!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Zasiłki w 2022 roku - wszystko co powinieneś wiedzieć

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

0 komentarzy

Zasiłki w 2022 roku - wszystko co powinieneś wiedzieć
Rok 2022 rozpoczął się prawdziwą rewolucją w krajowych finansach, która zmieniła także wiele w systemie zasiłków. Zasiłki 2022 - jakie zmiany należy zaliczyć do najważniejszych? Czy zasiłki na dziecko, chorobowe, dla bezrobotnych są teraz przyznawane na innych zasadach? Ile wynoszą obecnie i dlaczego zasiłki zostały tak a nie inaczej ustanowione na rok 2022?

Jakie zmiany zaszły w zasiłkach w 2022 roku?

Zupełne przeorganizowanie ekonomii i finansów, które dokonało się wraz z nadejściem w roku 2022 pakietu ustaw znanych jako Polski Ład, musiało oczywiście być uzupełnione o zmiany dotyczące zasiłków.

Dotyczy to zasiłków chorobowych, zasiłków na dziecko, zasiłków dla bezrobotnych, właściwie każdego rodzaju świadczenia zwanego zasiłkiem. Kierunek i głębokości zmian można dla przykładu zilustrować zmianami w zasiłku macierzyńskim - w przypadku wygaśnięcia ubezpieczenia w następstwie śmierci pracodawcy, młoda mama rodząca już po tym czasie, zatrzymuje prawo do zasiłku. Ten przykład ilustruje zupełnie nowe podejście do zasiłków od roku 2022.

Zmiany w zasiłkach 2022 opiszemy dokładniej dla każdego rodzaju zasiłku z osobna.

Video

Ile wynosi zasiłek chorobowy w 2022 roku?

Najpierw trzeba sobie uświadomić, że zasiłki chorobowe od roku 2022 zostają ujęte w nieco inne ramy prawne i operacyjne. Przedsiębiorcy nie płacący składek na czas nie utracą prawa do zasiłku chorobowego. Nie będą nawet musieli składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosku o wydłużenie terminu opłaty składek. Dług wobec ubezpieczyciela, który nie jest wyższy niż jeden procent minimalnego wynagrodzenia, nie pozbawia prawa do zasiłku chorobowego. Na opłatę składek od roku 2022 mamy 6 miesięcy.

Podniesiona została także kwota zasiłku chorobowego otrzymywanego na podstawie potwierdzenia pobytu w szpitalu i obecnie wynosi 80 procent. Sama podstawa wymiaru zasiłku nie jest już ponownie naliczana, jeśli zasiłki były pobierane bez przerw lub z przerwami krótszymi niż miesiąc.

Zasiłek chorobowy można pobierać odtąd przez okres 91 dni po wygaśnięciu prawa do ubezpieczenia - podstawowy wymiar wzrósł do 80%. Są wyjątki, które dotyczą np. kobiet w ciąży i osób oddających organy do transplantacji - tutaj wymiar podstawowy to 100%.

Zatrudnieni na pełnym etacie pobierają do roku 2022 zasiłek chorobowy nie mniejszy niż kwota wynagrodzenia minimalnego pomniejszona o 13, 71% wysokości tego wynagrodzenia.

Zasiłek na dziecko w 2022 roku - najważniejsze informacje

Bez zmian zasiłek na dziecko - zasiłek opiekuńczy - jest przyznawany rodzicom dzieci chorych, w sytuacji, gdy placówka opiekuńcza wstrzymuje działanie lub gdy dziecko przebywa na kwarantannie. Ten rodzaj zasiłku jest możliwy do uzyskania, jeśli jesteśmy przedsiębiorcami, pracujemy w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie. Zasiłek na dziecko pobierają matki i ojcowie, którzy opiekując się chorym dzieckiem zawieszają obowiązki zawodowe.

Kwota zasiłku na dziecko w 2022 roku to 80% wynagrodzenia podstawowego - to dotyczy pracujących na umowach o pracę. Natomiast status przedsiębiorcy i wykonywanie pracy w oparciu o umowę zlecenie, dadzą w wyniku wysokość zasiłku na dziecko jako uśredniony przychód miesięczny z ostatniego roku minus 13,71%.

Ubezpieczenie chorobowe upoważnia nas do ubiegania się o zasiłek na dziecko. Potrzebne jest nam także odpowiednie zaświadczenie od lekarza i łatwy do odszukania w Internecie druk ZUS.

Video

Zasiłek dla bezrobotnych - jakie zmiany zaszły i ile wynosi?

Wraz z nadejściem roku kwota zasiłku dla bezrobotnych została utrzymana na podstawowym poziomie 1240 złotych przez 3 miesiące oraz 974 złote po tym okresie. Do pobierania zasiłku dla bezrobotnych upoważnia zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Wysokość realna zasiłku jest jednak uzależniona od dotychczas przepracowanego czasu - im wyższy staż, tym wyższy zasiłek dla bezrobotnych. Najniższy zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 780 złotych otrzyma osoba ze stażem poniżej 5 lat po 3 miesiącach wypłacania zasiłku, najwyższy zasiłek dla bezrobotnych pobierze osoba ze stażem ponad dwudziestoletnim w pierwszych trzech miesiącach świadczenia (prawie 1 500 złotych).

Większe zmiany w roku 2022 dla zasiłków dla bezrobotnych może przynieść ustawa o wsparciu dla osób, które mają wyjątkowo długi staż pracy i stają się bezrobotne pod koniec swojej kariery zawodowej.

Zasiłek z MOPS - ile będzie wynosił stały zasiłek w 2022 roku?

Kwota zasiłku stałego pobieranego z MOPS wzrosła na początku 2022 i wynosi obecnie 720 złotych. Tutaj nasze zasiłkowe zmiany zaszły daleko, ponieważ także nastąpiła nowelizacja kryterium dochodowego, które jest nieznacznie wyższe - zarówno dla członków rodzin jak i dla gospodarstw jednoosobowych. Zasiłek stały z MOPS niezmiennie otrzymują dorosłe osoby niezdolne do pracy, o ile nie przekraczają kryterium dochodowego.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie zmiany zaszły w zasiłkach w 2022 roku?

Zmiany od roku 2022 w systemie zasiłkowym z jednej strony są podyktowane procedurami standardowo stosowanymi co roku, z drugiej niektóre z nich są wynikiem wprowadzenia pakietu ustaw zwanych Polskim Ładem. Tych istotnych zmian w zasiłkach dla bezrobotnych, zasiłkach na dziecko czy zasiłkach chorobowych jest kilka.

Jakich zmian dokonano w zasiłkach dla bezrobotnych w 2022 roku?

Zrewaloryzowano kwotę należnego zasiłku dla bezrobotnych w roku 2022. Jest ona teraz nieznacznie wyższa. Kolejne pomysły dotyczące zmian w zasiłkach mogą objąć także szczególne traktowanie osób, które przepracowały wiele lat (mają długi staż pracy).

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.