Twoje wsparcie w rekrutacji

Zarobki USA - ile można zarobić w USA?

Zarobki USA - ile można zarobić w USA?
Amerykański sen zawładnął niegdyś wyobraźnią polskich pracowników. Stany Zjednoczone Ameryki były miejscem marzeń na rozwój zawodowy. Wielkie zarobki, cudowne życie i świat mlekiem i miodem płynący. Pytanie tylko, czy rzeczywiście zarobki w USA są tak piękne, jak można wywnioskować z filmów i telewizji?

Z pewnością nie mogą narzekać specjaliści, ponieważ amerykański rynek bardzo mocno promuje wiedzę oraz wykształcenie. Fachowcy mogą żyć naprawdę dobrze, ale już pracownicy na niższych stanowiskach mogą się rozminąć z mitycznym amerykańskim snem.

Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom w USA. Te zależą od wielu rzeczy i każdy stan może regulować pewne kwestie jak płaca minimalna. Ta jest zaskakująco niska i pokazuje, że praca w Stanach Zjednoczonych może nie być taka kolorowa.

Płaca minimalna w USA

Płaca minimalna jest drażliwym tematem nie tylko w Polsce. Stany Zjednoczone Ameryki posiadają stawkę federalną, którą poszczególne stany mogą regulować. Jednak ta wyjściowa kwota nie zmieniła się od 2009 roku i wynosi obecnie 7,25 dolara za godzinę. Oznacza to, że pracownicy najniższego szczebla nie zarobią tak dużo, jak mogłoby się wydawać.

Poszczególne stany regulują kwotę minimalną i rozbieżności względem stawki federalnej potrafią być naprawdę spore. Przede wszystkim wpływ na nią ma charakter rynku pracy danego regionu. W 2019 roku najwyższą stawkę minimalną utrzymano w Dystrykcie Kolumbii gdzie wyniosła 13,25 dolara/h. Z drugiej strony tabeli w stanach Georgia i Wyoming stawka wyniosła zaledwie 5,15 dolara/h.

W większości stanów władze starają się ustalić stawki minimalne na poziomie wyższym niż federalna, ale zdarzają się także przypadki, gdzie płaca minimalna w ogóle nie obowiązuje. Taka sytuacja następuje w stanach: Alabama, Karolina Południowa, Luizjana, Missisipi, New Hampshire oraz Tennessee. Na koniec warto wspomnieć o płacy minimalnej w stanie Illinois, w którym zamieszkuje największa społeczność polskich imigrantów. W stanie, gdzie mieści się niemal polskie miasto Chicago, można otrzymać minimum 8,25 dolarów/h.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w USA

Podwyżka płacy minimalnej w USA

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przegłosowała podwyżkę płacy minimalnej. Według założeń ma ona wzrosnąć do 15 dolarów/h, a zmiany zostaną przeprowadzone stopniowo w kolejnych latach. Projekt zakłada, że stawka federalna wyniesie kolejno:

Wysokość stawki federalnej:

 • 8,40 dolarów w 2019 r.,
 • 9,50 dolarów w 2020 r.,
 • 10,60 dolarów w 2021 r.,
 • 11,70 dolarów w 2022 r.,
 • 12,80 dolarów w 2023 r.,
 • 13,90 dolarów w 2024 r.
 • 15 dolarów w 2025 r.

Niestety na razie projekt nie wchodzi w życie. W czym problem? Biały Dom zapowiedział, że prezydent Donald Trump nie podpisze ustawy, co oznacza, że projekt będzie czekał na bardziej przychylnego prezydenta. Najwcześniej nowe stawki mogą więc wejść w życie od 2020 roku.

Ile wynoszą zarobki w USA?

Stany Zjednoczone Ameryki to potężny kraj i rynek pracy jest na nim niezwykle zróżnicowany. Zarobki zależą od lokalnie ustalonych kwot minimalnych oraz od kwalifikacji pracownika. Amerykański rynek pracy docenia wykształconych specjalistów i to oni mogą liczyć na najwyższe zarobki. Lekarze, prawnicy czy dyrektorzy cieszą się najwyższymi zarobkami. Pracownicy niższego szczebla, choć zarobią więcej niż w Polsce to nie będą realizować amerykańskiego snu.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport dotyczący średnich zarobków w 2018 roku na terenie USA. Z publikacji wynika, że pracownicy w Stanach Zjednoczonych średnio zarabiali rocznie 60,6 tysiąca dolarów brutto. W Dystrykcie Kolumbii średnie zarobki wyniosły 82 tysiące dolarów, zaś w najbiedniejszym Puerto Rico mającym statut wspólnoty z USA zarobki wyniosły 19 tysięcy dolarów.

