Praca za granicą

Zarobki Dania - ile można zarobić w Danii?

29 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

24 komentarze
Zarobki Dania - ile można zarobić w Danii?
Dania jest bardzo interesującym krajem skandynawskim, który uważa się za jedno z najszczęśliwszych państw na świecie. Mimo wysokich podatków mieszkańcy Danii uwielbiają swoją ojczyznę, a wiąże się to między innymi z jednymi z najwyższych zarobków w Europie.

Duńczycy pod względem zarobków mają powody do zadowolenia. Tyczy się to także emigrantów zarobkowych, których Dania wita z otwartymi rękoma ze względu na deficyt fachowców. Polacy decydujący się na wyjazd do tego kraju w celu zarobkowym mogą liczyć na naprawdę dobre wynagrodzenia, ale na drodze do szczęścia może stać bariera językowa.

Niestety Duńczycy wymagają w wielu zawodach umiejętności komunikacji, co jest zrozumiałe. Oznacza to, że praca w Danii nie jest dla wszystkich. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają zarobki w Danii i czy ze względu na nie warto nauczyć się choćby języka duńskiego.

Brak płacy minimalnej w Danii

Polacy są przyzwyczajeni, że wszystkie zagadnienia rynku pracy reguluje Kodeks Pracy. Tymczasem w Danii ustawodawstwo pozostawia kwestie związane z rynkiem pracy umowom zbiorowym. O wszystkich obowiązujących regulacjach decydują między sobą związki zawodowe oraz związki pracodawców. Takie podejście oznacza także, że w kraju nie obowiązuje odgórnie ustalone minimalne wynagrodzenie.

Zagraniczni pracownicy mogą jednak być spokojni o wysokość swoich płac. Prawo duńskie jasno określa, że obcokrajowiec nie może otrzymywać niższego wynagrodzenia niż Duńczyk na podobnym stanowisku. Duńskie prawo dba także o życie rodzinne mieszkańców kraju, dlatego tygodniowy czas pracy trwa średnio 37 godzin. Tylko Francuzi i Słowacy pracują w Europie mniej.

Mimo braku minimalnego wynagrodzenia różnice między najmniejszymi zarobkami a średnimi zarobkami w Danii są najmniejsze w Europie. Oznacza to, że najmniej wykwalifikowani pracownicy zarabiają sporo w stosunku do innych państw.

Ile zarabia się w Danii?

Duński rynek pracy cierpi na poważny deficyt fachowców i wykwalifikowanych specjalistów. Oznacza to, że firmy windują wynagrodzenia w celu znalezienia i utrzymania pracowników. Także pensje pracowników niższego szczebla utrzymują wysoki poziom. Według danych statystycznych początkiem 2023 roku najniższe stawki godzinowe zaczynały się od 131,65 koron duńskich (DKK). Oznacza to, że osoba bez kwalifikacji i znajomości języka duńskiego może zarobić miesięcznie ponad 12 tysięcy złotych.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

W Kopenhadze średnie zarobki miesięczne wynoszą 43 600 DKK. Jedno z najniższych wynagrodzeń rzędu 11 000 DKK otrzymują sprzątaczki, a kierowcy mogą zarabiać nawet 60 000 DKK. Wśród grup najlepiej zarabiających znajdziemy lekarzy z wynagrodzeniami rzędu 180 000 DKK. Nie wiele mniej na swoje konto zapiszą co miesiąc prawnicy oraz programiści.

Osoby nieznające języka duńskiego mogą znaleźć bez problemów zatrudnienie na produkcji czy na budowie. Stawki godzinowe w obu wypadkach lawirują w okolicach 130-160 DKK.

Video

Od czego zależą zarobki w Danii?

Szukając pracy w Danii, można liczyć na wysokie wynagrodzenia, a kilka cech sprawi, że będą one jeszcze wyższe. Deficyt pracowników sprawia, że brak znajomości języków nie przekreśli szans na zatrudnienie. Mimo to można liczyć głównie na angaż na produkcji bądź budowie.

