Każda osoba, która pragnie odzyskać swoje koszty musi powołać się tutaj na artykuł 775 kodeksu pracy, który brzmi następująco ,,§ 1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Przepisy Art. 775 k.p definiują wysokość oraz stosunki określania należności, które przysługują tobie jako pracownikowi firmy, a szczegóły są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku. Zatrudnionemu pracownikowi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje prawo do refundacji należności z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167). Pracownik ma prawo do refundacji swoich kosztów nie tylko w ramach podróży na terenie swojego kraju ale także podczas wyjazdów zagranicznych, które są wymagane przez pracodawcę.
Konkretnie jako pracownik będziesz mógł liczyć na refundacje kosztów, które obejmują:
- Wartość przejazdu ? czyli koszt transportu z punktu A do punktu B wraz z powrotem oraz transport w nowej miejscowości (komunikacja miejska itp.).
- Zakwaterowanie
- Inne wydatki ? udokumentowane! To jest bardzo ważny czynnik, jednak w tym przypadku nie każdy wniosek musi zostać zaakceptowany. Należy wszystko konkretnie uzasadnić pracodawcy.
Musisz niezwłocznie zadbać o materiały dowodowe, ponieważ to będzie w głównej mierze decydować czy dostaniesz ową zapłatę za podróż służbową ? nikt w ciemno nie zrefunduje Ci podróży. Co możemy dołączyć w materiałach dowodowych:
- Bilety
- Faktury
- Wszelkie rachunki związane z dodatkowymi opłatami.
Nietrudno jest na pewno zauważyć, że w ostatnich latach coraz więcej osób boi się o własną pracę, a to bezpośrednio stwarza, możliwość nadużyć ze strony pracodawcy. W ten sposób, niejako jesteśmy uzależnieni od tego jakie decyzje podejmie pracodawca, co oczywiście nie stawia nas na dobrej pozycji. Praca ma dzisiaj bardzo duże znaczenie, wiele bowiem mówi się, że bardzo trudno znaleźć ją ponownie. Nic omylnego, nie można się dać tak manipulować! Na kosztach diecie będziesz mógł być oszukiwany podczas każdej podróży bez względu na rodzaj, jednak wyjazdy krajowe zgodnie z rozporządzeniem § 7 umożliwiają Ci aż 30zł refundacji za dobę podróży.
Warto zauważyć tutaj, że jest kilka zależności, które mogą wpłynąć na wypłatę twojej refundacji, gdyż podróż to czas od startu do powrotu, czyli po całkowitym zakończeniu zadania, które powierzył Ci pracodawca. Jeżeli twoja podróż trwała :
- W czasie mniejszym niż 8 godzin, nie masz prawa do zwrotu kosztów twojej diety.
- W czasie od 8 do 12 godzin, masz prawo do zwrotu 50 procentów twojej diety.
- W czasie ponad 12 godzin, masz prawo do całkowitego zwrotu kosztów tutaj diety.
- W czasie ponad 24 godzin, na kolejne godziny przysługuje Ci:
- W czasie do 8 godzin, masz prawo do zwrotu 50 procentów twojej diety.
- W czasie ponad 8 godzin, masz prawo do całkowitego zwrotu kosztów diety.
Prawo do jazdy własnym samochodem w przeznaczeniu służbowym
Każdemu z Nas najbardziej komfortowo, jeździ się we własnych samochodach to może być zaleta dla Ciebie oraz dla pracodawcy, jednak nie zawsze, dlatego § 3 z przywołanego przeze mnie Rozporządzenia na specjalną prośbę stwarza pracownikowi taką możliwość. Pracodawca może wydać zgodę na przejazd krajowy bądź zagraniczny pracownika samochodem, motocyklem lub motorowerem. Jeżeli twój szef pozytywnie przystanie na twoją propozycje będziesz mógł zrefundować swoje podróż poprzez poniższy wzór:
Refundacja = Przebyte kilometry×stawka za km
Stawka za kilometr jest ustalana zgodnie z art. 34a ust. 2 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1265 oraz z 2013 r. poz. 21).
Reasumując powyższy artykuł stwierdzam, że zatrudniony pracownik musi korzystać ze swojego prawa i nie dopuszczać do bezwzględnego wykorzystywania ciebie jako darmowego transportu, ponieważ prawo trzeba przestrzegać i nie dawać się oszukiwać przedsiębiorcom.
Opracowane na podstawie tekstu ze strony www.bielsko.biala.pl przygotowanego przez:
Martę Czajowska-Wawak Kancelaria Księgowo-Podatkowa ?MERITUM? S.C. www.meritumsc.pl
To może Cię również zainteresować