!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Działalność gospodarcza

Czym jest system SUDOP i jakie informacje się w nim znajdują?

25 listopada 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

0 komentarzy

Czym jest system SUDOP i jakie informacje się w nim znajdują?
Pełne rozwinięcie skrótowca SUDOP to: System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej. Czym jest SUDOP? Jak korzystać z tego systemu? Powiemy szanownym przedsiębiorcom wszystko o SUDOP. Zacznijmy od tego, że System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej jest bazą danych podlegającą bezpośrednio władzom publicznym i pracuje pod auspicjami UOKIK. Najczęstszym wykorzystaniem SUDOP jest uzyskanie danych o udzielonej pomocy dla firm, ostatnio z systemu korzysta się także w związku ze sprawami sprawdzania pomocy z tarczy antykryzysowej.

Co to jest SUDOP?

System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej w największym skrócie możemy potraktować jako oficjalną, rządową bazę danych, która zawiera dane o środkach pomocowych udzielonych firmom i innych formach pomocy publicznej, która najczęściej ma wymiar finansowy. Zgromadzone w bazie dane o udzielonej pomocy są do niej włączane na mocy ustawy. Konkretnie: podmioty dotujące sporządzają sprawozdania, z których informacje trafiają do SUDOP. W innym sensie System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej jest podaną do publicznej wiadomości platformą informatyczną - z klauzulą jej oficjalności - w której możemy sprawdzać dane o pomocy udzielonej firmom. Dzięki SUDOP każdy obywatel może sprawdzić wysokość dotacji dla danej firmy oraz inne aspekty związane z udzieloną jej pomocą. To bardzo dobre rozwiązanie, w pełni zgodne z dyrektywami Unii Europejskiej, które traktują o przejrzystości i transparentności życia publicznego i wymagają jasnego podawania źródeł finansowania w sferze publicznej.

Jakie informacje znajdują się w SUDOP?

System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej to baza danych, która w pierwszej kolejności służy nam informacjami o wszelkiej pomocy finansowej, jaką otrzymało dane przedsiębiorstwo. SUDOP to także najlepsze źródło informacji, jeśli chcemy się dowiedzieć o innych rodzajach pomocy publicznej dla przedsiębiorstw oraz tzw. pomocy de minimis, która została udzielona tej lub innej firmie. Przedsiębiorcy mają zaufanie do SUDOP, ponieważ system ten pokazuje także wszelkie implementowane dla polskich firm programy pomocowe. Oto jak sprawdzić wysokość pomocy np. dla tarczy antykryzysowej. Poza tym system pokazuje dane o udzielonej pomocy zgodnie z zatwierdzonymi na terenie kraju środkami pomocowymi. Widzimy więc, że do dyspozycji zostają nam oddane ważne i przydatne informacje, z których czasem będziemy chcieli skorzystać, a czasem skorzystanie z SUDOP będzie po prostu koniecznością.

Jak sprawdzić wysokość otrzymanej dotacji w ramach tarczy antykryzysowej?

Oficjalna, rządowa strona SUDOP, jest zbudowana nadzwyczaj prosto. Znajdziemy na niej dokładnie to i tylko to, czego poszukujemy. Proste jest też sprawdzanie wysokości dotacji z tarczy antykryzysowej. Witryna zawiera na stronie głównej najważniejsze informacje w formie tekstowej, a pod nimi znajdują się przyciski do trzech wyspecjalizowanych wyszukiwarek. Sprawdzanie wysokości dotacji z tarczy antykryzysowej polega więc na kliknięciu w dokładnie opisany przycisk i otworzeniu zaawansowanego wyszukiwania. Potem mamy już do czynienia ze zwykłymi formularzami wyszukiwania, w których podajemy takie dane jak np. data udzielonej pomocy, nazwę podmiotu, itp. Wszystko jest więc proste i przejrzyste, działa bez zarzutu. Nikt nie powinien mieć w tej sytuacji problemów ze sprawdzeniem wysokości dotacji z tarczy antykryzysowej. To samo dotyczy innych form pomocy, już poza tarczą.

Jakie podmioty widnieją w SUDOP?

Można szybko odpowiedzieć: właściwie wszystkie podmioty, którym została udzielona pomoc publiczna. Wyjątkiem są tu podmioty rolnicze i z branży rybołówstwa - one nie znajdują się w systemie. Poza tym - jeśli tylko pomoc została udzielona po roku 2016 - znajdziemy tu wszystkie podmioty (beneficjentów).

Warto jednak pamiętać o jednym. Dane znajdujące się w bazach SUDOP są poręczone przez podmioty sporządzające sprawozdania. Nadzorujący SUDOP UOKiK nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub brak kompletności danych. Tę odpowiedzialność ponoszą podmioty, które dostarczają swoje sprawozdania jako podstawę do upubliczniania danych. Jednakże sytuacja dotycząca prawidłowości i rzetelności danych może być uważana za pewną, ponieważ do Systemu Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej zgłaszane są poprawki i błędy, które zostają poprawione w terminie ustawowym wynoszącym maksimum siedem dni.

Przez kogo prowadzony jest SUDOP?

Gdy odwiedzamy stronę SUDOP, to natychmiast widzimy w adresie URL słynne rozszerzenie “gov.pl”, a fakt ten nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z oficjalną witryną rządową. Podmiotem wyznaczonym do prowadzenia bazy Systemu Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej jest nie kto inny, tylko UOKiK - Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To właśnie UOKiK jest odpowiedzialny za całe przedsięwzięcie i na jego barkach spoczywa dobre jego prowadzenie.

Najczęściej zadawane pytania

SUDOP - System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej

SUDOP jest oficjalną, rządową bazą danych, w której znajdują się wszelkie informacje o pomocy udzielanej przedsiębiorstwom. Możemy tam sprawdzić np. wysokość pomocy udzielonej w ramach tarczy antykryzysowej, a także inne rodzaje pomocy publicznej dla firm.

Dane o udzielonej pomocy dla przedsiębiorstw - znajdziemy je w SUDOP

W SUDOP znajdziemy wszystkie dane o udzielonej przedsiębiorstwom pomocy. Wyłączone z systemu są tylko branża rolnicza i rybołówsta. Dane są zbierane przez System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej na podstawie sprawozdań podmiotów publicznych, które udzielają pomocy.

Sprawdzanie wysokości dotacji z tarczy antykryzysowej w SUDOP

W dobie (post)pandemicznej często interesuje nas tarcza antykryzysowa - jak sprawdzić wysokość pomocy z tych środków dla firm? Z niezawodną pomocą przychodzi SUDOP, czyli System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej, działający pod auspicjami UOKIK. System zapewnia pełne sprawdzanie wysokości dotacji z tarczy antykryzysowej, a także innych form pomocy publicznej.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.