Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1108        SUBSKRYBUJE: 7289
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie róznice, Dokumenty aplikacyjne, Urlop wychowawczy, Wczasy pod gruszą, Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa na okres próbny

PKD - co powinien wiedzieć przedsiębiorca?

PKD - co powinien wiedzieć przedsiębiorca?
Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na otwarcie firmy doskonale wie, czym będzie się zajmować jego przedsiębiorstwo. Trzeba jednak wiedzieć, że przy rejestracji w CEIDG konieczne jest określenie rodzaju prowadzonej działalności i to według kodów PKD. Wiele przedsiębiorców ma z tym problem.

PKD, czyli klasyfikacja działalności gospodarczej jest dla części przedsiębiorców kłopotliwa, gdyż nie zawsze mogą oni przyporządkować swoją działalność do konkretnych kodów. W takim przypadku rodzi się kłopot i pytanie, w jaki sposób nie popełnić błędu już na samym początku. Co więcej, znacząca część osób nie wie, po co powstało PKD i komu jest potrzebne. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, który szuka informacji w tym zakresie, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

 

PKD ? rola statystyczna

Zgodnie z art. 42 ustawy o statystyce publicznej wpisowi do rejestru podmiotów (REGON) podlega wiele informacji o podmiotach prowadzących działalność gospodarczą. Poza takimi danymi, jak nazwa czy adres firmy konieczne jest też określenie rodzaju działalności i to w momencie dokonywania wpisu w CEIDG lub KRS. W teorii taka informacja jest przeznaczona dla przyszłych klientów lub kontrahentów, w praktyce jednak ten aspekt sprowadza się głównie do roli statystycznej. Co więcej, znacząca część osób prowadzących firmy ma problem z określeniem działalności. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy działalność firmy prowadzona jest na wielu polach. Urząd statystyczny, który odpowiedzialny jest za prowadzenie statystyk przedsiębiorstwa zalicza dany podmiot do kategorii na podstawie tak zwanej działalności przeważającej.

 

Przeważająca, drugorzędna i pomocnicza działalność

Z formalnego punktu widzenia ważne jest, że określenie działalności według kodów PKD nie dotyczy każdego przedsiębiorcy. Mowa tu wyłącznie o tych, którzy podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorców. I tak, przedsiębiorca wypełniając formularz CEIDG-1 w rubryce 06.3 jest zobowiązany podać rodzaje działalności według wspomnianych kodów PKD 2007. Warto przy tym pamiętać, że wyróżnić można działalność przeważającą, drugorzędną i pomocniczą.

Wykonywaną działalność przeważającą ustala się najczęściej na podstawie procentowego udziału poszczególnych rodzajów działalności w całkowitej wartości przychodów. Jeżeli zastosowanie tego miernika nie jest możliwe przedsiębiorca musi samodzielnie określić, który z rodzajów wykonywanej przez niego działalności w firmie będzie dominował.

Poza działalnością przeważającą przedsiębiorca powinien również wskazać działalność drugorzędną i pomocniczą. Jest to o tyle ważne, że najczęściej firma zajmuje się realizacją różnych zadań. Trzeba przy tym pamiętać, że działalność drugorzędna to taka, której efektem końcowym są wyroby lub usługi wykonywane dla strony trzeciej. W przypadku działalności pomocniczej mowa o takiej, która wykonywana jest po to, aby wesprzeć dwie pozostałe, czyli przeważającą i drugorzędną.

 

Dopasowanie kodów

Większość firm zajmuje się określoną działalnością przez cały rok kalendarzowy, choć można wyróżnić i takie firmy, które działają na danym polu tylko przez pewien okres (na przykład sezonowo). Z tego też względu specjaliści wskazują, że ważnym jest, aby kody były stosowane w myśl zasady stabilności. Oznacza to, że nowy rodzaj działalności będzie działalnością główną dopiero wówczas, jeżeli stosowany jest przynajmniej przez dwa lata. Taki stan rzeczy pozwala na prowadzenie statystyk, które odwzorowują w większej mierze to, co dzieje się na rynku. Nie bez znaczenia jest to również dla tych klientów lub kontrahentów, którzy poszukują solidnej firmy lub sprawdzają ją w KRS czy CEIDG. Przy ewentualnym problemie z dopasowaniem kodów warto też poradzić się specjalisty lub sprawdzić, w jaki sposób problem rozwiązały firmy, które prowadzą podobną działalność gospodarczą. 

Oceń ten wpis
PKD - co powinien wiedzieć przedsiębiorca?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 16

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.