Zawody i ich potencjał

Monter konstrukcji stalowych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

31 maja 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

13 komentarzy
Monter konstrukcji stalowych - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Praca montera konstrukcji stalowych zapewnia dobre wynagrodzenie i daje możliwość zatrudnienia nawet dla osób po szkole zawodowej. To jednak zawód, który wymaga od kandydata dokładności, precyzji i umiejętności pracy w zespole.

Czytając dzisiejszy artykuł, dowiesz się:

 • Na czym polega praca montera konstrukcji stalowych?
 • Ile można zarobić, zatrudniając się na takim stanowisku?
 • Gdzie można pracować, posiadając uprawnienia montera konstrukcji stalowych?
 • Czy praca w tym zawodzie stwarza jakieś zagrożenia dla zdrowia?
 • Czy każdy może zostać monterem konstrukcji stalowych?
 • Jaka jest przyszłość zawodu montera konstrukcji stalowych?

Monter konstrukcji stalowych – na czym polega praca?

Praca montera konstrukcji stalowych polega na przygotowywaniu elementów w warsztacie, zabezpieczaniu ich przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz montażu na terenie inwestycji. Zajęcie to wymaga sporych umiejętności manualnych, choć w gruncie rzeczy nie jest przesadnie skomplikowane. Podczas pracy w tym zawodzie należy zachować szczególną ostrożność, bo stalowe elementy konstrukcyjne hal i magazynów są bardzo ciężkie, a ich ewentualny upadek może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. To właśnie dlatego tak ważne jest nauczenie się pracy zespołowej i odpowiednia współpraca z operatorami dźwigów i podnośników ułatwiających na co dzień pracę monterom.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku montera konstrukcji stalowych?

 • przygotowywanie konstrukcji w warsztacie,
 • obróbka elementów stalowych,
 • zabezpieczanie konstrukcji przed trudnymi warunkami atmosferycznymi,
 • montaż konstrukcji stalowych,
 • demontaż zniszczonych elementów.

Ile zarabia monter konstrukcji stalowych?

Praca w tej branży jest dobrze płatna, a umiejętności nabyte w kraju służą wielu osobom jako trampolina do międzynarodowej kariery. Średnia płaca monterów w Polsce wynosi około 5 tysięcy złotych brutto, a mniejsze zarobki dotyczą raczej osób początkujących, nieposiadających odpowiedniego doświadczenia, pozwalającego na samodzielną pracę w tej branży. Dobrze obrazuje to poniższa tabela:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 700 zł 2 830 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 341 zł
WYSOKIE 5 600 zł 4 043 zł

Czy do pracy na stanowisku montera konstrukcji stalowych potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 10 000-14 000 zł / mc
 • Lublin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 10 000-14 000 zł / mc
 • Szczecin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 10 000-14 000 zł / mc
 • Gdańsk
Dodana

Chcąc pracować jako monter konstrukcji stalowych, warto ukończyć szkołę zawodową lub technikum na kierunku montera konstrukcji budowlanych. Jest to doskonały wstęp, by szybko wejść na rynek pracy i zdobyć zatrudnienie. Coraz popularniejsze są jednak kursy, które umożliwiają nabycie potrzebnych umiejętności osobom niezwiązanym z branżą budowlaną. Ich ukończenie pozwala dowiedzieć się jak składać elementy stalowe z zachowaniem odpowiedniej kolejności. To także nauka rysunku technicznego. Podczas kursu podstawowego przyszły monter uczy się spawać, obrabiać metal i przeprowadzać badanie NDT. Niezbędne wykształcenie w tej profesji wyszczególniono w poniższej tabeli:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE Do pracy jako monter konstrukcji stalowych przydatne jest ukończenie szkoły branżowej na kierunku mechanicznym lub pokrewnym. Swoje dotychczasowe umiejętności można poszerzać na specjalistycznych kursach.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie montera konstrukcji stalowych?

Monter konstrukcji stalowych może znaleźć pracę w specjalistycznych firmach zajmujących się budową hal i magazynów. Osoby na takim stanowisku bardzo często pracują w firmach budowlanych. Pomimo że z pozoru ilość miejsc pracy na takim stanowisku jest mocno ograniczona, rynek zmaga się z deficytem monterów, dlatego zdobycie uprawnień umożliwia dość szybkie znalezienie pracy.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako monter konstrukcji stalowych?

