Działalność gospodarcza

Czy firma musi posiadać rachunek bankowy?

13 listopada 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

12 komentarzy
Czy firma musi posiadać rachunek bankowy?
Rachunek bankowy dla firmy nie zawsze jest koniecznością prawną, ale założenie takiego rachunku wiele ułatwia każdemu przedsiębiorcy. Jaki rachunek dla firmy wybrać? Prawdopodobnie nawet najmniejsze firmy w końcu zdecydują się na prowadzenie rachunku firmowego.

Czy firma musi posiadać rachunek bankowy?

Wprawdzie posiadanie rachunku bankowego przez firmę nie wynika jako obowiązek z przepisów, jednakże na pytanie o konieczność posiadania firmowego rachunku bankowego należy odpowiedzieć twierdząco. Z dwóch choćby powodów. Już prawne zapisy dotyczące przedsiębiorców i zeznań podatkowych nakazują prowadzić działalność gospodarczą w ten sposób, aby kontrahenci mogli wykonywać płatności na rachunek bankowy, a gdy transakcja przekracza 15 000 złotych, wtedy firma musi posiadać rachunek bankowy. Drugi powód jest znacznie bardziej prozaiczny. Rachunek bankowy dla firmy to po prostu wygoda, prostota i - często - lepsze zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Co więcej, na firmy nałożony jest obowiązek rozliczeń z US i ZUS, które przecież nie zostaną przeprowadzone w gotówce.

Wyjątkiem są firmy najmniejsze, czyli takie, które nie zatrudniają więcej niż 10 pracowników i nie osiągają przychodu powyżej pewnego pułapu. Tutaj może wystarczyć prywatne konto. Poza tym rachunek bankowy firma zakłada już w momencie składania wniosków o prowadzenie działalności.

Rachunek prywatny, a podzielona płatność split payment

A więc bezwzględny obowiązek zakładania bankowego rachunku dla firmy nie występuje. Możemy używać rachunku prywatnego, który obsłuży także naszą małą firmę. Tylko od nas zależy, czy zechcemy używać płatności podzielnych (split payment). Przedsiębiorcy, którzy wybierają to rozwiązanie muszą jednak porozumieć się ze swoimi partnerami handlowymi, ponieważ to do nich należy rozstrzygnięcie metody płatności. Przy dobrej woli obu stron możliwe jest używanie prywatnego rachunku do obsługi transakcji firmowych. W praktyce mechanizm działa tak, że opłaty za nasze usługi lub sprzedane towary trafiają na wydzielony rachunek, który posłuży do regulacji rozliczeń podatkowych VAT. My zaś będziemy mogli wnioskować o przelew środków na zwykły, prywatny rachunek. Choć takie rozwiązanie jest możliwe i praktykowane, to przyznają Państwo, że nie jest ono zbyt wygodne, ponieważ Urząd Skarbowy ma aż 60 dni na wydanie decyzji o prawomocności dla takiej operacji.

Pamiętajmy również, że split payment dotyczy wyłącznie sytuacji, w której przepływy pieniężne odbywają się miedzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Gdy nasz partner biznesowy dokona wpłaty na nasz rachunek prywatny (taki rachunek, który nie ma bankowego subkonta VAT), wtedy operacja okaże się nieskuteczna - cała kwota powróci na konto firmy dokonującej wpłaty. Rodzi to dodatkowe trudności formalne, gdyż opłacenie usług i towarów trzeba będzie wykonać jeszcze raz, poza tym “ręczne” śledzenie transakcji i informowanie o ich nieskuteczności naszych kontrahentów jest naprawdę startą czasu. Split payment nie działa więc u tych przedsiębiorców, którzy posiadają wyłącznie prywatny rachunek. W ten sposób nie opłacimy też faktur. Konieczne będzie zatem założenie standardowego rachunku bankowego dla firmy.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • Tarnów
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Skierniewice
Dodana

Edycja Opisów Produktów ALLEGRO dla STUDENTA

KOLOROWY ZESZYT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Tychy
Dodana

Pracownik produkcji

JOBME S.A.

