Jako przedsiębiorca z pewnością cenisz każdą zarobioną złotówkę. Dlaczego zatem miałbyś przepłacać za firmowe konto? Podpisując umowę o prowadzenie takiego, powinieneś wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze. Dzięki temu unikniesz wielu drobnych, ale po zsumowaniu dających okrągłą sumę, opłat.
Otwarcie i prowadzenie za 0 zł
Standardem jest, że poszczególne banki nie pobierają opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku bankowego. Przykładami takich kont są Smart Biznes Konto dostępne w ofercie Smart Banku czy dbNET Biznes proponowany przez Deutsche Bank.
Porównując oferty banków w zakresie rachunków firmowych, powinieneś pamiętać, że część z nich nie naliczy opłaty wówczas, gdy spełnisz pewne warunki. Warto uważać na takie zapisy w umowie, bo spełnienie warunków stawianych przez bank może być kłopotliwe, gdy mowa o początkującym przedsiębiorcy, który nie osiąga jeszcze wysokich dochodów. Przykładem rachunku bankowego, których koszt prowadzenia jest uzależniony od spełnienia pewnych warunków jest np. Konto Direct dla Firmy od ING Banku Śląskiego. Aby bank nie naliczył opłaty w wysokości 9 zł za prowadzenie rachunku, konieczne jest wykonywanie z niego przelewów do ZUS-u (opłacanie składek) lub urzędu skarbowego (podatku). Opłaty można uniknąć również wówczas, gdy na konto wpłynie kwota co najmniej 2 000 zł (nie mogą to być przelewy między rachunkami własnymi przedsiębiorcy).
Dostęp do dodatkowych usług
Część banków zauważyła i odpowiedziała na potrzeby przedsiębiorców, jeżeli chodzi o rachunki firmowe. Mowa tu o wyposażeniu ich w szereg różnorodnych funkcji, które mogą spowodować, że prowadzenie firmy będzie jeszcze łatwiejsze. Jeżeli chodzi o dodatkowe aplikacje, to na tym tle wyróżnia się m.in. mBank i Idea Bank.
Z myślą o przedsiębiorcach dopiero rozpoczynających prowadzenie firmy mBank stworzył mBiznes konto Start. Decydując się na nie, możesz korzystać m.in. z porad ekspertów (rozmowa audio lub chat). Dodatkowo otrzymasz dostęp do wniosków (np. kredytowych) przez system transakcyjny, co pozwoli ci sprawniej załatwić formalności. Prowadząc punkt usługowy, możesz skusić się na ofertę konta z mobilnym terminalem płatniczym.
Idea Bank przygotował m.in. Konto FIRMA TO JA. Przedsiębiorcy korzystający z niego otrzymują dostęp m.in. do platformy Idea Cloud z aplikacją mobilną, mają możliwość zamówienia mobilnego wpłatomatu (to pozwala ograniczyć wizyty w placówce banku) i mogą popracować w nowoczesnych wnętrzach. W tym celu Idea Bank stworzył specjalną przestrzeń, czyli Idea Hub.
Co z dostępem do innych produktów?
Zakładając konto firmowe, z pewnością liczysz na to, że twoja firma będzie się prężnie rozwijać. Być może za kilka miesięcy będziesz potrzebował pierwszego kredytu lub zainteresujesz się leasingiem. Dobrze, abyś również wówczas mógł uzyskać pomoc z banku, z którym zacząłeś współpracę. Z tego też względu warto zorientować się w ofercie nie tylko rachunków bankowych, lecz także pozostałych produktów stworzonych z myślą o przedsiębiorcach.
To może Cię również zainteresować