3 wskazówki, dzięki którym wybierzesz najlepsze konto dla firmy

3 wskazówki, dzięki którym wybierzesz najlepsze konto dla firmy
Możesz zastanawiać się, czy rachunek firmowy rzeczywiście będzie ci potrzebny. Z klientami możesz przecież rozliczać się w gotówce, a obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne możesz opłacić w placówce Poczty Polskiej.

Myśląc w ten sposób, zapominasz jednak o możliwościach, jakie banki dają swoim klientom. Dziś firmowy rachunek bankowy nie służy wyłącznie do rozliczania się z kontrahentami – dzięki niemu możesz zawsze mieć firmowe finanse pod kontrolą, a nawet zarabiać, wykorzystując możliwości, jakie daje np. konto oszczędnościowe.

Zdecydowałeś się otworzyć firmowy rachunek bankowy? Aby nie okazało się, że koszty ponoszone tytułem utrzymania takiego konta idą w dziesiątki złotych miesięcznie, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.


Za co bank może naliczać opłaty?

Gdy chcesz nawiązać współpracę z hurtownią, w której będziesz się zaopatrywał, zwracasz uwagę na ceny, prawda? Nie inaczej powinno być przy wyborze rachunku bankowego. Oto, za co banki najczęściej naliczają opłaty.

 • Opłata za prowadzenie konta – choć powiększa się grono banków, które nie pobierają opłaty za prowadzenie firmowego rachunku bankowego, to jednak najczęściej wymagają spełnienia konkretnych warunków (np. opłacenia z konta obowiązkowych składek do ZUS). Jeżeli nie spełnisz wymagań zawartych w umowie, bank będzie mógł ci naliczyć opłatę za prowadzenie konta w wysokości np. 20 zł. Bezpłatne prowadzenie rachunku bankowego oferuje choćby Idea Bank (Konto Firma To Ja).
   
 • Opłata za kartę do bankomatu – oczywiście możesz z takiej zrezygnować, ale wypłata lub wpłata gotówki w oddziale banku może cię słono kosztować. W praktyce karta się zatem przydaje. Sprawdź, czy i w jakiej wysokości bank będzie naliczał opłatę za wydaną kartę.
   
 • Opłata za zlecenia stałe – jako przedsiębiorca będziesz miał więcej opłat do uiszczenia. Ustawienie zleceń stałych może ci pomóc w rozliczaniu się np. z dostawcami energii elektrycznej. Zwróć uwagę, czy będziesz mógł korzystać z takiej opcji. Jeżeli tak, to czy bank przewiduje pobieranie opłat?
   
 • Przelewy do ZUS i urzędu skarbowego – czy są darmowe? Niestety, nie zawsze bezpłatne przelewy do ZUS czy urzędu skarbowego są przewidziane przez bankowców w przypadku rachunków firmowych. Ponieważ takie opłaty będziesz wykonywał co miesiąc, sprawdź, czy i ile będziesz musiał rocznie zapłacić za wydanie dyspozycji przelewu.
   
 • Ile będą cię kosztować przelewy zagraniczne? Będziesz współpracować z podmiotami zagranicznymi? W takim razie dobrze, abyś sprawdził, ile zapłacisz za przelew zagraniczny. Niestety, większość banków oferuje ograniczoną ilość darmowych przelewów zagranicznych na przestrzeni miesiąca. Przykładem jest Alior Bank. Korzystając z iKonta Biznes, będziesz mógł wykonać 5 bezpłatnych przelewów SEPA w miesiącu.


Czy jesteś mobilnym przedsiębiorcą?

Skończyła się era przedsiębiorców prowadzących biznes wyłącznie lokalnie. Dziś spora część osób prowadzących działalność gospodarczą otwiera np. sklepy internetowe. W ich przypadku dostęp do rachunku bankowego jest niezwykle ważny – mogą w ten sposób monitorować, którzy kupujący zapłacili za zamówiony towar.

Jeżeli prowadzisz biznes w sieci, to z pewnością chciałbyś mieć stały dostęp do rachunku bankowego. Z uwagi na postęp technologiczny jest to możliwe – wystarczy, że wybierzesz takie konto bankowego, do którego bank uruchomił aplikację mobilną. Instalując ją np. na swoim smartfonie, będziesz mógł sprawdzać stan konta praktycznie wszędzie, gdzie się znajdziesz – potrzebny będzie ci jedynie dostęp do internetu.

Będziesz korzystał wyłącznie z bankowości elektronicznej? Sprawdź zatem, jakie wymagania bank zastosował, aby z twojego rachunku bankowego nie mogły robić przelewy osoby trzecie. Najpopularniejszym sposobem jest potwierdzanie dyspozycji kodem, który otrzymujesz SMS-em na wskazany numer telefonu. Mniej popularnym rozwiązaniem jest konieczność wpisania kodu podanego w dokumencie przysłanym przez bank.


Dodatkowe możliwości, jakie daje ci bank

Konto firmowe już dawno przestało służyć wyłącznie do wydawania dyspozycji przelewu. Dziś banki stawiają na kompleksową obsługę swoich kontrahentów. Świetnym przykładem jest oferowanie przedsiębiorcom usługi concierge. Dostęp do takiej usługi otrzymasz, decydując się m.in. na Wymarzone Konto dla Biznesu oferowane przez Raiffeisen Polbank.

W ramach założonego rachunku bankowego możesz otrzymać również dostęp do programu ułatwiającego prowadzenie księgowości. Nie brakuje również banków oferujących, że posiadacze poszczególnych rachunków będą mieć dostęp do dodatkowej gotówki bez konieczności spełniania rygorystycznych wymagań.

Oceń ten wpis
3 wskazówki, dzięki którym wybierzesz najlepsze konto dla firmy
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Viki1
2019-12-06, 11:52
Wszystkie wskazówki dobrze jest brać pod uwagę, w końcu człowiek chce najkorzystniej wybrać dla siebie. Generowanie kosztów najlepiej jakby było jak najmniejsze.
Infol. Piotr
2019-05-25, 07:57
Daliście 3 wskazówki, dzięki którym wybierzesz najlepsze konto dla firmy. Mimo wszystko każdy musi wybrać taki bank, który powinien być najlepszym. A ofert banków, aby u nich założyć konto firmowe jest mnóstwo. Wystarczy porównać oferty....
Leoncjo
2019-05-03, 12:23
Konta teraz mają firmowe różne banki. Wystarczy zrobić porównanie, wiele jest stronek jakie to realizują. Wtedy można być pewnym, że wybrało się coś co jest w porzadku.
Fama
2019-04-18, 18:38
Jeśli jakość produktu jest gorsza niż konkurenta, prędzej czy później zrozumieją to wszystko i pozostaniesz bez klientów. Robić gorzej niż inni nie ma sensu. Trzeba uważać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.