Poszukiwanie pracownika

Gig ekonomia - czym jest i co daje?

6 kwietnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

10 komentarzy
Gig ekonomia - czym jest i co daje?
Rynek pracy zmienia się w dynamicznym tempie i trudno jest dziś wskazać, w którym kierunku zmierza. Można za to rozpoznawać nowe trendy i poddawać je dokładnej analizie. Jednym z nich jest rozwijające się od lat zjawisko GIG Economy, które zyskuje na znaczeniu także w naszym kraju. Czym jest GIG ekonomia, jakie możliwości daje i jaka jest jej przyszłość? Warto dokładnie się nad tym zastanowić i spróbować odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się w tym kontekście pytania.

Zobacz także artykuł: A może współdzielenie biura? Coworking coraz popularniejszy! 

GIG ekonomia — czym jest i co daje?

Ekonomia GIG zyskuje coraz większą popularność na rynku pracy i nic w tym dziwnego, ponieważ tego rodzaju model pracy zakorzenił się już na stałe w światowej gospodarce. Rozwiązanie to jest już nie tylko domeną osób młodych, ale także doświadczonych pracowników, którzy po latach postanawiają zmienić swój tryb pracy. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega ekonomia GIG i jakie znaczenie ma na naszym rodzimym rynku pracy. 

Czym jest GIG ekonomia?

GIG ekonomia to nic innego jak rodzaj gospodarki, który opiera się na elastycznej pracy tymczasowej. W praktyce polega na realizowaniu przez daną osobę pojedynczych zadań, zleceń czy projektów. W tym kontekście najczęściej zestawiamy to pojęcie z freelancingiem czy mówimy na to po prostu: praca na żądanie. GIG praca coraz częściej nie jest już jedną z wielu opcji czy sposobem na “dorobienie” sobie do etatowego wynagrodzenia, lecz staje się standardem i sposobem na zawodowe życie. Ten rodzaj pracy sprawdza się w niemal każdej branży, a duży wpływ na jego popularność ma z całą pewnością rozwój technologii i możliwość wykonywania zleceń w sposób zdalny. Dobrym przykładem takiego działania jest między innymi prowadzenie wirtualnego biura. W tym miejscu warto dokładnie zapoznać się z tym tematem i sprawdzić na przykład, ile kosztuje korzystanie z usług wirtualnych biur

Szukasz pracy?

(PS) Sprzedawca / Ekspedientka

SGP APT Sp. z o.o.

  • 4 700-5 000 zł / mc
  • Skwierzyna
Dodana
Dodana

Spawacz TIG nierdzewka

IK Hofmann GmbH

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Wrocław
Dodana

Jakie są zalety, a jakie wady ekonomii współdzielenia?

GIG, znany także pod pojęciem: ekonomia współdzielenia, ma oczywiście swoje mocne oraz słabsze strony. Do tych pierwszych można zaliczyć spory zakres elastyczności oraz możliwość zachowania mobilności bez konieczności rezygnowania z pracy. Najczęściej jedynym niezbędnym narzędziem do wykonywania zleconych zadań jest bowiem komputer z dostępem do internetu. Można więc pracować dla dowolnego klienta, z każdego miejsca na świecie. Zaletą GIG ekonomii jest również możliwość pogodzenia pracy z inną formą aktywności, w tym właśnie podróżami czy też studiami. Jedną z zasadniczych wad tego rozwiązania jest brak sztywnych uregulowań prawnych, a co za tym idzie - przywilejów wynikających choćby z umowy o pracę. Mowa tutaj o wszelkiego typu urlopach, zasiłkach, chorobowym itp. Ponadto, przedstawiciele GIG economy w większości przypadków są zobligowani do rejestracji własnej działalności gospodarczej, a więc biorą na siebie wszelkie zobowiązania wynikające z ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych i wielu innych. Istnieje więc zagrożenie, że w przypadku mniejszej liczby zleceń, stracą oni płynność finansową. 

Statystyki powszechności GIG ekonomii?

Wszystko wskazuje na to, że GIG ekonomia nie jest przemijającą modą, lecz zjawiskiem, które już odgrywa znaczącą rolę i raz na zawsze zmienia zasady na rynku pracy. Było to widoczne szczególnie w obliczu pandemii COVID-19 i przejściu z pracy stacjonarnej na tryb zdalny. Wówczas wiele osób podjęło decyzję o przekwalifikowaniu się, rezygnacji ze stabilnych etatów i pracy na własny rachunek. Zgodnie z danymi pochodzącymi z raportu “Era freelancera, czyli przyszłość rynku pracy” przygotowanego przez EY, przedstawiciele GIG ekonomii mogą stanowić obecnie nawet 20-30% zasobów ludzkich na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, a w samej Unii Europejskiej osoby samozatrudnione stanowią kilkanaście procent ogółu zatrudnionych. Co ciekawe, ostatnie raporty pokazują jasno, że Polska plasuje się w czołówce państw o największym procencie osób, które pracują na własny rachunek, a liczba ta z roku na rok rośnie. 

Dlaczego firmy decydują się na korzystanie z GIG ekonomii?

Rosnące zainteresowanie GIG ekonomią pokazuje jasno zmiany kulturowe na rynku pracy. To właśnie między innymi w tym aspekcie upatruje się przyczyn tak dużej popularności GIGerów. Pracodawcy zatrudniając ich do pracy tymczasowej chcą wprowadzić powiew świeżości i spróbować nowych rozwiązań. Poza tym, ogromne znaczenie ma również wysoki poziom kompetencji wielu freelancerów, ich wiedza oraz konkurencyjna cena oferowanych usług. Przedsiębiorca może wybrać do realizacji danego zadania osobę, która specjalizuje się w konkretnym zagadnieniu, a przy okazji nie naraża się na żadne koszty stałe. 

