Agencje pracy i praca za granicą

Jakie ubezpieczenie zakupić przed wyjazdem do pracy za granicą?

27 stycznia 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

8 komentarzy
Jakie ubezpieczenie zakupić przed wyjazdem do pracy za granicą?
Według danych zaprezentowanych przez GUS pod koniec 2014 r. poza granicami Polski przebywało 2,3 mln Polaków. Wiadomo, że liczba ta zmienia się w zależności od miesiąca, w którym są prowadzone badania. Latem wiele osób decyduje się na sezonowy wyjazd za granicę.

Wakacje to czas, kiedy poza turystami, którzy zdecydowali się spędzić urlop za granicą, nie można zapomnieć o osobach chcących zarobić. W sezonie nie brakuje pracy przede wszystkim w rolnictwie i branży budowlanej. Ci, którzy znajdą dobrze język obowiązujący w kraju, do którego wyjeżdżają, mogą liczyć na lepiej płatną pracę. Wszystkich łączy jednak jedno – przed wyjazdem muszą zadbać o ubezpieczenie, bo karta EKUZ nie zawsze wystarcza.

Co to jest karta EKUZ?

Być może słyszałeś o karcie EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego) i błędnie założyłeś, że jej wyrobienie sobie przed wyjazdem za granicą, uchroni Cię przed koniecznością nabywania ubezpieczenia turystycznego. Niekoniecznie, bo taką kartą na terenie np. Holandii czy Niemiec mogą posługiwać się wyłącznie osoby, które podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. Oznacza to, że możesz skorzystać z takiego ubezpieczenia wówczas, gdy wyjeżdżasz za granicę w celach turystycznych lub też do pracy za granicą zostałeś oddelegowany przez swojego aktualnego pracodawcę, który ma siedzibę w Polsce.
Choć kartę EKUZ możesz sobie wyrobić przed wyjazdem za granicę, pamiętaj, że nie w każdym przypadku będziesz mógł z niej skorzystać. Niezbędne będzie zatem nabycie ubezpieczenia u jednego z ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

Video

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Wyjeżdżając do pracy za granicą, powinieneś podpisać umowę o ubezpieczenie turystyczne. To właśnie to będzie właściwe ubezpieczenie – wystarczy tylko, że w rozmowie z przedstawicielem wybranego towarzystwa, wskażesz, że celem wyjazdu jest praca. Nie musisz przy tym okazywać umowy z agencją zatrudnienia lub wskazywać przyszłego pracodawcy – te dokumenty nie są istotne z punktu widzenia ubezpieczyciela.

Przy zakupie ubezpieczenia powinieneś sprecyzować, jaką pracę będziesz za granicą wykonywał. Od niej zależy wysokość składki. Większość ubezpieczycieli stosuje podział na pracę umysłową i fizyczną, ale bywają również takie towarzystwa ubezpieczeniowe, które z pracy fizycznej wyodrębniają pracę fizyczną wiążącą się z wysokim ryzykiem (np. praca na wysokościach). Podstawową kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, jest zatem to, aby ubezpieczenie, które nabywasz, faktycznie chroniło Cię na okoliczność nieszczęśliwego wypadku.

Przed podpisaniem umowy, powinieneś pamiętać, aby zajrzeć do OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Szczególnie ważne jest też zapoznanie się z wszystkimi wyłączeniami. Mowa o sytuacjach, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci Ci odszkodowania.

Szukasz pracy?
Dodana

Order picker w Lidlu – NOWA OFERTA! Jedna zmiana

Carriere Contracting International Recruitment Polska Sp. z o. o.

