!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Tapeciarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

26 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 19 głosów

19 głosów

0 komentarzy

Tapeciarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Tapeciarz to pracownik, który zajmuje się tapetowaniem pomieszczeń biurowych oraz mieszkalnych. W codziennej pracy musi wykazać się określoną wiedzą oraz umiejętnościami, dzięki którym może sprawnie i dobrze wykonać powierzone mu zadania. Konieczne jest także zdobycie określonych kwalifikacji oraz dobry stan zdrowia. Zastanawiasz się, czy to zawód dla Ciebie? Przeczytaj ten artykuł, a podjęcie decyzji będzie nieco łatwiejsze.

Z kolejnych akapitów dowiesz się:

 • Na czym dokładnie polega praca tapeciarza,
 • ile zarabia tapeciarz oraz co trzeba zrobić, aby móc wykonywać ten zawód,
 • jakie są przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu tapeciarza,
 • jakie kompetencje przydadzą się w tej pracy,
 • czy jest to zawód przyszłościowy.

Tapeciarz – na czym polega praca?

Osoba wykonująca pracę na stanowisku tapeciarza zajmuje się głównie naklejaniem tapet na ściany i sufity, a także ich odpowiednim przygotowaniem. Wśród obowiązków tapeciarza jest także wykonywanie różnych prac remontowo-budowlanych oraz współpraca z zespołem. Tapeciarz może wykonywać powierzone mu zadania w pomieszczeniach mieszkalnych, budynkach przemysłowych, w pomieszczeniach biurowych oraz w budynkach użyteczności publicznej.

Oto najważniejsze obowiązki osoby pracującej na takim stanowisku:

 • Zapoznanie się z miejscem pracy oraz dokumentacją techniczną,
 • odpowiednie przygotowanie ścian oraz sufitów do wykonania pracy,
 • tapetowanie powierzchni oraz ich wykańczanie,
 • rozliczanie robót,
 • organizowanie robót zgodnie z dokumentacją,
 • organizowanie pracy zgodnie z zasadami bhp, ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej,
 • ocenianie jakości materiałów, które mają być użyte do pracy,
 • sprawdzenie i ocena jakości wykonanych robót.

Chociaż zakres obowiązków na tym stanowisku wydaje się wymagający, warto pamiętać, że dla prawdziwego fachowca ich wykonanie to żaden problem. Odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie sprawiają, że każde kolejne zlecenie jest łatwiejsze do wykonania.

Video

Ile zarabia tapeciarz?

Przed podjęciem decyzji o pozostaniu tapeciarzem, warto dowiedzieć się, jakie są możliwości, jeśli chodzi o zarobki. Okazuje się, że wpływ na wynagrodzenie ma wiele czynników. Oto tabelka, dzięki której można określić, czy zarobki spełniają indywidualne oczekiwania:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 800 zł 2 921 zł
WYSOKIE 5 000 zł 3 738 zł

Czy do pracy na stanowisku tapeciarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Każdy, kto chce dobrze wykonywać swoją pracę i cieszyć się godnymi zarobkami, powinien zadbać o odpowiednie kwalifikacje. Oto tabelka, dzięki której dowiesz się, jaką drogą podążać, aby zostać dobrym tapeciarzem:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE W zawodzie tapeciarza wykształcenie nie jest wymagane, jednak wiele ułatwia ukonczenie odpowiedniej szkoły średniej. Bardzo przydatne okazuje się wzięcie udziału w kursach zawodowych, gdzie mozna zdobyć umiejętności przydatne w zawodzie tapeciarza.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku tapeciarza?

Niestety nie każdy, kto chce pracować jako tapeciarz, może wykonywać ten zawód.

Oto główne przeciwwskazania zdrowotne:

 • Ostre reakcje alergiczne na materiały potrzebne do wykonywania prac,
 • lęk wysokości,
 • problemy z utrzymaniem równowagi,
 • epilepsja,
 • choroby układu krążenia,
 • choroby układu oddechowego,
 • choroby, przez które sprawność ruchowa jest ograniczona,
 • znaczne wady wzroku.

Warto także pamiętać, że tapeciarz nie może cierpieć na daltonizm. Przed podjęciem pracy trzeba przejść odpowiednie badania, o stanie zdrowia oraz przeciwwskazaniach do wykonywania pracy orzeka lekarz medycyny pracy. Tapeciarz powinien posiadać sprawność ruchową i cieszyć się dobrym zdrowiem, gdyż wykonywanie tego zawodu wiąże się z podejmowaniem znacznego wysiłku fizycznego.

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku tapeciarza?

