Własna firma

Czy metodyka Lean sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym?

14 września 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

7 komentarzy
Czy metodyka Lean sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym?
Przedsiębiorstwa produkcyjne robią wszystko, by zaoszczędzić czas i zasoby. Jednocześnie chcą one jak najbardziej zwiększyć zyski. Jedną z metodologii stosowaną w tego rodzaju przedsiębiorstwach jest lean management. Zakłada on zmniejszanie marnotrawstwa wszelkich zasobów, którymi dysponuje przedsiębiorstwo. Lean management korzysta z różnych narzędzi. Czym jest ta metodyka oraz czy sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie produkcyjny? Jakie są wady i zalety lean management?

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest Lean Management
 • na czym polega metodyka Lean
 • jakie zalety i wady posiada metodyka Lean Management

Przeczytaj także: Jakie są metody i techniki zarządzania przedsiębiorstwem?

Metodyka Lean – co to jest?

Istnieje wiele sposobów zarządzania przedsiębiorstwem, a jednym z nich jest zmniejszanie marnotrawstwa. Jako wynik wieloletnich badań, rozwoju, wprowadzania ulepszeń w organizacjach powstała w latach 40. XX wieku metodyka Lean Management. Co to oznacza w praktyce? Zgodnie z metodyką Lean, pracownicy różnych firm mają za zadanie produkować najlepsze wyroby, jednocześnie ograniczając jak najbardziej marnotrawstwo wszelkiego rodzaju: materiałów, energii, procesów, czasu. Zastosowanie Lean Management w przedsiębiorstwie skraca czas cyklu pracy, zużycie zasobów oraz zwiększa wydajność.

Video

Szukasz pracy?
Dodana

Obsługa klienta w drogerii kosmetycznej Aleksandrów Łódzki

Work&Profit sp. z o.o.

 • Aleksandrów Łódzki
Dodana

Працівник складу

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Na czym polega metodyka Lean?

Podstawowe zasady Lean Management określone są na podstawie celów, potrzeb i możliwości konkretnej firmy. Jednakże wszystkie przedsiębiorstwa korzystające z Lean Management korzystają z kilku zasad, które stanowią podwalinę metodyki Lean. 

Według tych zasad, wartość produktu powinna być określana na podstawie korzyści dla klienta. Wszystko, co nie wpływa na te wartości, powinno być wyeliminowane, ponieważ jest dla przedsiębiorstwa marnotrawstwem. Firma powinna stworzyć mapę przepływu wartości (z ang. VSM - Value Stream Mapping). Podczas tworzenia mapy pracownicy muszą wziąć pod uwagę wszelkie możliwe sytuacje, w których może dojść do marnotrawstwa. Jednocześnie, na mapie powinny znaleźć się możliwe sposoby zlikwidowania problemów. Celem stosowania metodyki Lean jest wyeliminowanie przerw, przestojów, zakłóceń czy awarii. 

Praca przy zastosowaniu Lean Management opiera się na systemie ssącym. Oznacza to, że gdy pojawia się popyt, przedsiębiorstwo go zaspokaja. Dzięki temu nie tworzy ono zbędnych zapasów, których trudno się pozbyć. Koncepcja Lean Management zakłada ciągłe doskonalenie i posiłkuje się filozofią KAIZEN. 

Narzędzia Lean Management to m.in.:

 • 5S - czyli: sprzątanie, selekcja, sortowanie, samodoskonalenie, systematyka,
 • JIT (ang. Just In Time) - polega na dostarczaniu materiałów w tym momencie, w którym są one potrzebne. Zmniejsza to zapasy i koszty magazynowania,
 • SMED (ang. Single Minute Exchange of Die) - jest to narzędzie, które pozwala na możliwie najszybsze przezbrajanie maszyn,
 • zarządzanie wizualne - zastępowanie informacji opisowych specjalnymi symbolami, które są zrozumiałe dla wszystkich. To narzędzie znacznie przyspiesza komunikację,
 • Poka-Yoke - opiera się na procedurach, które pomagają wykrywać błędy. Według tej koncepcji za błędy odpowiedzialne są właśnie nieodpowiednio zaprojektowane procedury, a nie pracownicy.