 • 13-15 € / h
 • Holandia
Dodana
Dodana
Dodana

Sprzedawca

SKLEP ŻABKA

 • 4 300-5 200 zł / mc
 • Poznań
Dodana

Przygotuj się na pracę za granicą, zabezpieczając swoje zdrowie i finanse poprzez odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Nie ryzykuj – leczenie za granicą kosztuje dużo

Na co dzień dbasz o swoich bliskich, prawda? Czy wyobrażasz sobie, że na Twój adres zamieszkania przychodzi rachunek opiewający na kwotę np. kilkudziesięciu tysięcy euro? Zanim uznasz, że ubezpieczenie turystyczne nie jest Ci potrzebne, dobrze się zastanów. Leczenie za granicą jest naprawdę drogie – otrzymany rachunek może przekreślić Twoje plany na długie lata.

W zależności od rodzaju pracy i długości pobytu za granicą dobrą polisę możesz nabyć już za ok. 100 zł. To niewiele, prawda? Właśnie dlatego nie powinieneś ryzykować.

Wakacje to nie jedyny moment, kiedy warto pomyśleć o wyjeździe zarobkowym za granicę. Przed świętami Bożego Narodzenia praca czeka m.in. na pakowaczy czy orderpickerów (osoby kompletujące zamówienia). Chcesz skorzystać z takiej oferty i wspomóc domowy budżet, pracując w sezonie zimowym za granicą? Poza sprawdzeniem agencji zatrudnienia, przez którą wyjeżdżasz, powinieneś zadbać również o dobre ubezpieczenie. Gdzie go szukać?

Video

Co proponują towarzystwa ubezpieczeniowe?

Na polskim rynku od wielu lat sprawnie działa co najmniej kilkanaście towarzystw ubezpieczeniowych. Dla Ciebie, jako osoby zainteresowanej nabyciem ubezpieczenia, to bardzo dobra wiadomość – będzie w czym wybierać. Z drugiej jednak strony musisz liczyć się z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu na przeanalizowanie dostępnych ofert.

Jakimi ubezpieczeniami powinieneś się zainteresować, jako osoba chcąca wyjechać za granicę do pracy? Właściwe będzie ubezpieczenie turystyczne. To, czy będziesz musiał dokupić dodatkowe ubezpieczenie, zależy wyłącznie od zapisów znajdujących się w umowie. Zdarza się, że nie będziesz zmuszony nabywać dodatkowych produktów, bo ubezpieczenie turystyczne będzie gwarantowało bardzo szeroką ochronę.

W życiu układa się różnie i nie sposób przewidzieć tego, co nasz czeka. Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje sprowadzenie zwłok z zagranicy do Polski? Przykładowo z Holandii jest to koszt ok. 2 tys. euro. Jeżeli dla Twojej rodziny to bardzo duża kwota, to powinieneś pomyśleć również o zakupie ubezpieczenia, z którego możliwe będzie pokrycie takiego transportu w razie Twojej śmierci.

Ile kosztuje leczenie za granicą?

Czy zdajesz sobie sprawę z kosztów, które będziesz musiał ponieść, jeżeli przytrafi Ci się wypadek przy pracy? Niestety, wiele osób wyjeżdżających do pracy sezonowej świadomie rezygnuje z nabycia polisy, twierdząc, że to dodatkowy wydatek. Tymczasem wysokość składki ubezpieczenia turystycznego nie jest wysoka. Za ok. 100 - 200 zł można zakupić polisę z szerokim zakresem ochrony. Koszty są zatem niewielkie, a dobre ubezpieczenie turystyczne może sprawić, że – w razie wypadku – w Twojej kieszeni pozostaną setki tysięcy euro.

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje leczenie za granicą, to poznaj przykładowe kwoty:

 • leczenie ambulatoryjne w Niemczech wynosi od 40 do 50 euro w Niemczech, a w Norwegii ceny zaczynają się od 45 euro,
 • leczenie szpitalne w Niemczech w przypadku urazu mózgu to koszt rzędu ok. 20 tys. euro, a w Stanach Zjednoczonych za pomoc niezbędną przy podejrzeniu zawału serca zapłacisz ok. 55 tys. dolarów.

Powyższe kwoty powinny Ci uzmysłowić, że podpisanie polisy turystycznej w Polsce po prostu się opłaca. Ponieważ ofert jest bardzo dużo, możesz wybrać ubezpieczenie, które zakresem ochrony spełnia twoje oczekiwania i nie nadwyręża przy Tym twojego budżetu.