 • 4 500-5 500 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Dodana

Konto prywatne czy firmowe – które wybrać dla JDG

Jednoosobowa działalność gospodarcza, samozatrudnienie, pozwala nam wybierać pomiędzy firmowym rachunkiem bankowym i rachunkiem prywatnym. Trudno powiedzieć, które z tych rozwiązań jest częściej stosowane przez samozatrudnionych. W każdym razie jakoś musimy rozliczać się z US i ZUS, a wyraźne oddzielenie finansów firmy od naszych prywatnych - wydaje się naturalną metodą postępowania. Z tego względu konto firmowe wprowadzi większą przejrzystość w naszych finansach. Zresztą banki, które przecież służą nam kredytami, również lepiej patrzą na samozatrudnionych posiadających konta firmowe i chętniej udzielają im kredytów. Jaki więc rachunek bankowy dla firmy? Czy trwanie przy rachunku prywatnym jest opłacalne? Czy firma jednoosobowa musi posiadać firmowy rachunek bankowy? Nawet jeśli nie musi, to jest to wskazane. Firmowy rachunek jest w istocie tak samo łatwy w prowadzeniu jak prywatny, a daje znacznie więcej możliwości.

Video

 

Plusy i minusy korzystania z prywatnego konta do działalności gospodarczej

Jesteśmy więc zdania, że na pytanie: jaki rachunek bankowy dla firmy wybrać? - najwłaściwszą odpowiedzią jest wybór rachunku dedykowanego firmie. Wielu przedsiębiorców przekonuje się wcześniej lub później, że poprzestanie na korzystaniu z rachunku prywatnego, nawet jeśli jest to możliwe, ma więcej wad niż zalet. Rachunek prywatny jest tylko pozornym uproszczeniem. A o tym jaki rachunek bankowy dla firmy wybrać decyduje już aktualna sytuacja na rynku usług finansowych - oferty poszczególnych banków, wśród których możemy natknąć się na bardzo korzystne warunki prowadzenia konta bankowego dla naszej firmy (nawet, jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą).

Do jakiej wysokości przedsiębiorcy mogą rozliczać się gotówką?

Oczywiście gotówka także jest prawnym środkiem rozliczeń dla przedsiębiorców. Na rozliczenia gotówkowe są nałożone jednak pewne limity i warunki. Z tego prawa korzystają główne mali przedsiębiorcy. Rozliczenia gotówkowe do tej pory były możliwe, jeśli w grę nie wchodziła kwota wyższa niż 15 000 złotych. Ten limit obowiązywał dla rozliczeń między firmami. Dla transakcji między firmą i osobą fizyczną powyższy limit nie miał zastosowania. Wraz z początkiem roku 2022 sytuacja uległa lekkiej zmianie w związku z tzw. Polskim Ładem. Od tego momentu gotówkowe rozliczenia między firmami (jednorazowe) nie mogą przekraczać 8 000 złotych, a między firmą i osobą prywatną - 20 000 złotych. Mówimy tu o kwotach brutto. Nowe przepisy mogą okazać się niekiedy trudne do spełnienia, jeśli transakcje rozpoczęły się w poprzednim roku, czyli przed 1 stycznia 2022 i każdy mikroprzedsiębiorca preferujący gotówkę powinien mieć to na uwadze.

Rachunek prywatny, a podatek VAT

Jeśli pozostajemy przy rachunku prywatnym do obsługi naszej małej firmy, wtedy bank nie utworzy “z automatu” subkonta VAT. Uwaga: w takim przypadku urzędnicy kontrolujący naszą działalność gospodarczą (zgodnie z ustawą o podatku VAT), będą mieli wgląd we wszystkie nasze prywatne transakcje. Dla przelewu z rachunku VAT na nasz prywatny rachunek bankowy konieczne będzie złożenie wniosku. Lepiej zatem posłużyć się płatnościami split payment. Wtedy VAT zostanie nam zwrócony znacznie szybciej, szybciej uwolnimy nasze zamrożone pieniądze, nie będą też czekać na nas ewentualne kary za nieprawidłowe rozliczenie VAT. Biała lista podatników VAT nie zawiera rachunków prywatnych, jedynie firmowe. To w pewien sposób wymusza, także na osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, założenie rachunku bankowego z przeznaczeniem wyłącznie dla firmy.

