!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Wynagrodzenie - forma i termin wypłaty

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 30 głosów

30 głosów

5 komentarzy

Wynagrodzenie - forma i termin wypłaty
Co do zasady każdemu pracownikowi przysługuje za wykonaną pracę wynagrodzenie. Kontrowersje wywołuje sytuacja, w której osoba zatrudniona chce, aby wypracowana przez nią pensja była przekazywana na rachunek bankowy. Jaka forma i termin obowiązuje wówczas pracodawcę?

Przedsiębiorca, który postanawia utworzyć stanowisko pracy nie ma zupełnej dowolności. Należy pamiętać, że podpisując umowę z pracownikiem musi on pamiętać o licznych wytycznych, które znajdują się w Kodeksie pracy. Te dotyczą m.in. wynagrodzenia. Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy informacja o wynagrodzeniu, jakie przysługuje pracownikowi za wykonaną pracę musi znaleźć się w umowie o pracę. Pensja powinna przy tym odpowiadać rodzajowi pracy, ze wskazaniem wszystkich jej składników. Ponieważ ustawodawca chroni wynagrodzenie przysługujące pracownikowi na wiele sposobów należy dodać, że nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, które ustalane jest w odrębnych przepisach. Ponieważ w ostatnich latach coraz częściej pracodawcy przekazują wynagrodzenie pracownika na rachunek bankowy, pojawia się pytanie, kiedy osoba zatrudniona powinna mieć do niego dostęp.

Ochrona na wielu płaszczyznach

Wynagrodzenie za pracę jest elementem umowy i ? jak wspomniano ? podlega szczególnej ochronie na wielu płaszczyznach. Pracodawca musi pamiętać o tym, aby pensję wypłacać swoim podwładnym co najmniej raz w miesiącu i to w stałym i ustalonym z góry terminie (art. 85 § 1 Kodeksu pracy). Ponadto, ochrona wypracowanych przez pracownika pieniędzy przejawia się również w fakcie, że pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia tylko i wyłącznie w przypadkach oraz granicach, które zostały dokładnie określone w przepisach Kodeksu pracy.

Dostęp w dniu wypłaty

Choć pracodawca nie może nakazać pracownikowi podpisania umowy na prowadzenie rachunku bankowego, na który będzie przekazywane wynagrodzenie, to nie można ignorować faktu, że praktyka przelewania pensji na rachunki jest coraz popularniejsza. Z tego też względu rodzi się pytanie, kiedy pracownik powinien mieć dostęp do wysłanych w ten sposób pieniędzy? W literaturze podmiotu, która podejmuje ten temat wskazuje się na dzień wypłaty. Oznacza to, że pracownik powinien móc wypłacić pieniądze ze swojego konta w dniu, w którym w zakładzie pracy odbywa się wypłata wynagrodzeń.

Termin wypłaty

Z punktu widzenia pracowników istotny jest również termin wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, podmiot zatrudniający jest zobowiązany wskazać w sposób jednoznaczny ? w regulaminie pracy albo układzie zbiorowym lub w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia ? termin wypłaty. W praktyce przedsiębiorca może wyznaczyć taki dzień w tym samym miesiącu, za który wynagrodzenie przysługuje pracownikowi, może również w przyszłym. W drugim przypadku ważne jest, że dzień ten nie powinien przekraczać 10. dnia następnego miesiąca (10 dzień jest ostatnim dniem na dokonanie wypłaty wynagrodzenia).

Ważne jest oświadczenie

Przekazywanie wynagrodzenia na rachunek bankowy pracownika jest bardzo popularne. W praktyce każdy podmiot zatrudniający powinien zwrócić uwagę na to, że sama informacja o numerze rachunku bankowego jest niewystarczająca, aby uznać, że osoba zatrudniona chce, aby jej wynagrodzenie było przekazywane właśnie na konto. Przedsiębiorca powinien zadbać o to, aby pracownik przygotował pismo, z którego jednoznacznie będzie wynikała jego dyspozycja. Co więcej, informacja o tym, że pracownik zgadza się na przekazywanie wynagrodzenia na konto powinna znaleźć się w jego teczce osobowej prowadzonej przez pracodawcę.

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Podziel się

5 komentarzy

prac. Inga

prac. Inga

U nas w pracy każdy pracownik ma wynagrodzenie płacone na konto bankowe. Dużo lat temu pracodawca nam dał jakieś pismo (dyspozycję), wypełniliśmy je, co było potrzebne tam zawarliśmy i pieniądze za pracę przychodzą na konto. Zawsze 1-go dnia miesiąca księgowość robi przelewy i zazwyczaj te pieniądze są już w tym samym dniu na naszych kontach bankowych.
Oliwia

Oliwia

Wszystko musi zostać ustalone i tak powinno być. Podczas podpisania umowy takie rzeczy powinny być od razu przekazane by potem nie było z tego tuytułu żadnych nieporozumień w tym zakresie.
Faustyna

Faustyna

Wynagrodzenie za wykonywaną pracę należy się każdemu pracownikowi o jest elementem każdej umowy. Kiedy otrzymuje wypłatę musi wiedzieć. Prawie wszystkim pracownikom wypłata jest prze kierunkowana na jego konto bankowe.
Judasz

Judasz

System czasowy jest bardziej odpowiedni, gdy praca nie ma charakteru powtarzalnego, a nacisk kładzie się raczej na jakość produkcji niż na ilość. Terminy są zwykle od 1 do 10.
Moges3

Moges3

U nas wszyscy wiedzą, że 10 idą przelewy, a jak wypada taki 10 w sobotę czy niedzielę to wtedy terminem przelewu jest następny dzień roboczy, czyli poniedziałek i to jest czytelne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.