!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Niższe składki ZUS? Nie dla wszystkich!

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze

Niższe składki ZUS? Nie dla wszystkich!
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z konieczności dokonywania szeregu opłat. Podatki przedsiębiorca jest zobowiązany odprowadzić do urzędu skarbowego, zaś składki na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne do ZUS. Co warto wiedzieć o przymusowych składkach?

Wiele osób wstrzymuje się z podjęciem decyzji o założeniu działalności gospodarczej, bo obawiają się one kosztów wiążących się z tym krokiem. Nie powinno to dziwić zwłaszcza, że założenie działalności zobowiązuje do oprowadzania składek do ZUS. Są one nie tylko przymusowe, ale ich wysokość nie zależy od dochodu osiąganego przez przedsiębiorcę. W praktyce są oni zobowiązani do tego, by w każdym miesiącu przelać odpowiednią kwotę na rachunek bankowy prowadzony dla ZUS.


Ulgi dla początkujących

By zachęcić przedsiębiorczych do prowadzenia działalności gospodarczej, ustawodawca zdecydował, że zainteresowani mogą skorzystać z ulgi. Obejmuje ona wszystkie składki, jakie przedsiębiorca jest zobowiązany odprowadzać: społeczne, zdrowotne i na Fundusz Pracy. W skład składek społecznych wchodzą następujące składki: emerytalna, chorobowa, rentowa i wypadkowa. Składka chorobowa jest składką nieobowiązkową – pracodawca może zdecydować, czy będzie ją opłacał, czy też nie. Składkę na ubezpieczenie wypadkowe należy odprowadzać w różnej wysokości, najczęściej podawana wartość dotyczy płatników, którzy nie zgłaszają do ubezpieczenia więcej niż 9 osób.

Ile w praktyce zapłaci osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z ulgi? W 2015 r. kwoty są następujące: 153,93 zł za ubezpieczenie społeczne bez chorobowego, 166,79 zł za ubezpieczenie społeczne z chorobowym, 279,41 zł kosztuje ubezpieczenie zdrowotne, 12,86 zł należy przelać tytułem składki na Fundusz Pracy.


Ulga? Nie dla każdego

Niższy wymiar składek mogą opłacać przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający prowadzenie przedsiębiorstwa. Warto przy tym zauważyć, że ulga jest ograniczona czasowo – niższy ZUS opłacać można maksymalnie przez 24 miesiące. Ponieważ ZUS liczy pełne miesiące, to osoby, które rozpoczną prowadzenie firmy drugiego dnia miesiąca, faktycznie niższe składki będą mogły odprowadzać przez 25 miesięcy. To duże ułatwienie finansowe, zważywszy, że początkujący najczęściej muszą liczyć się z mniejszą ilością zleceń, a faktury nierzadko wystawiają dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Z ulgi dla początkujących przedsiębiorców w zakresie składek ZUS nie mogą skorzystać jednak wszyscy. Trzeba pamiętać, że z takie rozwiązanie nie jest przewidziane dla osób, które wcześniej prowadziły działalność – w przypadku byłych przedsiębiorców konieczne jest odczekanie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych, by móc ponownie skorzystać z preferencyjnej wysokości składek.


Optymalizacja składek. Czy to możliwe?

Ponieważ składki ZUS to spore obciążenie finansowe dla przedsiębiorców, wielu z nich zastanawia się, czy można obejść przepisy. W ostatnich latach na rynku pojawiły się firmy oferujące klientom nie tylko możliwość optymalizacji składki wypadkowej (ma to znaczenie zwłaszcza dla firm zatrudniających wielu pracowników), lecz także przeniesienie działalności do jednego z krajów europejskich, w których składki są znacznie niższe (np. Słowacja, Wielka Brytania).

Skorzystanie z możliwości optymalizacji kosztów składek jest dobrym rozwiązaniem, choć powinno być dokładnie przemyślane przez przedsiębiorcę. Choć przeniesienie firmy za granicę jest możliwe, to wykorzystywanie nieprecyzyjnych przepisów może w konsekwencji przynieść więcej szkód niż pożytku. O tym powinien pamiętać każdy przedsiębiorca zainteresowany takim rozwiązaniem.

Podziel się

4 komentarze

Lola

Lola

Artykuł przydatny. Dotyczy niektórych przedsiębiorców.
moja firma

moja firma

Niższe składki ZUS? Nie dla wszystkich! Ja płaciłem przez rok niską składkę ZUS, bo zacząłem prowadzić działalność gospodarczą. Chyba taka zniżka może być przez 2 lata.
zusowiec

zusowiec

Niskie składki to powinny być wysokie składki, a osoba z małym zusem powinna symbolicznie lub nic przez 2 lata wpłacać. nawet 500złotych inwestowane w reklamę pozwoliłoby lepiej zacząć.
Elwro

Elwro

Czy w tym roku ta sprawa ze składkami została jakoś zaktualizowana? Czy może ktoś napisać jak jest teraz w 2019 roku pod tym względem. ZUS powinien byc dużo niższy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.