Poza turystami, którzy zdecydowali się spędzić urlop za granicą, nie można zapomnieć o osoba chcących zarobić. W sezonie nie brakuje pracy w rolnictwie i branży budowlanej. Ci którzy znajdą dobrze język obowiązujący w kraju, do którego wyjeżdżają, mogą liczyć na lepiej płatną pracę. Wszystkich łączy jednak jedno – przed wyjazdem muszą zadbać o ubezpieczenie, bo karta EKUZ nie zawsze wystarcza.
Co to jest karta EKUZ?
Być może słyszałeś o karcie EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego) i błędnie założyłeś, że jej wyrobienie sobie przed wyjazdem za granicę, uchroni cię przed koniecznością nabywania ubezpieczenia turystycznego. Niekoniecznie, bo taką kartą na terenie np. Holandii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii mogą posługiwać się wyłącznie osoby, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. Oznacza to, że możesz skorzystać z takiego ubezpieczenia wówczas, gdy wyjeżdżasz za granicę w celach turystycznych lub też do pracy za granicę zostałeś oddelegowany przez swojego aktualnego pracodawcę, który ma siedzibę w Polsce.
Choć kartę EKUZ możesz sobie wyrobić przed wyjazdem za granicę, pamiętaj, że nie będziesz mógł z niej skorzystać. Niezbędne będzie zatem nabycie ubezpieczenia u jednego z ubezpieczycieli działających na polskim rynku.
Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?
Wyjeżdżając do pracy za granicę, powinieneś podpisać umowę o ubezpieczenie turystyczne. To właśnie to będzie właściwe ubezpieczenie – wystarczy tylko, że w rozmowie z przedstawicielem wybranego towarzystwa, wskażesz, że celem wyjazdu jest praca. Nie musisz przy tym okazywać umowy z agencją zatrudnienia lub pracodawcy – te dokumenty nie są istotne z punktu widzenia ubezpieczyciela.
Przy zakupie ubezpieczenia powinieneś sprecyzować, jaką pracę będziesz za granicą wykonywał. Od tej zależy wysokość składki. Większość ubezpieczycieli stosuje podział na pracę umysłową i fizyczną, ale bywają również takie towarzystwa ubezpieczeniowe, które z pracy fizycznej wyodrębniają pracę fizyczną wiążącą się z wysokim ryzykiem (np. praca na wysokościach). Podstawową kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę jest zatem to, aby ubezpieczenie, które nabywasz, faktycznie chroniło cię na wypadek nieszczęśliwego wypadku.
Przed podpisaniem umowy, powinieneś pamiętać, aby zajrzeć do OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Szczególnie ważne jest też zapoznanie się z wszystkimi wyłączeniami. Mowa o sytuacjach, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci ci odszkodowania.
Nie ryzykuj – leczenie za granicą kosztuje dużo
Na co dzień dbasz o swoich bliskich, prawda? Czy wyobrażasz sobie, że na twój adres zamieszkania przychodzi rachunek opiewający na kwotę np. kilkudziesięciu tysięcy euro? Zanim uznasz, że ubezpieczenie turystyczne nie jest ci potrzebne, dobrze się zastanów. Leczenie za granicą jest naprawdę drogie – otrzymany rachunek może przekreślić twoje plany na długie lata.
W zależności od rodzaju pracy i długości pobytu za granicę, dobrą polisę możesz nabyć już za ok. 100 zł. To niewiele, prawda? Właśnie dlatego nie powinieneś ryzykować.
To może Cię również zainteresować