Własna firma

Wirtualne biuro. Pomysł na intratny biznes?

28 lutego 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 10 głosów

10 głosów

7 komentarzy
Wirtualne biuro. Pomysł na intratny biznes?
Popularność wirtualnych biur rośnie, a wiele osób zastanawia się, czy nie warto spróbować swoich sił właśnie w tym segmencie rynku. Prowadzenie takiej działalności może być sposobem na spełnienie zawodowych aspiracji i jednocześnie przynieść konkretny zarobek. Nie obejdzie się jednak bez inwestycji.

Prowadzenie firmy jest wyzwaniem – jej właściciel musi zadbać o szereg szczegółów. Ponieważ większość przedsiębiorców szuka oszczędności na wszystkich płaszczyznach, część rozważa możliwość skorzystania z wirtualnych biur. Funkcjonują one w Polsce od niedawna, dlatego nie wszyscy wiedzą, czym one właściwie są.

Wirtualne biuro – co to jest?

Wirtualne biuro to nowoczesne rozwiązanie, którego największą zaletą jest fizyczny adres do rejestracji działalności gospodarczej bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z wynajmem fizycznego biura.

Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób, które prowadzą działalność online i choć nie potrzebują stałego dostępu do biura, to oficjalny adres jest niezbędny dla celów rejestracyjnych, korespondencyjnych, czy też wizerunkowych.

Wirtualne biuro zapewnia takie usługi jak:

 • obsługa poczty przychodzącej,
 • możliwość wykonywania czynności biurowych,
 • ostęp do przestrzeni biurowej na spotkania z klientami.

Kto może skorzystać z wirtualnego biura?

Z rozwiązania, jakim jest wirtualne biuro, najchętniej korzystają:

 • przedsiębiorcy,
 • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
 • copywriterzy,
 • headhunterzy,
 • start-upy,
 • osoby wykonujące pracę zdalną oraz osoby mieszkające za granicą.

Dzięki temu można osiągnąć znaczące oszczędności i uniknąć konieczności rejestracji firmy pod własnym adresem domowym, co jest szczególnie ważne dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania lub nie mogą uzyskać zgody na rejestrację działalności w wynajmowanym lokalu.

Ile kosztuje otworzenie wirtualnego biura?

Koszty otwarcia wirtualnego biura z pewnością nie należą do najmniejszych. Wszystko dlatego, że lokalizacja takiej działalności gospodarczej ma olbrzymie znaczenie dla potencjalnych klientów. Z tego też względu największym kosztem jest wynajem pomieszczeń w jednym z biurowców zlokalizowanych w centrum miasta. Lokal musi być przy tym odpowiednio duży, by można było z niego wydzielić np. strefę pracy. W tej umieścić można np. biurka, które będą mogli wynajmować zainteresowani przedsiębiorcy (więcej: „A może współdzielenie biura? Coworking coraz popularniejszy!”).

Jeżeli wirtualne biuro ma spełniać oczekiwania również dużych firm, to powinno oferować również dobrze wyposażoną salę konferencyjną.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Elektromechanik

SMART-HR

 • Lubliniec
Dodana

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

 • Mińsk Mazowiecki
Dodana

Kierowca kat. B Kraków od zaraz

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

 • Kraków
 • 4 242-9 081 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Ile kosztuje wynajem przestrzeni biurowej w centrum miasta? Ceny są zróżnicowane, wiele zależy od standardu wykończenia, część biur można wynająć już z niezbędnych wyposażeniem. Z tego też względu wynajem przestrzeni biurowej w centrum miasta stanowi najpoważniejszy wydatek.

W nowoczesnych biurowcach ceny mogą sięgnąć nawet 108 zł netto za metr kwadratowy miesięcznie w przypadku Warszawy.W mniejszych biurowcach, w różnych miastach Polski, ceny mogą zaczynać się już od około 30 zł netto za metr kwadratowy miesięcznie, sięgając nawet 130 zł netto za miesiąc, przy czym najdroższe są Warszawa i Wrocław​​.

Podane ceny są orientacyjne i mogą się zmieniać w zależności od wielu czynników. Ważne jest, aby przy poszukiwaniu idealnej przestrzeni biurowej uwzględniać wszystkie koszty, nie tylko czynsz, ale również opłaty eksploatacyjne i inne możliwe dodatkowe koszty.

Biuro wirtualne wymaga obsługi

By wirtualne biuro działało sprawnie, niezbędne jest zatrudnienie pracowników. Nie mogą to jednak być przypadkowe osoby. Zatrudnienie np. księgowej, nawiązanie współpracy z kancelarią radcowską, a nawet agencją marketingową, pozwala zaoferować szeroki wachlarz usług, co ma istotne znaczenie – zdecydowana większość przedsiębiorców doceni taką możliwość. A zatrudnienie specjalistów wiąże się z konkretnymi kosztami. 

Video

Jak rozpromować biuro wirtualne?

Nawet najlepiej wyposażone wirtualne biuro potrzebuje reklamy na starcie. Dzięki niej może zainteresować potencjalnych klientów swoją ofertą. Na jaką reklamę postawić, by była ona skuteczna? Przyda się zarówno tradycyjna, jak i internetowa. O tym, jak należy reklamować swoją firmę w internecie, przeczytasz w tym artykule.