Kto najwięcej zyska na ekonomii współdzielenia?

Ekonomia współdzielenia zdążyła już zmienić reguły gry na światowych rynkach. W obecnych czasach kluczem do sukcesu jest zachowanie przez przedsiębiorców odpowiednich proporcji pomiędzy liczbą pracowników zatrudnionych na umowie o pracę oraz właśnie GIGerów. Ci pierwsi stanowią stabilny fundament każdej firmy, posiadają liczne udogodnienia, ale także są uzależnieni od woli pracodawcy i zobowiązani do wykonania zapisów umowy. Drudzy natomiast są dodatkową siłą roboczą, która pojawia się, realizuje przyjęte założenia i znika, zostawiając miejsca innym. Eksperci nie mają wątpliwości, że przyszły rynek pracy będzie należeć głównie do przedstawicieli GIG economy, ale na szczęście zyskają na tym wszyscy - począwszy od samych zainteresowanych, przez zleceniodawców, kończąc na odbiorcach towarów czy usług. 

Podsumowanie:
  • GIG ekonomia to elastyczna praca tymczasowa realizowana przez osoby podejmujące się pojedynczych zadań, projektów czy zleceń, która zyskuje na popularności na całym świecie.
  • Przyrost zainteresowania wynika z możliwości pracy zdalnej i rozwoju technologii oraz rosnącej liczby osób, które decydują się na pracę na własny rachunek.
  • Największą zaletą ekonomii współdzielenia jest spory zakres elastyczności oraz zachowanie mobilności bez konieczności rezygnowania z pracy, natomiast jedną z głównych wad jest brak sztywnych uregulowań prawnych i ubezpieczeń społecznych.
  • Wg. raportu EY, przedstawiciele GIG ekonomii mogą stanowić nawet 20-30% zasobów ludzkich na rynku pracy w USA, a samo zjawisko stało się jednym z filarów rynku pracy zmieniając zasady i wywołując zmiany kulturowe.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest GIG ekonomia?

Ekonomia GIG to model pracy na własny rachunek, który opiera się na realizowaniu szeregu zleceń dla wielu różnych klientów. Mamy więc tutaj do czynienia z umowami krótkoterminowymi, dotyczącymi często konkretnego projektu. Tego rodzaju rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność i zmienia światowy rynek pracy nie do poznania.

Ekonomia GIG - co daje?

Przede wszystkim pozwala zachować sporą elastyczność, zleceniobiorca może swobodnie dysponować swoim czasem, wybierać wyłącznie te zadania, które go interesują, pracować z dowolnego miejsca, często jedynie przy pomocy komputera z dostępem do internetu. Dzięki temu zyskuje także druga strona oraz sami klienci, ponieważ realizowane w ten sposób usługi są tańsze niż miałoby to miejsce w przypadku zatrudnienia pracownika na etacie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

jóżef

jóżef

Zastanawiam się, czy GIG ekonomia to naprawdę dla mnie, jako osoby poszukującej stałej pracy. Czy pracodawcy będą mnie traktować jako freelancerów, a nie pracowników na stałe stanowisko? To dla mnie ważne pytanie.
nie dam się

nie dam się

Jako pracownik doceniam GIG ekonomię za jej elastyczność i możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ często jestem w podróży, a dzięki freelancingowi mogę nadal zarabiać.
Chińczyk

Chińczyk

Jako osoba bezrobotna zastanawiam się, czy GIG ekonomia jest dla mnie. Nie mam doświadczenia w freelancingu ani w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Czy jest to naprawdę realne rozwiązanie dla mnie?
pracodawca Jarek

pracodawca Jarek

Dla mnie GIG ekonomia to nie tylko sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale także pozyskanie specjalistów w różnych dziedzinach, których nie byłbym w stanie zatrudnić na stałe. To bardzo korzystna opcja dla mnie i mojej firmy.
Ula

Ula

Dla mnie jako osoby poszukującej pracy, GIG ekonomia wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Jednak mam obawy co do stabilności finansowej i braku zabezpieczeń socjalnych. Czy to jest naprawdę opłacalne długoterminowo?
Daryjka

Daryjka

GIG ekonomia to świetne rozwiązanie dla pracowników, którzy chcą mieć elastyczny czas pracy i móc realizować zlecenia z dowolnego miejsca na świecie. Jest to szczególnie pomocne w obecnych czasach, kiedy wiele firm przechodzi na pracę zdalną.
Linda Jan

Linda Jan

Jako osoba bezrobotna zastanawiam się, czy GIG ekonomia jest dla mnie i czy w ogóle będę w stanie znaleźć stałe źródło dochodu w ten sposób. Czy to jest coś, co sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasu?
Mariusz

Mariusz

Dla mnie jako pracodawcy GIG ekonomia to świetna opcja, ponieważ pozwala mi skorzystać z wydarzeń freelancerskich, kiedy potrzebuję dodatkowej siły roboczej. Wiedza, którą posiadają freelancerzy, jest często specjalistyczna i to mnie przyciąga.
Budowlaniec

Budowlaniec

Jako osoba poszukująca pracy zastanawiam się, czy GIG ekonomia faktycznie jest opłacalna i stabilna. Mam obawy co do płynności finansowej i braku zabezpieczeń socjalnych. Czy naprawdę warto?
Erdogan

Erdogan

Jako pracownik muszę powiedzieć, że GIG ekonomia to naprawdę świetna opcja dla osób, które chcą mieć wolność w wykonywaniu swojej pracy. Zalety są spore, a wada dotycząca braku uregulowań prawnych powinna być poprawiona w przyszłości.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.