Lean Management – zadziała w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym?

Metodyka Lean Management może zadziałać w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Zakłada ona ciągłe doskonalenie i wprowadzanie ulepszeń, czyli pracę zgodnie z japońską filozofią KAIZEN. 

Praca na produkcji opiera się na cyklach pracy maszyn, ich przezbrajaniu oraz kontrolowaniu jakości. Założenia Lean Management sprawiają, że czas cyklu pracy jest krótszy, a dzięki temu pracownicy są wydajniejsi. Przy okazji system ten korzysta z takich narzędzi jak chociażby Poka-Yoke, które ma na celu eliminowanie potencjalnych błędów. Dzięki temu pracownicy popełniają mniej błędów.

Jednocześnie eliminowanie marnotrawstwa zasobów sprawia, że przedsiębiorstwo ponosi mniejsze koszty i generuje dzięki temu większy zysk. Wykorzystanie Lean Management daje przykłady, które mówią o tym, jak ograniczać marnowanie np. energii czy materiałów. Opiera się ona na zaspokajaniu popytu, przez co nie generuje nadmiarowych zapasów. Skraca czas cyklu pracy, wyklucza zbędne przerwy i zapobiega przestojom w postaci awarii. 

Jakie zalety ma stosowanie metodyki Lean w przedsiębiorstwie?

Lean Management w praktyce posiada zarówno wady, jak i zalety. Na początek warto wspomnieć o korzyściach ze stosowania tej metodyki. Stosowanie metodyki Lean Management pozwala na wprowadzenie zasad, dzięki którym pracownicy będą marnować mniej zasobów. Dzięki temu straty są o wiele mniejsze, a co za tym idzie – także koszty. Przedsiębiorstwo dostarcza materiały w odpowiednim czasie, nie tworząc przez to przestojów. Również wyprodukowane dobra są od razu sprzedawane, dzięki temu nie zalegają w magazynie. Zmniejszeniu ulega także czas cyklu pracy, przez co w tym samym czasie można wyprodukować więcej dóbr. Przedsiębiorstwo produkcyjne ma dzięki temu coraz większe zyski, a przepływ środków finansowych jest szybszy.

Lean Management dba także o pracowników. Zgodnie z tą metodyką pracownicy powinni ciągle się rozwijać. Dzięki temu będą mogli brać czynny udział w procesach doskonalących, tym samym wpływając na rozwój firmy. W zakładach, w których stosuje się tę metodykę, kadra kierownicza dba o dobre relacje z pracownikami oraz w poszczególnych zespołach. Jednocześnie zapewniają oni odpowiednie BHP, dzięki temu w przedsiębiorstwie dochodzi do mniejszej liczby wypadków.

Ostatnią zaletą metodyki Lean Management jest coraz wyższa jakość dóbr, które produkuje dane przedsiębiorstwo. Zwiększa to konkurencyjność marki oraz jej zyski.

Jakie wady ma metodyka Lean?

Wprowadzenie metodyki Lean Management wymaga zmian w przedsiębiorstwie. Kadra zarządzająca musi przyzwyczaić się do tego, że podwładni także mogą mieć dobre pomysły oraz mogą mieć wpływ na kształtowanie przedsiębiorstwa. Kierownicy powinni słuchać ich i kierować się pomysłami, które tworzą pracownicy szeregowi. W tym systemie nie ma miejsca na indywidualizm.

Wdrożenie tej metodyki jest czasochłonne. W niektórych przypadkach może wymagać zatrudnienia specjalnej osoby, która będzie kontrolować zmiany zachodzące w przedsiębiorstwie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z zasadą Pareto, już 20% zmian przynosi 80% efektów. Dlatego też warto zacząć od metody małych kroków, które zaczną wprowadzać korzystne zmiany dla przedsiębiorstwa.