Otwierając firmę, przedsiębiorca musi pamiętać o konieczności spełnienia szeregu wymogów, jakie nakłada na niego ustawodawca. Konieczne jest m.in. założenie konta firmowego. Umowę o prowadzenie takiego rachunku bankowego można podpisać w każdym banku, ale – co ważne – nie każdy bank oferuje takie same warunki. Podstawową różnicą są opłaty za korzystanie z konta i obsługę karty debetowej. Zdarza się też, że banki oferują dostęp do dodatkowych usług lub przeciwnie – tak konstruują produkt, by można było powiedzieć, że pozwala on wyłącznie na korzystanie z podstawowych usług bankowych.

W praktyce wybór rachunku firmowego wcale nie jest prosty i oczywisty. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na koszty (m.in. założenia i prowadzenia rachunku bankowego, obsługi karty debetowej, przelewów zwykłych i zagranicznych) i możliwości rachunku (czy istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych usług, np. atrakcyjnie oprocentowanych kont oszczędnościowych czy lokat).

Gdy współpracujesz z kontrahentami zagranicznymi

Początkujący przedsiębiorca nie wie, czy biznes, który zamierza prowadzić rzeczywiście przyniesie mu oczekiwane korzyści. Z myślą jednak o przyszłym rozwoju, dobrze sprawdzić, czy bank oferuje możliwość założenia dodatkowego konta walutowego. Takie przyda się, jeżeli przedsiębiorca rozpocznie współpracę z podmiotami zagranicznymi. Wówczas przelewy walucie obcej są niezbędne by rozliczyć się z kontrahentem.

Przy omawianiu zagadnienia funkcjonalności rachunku bankowego w kontekście współpracy z firmami zagranicznymi, nie można zapomnieć również o tym, by sprawdzić, ile przedsiębiorca zapłaci za wykonanie przelewu zagranicznego. Taka informacja przyda się zwłaszcza wówczas, gdy takich przelewów w ciągu miesiąca będzie trzeba wykonać kilkanaście.

Ilość bankomatów i oddziałów

Choć większość przedsiębiorców nie potrzebuje gotówki, bo przeprowadza transakcje bezgotówkowe, nie można zapomnieć, że liczba bankomatów ma znaczenie. Wybierając bank z dobrze rozwiniętą siecią oddziałów czy bankomatów, nie trzeba martwić się, że konieczne będzie przemierzanie miasta w celu załatwienia pilnej sprawy czy wypłacenia gotówki z bankomatu. Przeciwnie jednak wówczas, gdy przedsiębiorca zdecyduje się na otwarcie konta w mniej znanym banku. Wówczas niezbędne jest sprawdzenie, w których bankomatach będzie on mógł wypłacić środki bez konieczności uiszczania dodatkowej opłaty. W jego interesie leży też dowiedzenie się, w jaki sposób może skontaktować się z pracownikami banku.

Przedsiębiorcy mający świadomość tego, że często będą podróżować służbowo za granicę, również powinni sprawdzić, jak w krajach docelowych ich podróży wygląda kwestia wypłaty środków z bankomatów czy kontaktu z pracownikami banku. Zorientowanie się w tych kwestiach jest kluczem pozwalającym wybrać najlepszy bank i rachunek bankowy.

Nie zawsze firmowe

Większość banków pobiera opłaty za prowadzenie rachunków firmowych, zaś bezpłatne prowadzenie kont oferuje klientom indywidualnym. Z tego też względu część właścicieli firm wkraczających dopiero na rynek, nie decyduje się na założenie rachunku firmowego, lecz korzysta z osobistego. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy takie rozwiązanie jest dozwolone, bo przepisy nie precyzują, czy konto, jakim posługuje się przedsiębiorca koniecznie powinno być firmowe. W praktyce zatem korzystanie z rachunku osobistego może być zaletą – pozwala na poczynienie oszczędności, ale nie jest wolne od wad – granica między prywatnymi a firmowymi pieniędzmi ulega zatarciu.

Podsumowanie:
  • Firmy najmniejsze mogą używać prywatnego konta, ale rachunek firmowy jest zalecany.
  • Split payment dotyczy wyłącznie firm posiadających firmowy rachunek bankowy.
  • Konto firmowe wprowadza większą przejrzystość w finansach i ułatwia otrzymywanie kredytów.
  • Od 2022 roku gotówkowe rozliczenia między firmami nie mogą przekraczać 8 000 złotych, a między firmą a osobą prywatną - 20 000 złotych.

