Zawody i ich potencjał

Stolarz - ścieżka kariery, praca, zarobki. Czy warto zostać stolarzem w XXI wieku?

14 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

8 komentarzy
Stolarz - ścieżka kariery, praca, zarobki. Czy warto zostać stolarzem w XXI wieku?
Stolarz to jeden z zawodów rzemieślniczych. Przedstawiciele tej profesji zajmują się wytwarzaniem mebli i innych drewnianych przedmiotów codziennego użytku. Obecnie zapotrzebowanie na usługi stolarzy jest coraz większe, ponieważ wytwarzane przez nich meble cechuje wysoka jakość oraz precyzja wykonania. W poniższym artykule omawiamy, jak wygląda codzienna praca stolarza oraz na jakie zarobki mogą liczyć osoby wykonujące ten wracający do łask zawód.

Zobacz też artykuł: Karta podatkowa - wady i zalety płacenia podatku w formie karty podatkowej - stawki, tabela i limity 

Jak wygląda praca Stolarza?

Stolarz to jeden z zawodów rzemieślniczych. Osoby wykonujące ten zawód wykonują rozmaite przedmioty z drewna, przede wszystkim meble dla klientów indywidualnych oraz firm. Usługi stolarskie to m.in.: 

 • konserwacja mebli i elementów drewnianych,
 • odnawianie i renowacja mebli, 
 • montaż mebli, 
 • obróbka okuć z drewna, 
 • lakierowanie, bejcowanie, heblowanie, szlifowanie oraz montowanie różnych elementów wykonanych z drewna. 

Stolarz musi posiadać szeroką wiedzę na temat istniejących metod obróbki drewna, umieć używać specjalistyczne przyrządy, posiadać zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną a także być osobą cierpliwą. 

Historia tego zawodu w Polsce sięga XV wieku. Wzrost zapotrzebowania na usługi stolarzy miał związek z postępującym procesem urbanizacji. Spadek popularności stolarstwa nastąpił w XX wieku. Wówczas drewno było zastępowane innymi, tańszymi materiałami. Obecnie mamy do czynienia z powrotem drewna do łask, dzięki czemu zapotrzebowanie na usługi stolarzy znowu jest bardzo wysokie. Osoby wykonujące ten zawód mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. 

Rodzaje stolarstwa

Istnieje kilka rodzajów specjalizacji w zawodzie stolarza. Podstawowe tytuły zawodowe w stolarstwie to: 

 • stolarz meblowy,
 • stolarz budowlany,
 • stolarz galanterii drzewnej, 
 • stolarz mebli artystycznych i wzorcowych,
 • stolarz modelarz instrumentów muzycznych. 

Decyzja o kształceniu się w zakresie konkretnej specjalizacji ma wpływ na późniejszą ścieżkę zawodową danego stolarza, dlatego powinna ona być podjęta w sposób przemyślany. Jak pokazują statystyki, problemów ze znalezieniem pracy nie mają obecnie przede wszystkim stolarze meblowi.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Stolarz

Stolarz modelarz

Paged Meble Sp. z o.o.

 • Jasienica
Dodana

Stolarz - kampery w Niemczech

APN Agencja Pracy

 • Niemcy
 • 12 000-14 000 zł / mc
Dodana

Stolarz - Montażysta mebli na wymiar

BEMO MEBLE KAMIL KOZIARA

 • Warszawa
Dodana

Cieśla, Murarz, Zbrojarz – betoniarz, Stolarz budowlany

Zakład Techniczno-Budowlany Polbau

 • Niemcy
Dodana
Aplikuj bez CV

PRACOWNIK MONTAŻU - STOLARZ (M/K)

AbJobService Polska

 • Holandia
Dodana

Jest to związane ze wzrostem popytu na meble wytwarzane przez rzemieślników, które cenione są z powodu wysokiej jakości wykonania oraz precyzji. Zazwyczaj meble kupione u profesjonalnego stolarza mogą posłużyć w mieszkaniu nawet przez wiele lat, czego często nie można powiedzieć o sprzętach kupowanych w sklepach meblowych. 

Ile zarabia stolarz? 

