!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Własna firma

Po konto dla firmy do banku. Ale jakiego?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

6 komentarzy

Po konto dla firmy do banku. Ale jakiego?
Czy każdy przedsiębiorca musi mieć firmowe konto? Okazuje się, że przepisy nie są w tym względzie precyzyjne. Co prawda, rachunek bankowy jest niezbędny np. w przypadku rozliczania się z innym podmiotem gospodarczym, ale ustawodawca nie precyzuje, czy musi być to konto firmowe. Produkty takie są jednak dostępne w ofercie banków. Podział rachunków bankowych na indywidualne i firmowe utrzymuje się od dłuższego czasu i nie jest przypadkowy – banki myślą o swoim zarobku.

Jako przedsiębiorca z pewnością cenisz każdą zarobioną złotówkę. Dlaczego zatem miałbyś przepłacać za firmowe konto? Podpisując umowę o prowadzenie takiego, powinieneś wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze. Dzięki temu unikniesz wielu drobnych, ale po zsumowaniu dających okrągłą sumę, opłat.

 

Otwarcie i prowadzenie za 0 zł

Standardem jest, że poszczególne banki nie pobierają opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku bankowego. Przykładami takich kont są Smart Biznes Konto dostępne w ofercie Smart Banku czy dbNET Biznes proponowany przez Deutsche Bank.

Porównując oferty banków w zakresie rachunków firmowych, powinieneś pamiętać, że część z nich nie naliczy opłaty wówczas, gdy spełnisz pewne warunki. Warto uważać na takie zapisy w umowie, bo spełnienie warunków stawianych przez bank może być kłopotliwe, gdy mowa o początkującym przedsiębiorcy, który nie osiąga jeszcze wysokich dochodów. Przykładem rachunku bankowego, których koszt prowadzenia jest uzależniony od spełnienia pewnych warunków jest np. Konto Direct dla Firmy od ING Banku Śląskiego. Aby bank nie naliczył opłaty w wysokości 9 zł za prowadzenie rachunku, konieczne jest wykonywanie z niego przelewów do ZUS-u (opłacanie składek) lub urzędu skarbowego (podatku). Opłaty można uniknąć również wówczas, gdy na konto wpłynie kwota co najmniej 2 000 zł (nie mogą to być przelewy między rachunkami własnymi przedsiębiorcy).

 

Dostęp do dodatkowych usług

Część banków zauważyła i odpowiedziała na potrzeby przedsiębiorców, jeżeli chodzi o rachunki firmowe. Mowa tu o wyposażeniu ich w szereg różnorodnych funkcji, które mogą spowodować, że prowadzenie firmy będzie jeszcze łatwiejsze. Jeżeli chodzi o dodatkowe aplikacje, to na tym tle wyróżnia się m.in. mBank i Idea Bank.

Z myślą o przedsiębiorcach dopiero rozpoczynających prowadzenie firmy mBank stworzył mBiznes konto Start. Decydując się na nie, możesz korzystać m.in. z porad ekspertów (rozmowa audio lub chat). Dodatkowo otrzymasz dostęp do wniosków (np. kredytowych) przez system transakcyjny, co pozwoli ci sprawniej załatwić formalności. Prowadząc punkt usługowy, możesz skusić się na ofertę konta z mobilnym terminalem płatniczym.

Idea Bank przygotował m.in. Konto FIRMA TO JA. Przedsiębiorcy korzystający z niego otrzymują dostęp m.in. do platformy Idea Cloud z aplikacją mobilną, mają możliwość zamówienia mobilnego wpłatomatu (to pozwala ograniczyć wizyty w placówce banku) i mogą popracować w nowoczesnych wnętrzach. W tym celu Idea Bank stworzył specjalną przestrzeń, czyli Idea Hub.


Co z dostępem do innych produktów?

Zakładając konto firmowe, z pewnością liczysz na to, że twoja firma będzie się prężnie rozwijać. Być może za kilka miesięcy będziesz potrzebował pierwszego kredytu lub zainteresujesz się leasingiem. Dobrze, abyś również wówczas mógł uzyskać pomoc z banku, z którym zacząłeś współpracę. Z tego też względu warto zorientować się w ofercie nie tylko rachunków bankowych, lecz także pozostałych produktów stworzonych z myślą o przedsiębiorcach.

Podziel się

6 komentarzy

Artur Kosiński

Artur Kosiński

Rozeznanie się w ofertach bankowych jest bardzo ciekawe. Niektóre banki są skoncentrowane na świadczeniu usług dla firm.
Dennis

Dennis

Zawsze trzeba porównać co jest na rynku. W ten sposób człowiek realnie dokonać może najlepszego wyboru. Warto o tym pamiętać.
Roland

Roland

Niezależnie od tego, czy określasz strukturę firmy, czy tworzysz szczegółową strategię marketingową, obciążenie może się szybko zwiększyć i dlatego dbanie o każdy koszt ma znaczenie. Konto firmowe do tego należy.
bankowiec

bankowiec

Nikt Wam nie da odpowiedzi na to, do jakiego banku macie się udać, aby w nim założyć odpowiednie konto. Konto firmowe jest w ofertach bardzo wielu banków. Należy wybrać bank taki, który uważacie za najlepszy, ze ma najlepsza ofertę dla Was.
Paweł

Paweł

Ja zrobiłbym porównanie usług i opłat oraz tego jak wszystko trwa długo przy realizacji działań, jakie sa opinie innych w tym zakresie i na tej podstawie podjął decyzję co do banku.
konto

konto

Istota tego pomysłu jest następująca: tworzysz szczegółowy biznesplan projektu, który chcesz wdrożyć, oficjalnie rejestrujesz swoje działania, zbierasz pakiet dokumentów. Samo konto szybka sporawa.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.