Czy trzeba znać język duński? Znajomość lokalnego języka otworzy przed pracownikiem wiele drzwi i da możliwość dynamicznego rozwoju zawodowego. Na szczęście Duńczycy są społeczeństwem znającym najwięcej języków obcych w Europie. Dane statystyczne mówią, iż 96% Duńczyków posługuje się co najmniej jednym językiem obcym, a spora część z nich zna dwa albo trzy języki obce. Najłatwiej porozumiewać się w języku angielskim i niemieckim. Taka sytuacja sprawia, że nie musimy koniecznie znać języka duńskiego, aby rozwijać karierę w Danii. Wymagana będzie jednak znajomość języka angielskiego bądź niemieckiego.

Duńczycy bardzo cenią sobie fachowców, dlatego wysokie kompetencje pozwolą na wynegocjowanie znacznie lepszych zarobków. Warto więc wykazać się dodatkowymi umiejętnościami oraz kompetencjami.

Ile realnie zarabia się w Danii?

Wiemy, ile średnio zarabia się w Danii, ale statystyki to jedno, a rzeczywistość to zupełnie inna sprawa. Przyjrzyjmy się ogłoszeniom dostępnym w internecie. Czy oferty publikowane przez firmy duńskie oraz agencje pracy faktycznie są atrakcyjne?

Spawacz - 185-200 DKK/h brutto

Monter instalacji sanitarnych - 175 DKK/h brutto

Dekarz - 180-200 DKK/h brutto

Ślusarz - 175 DKK/h brutto

Operator maszyn CNC - 185-200 DKK/h brutto

Mechanik samochodowy - 185 DKK/h brutto

Magazynier - 14 000 DKK/mies. netto

Glazurnik - 165 DKK/h brutto

Pracownik szklarni - 95 DKK/h brutto

Sprzątanie w hotelu - 140 DKK/h brutto

Jak widać po stawkach proponowanych przez pracodawców, zarobki w Danii są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Wśród pracowników niższego szczebla faktycznie najwięcej mogą zarobić pracownicy budowlani.

Czy praca w Danii się opłaca?

Dania słynie z wysokich zarobków, ale także z wysokich kosztów życia. Szacunkowo wydatki na życie należy podwoić względem stanu w Polsce. Wynajem nieumeblowanego pokoju może wynieść w przedziale 3500-5000 DKK miesięcznie. Wynajem mieszkania w Kopenhadze to koszt w przedziale 12 000-25 000 DKK. Trzeba pamiętać także o rachunkach za media pochłaniających około 1600 DKK. Jak widać przy niższych zarobkach duńskich życie może się okazać mało opłacalne. Szczególnie wynajem mieszkania w pojedynkę mocno nadwyręży budżet.

Samo zakwaterowanie to nie jedyny wydatek. Żywność w Danii jest jedną z najdroższych w Europie. Transport publiczny oraz paliwo również kosztują dużo. Najbardziej opłacalna wydaje się w przypadku stanowisk niższego szczebla praca przez agencję pracy, zapewniającą nocleg oraz dodatki do wyżywienia. W takim wypadku zarobki mogą być nieco niższe, ale pracownik będzie mógł więcej zaoszczędzić.

To może Cię również zainteresować

Praca Dania

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

24 komentarze

Leonarda

Leonarda

Informacja wyrywkowa. Tylko wiedza calosciowa ma sens i jest rzetelna informacja na temat rynku pracy,plac, przedwczesnych rent i emerytur,ktore oblicza sie dla Polakow ulamkowo z 40 lat obowiazkowych ,pobytu w Danii. Ja przyjechalam do Horsens w 1987 Roku. W 2009 Roku po tragicznym dachowaniu samochodem otrzymalam rente inwalidzka (dansk brøkdel førtidspension) ulamkowo wyglada to Tak 29/40. To jest netto 10.400 DKK-mniej niz sprzataczka zarabia w Kopenhagen
gotfael

gotfael

Podoba mi się podejście Danii do życia rodzinnego pracowników. 37-godzinny tydzień pracy to coś, na co ciężko byłoby liczyć w innych krajach w Europie. Uważam, że warto spróbować swoich sił w Danii właśnie ze względu na takie korzystne warunki pracy.
Iza