 • zdolności manualne,
 • umiejętność pracy z rysunkiem technicznym,
 • staranność,
 • umiejętność pracy w większym zespole,
 • podzielność uwagi.
monter konstrukcji stalowych

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku montera konstrukcji stalowych?

W trakcie wykonywania swoich obowiązków monter konstrukcji stalowych narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Podczas tworzenia konstrukcji wykorzystuje różne elektronarzędzia takie jak wiertarki czy szlifierki. Bardzo często w tej pracy używane są również spawarki, a wszystkie te urządzenia mogą być niebezpieczne, jeśli są obsługiwane w nieodpowiedni sposób. Bardzo istotne jest więc stałe poszerzanie swoich kompetencji i uczestnictwo w szkoleniach pozwalających rozwijać umiejętności w obsłudze nowoczesnych urządzeń wykorzystywany w trakcie montażu stalowych konstrukcji. Bardzo duże zagrożenie dla monterów mogą stanowić środki służące do zabezpieczania stali przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W celu uniknięcia zagrożenia przy wykorzystywaniu farb i rozpuszczalników warto zastosować odpowiednią odzież ochroną, maski i osłony oczu. Wszystko po to, by nie narazić się na niebezpieczeństwa związane z ich wykorzystaniem.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku montera konstrukcji stalowych?

 • dobra sprawność fizyczna,
 • odporność na pracę w trudnych warunkach,
 • odpowiednia koordynacja ruchowa,
 • dobry wzrok i słuch.

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku montera konstrukcji stalowych?

W tym zawodzie nie powinny pracować osoby mające problem z lękiem wysokości. W trakcie wznoszenia konstrukcji monterzy bardzo często pracują na dużych wysokościach i wszelkie zaburzenia równowagi dyskwalifikują kandydata na to stanowisko. Osoba chcąca zajmować się konstrukcjami stalowymi powinna być silna fizycznie i odporna na trudne warunki w pracy. Innymi przeciwwskazaniami będą takie dolegliwości jak padaczka niepodlegające korekcji wady wzroku i słuchu oraz problemy z układem krążenia. Nie jest to zawód dla alergików i osób podatnych na uczulenia po kontakcie z chemikaliami.

monter konstrukcji stalowych

Czy zawód montera konstrukcji stalowych jest przyszłościowy?

Spora ilość nowych inwestycji realizowanych na terenie całego kraju sprawia, że zawód montera konstrukcji stalowych wydaje się być przyszłościowy. Najważniejszą jego zaletą jest możliwość osiągnięcia dobrych dochodów, a uprawnienia zdobyć można, przechodząc szybki kurs. To wszystko sprawia, że zawód ten cieszy się sporą popularnością wśród osób o wykształceniu zawodowym i technicznym, które w prosty sposób mogą się przekwalifikować i zostać monterami konstrukcji stalowych.

Podsumowanie:
  • Praca montera konstrukcji stalowych polega na przygotowywaniu elementów w warsztacie, zabezpieczaniu ich przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz montażu na terenie inwestycji.
  • Średnie wynagrodzenie monterów konstrukcji stalowych w Polsce wynosi około 5 tysięcy złotych brutto, a do pracy na tym stanowisku przydatne są zdobyte wcześniej umiejętności lub ukończone kursy.
  • Monter konstrukcji stalowych może pracować w branży budowlanej, a niebezpieczeństwo na tym stanowisku wynika z obsługi różnych narzędzi, w tym spawarek, oraz wykorzystywania środków chemicznych do zabezpieczania stali przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Osoby z lękiem wysokości, problemami ze wzrokiem, słuchem, padaczką oraz chorobami układu krążenia nie powinny pracować jako monterzy konstrukcji stalowych.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może zostać monterem konstrukcji stalowych?

Tak naprawdę może nim zostać każda osoba, która lubi pracę fizyczną, ukończy odpowiednie szkolenie lub skończy szkołę techniczną, lub zawodową na kierunku montera konstrukcji budowlanych. Kandydat do pracy na takim stanowisku musi pamiętać, że jest to zajęcie wymagające sporej siły fizycznej, precyzji i prawdziwej pasji do budowania.

Na czym polega praca montera konstrukcji stalowych?

Zawód ten to połączenie pracy na terenie inwestycji i w warsztacie. Na początku przygotowuje się całą konstrukcję, która dopiero na samym końcu zostaje zamontowana. Po starannym połączeniu wszystkich elementów powstają różnego rodzaju hale i ogromne magazyny. W trakcie prac monter nie tylko skręca kolejne elementy, ale także czyta schemat techniczny, zabezpiecza stalowe elementy przed korozją i współpracuje z operatorami dźwigów i podnośników.

