Przedsiębiorca, który postanawia utworzyć stanowisko pracy nie ma zupełnej dowolności. Należy pamiętać, że podpisując umowę z pracownikiem musi on pamiętać o licznych wytycznych, które znajdują się w Kodeksie pracy. Te dotyczą m.in. wynagrodzenia. Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy informacja o wynagrodzeniu, jakie przysługuje pracownikowi za wykonaną pracę musi znaleźć się w umowie o pracę. Pensja powinna przy tym odpowiadać rodzajowi pracy, ze wskazaniem wszystkich jej składników. Ponieważ ustawodawca chroni wynagrodzenie przysługujące pracownikowi na wiele sposobów należy dodać, że nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, które ustalane jest w odrębnych przepisach. Ponieważ w ostatnich latach coraz częściej pracodawcy przekazują wynagrodzenie pracownika na rachunek bankowy, pojawia się pytanie, kiedy osoba zatrudniona powinna mieć do niego dostęp.
Choć pracodawca nie może nakazać pracownikowi podpisania umowy na prowadzenie rachunku bankowego, na który będzie przekazywane wynagrodzenie, to nie można ignorować faktu, że praktyka przelewania pensji na rachunki jest coraz popularniejsza. Z tego też względu rodzi się pytanie, kiedy pracownik powinien mieć dostęp do wysłanych w ten sposób pieniędzy? W literaturze podmiotu, która podejmuje ten temat wskazuje się na dzień wypłaty. Oznacza to, że pracownik powinien móc wypłacić pieniądze ze swojego konta w dniu, w którym w zakładzie pracy odbywa się wypłata wynagrodzeń.
Z punktu widzenia pracowników istotny jest również termin wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, podmiot zatrudniający jest zobowiązany wskazać w sposób jednoznaczny ? w regulaminie pracy albo układzie zbiorowym lub w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia ? termin wypłaty. W praktyce przedsiębiorca może wyznaczyć taki dzień w tym samym miesiącu, za który wynagrodzenie przysługuje pracownikowi, może również w przyszłym. W drugim przypadku ważne jest, że dzień ten nie powinien przekraczać 10. dnia następnego miesiąca (10 dzień jest ostatnim dniem na dokonanie wypłaty wynagrodzenia).
Przekazywanie wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika jest bardzo popularne. W praktyce każdy podmiot zatrudniający powinien zwrócić uwagę na to, że sama informacja o numerze rachunku bankowego jest niewystarczająca, aby uznać, że osoba zatrudniona chce, aby jej wynagrodzenie było przekazywane właśnie na konto. Przedsiębiorca powinien zadbać o to, aby pracownik przygotował pismo, z którego jednoznacznie będzie wynikała jego dyspozycja. Co więcej, informacja o tym, że pracownik zgadza się na przekazywanie wynagrodzenia na konto powinna znaleźć się w jego teczce osobowej prowadzonej przez pracodawcę.