!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Bitcoin - wszystko co powinieneś wiedzieć

25 października 2021

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

0 komentarzy

Bitcoin - wszystko co powinieneś wiedzieć
Popularność Bitcoina w ciągu kilku ostatnich lat znacznie wzrosła. Coraz więcej osób decyduje się na dowiedzenie się czegoś więcej o znanych już na całym świecie kryptowalutach. Co kryje się za pojęciem Bitcoin? Co warto o nim wiedzieć? Czy możliwe jest otrzymanie wynagrodzenia w kryptowalutach? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Zobacz także artykuł: 3 wskazówki, dzięki którym wybierzesz najlepsze konto dla firmy 

Czym jest Bitcoin i jak działa?

Wiele osób kojarzy słowo Bitcoin, ale nie ma pojęcia, co to jest. Bitcoin jest cyfrową walutą, która powstała w 2009 roku. Powstał on w celu stworzenia całkowicie nowej metody płatności, która pozwalałaby dokonywać transakcji bez nadzoru rządowego, opłat czy też opóźnień w przesyłaniu przelewów. Jednakże, pomimo już wieloletniego bytu na rynku, Bitcoin wciąż nie jest zatwierdzany przez większość firm jako sposób płatności.

Obecnie Bitcoin służy przede wszystkim do wszelkiego rodzaju inwestycji. Pozostaje pytanie – ile kosztuje jeden Bitcoin? Należy mieć na uwadze, że jego kurs ciągle ulega zmianom i nie ma stałej wartości. Aktualnie cena Bitcoin wynosi 238 363,3 Złoty. Istnienie Bitcoin opiera się na bardzo rozwiniętej i zaawansowanej kryptografii a także sieci wymiany peer-to-peer (bez pośredników). Korzystanie z Bitcoina jest stosunkowo proste.

Często w wyszukiwarki wpisywana jest fraza: Bitcoin jak działa. Odpowiemy na to często powtarzające się pytanie. Bitcoin funkcjonuje w oparciu o blockchain i mining. Blockchain jest miejscem zapisu wszelkich transakcji z użyciem Bitcoina.

Transakcje kryptowalutowe są cały czas grupowane w bloki, które w dalszej kolejności ulegają zaszyfrowaniu i dopiero potem są łączone z istniejącym w danym momencie łańcuchem. Mining jest natomiast procesem powstawania bloków i łączenia ich z istniejącym już łańcuchem. Wraz z momentem powstania nowego bloku powstaje block reward, czyli nowa jednostka kryptowaluty. Istotną rolę w Bitcoin odgrywają górnicy, którzy są odpowiedzialni za grupowanie transakcji kryptowalutowych.

Bitcoin - jakie są jego wady i zalety?

Osoby zainteresowane Bitcoinem przekopują internet i szukają jego wad oraz zalet. Jeżeli chodzi o wady, to przede wszystkim istotne jest, że Bitcoin nie jest kontrolowane przez finansowe instytucje zatem nie ma gwarancji stabilności i wartości tej kryptowaluty. Ponadto, jak już wcześniej wspomniano, Bitcoin kurs ma bardzo chwiejny i jest on podatny na spekulacje. Posiadacze Bitcoina powinny być świadomi niepewności, iż wartość Bitcoina może ulec zmianie i spaść. Bitcoin, w związku z tym, iż jest cyfrową walutą, jest przedmiotem uwagi cyberprzestępców.

Może wydawać się, iż wad Bitcoina jest sporo, jednakże wystarczy spojrzeć na ilość osób, które zdecydowały się zainwestować w Bitcoin. Ta cyfrowa waluta ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest wygoda jej użytkowania i błyskawiczne przelewy, niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi nadawca oraz odbiorca przelewu.

Pomimo tego, iż istnieje ryzyko cyberataku na Bitcoina, warto wspomnieć, iż na tradycyjne rachunki bankowe włamania mają miejsce każdego dnia na całym świecie. Kolejną zaletą Bitcoina jest fakt, iż posiada on mechanizm obronny przez inflacją – jego zasoby mogą rosnąć tylko do 21 milionów. Niewątpliwą korzyścią związaną z posiadania Bitcoinów jest również fakt, iż umożliwiają one dokonywanie anonimowych transakcji.

Odpowiadając na pytanie: „Bitcoin czy warto w niego zainwestować?” możemy odpowiedzieć jedynie, że takie rozwiązanie może przynieść wiele korzyści, ale należy być świadomym ryzyka, jakie ponosimy w związku ze zmiennym kursem tej kryptowaluty.

Jak rozliczyć podatek od kryptowalut?

Rozliczanie kryptowalut uległo zmianie w 2019 roku. Od tamtej pory należy korzystać w tym celu z deklaracji PIT-38. Przychodów oraz kosztów nie łączy się i nie rozlicza się razem z innymi kwotami w ramach kapitałów pieniężnych. W związku z tym:

Koszty poniesione w trakcie obrotu kryptowalutami ulegają zsumowaniu tylko z innymi kosztami, które znajdują się w grupie kapitałów pieniężnych

Przychody uzyskane z obrotu kryptowalutami mogą być rozliczane oraz sumowane tylko z innymi przychodami z kryptowalut

Dochód może być rozliczany tylko w odniesieniu do kryptowalut

Nadwyżka kosztów w odniesieniu do uzyskanych przychodów nie może się łączyć z nadwyżkami występującymi w innych kapitałach pieniężnych

Należy również wspomnieć, iż nie ma możliwości zakupienia kryptowalut w ramach działalności gospodarczej, a następnie rozliczenia się z nich w ramach firmy.

Wypłata wynagrodzenia w Bitcoinie

Czy wypłata wynagrodzenia w Bitcoinie na konto jest możliwa? Oczywiście, pracodawca może wypłacić wynagrodzenie w kryptowalucie. Pracownik otrzyma wtedy wynagrodzenie w kwocie netto. Należy jednak zaznaczyć, iż kryptowaluty nie są zaliczane do prawnie uznanych w Polsce środków płatniczych.

W związku z tym wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę nie może być w całości wypłacone w kryptowalutach. Ponadto, część wynagrodzenia w Bitcoinie należy określić na podstawie aktualnych cen rynkowych, ponieważ jest ono traktowane na gruncie PIT (jako majątkowe prawo).

W przypadku umowy o dzieło bądź zlecenie, wynagrodzenie w Bitcoinaich nie podlega takim restrykcjom. W związku z tym jest możliwa wypłata z tytułu umowy o dzieło/zlecenia w całości w Bitcoinach albo innej kryptowalucie.

Bitcoin, a kwestie podatkowe i prawne

Handlowanie Bitcoinem oraz osiąganie z tego tytułu dochodów rodzi określone konsekwencje prawne i podatkowe. Warto pamiętać o tym, że fiskusowi musimy rozliczyć się ze wszystkich dochodów uzyskanych z tego tytułu, ponieważ w przeciwnym razie mogą nam grozić przykre konsekwencje prawne. Środki z tytułu handlu Bitcoinem można otrzymywać tylko na indywidualny rachunek bankowy, jednak nie na konto dla firmy, ponieważ tego typu dochodów nie można rozliczać w ramach działalności gospodarczej

Najczęściej zadawane pytania

Co to Bitcoin?

Bitcoin jest wirtualną walutą, która nie ma fizycznej postaci. Bitcoin opiera się na technologii blockchain.

Ile kosztuje Bitcoin?

Cena Bitcoina jest zależna od kursu ustalanego w czasie rzeczywistym. Jeden Bitcoin aktualnie kosztuje 238 228.1943 zł [stan na dzień 24.10.2021 r.].

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.