Zarobki stolarza
W naszym kraju przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 3700 złotych brutto, czyli na rękę 2696 złotych. 25 procent najgorzej wynagradzanych stolarzy otrzymuje wynagrodzenie niższe niż 2690 złotych brutto. Z kolei zarobki w kwocie wyższej niż 4180 złotych brutto uzyskuje 25% stolarzy. 

Dokładna wysokość zarobków stolarzy uzależniona jest od zróżnicowanych czynników takich jak doświadczenie i posiadane kwalifikacje, miejsce pracy czy region. 

Wielu specjalistów zastanawia się także nad wyjazdem poza granice Polski. Ile zarabia stolarz za granicą? W wielu przypadkach wynagrodzenia stolarzy są tam nawet 5-krotnie wyższe aniżeli w naszym kraju. Przykładowo: doświadczony stolarz pracujący w Wielkiej Brytanii może liczyć na pensję wynoszącą około 13 000 złotych. Stolarze otrzymują także wysokie wynagrodzenia w krajach takich jak USADania i Islandia

Stolarz – ścieżka kariery

Uprawnienia do zawodu stolarza można uzyskać na poniższe sposoby: 

 • ukończenie odpowiedniego kursu, 
 • ukończenie technikum,
 • ukończenie szkoły zawodowej (branżowej), 
 • ukończenie kierunkowych studiów wyższych.

Jak widać, liczba możliwości pozwalających na uzyskanie odpowiednich umiejętności oraz prawa do wykonywania tego popularnego zawodu jest bardzo duża. Należy pamiętać o tym, że na najwyższe zarobki mogą liczyć ci stolarze, którzy posiadają wykształcenie wyższe oraz mają wieloletnie doświadczenie w tej branży. 

Video

Przyszłość stolarstwa w Polsce i na świecie

Obecnie stolarz to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Mimo iż popyt na profesjonalnie wykonane meble jest stosunkowo wysoki, a meble są polską specjalnością eksportową, w dalszym ciągu liczba chętnych do nauki tego prestiżowego zawodu nie jest zadowalająca. Czym jest to spowodowane? 

Podstawową przyczyną jest niechęć do szkolnictwa zawodowego. Większość młodych ludzi preferuje licea. Dla niektórych czynnikiem, który powoduje brak zainteresowania pracą w charakterze stolarza są zbyt niskie wynagrodzenia. Dodatkowo, jest to zawód, który wymaga ciągłego poszerzania wiedzy oraz posiadania wielu specjalistycznych umiejętności. 

Gdzie szukać pracy jako stolarz? 

Stolarze mogą pracować w zakładach stolarskich, fabrykach mebli, w składach materiałów, na placach budowy, w modelarniach, montowniach, wykańczalniach, magazynów wyrobów a także przy ręcznej i maszynowej obróbce drewna.

Ponadto, stolarze mogą też założyć własną działalność gospodarczą i obsługiwać klientów we własnym zakładzie stolarskim. W związku z ogromnym popytem na usługi stolarzy, w chwili obecnej znalezienie pracy w tym zawodzie nie powinno być trudne. 

Plusy i minusy pracy stolarza

Plusy zawodu stolarza Minusy zawodu stolarza 
Brak problemów ze znalezieniem pracy Praca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ulegnięcia groźnemu wypadkowi
Stabilne zatrudnienie Konieczność ciągłego poszerzania wiedzy i umiejętności
Atrakcyjne zarobki (za granicą lub gdy prowadzi się własną działalność gospodarczą) Średnie zarobki stolarzy pracujących na etacie nie należą do zbyt wysokich

Podsumowanie 

Zapotrzebowanie na usługi stolarskie z roku na rok rośnie. Panujący boom na rynku nieruchomości powoduje, że w chwili obecnej profesjonalni stolarze bez problemu mogą znaleźć stabilną i dobrze płatną pracę. Wielu z nich decyduje się także na otworzenie własnego zakładu i prowadzenie działalności gospodarczej.