Najczęściej zadawane pytania

Rachunek bankowy dla firmy

Rachunek bankowy dla firmy zakładamy w banku - należy dokładnie przejrzeć oferty banków i wybrać najlepszą. Firmy posiadające własny rachunek bankowy, inny niż rachunek prywatny, mają mniej trudności formalnych ze swoją działalnością i zwykle łatwiej przeprowadzają transakcje, upraszczają sobie też rozliczenia z US i ZUS.

Czy firma musi posiadać rachunek bankowy?

Szczególnie osoby samozatrudnione i małe firmy nie są formalnie obłożone obowiązkiem zakładania rachunku bankowego specjalnie dla swojej działalności gospodarczej, ale z wielu względów jest to zalecane i preferowane. Obecnie przepisy w “miękki sposób” wymuszają nawet na najmniejszych firmach założenie oddzielnego rachunku bankowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

12 komentarzy

Kleopatra

Kleopatra

Ogólnie uważam, że korzystanie z rachunku prywatnego dla biznesu to nie najlepsze rozwiązanie. Dlatego warto zastanowić się nad rozważeniem opcji rachunku firmowego, aby efektywniej zarządzać swoją działalnością.
Patryk Sebo

Patryk Sebo

Otwarcie rachunku firmowego to dobry pomysł na zarządzanie finansami, który pozwoli na dobrą organizację finansów i w razie potrzeby skorzystanie z dodatkowych usług i produktów bankowych dla sektora biznesowego.
tymczasowy

tymczasowy

Myślę, że warto zastanowić się nad założeniem rachunku firmowego już na początku prowadzenia działalności, bo w końcu firma to nie tylko źródło dochodu, ale też ważny element naszego życia zawodowego.
dłużnik

dłużnik

Konto firmowe to dobry wybór dla przedsiębiorcy. Im szybciej założymy takie konto, tym lepiej, bo w ten sposób unikniemy późniejszych problemów finansowych.
Mark

Mark

Dzięki artykułowi dowiedziałem się, że istnieją pewne limity odnośnie gotówkowych rozliczeń między firmami. Ciekawi mnie, jakie to ograniczenia mają na celu osiągnięcie i czy rzeczywiście wpłynie to na kondycję gospodarki?
rekruter

rekruter

Z jednej strony rozumiem, że rachunek bankowy dla firmy to standardowa praktyka, ale z drugiej strony ciężko zrozumieć dlaczego takie obowiązki nakładane są również na najmniejszych i dopiero rozpoczynających swoją działalność przedsiębiorców?
oddelegowany JU

oddelegowany JU

Posiadanie rachunku bankowego dla firmy ułatwia codzienne prowadzenie biznesu i pozwala na sprawne rozliczanie operacji finansowych. Dlatego uważam, że to ważny element w prowadzeniu firmy.
Prefer21

Prefer21

Jestem zdania, że zakładanie firmowego rachunku bankowego to dobry pomysł, ale warto porównać oferty różnych banków, aby wybrać najlepsze warunki dla swojej firmy.
adam

adam

Z perspektywy osoby bezrobotnej może to wydawać się bez znaczenia, ale właściciele małych firm powinni wziąć pod uwagę fakt, że korzystanie z prywatnego rachunku bankowego do prowadzenia biznesu może prowadzić do niepotrzebnych komplikacji.
Jakub Husak

Jakub Husak

Firma bez rachunku bankowego może stwarzać pewne problemy przy formalnościach i rozliczeniach transakcji handlowych. Wydaje mi się, że lepiej nie ryzykować i założyć rachunek firmowy aby uniknąć ewentualnych problemów.
Helmut

Helmut

Ciekawy artykuł, ale zastanawiam się, czy posiadanie rachunku bankowego dla firmy jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców? Czy to nie powinno zależeć od wielkości firmy lub branży, w której działa?
Paweł

Paweł

Osobiście uważam, że założenie rachunku bankowego dla firmy jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu łatwiej jest oddzielić finanse prywatne od biznesowych, a także prowadzić przejrzyste rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.