Marketing przyda się zarówno w początkowej fazie prowadzenia firmy, jak i później. Dobrze, by właściciel biura pomyślał o reklamie również na zewnątrz budynku. Sprawdzą się flagi, banery czy potykacze zewnętrzne i wewnętrzne – każde rozwiązanie jest dobre, by zainteresować potencjalnych klientów i zachęcić ich do skorzystania z oferowanych usług.

Dlaczego warto zdecydować się na usługi biur wirtualnych?

Biuro wirtualne to nie tylko miejsce, w którym odbierzemy korespondencję firmową. W większości przypadków to także przestrzeń do pracy w ramach coworkingu. Coraz więcej biur wirtualnych ma w swych zasobach także sale szkoleniowe, które można wynająć na konkretne godziny, np. w celu spotkania się z klientem i omówienia nowego zlecenia.

Biuro wirtualne to doskonałe rozwiązanie, jeśli firma nie chce ponosić stale kosztów rzędu kilku tysięcy złotych miesięcznie związanych z wynajęciem tradycyjnego biura. W końcu wiele zawodów nie wymaga od nas tego, abyśmy każdego dnia siedzieli w nim po 8 godzin dziennie.

Cena za wynajem biura wirtualnego zależy od tego, na jakie dodatkowe opcje się zdecydujemy. Czy skorzystamy tylko z adresu korespondencyjnego i do rejestracji działalności czy może również będziemy chcieli korzystać z przestrzeni coworkingowej, sal szkoleniowych, wsparcia informatycznego, pakietu usług biurowych itp.

Czy otworzenie wirtualnego biura to dobry pomysł na biznes?

Otworzenie wirtualnego biura może być dobrym pomysłem na biznes, szczególnie w obecnych czasach, kiedy praca zdalna i elastyczność stały się kluczowe dla wielu przedsiębiorstw i pracowników. Wirtualne biura oferują szeroki zakres usług, na które obecnie jest wysokie zapotrzebowanie. Są to rozwiązania szczególnie atrakcyjne dla osób pracujących zdalnie, freelancerów, małych firm oraz przedsiębiorstw chcących zarejestrować działalność pod prestiżowym adresem bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów wynajmu tradycyjnego biura​​​​.

Decyzja o otwarciu wirtualnego biura jako biznesu powinna być jednak poprzedzona dokładną analizą rynku i potencjalnych klientów. Warto zastanowić się, jakie konkretne usługi i w jakim zakresie będą najbardziej pożądane przez lokalnych przedsiębiorców, firmy międzynarodowe czy osoby pracujące zdalnie. Istotne jest także zapewnienie wysokiej jakości obsługi i szerokiego zakresu usług, aby przyciągnąć i utrzymać klientów.

Video

Podsumowanie

Przed podjęciem decyzji o otwarciu własnego wirtualnego biura, warto dokładnie przeanalizować rynek i zidentyfikować potencjalnych klientów, aby dostosować oferowane usługi do ich potrzeb. Niezbędne jest również zapewnienie wysokiej jakości obsługi klienta oraz szerokiego zakresu usług.

Nie bez znaczenia jest przemyślenie wszystkich kosztów związanych z uruchomieniem i prowadzeniem wirtualnego biura – taka analiza pomoże w przygotowaniu realistycznego planu finansowego.

To może Cię również zainteresować

Coworking - poszerz swoje biznesowe kontakty

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

7 komentarzy

Olena

Olena

Do prowadzenia wirtualnego biura jakie PKD, oraz czy powinna firma być VATowcem? Z góry dziękuje za odpowiedz
Grzegorz Rzycki

Grzegorz Rzycki

W każdym miejscu gdzie danej opcji nie ma może to być dobre rozwiązanie. Trzeba tylko sprawdzić jaki byłby ew. popyt.
norbert

norbert

Prawda jest taka, że można z tego korzystać oraz tworzyć taką przestrzeń.
Filozof

Filozof

Wirtualne biura to obecnie bardzo przydatne usługi dla małych i nie tylko biznes-graczy. Kiedyś trzeba było przepłacać lub samemu tracić czas a tutaj za niewygórowane koszty można mieć full usługę.
Mucha Sebastian

Mucha Sebastian

Fajny artykuł. Wirtualne biuro. Pomysł na intratny biznes? Wirtualne biuro. Ile to kosztuje? Biuro wirtualne wymaga specjalistów. Dla kogo wirtualne biuro? Dlaczego warto zdecydować się na usługi biur wirtualnych? Wszystkie informacje mi potrzebne, zdobyłem z tego artykułu.
Alicja

Alicja

Niezależnie od wybranej usługi możesz mieć pewność, że doświadczony księgowy będzie miał kontrolę nad twoją sytuacją finansową. Taki interes też dobry jak się ma wiedzę.
Olga

Olga

Zapewniają naszym klientom szeroki zakres usług w zakresie rachunkowości i rachunkowości podatkowej, rejestracji przedsiębiorstw o ​​różnych formach własności, prowadzimy konsultacyjną recepcję w kwestiach prawnych i finansowych.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.