Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

ZUS DRA - wszystko, co powinieneś wiedzieć

6 kwietnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

0 komentarzy
ZUS DRA - wszystko, co powinieneś wiedzieć
Niezależnie od branży prowadzonej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy są zobligowani do rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Niewypełnienie obowiązków sprawozdawczych, a nawet drobne opóźnienia w tym zakresie mogą skutkować sankcjami finansowymi oraz kontrolą ze strony pracowników ZUS.

O jakich obowiązkach mowa? Do wymogów, jakim muszą sprostać osoby prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, należy między innymi terminowe składanie formularza rozliczeniowego ZUS DRA. Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedzi na następujące pytania:

 • deklaracja ZUS DRA – co to jest?
 • jakie podmioty są zobowiązane do składania jej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?
 • ZUS DRA a Polski Ład – jakie wprowadzono zmiany w tym zakresie?
 • ZUS DRA – jak wypełnić, gdzie i w jakim terminie należy złożyć deklarację?

Rozliczenia na linii przedsiębiorstwo – Zakład Ubezpieczeń Społecznych to ważny, ale nie jedyny aspekt, na który musi zwrócić uwagę właściciel biznesu. Oprócz tego warto posiadać wiedzę np. na tematy związane z możliwością skorzystania z obniżonego ZUS-u. To właśnie dlatego powinieneś przeczytać nasz tekst: Preferencyjne składki społeczne dla nowych przedsiębiorców – jak wygląda to w praktyce?

Czym jest deklaracja ZUS DRA?

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA to formularz, do którego składania jest zobowiązany przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Dokument ZUS DRA musi być składany za każdy miesiąc. W formularzu tym należy umieścić dane rozliczeniowe na temat przedsiębiorcy oraz pracowników.

Kwestie związane z tym, kto podlega obowiązkowi składania deklaracji ZUS DRA, jak należy tego dokonywać itd., regulują w szczegółowy sposób następujące akty prawne:

 • Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych,
 • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2020 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych (...).

Poprawność składania deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA jest sprawdzana m.in. podczas kontroli ZUS. Oczywiście, ZUS DRA to nie jedyny formularz, który należy składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz tego obowiązują także takie formularze jak na przykład ZUS ZWUA (składany w celu wyrejestrowania/zawieszenia firmy).

Video

Szukasz pracy?

Elektryk przemysłowy - Niemcy!!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana
Dodana

Spawacz MAG / TIG - Niemcy!!!

Rübsam Fachkräfte GmbH & Co.KG

 • Niemcy
Dodana

Magister farmacji Kraków

GALEN J.Talik, M.Stolarczyk Spółka Jawna

 • Kraków
Dodana

Płatny Staż w Dziale HR

Nemak Poland Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Kto jest zobowiązany do wypełnienia i złożenia deklaracji ZUS DRA?

ZUS DRA składają osoby prawne, jednoosobowe działalności gospodarcze, fundacje, stowarzyszenia, jednostki samorządu terytorialnego itd. niezależnie od tego, czy – oraz ilu – pracowników zatrudniają.

Jak wypełnić deklarację ZUS DRA po zmianach Polskiego Ładu?

Wraz z początkiem 2022 roku zaczęły obowiązywać w Polsce liczne zmiany w zakresie m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych, preferencyjnych składek ZUS oraz kosztów z tytułu ubezpieczeń ZUS. Modyfikacje te są zbiorczo określane jako tzw. Polski Ład. Zmiany w zakresie Polskiego Ładu objęły również kwestie związane z ZUS DRA – w tym przypadku wprowadzono nowe obowiązki sprawozdawcze dla właścicieli polskich biznesów.

Jeszcze w 2021 roku przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie był zobowiązany do comiesięcznego składania deklaracji ZUS DRA, jeśli nie zatrudniał żadnych pracowników. Co więcej, mógł on uniknąć tego obowiązku sprawozdawczego, jeśli korzystał z pomocy tzw. osób współpracujących, tzn. bliskiej rodziny (małżonek, dziecko, rodzice itd.). Obecnie jednak sytuacja jest inna – przedsiębiorca jest zobowiązany do comiesięcznego składania deklaracji ZUS DRA.

Obowiązek regularnego składania formularza ZUS DRA wciąż nie obejmuje następujących grup podatników:

 • osoby zatrudniające pomoc domową (nianię) do opieki nad dziećmi,
 • kapłani,
 • podatnicy podlegający dobrowolnemu ubezpieczeniu rentowemu lub emerytalnemu.

