Twoje wsparcie w rekrutacji

Wyjazdy służbowe i korzystanie z własnego auta

Wyjazdy służbowe i korzystanie z własnego auta
Własne auto staje się priorytetem w pracy, dlatego warto skorzystać z możliwości, aby zgodnie z prawem móc ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów za dietę oraz za pokonany dystans kilometrowy. Szef ma obowiązek ponieś całkowite wydatki, które zostały nałożone podczas podróży służbowej zgodnie z artykułem 775 kodeksu pracy.

Każda osoba, która pragnie odzyskać swoje koszty musi powołać się tutaj na artykuł 775 kodeksu pracy, który brzmi następująco ,,§ 1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Przepisy Art. 775 k.p definiują wysokość oraz stosunki określania należności, które przysługują tobie jako pracownikowi firmy, a szczegóły są zawarte  w Rozporządzeniu Ministra Pracy i polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku. Zatrudnionemu pracownikowi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje prawo do refundacji należności z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167). Pracownik ma prawo do refundacji swoich kosztów nie tylko w ramach podróży na terenie swojego kraju ale także podczas wyjazdów zagranicznych, które są wymagane przez pracodawcę.

Konkretnie jako pracownik będziesz mógł liczyć na refundacje kosztów, które obejmują:

 • Wartość przejazdu ? czyli koszt transportu z punktu A do punktu B wraz z powrotem oraz transport w nowej miejscowości (komunikacja miejska itp.).
 • Zakwaterowanie
 • Inne wydatki ? udokumentowane! To jest bardzo ważny czynnik, jednak w tym przypadku nie każdy wniosek musi zostać zaakceptowany. Należy wszystko konkretnie uzasadnić pracodawcy.

Musisz niezwłocznie zadbać o materiały dowodowe, ponieważ to będzie w głównej mierze decydować czy dostaniesz ową zapłatę za podróż służbową ? nikt w ciemno nie zrefunduje Ci podróży. Co możemy dołączyć w materiałach dowodowych:

 • Bilety
 • Faktury
 • Wszelkie rachunki związane z dodatkowymi opłatami.

Nietrudno jest na pewno zauważyć, że w ostatnich latach coraz więcej osób boi się o własną pracę, a to bezpośrednio stwarza, możliwość nadużyć ze strony pracodawcy. W ten sposób, niejako jesteśmy uzależnieni od tego jakie decyzje podejmie pracodawca, co oczywiście nie stawia nas na dobrej pozycji. Praca ma dzisiaj bardzo duże znaczenie, wiele bowiem mówi się, że bardzo trudno znaleźć ją ponownie. Nic omylnego, nie można się dać tak manipulować! Na kosztach diecie będziesz mógł być oszukiwany podczas każdej podróży bez względu na rodzaj, jednak wyjazdy krajowe zgodnie z rozporządzeniem § 7 umożliwiają Ci aż 30zł refundacji za dobę podróży.

To Cię powinno też zainteresować: Delegacja

Warto zauważyć tutaj, że jest kilka zależności, które mogą wpłynąć na wypłatę twojej refundacji, gdyż podróż to czas od startu do powrotu, czyli po całkowitym zakończeniu zadania, które powierzył Ci pracodawca. Jeżeli twoja podróż trwała :

 1. W czasie mniejszym niż 8 godzin, nie masz prawa do zwrotu kosztów twojej diety.
 2. W czasie od 8 do 12 godzin,  masz prawo do zwrotu 50 procentów twojej diety.
 3. W czasie ponad 12 godzin,  masz prawo do całkowitego zwrotu kosztów tutaj diety.
 4. W czasie ponad 24 godzin, na kolejne godziny przysługuje Ci:
  1. W czasie do 8 godzin,  masz prawo do zwrotu 50 procentów twojej diety.
  2. W czasie ponad 8 godzin,  masz prawo do całkowitego zwrotu kosztów diety.

Prawo do jazdy własnym samochodem w przeznaczeniu służbowym

Każdemu z Nas najbardziej komfortowo, jeździ się we własnych samochodach to może być zaleta dla Ciebie oraz dla pracodawcy, jednak nie zawsze, dlatego § 3 z przywołanego przeze mnie Rozporządzenia na specjalną prośbę stwarza pracownikowi taką możliwość. Pracodawca może wydać zgodę na przejazd krajowy bądź zagraniczny pracownika samochodem, motocyklem lub motorowerem. Jeżeli twój szef pozytywnie przystanie na twoją propozycje będziesz mógł zrefundować swoje podróż poprzez poniższy wzór:

Refundacja = Przebyte kilometry×stawka za km

 

Stawka za kilometr jest ustalana zgodnie z art. 34a ust. 2 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1265 oraz z 2013 r. poz. 21).

Reasumując powyższy artykuł stwierdzam, że zatrudniony pracownik musi korzystać ze swojego prawa i nie dopuszczać do bezwzględnego wykorzystywania ciebie jako darmowego transportu, ponieważ prawo trzeba przestrzegać i nie dawać się oszukiwać przedsiębiorcom.

Opracowane na podstawie tekstu ze strony www.bielsko.biala.pl przygotowanego przez:

Martę Czajowska-Wawak Kancelaria Księgowo-Podatkowa ?MERITUM? S.C. www.meritumsc.pl

Oceń ten wpis
Wyjazdy służbowe i korzystanie z własnego auta
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Romik
2019-12-05, 09:55
Z tym to też według mnie problem. Przecież własne auto to nie tylko zwrot kosztów paliwa, ale także amortyzacji. Tutaj bym się zastanawiał jak z tym robić. Co innego służbowe auto.
Dorota
2019-05-18, 14:17
Byłam na delegacji własnym autem. Szef mnie rozliczył - wiedział ile km przebyłam i za 1 km dostałam brutto 50 groszy. Zyskałam na tym, bo jeżdżę na gazie.
Regina Jóźwiak
2019-05-02, 13:47
Po podjęciu decyzji o delegowaniu zadania należy wziąć pod uwagę również inne czynniki. Przecież własny samochód to koszty eksploatacji muszą być jakoś zminimalizowane.
Tekla
2019-04-16, 11:45
Podróże służbowe za granicę, jak w przypadku podróży służbowej menedżera lub grupy specjalistów organizacji komercyjnej, wymagają właściwej organizacji procesu.
Iga
2019-04-16, 11:42
U nas jest oczywiście zwrot kosztów za benzynę i jakiś dodatek. Przecież auto jest używane i jest amortyzacja. W sumie zawsze na pewnych zasadach można się dogadać.
Anka
2019-04-02, 10:48
Kadra kierownicza u nas wszyscy mają samochody. To jest chyba dodatek ogólnie do piastowanego stanowiska. Nie dość, że mają sporo płącone, to jeszcze większe profity dodatkowe.
oma_pp23
2019-03-30, 16:38
Dobrze, że kolporterzy czy np. specjaliści ph i agenci mają auta służbowe. Koszty amortyzacji prywatnych rzeczy to przecież zupełnie inna sprawa. Zawsze auto jest korzyścią.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.