Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Składka zdrowotna 2023 - ile będzie wynosić?

16 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

16 komentarzy
Składka zdrowotna 2023 - ile będzie wynosić?
Nowy Ład przewiduje zmiany w wysokości składki zdrowotnej. Ile aktualnie płacą przedsiębiorcy, a ile będzie wynosić składka zdrowotna w 2023 roku? Sprawdź, czy zyskasz, czy stracisz na proponowanych zmianach.

Od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy mają obowiązek płacić składki ZUS. Mianem składek ZUS określa się składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną. Do składek na ubezpieczenia społeczne zaliczają się: składka emerytalna, składka rentowa, składka wypadkowa, składka chorobowa (jest ona dobrowolna) oraz składki na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Nie każdy przedsiębiorca płaci wszystkie wymienione składki. Dla przykładu przedsiębiorcę korzystającego z Ulgi na start interesuje tylko składka zdrowotna.

To może Ci się przydać: Jak sprawdzić, czy jestem ubezpieczony?

Ile wynosi składka zdrowotna w 2023 roku?

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Oznacza to, że co miesiąc płacisz składki ZUS, wśród których jest składka zdrowotna. Jeżeli zatrudniasz pracowników na umowę o dzieło lub stosujesz tzw. umowy śmieciowe, to również płacisz składki ZUS. Ile wynosi składka zdrowotna w bieżącym roku?

W 2023 r. – podobnie jak w latach poprzednich – składka zdrowotna ma stałą wartość. W okresie od stycznia do czerwca 2023 r. wynosi ona 314,10 zł, a od lipca do grudnia 2023 r. 324 zł.

W przypadku składki zdrowotnej przedsiębiorcy korzystający ze skali podatkowej nie mają możliwości jej odliczenia.  Odliczenie jest dostępne dla przedsiębiorców korzystających z różnych form opodatkowania prowadzonej działalności – skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej.

Odliczeniu podlegają wyłącznie te składki na ubezpieczenie zdrowotne, które przedsiębiorca zapłacił. Składek należnych, które nie zostały zapłacone, nie można odliczyć od podatku.

Wysokość składki zdrowotnej jest taka sama dla wszystkich przedsiębiorców, bez względu na to, czy korzystają oni np. z ulgi na start, preferencyjnego ZUS-u czy opłacają składki ZUS w pełnej wysokości. To jeden z powodów, dla których właścicieli firm często interesuje redukcja kosztów ZUS.

Szukasz pracy?

Praca przy pakowaniu /Пакування

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Doradca / Doradczyni klienta - Gliwice (Rybnicka)

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Gliwice
 • 4 500-6 100 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji montażu -> 2 zmiany!

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Pracownik produkcji

SGP GROUP

 • Nowa Sól
Dodana

Pracownik produkcji montażu-> praca wakacyjna

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Łódź
 • 4 550-6 000 zł / mc
Dodana

Jak wpłynie Nowy Ład na wysokość składki zdrowotnej i ile będzie wynosić składka zdrowotna w 2023 roku?

Wysokość ZUS w 2023 r., a zwłaszcza kwota składki zdrowotnej, była jeszcze do niedawna niewiadomą. Wraz z postępem prac nad zmianami podatkowymi wchodzącymi w skład Nowego Ładu pojawiały się nowe propozycje. Przegłosowany przez sejm projekt przewiduje duże zmiany w zakresie płacenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorców – jej wysokość jest inna dla każdej z form opodatkowania.

Składka zdrowotna 2023 – skala podatkowa

Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych w 2023 r. zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodów. Jednocześnie nie będą oni mogli – jak miało to miejsce dotychczas – odliczyć części składki od podatku.

Składka zdrowotna 2023 – podatek liniowy

Od stycznia 2023 r. wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców płacących podatek liniowy ma wynosić 4,9 proc. dochodu. Jednocześnie obowiązywać ma ich minimalna składka w wymiarze 9 proc. minimalnego wynagrodzenia. Wysokość tego wynagrodzenia w 2023 r. będzie wynosić od 1 stycznia do 30 czerwca 3490 zł, a od 1 lipca do 31 grudnia 3600 zł.

Przedsiębiorcy, korzystający z rozliczenia według podatku liniowego mogą skorzystać z odliczenia do wysokości rocznego limitu zarobków, który w 2023 roku wynosi 10200 zł.