Iza

Właśnie planuję poszerzenie działalności i otwarcie oddziału w Danii. Cieszy mnie, że w kraju są dobrze wykwalifikowani specjaliści, którzy pozwolą nam na dalszy rozwój firmy.
Aneta

Aneta

Bardzo interesuje mnie praca na produkcji lub w budownictwie w Danii. Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenia i może mi poradzić, jak znaleźć pracę na takim stanowisku?
Wojak Szwejk

Wojak Szwejk

Uważam, że praca w Danii to dobry wybór, zwłaszcza dla osób, które chcą poprawić swoją sytuację finansową. Dodatkowo, brak minimalnej płacy to dla mnie zaleta.
Sel22

Sel22

Pracowałem już wcześniej za granicą i wiem, jak trudno jest dostosować się do nowego kraju i języka. Cieszy mnie fakt, że w Danii panuje kultura wielojęzyczności. To na pewno ułatwiłoby mi życie.
Travelissimo

Travelissimo

Cieszę się, że w Danii nie ma minimalnego wynagrodzenia. Dzięki temu mamy większą swobodę w podejmowaniu decyzji przy ustalaniu stawek wynagrodzenia.
hytris

hytris

Cieszy mnie fakt, że znając język angielski lub niemiecki, można szukać pracy w Danii. Planuję swoją przyszłość zawodową właśnie tam, dlatego informacje te są dla mnie bardzo cenne.
Baścik

Baścik

W branży, w której działam, bardzo trudno znaleźć wykwalifikowany personel. Wysoka konkurencja w tym sektorze wymusiła na nas podniesienie stawek wynagrodzeń, co jednak przyczyniło się do zatrudnienia najlepszych pracowników.
q123

q123

Pracuję w Danii od 3 lat i jestem bardzo zadowolony z mojej pracy. Zarabiam dużo więcej niż w Polsce, a warunki zatrudnienia są bardzo korzystne.
Zenon

Zenon

Sądzę, że warto zainteresować się pracą w Danii, zwłaszcza że wysokość wynagrodzenia jest na tyle atrakcyjna. Szukam pracy za granicą i może właśnie Dania okaże się dobrą opcją.
Brukarz pracujący przez Vikar

Brukarz pracujący przez Vikar

Brukarz ( BROLÆGGER) Ile może zarobić brukarz bezpośrednio w duńskiej firmie , nie przez Vikar???
Krzysio Misio

Krzysio Misio

Ze stawką magazyniera to lekka przesada. Są magazyny gdzie oferują 120kr/h ale nikt normalny na takich zakładach nie robi dłużej niż 2 miesiące. Prawie 12 lat siedzę na magazynach w tym przez vikary więc miałem styczność z różnymi stawkami i 150kr to absolutnie średnia stawka obecnie.
Adrian

Adrian

A jak maja sie ceny uslug fotograficznych, sesje zdjeciowe, sluby, imprezy okolicznosciowe??
Daniel

Daniel

Jak wyglada jesli chodzi o wymiana dachu jakie stawki sa za m2? Demontaż starego dachu i Montaż nowego +demontaz fotowoltaiki i ponowny montaz.
Jacek

Jacek

Malarz przemysłowy 216,50 na godz
Kris

Kris

Paliwo benz/11,50-11,80 tj.6,90-7,10zł diesel 10-10,30 tj.6-6,20
Tomasz .B

Tomasz .B

Ile może zarabiać kucharz z doświadczeniem i czy jest nato zapotrzebowanie
Lasmen

Lasmen

9 lat w Danii i potwierdzam wszystko w aryykukr6 z wyjątkiem brzyny która jest w Danii jest bardzo tania. 11 koron za litr to około 5,5 złotego. Za duńską godzinę kupię sobie 14 litrów paliwa.
Mariusz L

Mariusz L

Stolarz-Kopenhaga 210kr/h
Danmark

Danmark

Benzyna/diesel kosztuje mniej niz w Polsce Zarobki tez troche z kosmosy - niewiele pasuje...
seba

seba

Nie wiem skąd wziąłeś ceny żywności jedne z najdrozszysz w Europie zart!
Jensen

Jensen

Podatek 36%
rafał

rafał

Mechanik samochodowy - 170 DKK/h brutto - podatek?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.