Najpopularniejszymi celami emigracji zarobkowej są Kalifornia oraz Illinois, w którym żyje najwięcej Polaków. W tych stanach zarabiano odpowiednio 71 tysięcy dolarów oraz 63 tysiące dolarów.

Jakie zawody zarabiają najlepiej w USA?

Amerykański rynek pracy jest rajem dla lekarzy, ponieważ to oni do perfekcji wykorzystują tragiczny system zdrowia. Zarobki lekarzy, a w szczególności chirurgów sięgają średnio 233 tysięcy dolarów rocznie. Dentyści mogą liczyć na średnio 169 tysięcy dolarów rocznie. Wysoko są notowani prawnicy, którzy zgarniają rocznie średnio 159 tysięcy dolarów.

Nie ma jednak co ukrywać, że większość emigrantów zarobkowych zajmuje w USA stanowiska niższych szczebli. Nawet wykształcone osoby mogą mieć na początku problemy ze znalezieniem lepszej pracy. Niestety w przypadku tak zwanej pracy na zmywaku można liczyć na około 12,8 tysiąca dolarów. Praca kelnera czy za ladą w kawiarni to niekiedy tylko 10 tysięcy dolarów rocznie.


Średnie roczne zarobki w przeciętnych zawodach:

 • Kierowca ciężarówki - 41 tysięcy dolarów
 • Pracownik budowlany - 51 tysięcy dolarów
 • Kucharz - 18 tysięcy dolarów
 • Stolarz - 39 tysięcy dolarów
 • Opiekunka - 21 tysięcy dolarów
 • Elektryk - 51 tysięcy dolarów
 • Sekretarka - 36 tysięcy dolarów
 • Kasjer - 14 tysięcy dolarów

Powyższe zestawienie jest uśrednione i trzeba pamiętać, że zarobki roczne mocno się różnią ze względu na dany stan. Warto też pamiętać, że będąc imigrantem, najczęściej przegrywa się walkę o dobre stanowiska z mieszkańcami USA. Niestety taka jest rzeczywistość i na najwięcej mogą liczyć osoby upolowane przez łowców głów na konkretne wysokie stanowiska.

Czy praca w USA się opłaca?

Czasy amerykańskiego snu dawno przeminęły. Wielu Polaków ma też wypaczony obraz amerykańskiego rynku pracy, który znają z opowieści emigrującej rodziny w latach 90. Pracując legalnie w USA, na niższych stanowiskach nie można liczyć na wielkie luksusy. Życie w Stanach Zjednoczonych jest drogie. Nie bez przyczyny Amerykanie są jednym z najbardziej zadłużonych narodów. Wynika to między innymi z horrendalnie drogiej służby zdrowia. Wielu pracowników rezygnuje z kosztownych ubezpieczeń zdrowotnych i słono płacą w przypadku korzystania z pomocy medycznej.

Praca i życie w USA opłaca się zdecydowanie wyspecjalizowanym i wykształconym pracownikom. Planując wyjazd do Stanów Zjednoczonych, warto najpierw znaleźć pracę na odpowiednio wysokim stanowisku. W przeciwnym razie realia mogą się okazać dość przykre.

Oceń ten wpis
Zarobki USA - ile można zarobić w USA?
Ocena: 4.1, liczba głosów: 14

Opinie

Piotr
2020-10-02, 17:03
Ha szkoda że dopiero teraz to czytam że się tyle samo zarobi w Niemczech co w usa może kierowca niemcy zarobi tyle co w usa haha
Remik
2019-12-17, 09:51
Turystycznie owszem pojadę tam ale prawda jest taka, że w USA wiele ludzi jest ubogich i to nie jest żaden raj tym bardziej, że wszystkie możliwe nacje świata tam mieszkają.
turysta USA
2019-12-09, 11:07
To wiedziałem, że praca i życie w USA opłaca się zdecydowanie wyspecjalizowanym i wykształconym pracownikom. Teraz nam Polakom bez wizy można wyjeżdżać do USA. Będąc tam można znaleźć oferty pracy dla Polaków. Ja osobiście planuję wyjazd do USA, ale w celach wypoczynkowych. Znajomy nie dawno powiedział, że po co wyjeżdżać do pracy do USA, jak można tyle samo zarobić np. w Niemczech.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.