Odpowiednia organizacja stanowiska pracy jest bardzo ważna. Dzięki temu można wykonywać pracę sprawnie i w bezpiecznych warunkach. Warto pamiętać, że organizacja jest ważna nie tylko dla bezpieczeństwa, ale także dla wygody pracownika. Dzięki dobrze przygotowanemu stanowisku ograniczony jest zbędny wysiłek. Jak przedstawia się ta kwestia, jeśli chodzi o stanowisko tapeciarza? Bardzo ważne jest stosowanie się do zasad bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. Wszystkie urządzenia i akcesoria, które mają być użyte do pracy, powinny spełniać określone wymagania, aby praca odbywała się w bezpiecznych warunkach. Istotne jest także to, aby tapeciarz miał zapewnioną swobodę ruchów. Jeśli praca ma być wykonywana w miejscu, w którym pracownik narażony jest na szkodliwy dla zdrowia hałas lub pył, powinien korzystać z akcesoriów, które ochronią go przed negatywnym wpływem tych czynników. Wszystkie najważniejsze informacje na temat organizacji stanowiska pracy powinny zostać przekazane na odpowiednich szkoleniach. Wiedzę na ten temat można zdobyć także w trakcie kształcenia zawodowego.

tapeciarz

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie tapeciarza?

Osoba, która spełnia wymogi kwalifikacyjne, ma naprawdę duże możliwości, jeśli chodzi o dobrą pracę. Warto poszukać zatrudnienia w cenionej firmie remontowo-budowlanej. Mowa tutaj zarówno o dużych, jak i małych miastach. Także za granicą perspektywy są imponujące. Jeśli jednak ważne są dobre zarobki i zdobywanie cennego doświadczenia poza granicami kraju, ważne jest odpowiednie wykształcenie, chęć do pracy oraz znajomość języka obcego. Poza pracą w firmie remontowo-budowlanej, warto rozważyć także możliwość założenia własnej działalności. Wiąże się to co prawda z budowaniem marki, samodzielnym poszukiwaniu zleceń oraz innymi obowiązkami, ale w przypadku dużego zaangażowania własny biznes może się naprawdę opłacać.

Niezależnie od tego, czy wolisz pracę w firmie, czy założenie własnej działalności, potrzebne są określone kompetencje.

To właśnie dzięki nim można odpowiednio wykonywać pracę tapeciarza i cieszyć się dobrymi zarobkami:

 • Gotowość do ponoszenia odpowiedzialności za skutki podejmowanych działań,
 • chęć podnoszenia swoich kompetencji,
 • działanie zgodnie z zasadami etyki zawodowej,
 • stosowanie się do przepisów, które obowiązują w branży budowlanej,
 • sprawność motoryczna,
 • sprawne planowanie oraz organizacja pracy,
 • umiejętność pracy w zespole i rozwiązywania problemów.

Wiesz już, na czym polega praca tapeciarza oraz co zrobić, aby móc dobrze wykonywać obowiązki na tym stanowisku. Warto także dowiedzieć się, czy jest to zawód przyszłościowy. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

tapeciarz

Czy zawód tapeciarza jest przyszłościowy?

Wiele osób zastanawia się, czy warto podjąć pracę jako tapeciarz. Okazuje się, że jest to zawód przyszłościowy. Warto pamiętać, że tapeciarze są potrzebni szczególnie w miejscach użyteczności publicznej i w pomieszczeniach biurowych. Także w domach i mieszkaniach prywatnych coraz częściej można podziwiać efekty ich pracy. Ludzie są bowiem coraz bardziej świadomi, że zlecenie wykonane przez prawdziwego fachowca to gwarancja zadowolenia. Zarówno w przypadku własnej działalności, jak i pracując w firmie budowlano-remontowej, można liczyć na satysfakcjonującą ilość zleceń oraz dobre zarobki. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo ważne jest podejście do pracy, umiejętności oraz podnoszenie swoich kwalifikacji. Jeśli będziesz pamiętać o wszystkich poradach opisanych w tym artykule, praca tapeciarza na pewno Ci się opłaci.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto zostać tapeciarzem?

Praca tapeciarza może być źródłem zadowolenia oraz dobrych zarobków. W przypadku posiadania predyspozycji z pewnością warto spróbować.nnZawód tapeciarza daje wiele możliwości zatrudnienia i jest przyszłościowy. W przypadku posiadania odpowiednich kompetencji warto spróbować.

Gdzie może pracować tapeciarz?

Tapeciarz może pracować w firmie remontowo-budowlanej lub założyć własną działalność gospodarczą.nnTapeciarz może zgłosić się do pracy w firmie remontowo-budowlanej albo zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Podziel się

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.