Podsumowanie:
 • Stolarz to jeden z najstarszych zawodów rzemieślniczych, który polega na wytwarzaniu przedmiotów z drewna, przede wszystkim mebli.
 • Obecnie stolarstwo przeżywa renesans, co przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na usługi stolarzy, szczególnie meblowych.
 • Wysokość zarobków stolarzy uzależniona jest od doświadczenia, kwalifikacji i miejsca pracy. Stolarze za granicą mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenia.
 • Aby uzyskać uprawnienia do zawodu stolarza, można ukończyć odpowiedni kurs, technikum, szkołę zawodową lub kierunkowe studia wyższe. Przyjrzenie się różnym specjalizacjom jest kluczowe dla późniejszej ścieżki zawodowej.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest stolarz?

Stolarz to zawód z kilkusetletnią tradycją. Do obowiązków stolarza należy m.in. montowanie i konserwacja mebli, obróbka okuć z drewna, lakierowanie czy heblowanie elementów drewnianych.

Ile zarabiają stolarze?

Średnie wynagrodzenie stolarzy w Polsce wynosi 3700 złotych brutto. Na wyższe zarobki mogą liczyć profesjonaliści mający wieloletnie doświadczenie w tym fachu bądź ci, którzy zdecydują się na wyjazd za granicę.

Jak zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu stolarza?

Aby uzyskać uprawnienia do pełnienia profesji stolarza, należy ukończyć specjalistyczny kurs bądź kierunkową szkołę branżową, technikum bądź studia wyższe.

8 komentarzy

Stolarz

Stolarz

3700zł brutto? Zajmuję się stolarstwem od 2017r. i taką to ja miałem pensję w mojej pierwszej pracy właśnie w 2017r. kiedy jeszcze mało pojmowałem i się uczyłem. W 2020r. otworzyłem własną działalność. Zleceń z czasem zrobiło się więcej, więc moje zarobki poszły jeszcze bardziej w górę, a dzisiaj to już w ogóle, jak widzę tę kwotę to traktuję, to jak jakiś żart. Może gdzieś w jakiejś fabryce praktykant co przychodzi dwa razy w tygodniu na kilka godzin to tyle zarabia, ale trudno mi uwierzyć, że osoba, która mówi o sobie, że jest stolarzem, może zarabiać tak niewielkie na dzień dzisiejszy pieniądze. Przy tworzeniu niepowtarzalnych z pozoru wyglądających się czasami na proste w wykonaniu produktach serio trzeba się natrudzić pod wieloma względami. Powiem tak: 3700 NETTO z mojego punktu widzenia, to słaba tygodniówka. Znam stolarzy, którzy zarabiają tyle dziennie i innych o wiele wiele wiele więcej i jest i mnóstwo. Nie mam pojęcia skąd te 3700brutto?!
ksg

ksg

Jestem zaskoczony, że stolarz to zawód nachodzący. Zawsze wydawało mi się, że to tradycyjne rzemiosło znikające z rynku. Cieszę się, że jednak to nieprawda i wydaje mi się, że będę brał pod uwagę szkolenie się na stolarza.
Mostar

Mostar

Jako właściciel zakładu stolarskiego muszę przyznać, że mamy dużo trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. O ile jest wielu chętnych, którzy chcą się uczyć zawodu, o tyle brakuje nam osób z doświadczeniem i umiejętnościami.
Enigma

Enigma

Widać, że jest dużo możliwości uzyskania uprawnień do wykonywania tego zawodu. Na pewno warto rozważyć wybór jednej z specjalizacji, żeby mieć większe szanse na znalezienie interesującej pracy.
Rybcia

Rybcia

Zastanawiam się, czy to dobry moment, żeby zacząć szkolić się na stolarza. Zarobki wydają się atrakcyjne, ale obawiam się, że nie posiadając doświadczenia, może być trudno o pracę.
Gori

Gori

należy ukończyć specjalistyczny kurs bądź kierunkową szkołę branżową, technikum bądź studia wyższe- ale jakie i gdzie???
Sara

Sara

Jako stolarz od lat pracuję w zawodzie i cieszę się, że w Polsce rośnie zainteresowanie tradycyjnie wykonanymi meblami. To dla mnie satysfakcjonujące, że ludzie doceniają kunszt i jakość wykonywanych przeze mnie przedmiotów.
Warder

Warder

Dobrzy specjaliści stolarze są poszukiwani i mogą liczyć na godziwe warunki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.