Składka zdrowotna 2023 – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ile będzie wynosić składka zdrowotna w 2023 r. dla przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od dochodów ewidencjonowanych? Składka będzie stała, ale uzależniona od przychodów. Przedziały są następujące:

 • Przychody poniżej 60 000 zł – składka zdrowotna będzie wynosić 9 proc. od podstawy wynoszącej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
 • Przychody od 60 000 do 300 000 zł – składka zdrowotna będzie wynosić 9 proc. od podstawy wynoszącej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
 • Przychody powyżej 300 000 zł – składka zdrowotna będzie wynosić 9 proc. od podstawy wynoszącej 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Ryczałtowcy zaliczają się zatem do grupy przedsiębiorców, którzy w 2023 r. będą płacić składkę zdrowotną w zryczałtowanej (stałej) kwocie.

Składka zdrowotna 2022 – karta podatkowa

Mimo że od stycznia 2022 r. karta podatkowa nie jest już dostępna dla nowych firm, to warto wiedzieć, ile zapłacą przedsiębiorcy nadal z niej korzystający. Zgodnie z zapowiedziami dla nich składka zdrowotna będzie wynosić 9 proc. dochodu firmy, z zachowaniem minimalnej składki na poziomie 9% minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że przy wyborze skali podatkowej, składka minimalna obowiązywać będzie dla miesięcznych dochodów do kwoty 3600 zł. Dla dochodów powyżej 3600 zł składka naliczana będzie jako 9% dochodu.

W przypadku etatu to pracodawca dba o odprowadzanie składek na ubezpieczenia. Pracownik musi jednak samodzielnie zadbać o ubezpieczenie przed wyjazdem do pracy za granicą.

Kto skorzysta na nowej formie składki zdrowotnej?

Opierając się na aktualnych informacjach, eksperci szacują, że na wejściu w życie nowych przepisów podatkowych zyskają wyłącznie osoby uzyskujące najniższe dochody. Jednak rocznie nie będą to duże kwoty i ma to związek nie tylko z modyfikacją sposobu naliczania składki zdrowotnej.

Wraz z najnowszymi przepisami podwyższona została kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i  podniesiony został drugi próg podatkowy do poziomu 120 tys. zł. Według firmy doradczej Crido ma to spowodować, że przedsiębiorca, który wybrał jako formę opodatkowania skalę podatkową, zyska 81 zł miesięcznie, jeżeli jego przychód wynosi do 5 tys. zł[1]. Zyskać mają też pracownicy na etatach, ale również jedynie ci zarabiający najmniej. Podobnie jak w przypadku przedsiębiorców zmiany nie będą duże.

Kto straci na nowej formie składki zdrowotnej?

Pierwotnym założeniem Nowego Ładu miało być znaczne podwyższenie składki zdrowotnej, co w rezultacie miało spowodować dopływ środków dla NFZ. Po konsultacjach z organizacjami reprezentującymi interesy przedsiębiorców rząd zaczął wycofywać się z części reform – przykładem może być obniżenie składki zdrowotnej z 9 do 4,9 proc. dochodu dla osób korzystających z podatku liniowego. W rezultacie jednak część przedsiębiorców i tak straci. Kto najbardziej?

Według aktualnych prognoz najgorzej na nowym ładzie wyjdą liniowcy. Oni nie skorzystają z kwoty wolnej od podatku i stracą na tym, że składka zdrowotna w 2023 r. będzie rozliczana na innych zasadach, niż dotychczas. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców uzyskujących przychód w wysokości 5000 zł, jak i tych, którzy mają przychód na poziomie 50 000 zł. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, mogą oni wybrać alternatywną formę opodatkowania, np. skalę podatkową.

Podsumowanie:
 • Przedsiębiorcy płacą składki ZUS, które obejmują składki zdrowotne
 • Wysokość składki zdrowotnej wynosi stałą wartość w 2023 roku: 314,10 zł do czerwca i 324 zł od lipca
 • Nowy Ład wprowadza zmiany w wysokości składki zdrowotnej dla różnych form opodatkowania, co może skutkować wzrostem lub spadkiem kosztów ZUS dla przedsiębiorców
 • Eksperci szacują, że na wprowadzeniu nowej formy składki zdrowotnej skorzystają osoby z najniższymi dochodami, a modyfikacja ta ma związek z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku i podniesieniem drugiego progu podatkowego

Najczęściej zadawane pytania

Ile aktualnie płacą przedsiębiorcy tytułem składki na ubezpieczenie zdrowotne?

W 2023 r. składka zdrowotna wynosi dla większości podatników 9 proc. podstawy wymiaru składki.