Podsumowanie:
 • Metodyka Lean Management to podejście skupiające się na zmniejszaniu marnotrawstwa poprzez produkowanie najlepszych wyrobów przy jednoczesnym ograniczaniu strat związanych z materiałami, energią, procesami i czasem.
 • Koncepcja Lean Management opiera się na ciągłym doskonaleniu i stosowaniu filozofii KAIZEN, co pozwala na skracanie czasu cyklu pracy, ograniczanie marnowania zasobów oraz zwiększenie wydajności i generowanie większych zysków.
 • Metodyka ta może być stosowana w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, ale jej wprowadzenie wymaga zmian w firmie oraz przyzwyczajenia kadry zarządzającej do angażowania pracowników w proces doskonalenia.
 • Korzyścią z zastosowania metodyki Lean Management jest zmniejszenie strat i kosztów, zwiększenie wydajności i zysków oraz dbałość o rozwój pracowników i poprawę relacji między nimi, jednakże jej wprowadzenie wymaga czasu i wysiłku ze strony przedsiębiorstwa.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest Lean Management?

Metodyka Lean Management zakłada, że każde przedsiębiorstwo może i powinno minimalizować marnotrawstwo. Dzięki jej wprowadzeniu zmniejsza się czas cyklu pracy, koszty przedsiębiorstwa, marnowanie zasobów. Przez to zwiększa się wydajność pracowników oraz zysk całej firmy.

Z jakich narzędzi korzysta Lean Management?

Lean Management korzysta z różnych narzędzi, np. 5S i Poka-Yoke. Pierwsze z nich opiera się na samodoskonaleniu, selekcji, sortowaniu, sprzątaniu oraz systematyce. Dzięki temu przedsiębiorstwo jest zadbane i zorganizowane. Poka-Yoke zakłada zaś, że błędy wynikają z niewłaściwie zaprojektowanych procesów i nie są za nie odpowiedzialni pracownicy. Stosowanie Poka-Yoke zmniejsza ryzyko pojawienia się błędu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

7 komentarzy

Pracownik

Pracownik

Ciekawe, że istnieje taka metodyka, która pozwala na zwiększenie wydajności i zmniejszenie marnotrawstwa. Mam nadzieję, że firmy coraz częściej będę z nich korzystać, ponieważ w ten sposób będą mieć większe zyski i mogą zatrudnić więcej pracowników.
Demonika

Demonika

Metodyka Lean wydaje się być bardzo interesująca, ponieważ pozwala na zmniejszenie marnotrawstwa i zwiększenie wydajności, co z kolei wpływa na większe zyski dla przedsiębiorstwa. Jednakże, jak wspomniano, wymaga to zmian w firmie, co może być trudne do przeprowadzenia.
Paulina

Paulina

Ciekawy artykuł! Wydaje mi się, że stosowanie metodyki Lean w przedsiębiorstwie może być bardzo korzystne dla pracowników, ponieważ pozwala na ciągłe doskonalenie i rozwój, co wpływa na podniesienie jakości pracy. Mam nadzieję, że coraz więcej firm będzie korzystać z tej metodyki.
płacowiec

płacowiec

Chciałbym poznać firmę, która stosuje metodykę Lean Management. Jestem przekonany, że mogę wnieść swoje doświadczenie i pomysły do firmy, która dba o swoich pracowników i nie marnuje zasobów. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się znaleźć takie miejsce.
Bakszysz

Bakszysz

Zdecydowanie polecam stosowanie Lean Management w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Dzięki temu udało nam się zredukować koszty i zwiększyć wydajność, a przy okazji dbać o pracowników. Wsparcie kadry zarządzającej jest kluczowe w tym procesie.
Cyna89

Cyna89

Mając wgląd w zalety metodyki Lean, chętnie byłbym pracownikiem firmy, która zastosowała tę metodę. Dzięki temu szanse na zwiększenie zysków danego przedsiębiorstwa są większe, a jednocześnie dba się o pracowników. Mam nadzieję, że w przyszłości znajdę pracę w firmie z taką metodologią.
Roland

Roland

Uważam, że implementacja metodyki Lean Management to świetny pomysł. Dzięki temu mogę pracować bardziej wydajnie, a jednocześnie nie marnować zasobów. Cieszę się, że moje pomysły są brane pod uwagę i mogę być częścią procesów doskonalących w firmie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka