Praca za granicą

Zarobki USA - ile można zarobić w USA?

31 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

12 komentarzy
Zarobki USA - ile można zarobić w USA?
Amerykański sen zawładnął niegdyś wyobraźnią polskich pracowników. Stany Zjednoczone Ameryki były miejscem marzeń na rozwój zawodowy. Wielkie zarobki, cudowne życie i świat mlekiem i miodem płynący. Pytanie tylko, czy rzeczywiście zarobki w USA są tak piękne, jak można wywnioskować z filmów i telewizji?

Z pewnością nie mogą narzekać specjaliści, ponieważ amerykański rynek bardzo mocno promuje wiedzę oraz wykształcenie. Fachowcy mogą żyć naprawdę dobrze, ale już pracownicy na niższych stanowiskach mogą się rozminąć z mitycznym amerykańskim snem.

Przyjrzyjmy się bliżej zarobkom w USA. Te zależą od wielu rzeczy i każdy stan może regulować pewne kwestie jak płaca minimalna. Ta jest zaskakująco niska i pokazuje, że praca w Stanach Zjednoczonych może nie być taka kolorowa.

Płaca minimalna w USA

Płaca minimalna jest drażliwym tematem nie tylko w Polsce. Stany Zjednoczone Ameryki posiadają stawkę federalną, którą poszczególne stany mogą regulować. Jednak ta wyjściowa kwota nie zmieniła się od 2009 roku i wynosi obecnie 7,25 dolara za godzinę. Oznacza to, że pracownicy najniższego szczebla nie zarobią tak dużo, jak mogłoby się wydawać.

Poszczególne stany regulują kwotę minimalną i rozbieżności względem stawki federalnej potrafią być naprawdę spore. Przede wszystkim wpływ na nią ma charakter rynku pracy danego regionu. W 2023 roku najwyższą stawkę minimalną utrzymano w Dystrykcie Kolumbii gdzie wyniosła 17 dolarów/h. Z drugiej strony tabeli w stanach Georgia i Wyoming stawka wynosi zaledwie 5,15 dolara/h.

W większości stanów władze starają się ustalić stawki minimalne na poziomie wyższym niż federalna, ale zdarzają się także przypadki, gdzie płaca minimalna w ogóle nie obowiązuje. Taka sytuacja następuje w stanach: Alabama, Karolina Południowa, Luizjana, Missisipi, New Hampshire oraz Tennessee. Na koniec warto wspomnieć o płacy minimalnej w stanie Illinois, w którym zamieszkuje największa społeczność polskich imigrantów. W stanie, gdzie mieści się niemal polskie miasto Chicago, można otrzymać minimum 13 dolarów/h.

Podwyżka płacy minimalnej w USA

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przegłosowała podwyżkę płacy minimalnej. Według założeń ma ona wzrosnąć do 15 dolarów/h, a zmiany zostaną przeprowadzone stopniowo w kolejnych latach. Projekt zakłada, że stawka federalna wyniesie kolejno:

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek - Praca od zaraz! - ZMIANY NOCNE

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Wałbrzych
 • 28-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

(dś) Pracownik produkcji - praca od zaraz!

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Bieruń
 • 6 020-6 400 zł / mc
Dodana

( PS ) Pracownik gospodarczy

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

**Sortowanie paczek** - TYGODNIÓWKI - Warszawa

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Radzymin
 • 30-30 zł / h
Dodana
Aplikuj bez CV

(PS ) Pracownik produkcji

SGP APT Sp. z o.o.

 • Kostrzyn nad Odrą
Dodana

Wysokość stawki federalnej:

 • 8,40 dolarów w 2019 r.,
 • 9,50 dolarów w 2020 r.,
 • 10,60 dolarów w 2021 r.,
 • 11,70 dolarów w 2022 r.,
 • 12,80 dolarów w 2023 r.,
 • 13,90 dolarów w 2024 r.
 • 15 dolarów w 2025 r.

Niestety na razie projekt nie wchodzi w życie. W czym problem? Za czasów Donalda Trumpa Biały Dom zapowiedział, że prezydent nie podpisze ustawy, co oznacza, że projekt będzie czekał na bardziej przychylnego prezydenta. Aktualny prezydent — Joe Bide również nie odniósł się, póki co pozytywnie do tego projektu.

Ile wynoszą zarobki w USA?

Stany Zjednoczone Ameryki to potężny kraj i rynek pracy jest na nim niezwykle zróżnicowany. Zarobki zależą od lokalnie ustalonych kwot minimalnych oraz od kwalifikacji pracownika. Amerykański rynek pracy docenia wykształconych specjalistów i to oni mogą liczyć na najwyższe zarobki. Lekarze, prawnicy czy dyrektorzy cieszą się najwyższymi zarobkami. Pracownicy niższego szczebla, choć zarobią więcej niż w Polsce, to nie będą realizować amerykańskiego snu.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała raport dotyczący średnich zarobków w 2018 roku na terenie USA. Z publikacji wynika, że pracownicy w Stanach Zjednoczonych średnio zarabiali rocznie 60,6 tysiąca dolarów brutto. W Dystrykcie Kolumbii średnie zarobki wyniosły 82 tysiące dolarów, zaś w najbiedniejszym Puerto Rico mającym statut wspólnoty z USA zarobki wyniosły 19 tysięcy dolarów.

Najpopularniejszymi celami emigracji zarobkowej są Kalifornia oraz Illinois, w którym żyje najwięcej Polaków. W tych stanach zarabiano odpowiednio 71 tysięcy dolarów oraz 63 tysiące dolarów.

Video

Jakie zawody zarabiają najlepiej w USA?

Amerykański rynek pracy jest rajem dla lekarzy, ponieważ to oni do perfekcji wykorzystują tragiczny system zdrowia. Zarobki lekarzy, a w szczególności chirurgów  plastycznych sięgają w 2023 roku 619 tysięcy dolarów rocznie. Dentyści mogą liczyć na średnio 390 tysięcy dolarów rocznie. Wysoko są notowani prawnicy, którzy zgarniają rocznie średnio 380 tysięcy dolarów.

Nie ma jednak co ukrywać, że większość emigrantów zarobkowych zajmuje w USA stanowiska niższych szczebli. Nawet wykształcone osoby mogą mieć na początku problemy ze znalezieniem lepszej pracy. Niestety w przypadku tak zwanej pracy na zmywaku można liczyć na około 14,8 tysiąca dolarów. Praca kelnera czy za ladą w kawiarni to niekiedy tylko 12 tysięcy dolarów rocznie.


Średnie roczne zarobki w przeciętnych zawodach:

 • Kierowca ciężarówki - 96 tysięcy dolarów
 • Pracownik budowlany - 120 tysięcy dolarów
 • Kucharz - 56 tysięcy dolarów
 • Stolarz - 105 tysięcy dolarów
 • Opiekunka - 60 tysięcy dolarów
 • Elektryk - 130 tysięcy dolarów
 • Sekretarka - 80 tysięcy dolarów
 • Kasjer - 49 tysięcy dolarów

Powyższe zestawienie jest uśrednione i trzeba pamiętać, że zarobki roczne mocno się różnią ze względu na dany stan. Warto też pamiętać, że będąc imigrantem, najczęściej przegrywa się walkę o dobre stanowiska z mieszkańcami USA. Niestety taka jest rzeczywistość i na najwięcej mogą liczyć osoby upolowane przez łowców głów na konkretne wysokie stanowiska.

Czy praca w USA się opłaca?

Czasy amerykańskiego snu dawno przeminęły. Wielu Polaków ma też wypaczony obraz amerykańskiego rynku pracy, który znają z opowieści emigrującej rodziny w latach 90. Pracując legalnie w USA, na niższych stanowiskach nie można liczyć na wielkie luksusy. Życie w Stanach Zjednoczonych jest drogie. Nie bez przyczyny Amerykanie są jednym z najbardziej zadłużonych narodów. Wynika to między innymi z horrendalnie drogiej służby zdrowia. Wielu pracowników rezygnuje z kosztownych ubezpieczeń zdrowotnych i słono płacą w przypadku korzystania z pomocy medycznej.

Praca i życie w USA opłaca się zdecydowanie wyspecjalizowanym i wykształconym pracownikom. Planując wyjazd do Stanów Zjednoczonych, warto najpierw znaleźć pracę na odpowiednio wysokim stanowisku. W przeciwnym razie realia mogą się okazać dość przykre.

To może Cię również zainteresować

Praca w USA

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

12 komentarzy

Tamara

Tamara

To co, trzeba iść na studia na lekarza albo prawnika, żeby zarabiać w USA porządne pieniądze? To trochę niesprawiedliwe dla pracowników niższego szczebla.
Łukasz

Łukasz

Nie wiedziałem, że Illinois to taki dobry stan dla imigrantów z Polski. Zastanawiałem się nad wyjazdem, a teraz chyba wybiorę ten stan na celownik.
Samanta

Samanta

Ciekawe, że płaca minimalna w niektórych stanach w ogóle nie obowiązuje. Z jednej strony to dobra wiadomość dla pracodawców, ale z drugiej - trudno znaleźć kogoś, kto będzie pracował za kilka dolarów na godzinę.
Mój nik Fik

Mój nik Fik

Jako osoba poszukująca pracy, zawsze zwracam uwagę na minimalne wynagrodzenie. Szukam stanów, w których stawki są wyższe. Niestety często dostaję oferty z niższymi kwotami. To nie fair.
Oh koko 27

Oh koko 27

7,25 dolara za godzinę minimalnej stawki to naprawdę mało. W Polsce idzie już w górę. Dlaczego w USA nie ma podobnych podwyżek?
Kaziuk FL

Kaziuk FL

Kierowca 41 k USD ??? To chyba lokalnie i furgonetką jak jeździ na delivery. Kierowca Class A - czyli zestaw - to spokojnie wyciągnie 75 - 100 k USD/year, na dalekich trasach jak mało stopów w domu robi to nawet pod 120 k USD podejdzie.
Kon

Kon

Jak ktos ma głowę na karku to wszędzie zarobi. W USA wiecej niż tutaj. A kto jest leserem to nigdzie sobie nie poradzi.
Stas

Stas

Lepszy sort niech wyjmują dolce z banków i heja do Polszy !
wiza

wiza

Ameryka to dla Byka a Europa to dla Chłopa w Stanach to pod koniec lat 70-tych jak ktoś wyjechał to się drobił teraz nie ma po co tam lecieć
Piotr

Piotr

Ha szkoda że dopiero teraz to czytam że się tyle samo zarobi w Niemczech co w usa może kierowca niemcy zarobi tyle co w usa haha
Remik

Remik

Turystycznie owszem pojadę tam ale prawda jest taka, że w USA wiele ludzi jest ubogich i to nie jest żaden raj tym bardziej, że wszystkie możliwe nacje świata tam mieszkają.
turysta USA

turysta USA

To wiedziałem, że praca i życie w USA opłaca się zdecydowanie wyspecjalizowanym i wykształconym pracownikom. Teraz nam Polakom bez wizy można wyjeżdżać do USA. Będąc tam można znaleźć oferty pracy dla Polaków. Ja osobiście planuję wyjazd do USA, ale w celach wypoczynkowych. Znajomy nie dawno powiedział, że po co wyjeżdżać do pracy do USA, jak można tyle samo zarobić np. w Niemczech.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.