W jakiej wysokości będzie składka zdrowotna po wejściu w życie Nowego Ładu?

Wysokość składki zdrowotnej w 2023 r. będzie zależeć od formy opodatkowania. Przykładowo przedsiębiorcy, który rozliczają się podatkiem liniowym, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. uzyskanego dochodu. Dodatkowo nie będą mogli w tym zakresie dokonywać żadnych odliczeń.

Kto zyska, a kto straci na nowych regulacjach podatkowych w ramach nowego Ładu?

Według jednego z wiceministrów finansów na zmianach wynikających z Nowego Ładu zyska 70 proc. pracowników. Eksperci podchodzą do tych prognoz z dużą ostrożnością, wskazując, że zyskają jedynie najmniej zarabiający pracownicy i przedsiębiorcy. Więcej niż dotychczas tytułem składki zdrowotnej płacić będą np. liniowcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

16 komentarzy

bhp-owiec

bhp-owiec

Bardzo dobrze, że rząd zmienia system składkowy dla przedsiębiorców. Może to pomóc w rozwoju biznesów i poprawie warunków w pracy.
Pekla

Pekla

Mam nadzieję, że te zmiany w systemie składkowym pomogą w poprawie sytuacji w służbie zdrowia. Ale wciąż uważam, że osoby o niskich dochodach powinny dostawać więcej wsparcia.
stud.Arek

stud.Arek

Ciekawe, że rząd planuje zmiany w systemie naliczania składek zdrowotnych. Ale mam wrażenie, że to nie wystarczy, aby naprawić problemy w służbie zdrowia.
dreszcz

dreszcz

Wydaje mi się, że te zmiany w składkach zdrowotnych dla przedsiębiorców nie są wystarczająco korzystne. Mam nadzieję, że rząd zrobi więcej, aby pomóc nam w prowadzeniu biznesu.
Stefan

Stefan

Bardzo przydatne informacje dla mnie, jako osoby szukającej pracy i planującej otworzyć własną działalność gospodarczą. Dzięki temu będę miał lepszy wgląd w koszty i planowanie budżetu.
Dajta spokój

Dajta spokój

Dla mnie jako osoby bezrobotnej te informacje są mało przydatne, ale może kiedyś skorzystam z nich, kiedy zacznę pracować.
Bartek

Bartek

Ciekawe, że składka zdrowotna dla osób płacących podatek liniowy jest niższa niż dla innych przedsiębiorców. Ale wciąż uważam, że wszyscy powinniśmy mieć takie same koszty i korzystać z takich samych usług medycznych.
Hubert

Hubert

Mam nadzieję, że Nowy Ład rzeczywiście przyniesie korzyści dla przedsiębiorców i poprawi sytuację w służbie zdrowia. Słyszę wiele negatywnych opinii, ale mam nadzieję, że to zmieni się na lepsze.
Roman

Roman

Dzięki za te informacje, pomogły mi zrozumieć, czego można się spodziewać jako osoba, która wkrótce zacznie pracować na własną rękę. Wielu rzeczy nie wiedziałem, a teraz poczułem się bardziej kompetentny.
Tadek

Tadek

Interesujące, ale nieco zbyt skomplikowane dla mnie jako osoby aktualnie bezrobotnej. Ale mam nadzieję, że te zmiany pomogą osobom o niskich dochodach i poprawią działanie NFZ.
Monika Janik

Monika Janik

Oho, to nie wiele zmian dla mnie, jako osoby pracującej. Wciąż będę płacić tę samą wysoką składkę zdrowotną. Szkoda, że dla przedsiębiorców korzystających ze skali podatkowej nie ma możliwości jej odliczenia.
alicja r.

alicja r.

Dzięki za informacje na temat składki zdrowotnej w 2023 roku! Myślę, że to ważne dla każdej firmy, aby znać koszty i planować budżet. Cieszy mnie, że dla przedsiębiorców korzystających z podatku liniowego składka zdrowotna jest niższa.
Kubus

Kubus

Muszą nas doić żeby Ukraińcom pomagać i wchodzić w dupę
Promil

Promil

Ja mam wiecej wspolnego z dinozaurem niz skladka zdrowotna ze zdrowiem....jest to chamski haracz placony na kontynuacje wojny w ukrainie
Pan Majster

Pan Majster

Jedno co to państwo potrafi najlepiej, to doić swoich obywateli.
Obywatel

Obywatel

Natomiast ktoś płacący dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne będzie zmuszony wydać około 600zł miesięcznie bez możliwości odliczenia, to całkowity absurd.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.