Video

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o ubezpieczeniu przed wyjazdem za granicę

 • Pierwsze ubezpieczenie podróżne zostało sprzedane w 1863 roku przez firmę Thomas Cook & Son w Anglii. Ubezpieczenie chroniło przed różnymi przypadkami, w tym awarią pojazdów, opóźnieniami i chorobą.
 • W niektórych krajach, takich jak Kuba czy Rosja, ubezpieczenie podróżne jest wymagane na podstawie prawa. Bez niego, nie można uzyskać wizy.
 • Podróżni często myślą, że ubezpieczenie turystyczne obejmuje tylko medyczne problemy, podczas gdy takie polisy często obejmują wiele innych rzeczy, takich jak utrata bagażu, opóźnienie lub anulowanie lotu, a nawet ewakuację medyczną.
 • Według badań firmy Aon, tylko około 50% Polaków kupuje ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem za granicę.
 • W 2022 roku, jak pokazują dane z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ubezpieczyciele wypłacili łącznie ponad 87 mln zł odszkodowań z tytułu polis turystycznych.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie ubezpieczenie jest potrzebne do pracy za granicą?

Do pracy za granicą zwykle zalecane jest ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa koszty medyczne i inne niespodziewane wydatki.

Czy koszty leczenia za granicą są wysokie?

Koszty leczenia za granicą mogą być znaczne, zwłaszcza w takich krajach jak USA, gdzie koszt pomocy w przypadku zawału serca może wynieść nawet 55 tys. dolarów.

Czy polisa ubezpieczeniowa jest droga?

Polisa ubezpieczenia turystycznego jest zazwyczaj niedroga. Za ok. 100 zł można zakupić polisę z szerokim zakresem ochrony.

Czy jestem zmuszony do kupowania dodatkowych ubezpieczeń?

To zależy od umowy i oferowanego zakresu ochrony. W niektórych przypadkach ubezpieczenie turystyczne może oferować wystarczającą ochronę.

Jakie są koszty przewiezienia zwłok z zagranicy do Polski?

Koszt sprowadzenia zwłok z zagranicy do Polski może wynieść ok. 2 tys. euro. Ubezpieczenie może pokryć te koszty.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

8 komentarzy

Wioletta

Wioletta

Ja kupuję dedykowane do konkretnej sytuacji i tego co chcę tam robić. To zawsze jest jakaś ochrona i pewność.
liza

liza

Teraz towarzystwa ubezpieczeniowe konkretnie działają w tym zakresie. Wszystko ubezpieczają, oczywiście za konkretne stawki.
Meltern

Meltern

Oj oferta będzie szeroka, sporo firm oferuje w pakiecie takie ubezpieczenia jednak warto sprawdzić co na takie pakiety się składa. Wtedy będzie najlepiej.
Zenek

Zenek

Warto wyjeżdżającym za granice naszego kraju, być ubezpieczonym. Teraz wiem m.in. co to jest karta EKUZ...
Buza

Buza

Profesjonalna agencja zatrudnia również profesjonalnych pracowników. Uzasadnione jest sprawdzenie, czy nasza wybrana agencja zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych rekruterów.
Adaś

Adaś

Możesz anulować wszelkie płatne usługi bez ponoszenia kary, w tym wszelkie usługi związane z zakwaterowaniem, transportem lub szkoleniem. Ubezpieczenie wybrałbym indywidualne.
che che

che che

Dużo jest firm, które oferują ubezpieczenia. Można to sprawdzić w necie lub bezpośrednio u jakiegoś agenta, najlepiej posiadającego różne propozycje firm i towarzystw.
Emi

Emi

Ubezpieczenie zwykle także wchodzi w kwestię pracy i wstępnego angażu. Zawsze są jednak dodatkowe możliwości i prywatnie sporo firm ubezpiecza ludzi w pracy za granicą na różne zdarzenia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.