Gdzie i jak należy złożyć deklarację ZUS DRA?

Sposób składania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA jest uzależniony od kilku czynników. ZUS DRA przez Internet lub w formie tradycyjnej (papierowej) to rozwiązanie dopuszczalne w przypadku zatrudniania do pięciu osób. Jeśli przedsiębiorstwo zatrudnia więcej niż pięciu pracowników, ZUS DRA online to jedyne możliwe rozwiązanie.

Aby wysłać dokumenty w formie elektronicznej, należy skorzystać z programu Płatnik lub Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – to ostanie rozwiązanie jest możliwe, jeśli liczba osób ubezpieczonych nie przekracza stu.

Jeśli chodzi o papierowy druk ZUS DRA, odpowiedni formularz można znaleźć na witrynie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (strona https://www.zus.pl/).

Ponadto, należy mieć na uwadze, że wraz z dokumentem ZUS DRA przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do składania następujących raportów imiennych:

 • ZUS RCA,
 • ZUS RSA.

Te dodatkowe formularze zawierają informacje odpowiednio na temat składek: należnych i wypłaconych. Dane te dotyczą zatrudnionych pracowników. To jeszcze nie wszystko. Pozostałe raporty imienne to między innymi: ZUS RPA (dotyczy przychodów osoby ubezpieczonej osiąganych w ramach pracy na stanowisku nauczyciela) oraz ZUS RSA (w przypadku ubezpieczonych, którzy otrzymali świadczenia z tytułu m.in. urlopu chorobowego).

Video

Jaki jest termin złożenia deklaracji ZUS DRA?

Czas na złożenie deklaracji ZUS DRA przez podatników jest uzależniony od rodzaju podmiotu. I tak, jest to termin:

 • do 5. dnia miesiąca następującego bezpośrednio po raportowanym miesiącu (w przypadku jednostek budżetowych oraz budżetowych zakładów samorządowych),
 • do 15. dnia w przypadku osób prawnych, tzn.: spółek kapitałowych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacji, jednostek samorządu terytorialnego itd.,
 • do 20. dnia – najkorzystniejszy dla płatnika termin dotyczy przede wszystkim jednostek nieposiadających osobowości prawnej (grupa ta obejmuje przede wszystkim spółki partnerskie i komandytowe, a także wspólników spółek).

Co ważne, jeśli powyższe terminy przypadają na dzień ustawowo wolny od pracy lub weekend, deadline w takiej sytuacji zostaje przesunięty na następny dzień roboczy.

Podsumowanie:
 • Deklaracja ZUS DRA to formularz, który przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani składać za każdy miesiąc, niezależnie od ilości zatrudnianych pracowników.
 • Zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie objęły obowiązki sprawozdawcze dla właścicieli polskich biznesów, obecnie przedsiębiorca jest zobowiązany do comiesięcznego składania deklaracji ZUS DRA.
 • W związku z liczbą zatrudnianych pracowników, deklarację ZUS DRA można złożyć przez internet lub w formie papierowej, wykorzystując program Płatnik lub Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest deklaracja ZUS DRA?

Deklaracja ZUS DRA to dokument, który po zakończeniu miesiąca jest zobowiązany składać przedsiębiorca. W formularzu umieszcza się informacje na temat rozliczeń przedsiębiorcy oraz zatrudnionych przez niego pracowników. Szczegółowe kwestie związane z rozliczeniem ZUS DRA reguluje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2020 roku.

Jakie podmioty są zobowiązane do składania ZUS DRA w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?

Są to między innymi osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a także osoby prawne (np. spółki akcyjne oraz sp. z o.o.).

ZUS DRA a Polski Ład – jakie wprowadzono zmiany w tym zakresie?

Do składania deklaracji ZUS DRA są – począwszy od 2022 roku – wszyscy przedsiębiorcy prowadzący w Polsce działalność gospodarczą. Wcześniej, tzn. do dnia 31 grudnia 2021 roku, obowiązek ten nie obejmował (w pewnym uproszczeniu) przedsiębiorców, którzy nie zatrudniali pracowników.

Gdzie i w jakim terminie należy złożyć deklarację ZUS DRA?

Termin na złożenie ZUS DRA jest uzależniony od rodzaju podmiotów – może być to 5., 15. lub 20. dzień następnego miesiąca po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.