Czy monter konstrukcji stalowych zajmuje się też ich projektowaniem?

Nie, monter posiada uprawnienia wyłącznie do przygotowywania elementów i ich składania na podstawie dostarczonych przez inżynierów schematów. Chcąc projektować konstrukcje stalowe, należy skończyć wyższą uczelnię na odpowiednim kierunku i dopiero wtedy uzyskamy uprawnienia potrzebne do projektowania konstrukcji stalowych. Praca montera nie wymaga jednak posiadania wyższego wykształcenia, a jedynie specjalistycznego kursu pozwalającego na nabycie uprawnień.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

13 komentarzy

Duch

Duch

Monterzy konstrukcji stalowych są bardzo potrzebni w naszej branży, ponieważ prawie każda budowa wymaga ich umiejętności. Z przyjemnością zatrudnię ambitnych i zdolnych ludzi, którzy chcą zdobyć doświadczenie w tej dziedzinie.
Konik

Konik

Praca montera konstrukcji stalowych może być niebezpieczna, ale jeśli jesteś odpowiednio przygotowany, możesz uniknąć zagrożeń. Warto zawsze stosować odpowiednie zabezpieczenia i nosić odpowiednią odzież ochronną, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.
Filip

Filip

Nie wiedziałem, że jednym z przeciwwskazań do pracy jako monter konstrukcji stalowych jest wysokość. Oznacza to, że nie każdy może pracować na takim stanowisku, ale możne szukać innych opcji związanych z branżą budowlaną.
Adik

Adik

Ciekawe, jakie dokładnie umiejętności są wymagane, by pracować jako monter konstrukcji stalowych? Czy tylko kursy wystarczą, czy trzeba mieć specjalne kwalifikacje?
Świstak

Świstak

Musisz być bardzo uważny i skoncentrowany, pracując jako monter konstrukcji stalowych, ponieważ nawet najmniejszy błąd może prowadzić do poważnych konsekwencji. Nie jest to praca dla każdego, ale dla tych, którzy są gotowi podjąć wyzwanie, może być to bardzo satysfakcjonujące zajęcie.
Fenicjanka

Fenicjanka

Na pewno nie jest łatwo pracować jako monter konstrukcji stalowych, ale jest to praca bardzo potrzebna i dająca dużą satysfakcję. Szukamy wytrwałych i ambitnych ludzi, którzy mogą dołączyć do naszej drużyny!
Adam Damięcki

Adam Damięcki

Cieszę się, że praca montera konstrukcji stalowych jest dobrze płatna, ale nie jestem pewien, czy jestem w stanie poradzić sobie z ciężką pracą fizyczną. Może warto poszukać innych opcji zatrudnienia?
burkhart

burkhart

Nie zdawałem sobie sprawy, że praca montera konstrukcji stalowych może być tak złożona. Z pewnością trudno jest znaleźć dobrą pracę bez odpowiedniej kwalifikacji, ale może uda mi się ukończyć kurs i rozpocząć karierę w tej branży.
Janek

Janek

Widzę, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potencjału zawodu montera konstrukcji stalowych. To dobra wiadomość, ponieważ potrzebujemy wykwalifikowanych pracowników, którzy będą w stanie sprostać naszym wymaganiom.
Pasterz Owiec

Pasterz Owiec

Praca na stanowisku montera konstrukcji stalowych wymaga dużo wysiłku fizycznego i umiejętności manualnych. Jednakże, płaca jest bardzo dobra i warto się uczyć, jeśli chce się osiągnąć sukces w tej branży.
Tomasz

Tomasz

Cieszy mnie fakt, że praca montera konstrukcji stalowych zapewnia dobre perspektywy zatrudnienia. Może to być dobra opcja dla ludzi bezrobotnych, którzy szukają nowych możliwości i chcą zdobyć nowe umiejętności.
New Generation

New Generation

Bardzo interesujący artykuł! Zastanawiam się nad karierą montera konstrukcji stalowych, ale nie mam jeszcze odpowiedniej kwalifikacji. Czy ktoś może polecić jakieś szkolenia lub kursy?
Manta

Manta

Praca montera konstrukcji stalowych może być niebezpieczna, ale jest dobrze płatna i zapewnia stabilne zatrudnienie. Poszukujemy doświadczonych i odpowiedzialnych monterów do naszej firmy budowlanej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.