdybym chciał znaleźć pracę w firmie stosującej metodologię Agile, powinienem udać się na szkolenie w tym zakresie.
Elif11

Elif11

Od mojego szefa właśnie dowiedziałem się o metodologii Agile i jestem pod wrażeniem jej możliwości. Wydaje się to być bardzo skuteczny sposób zarządzania projektami, szczególnie w branży IT.
ta!

ta!

Wdrożenie metodyki Agile w mojej firmie dało nam wiele korzyści, szczególnie w zakresie lepszej organizacji pracy, skuteczniejszej komunikacji oraz szybszej realizacji projektów. Jednakże, należy pamiętać, że wymaga to od pracowników większego zaangażowania i dyscypliny.
Anna

Anna

Jestem bardzo zainteresowany szkoleniem Agile, ponieważ słyszałem, że może to zwiększyć moje szanse na znalezienie pracy w branży IT. Mam nadzieję, że będę miał możliwość skorzystania z takiego szkolenia w przyszłości.
Patrycja

Patrycja

Cieszę się, że Agile jest coraz bardziej popularny wśród przedsiębiorców. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie to oznaczało większą ilość ofert pracy w branży IT dla osób o różnym stopniu zaawansowania.
Klaudiusz

Klaudiusz

Agile to naprawdę innowacyjny sposób na zarządzanie różnego rodzaju projektami, szczególnie w branży IT. Jednakże, z pewnością wymaga on pełnego zaangażowania i skupienia, co może być trudne w przypadku niedoświadczonych pracowników.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka