Zawody i ich potencjał

Barista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

10 maja 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

4 komentarze
Barista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Większość osób nie wyobraża sobie dnia bez dobrej kawy. Nie każdy ma jednak wystarczające umiejętności, żeby przygotować sobie ulubione espresso albo cappuccino. Prawdziwym specjalistą od parzenia kawy jest barista, który uczynił ze swojego zawodu prawdziwą sztukę. Może on znaleźć pracę w kawiarni albo restauracji, gdzie najłatwiej o zatrudnienie po odpowiednich kursach i szkoleniach. W dłuższej perspektywie bariści mogą liczyć na naprawdę dobre zarobki, szczególnie w większych miastach.

Z poniższego artykułu dowiesz się o:

 • obowiązkach baristy w miejscu pracy
 • cechach dobrego baristy
 • szkoleniach i kursach dla baristów
 • wynagrodzeniach w zależności od doświadczenia
 • perspektywach baristów na przyszłość

1. Barista - na czym polega praca?

Barista zajmuje się przede wszystkim parzeniem kawy. Nie jest to jednak zwykłe zalewanie ekstraktu wrzątkiem. Barista musi mieć dużą wiedzę z zakresu gatunków kawy i technik jej przyrządzania. Umie odróżniać od siebie poszczególne rodzaje macchiato albo cappuccino. Ważne jest też umiejętne wykorzystanie ekspresu do kawy oraz odpowiednia konserwacja różnych urządzeń. Przy parzeniu kawy liczą się najdrobniejsze szczegóły, które wpływają potem na smak. Barista dba nie tylko o walory smakowe, ale również o estetykę podawanego napoju. Wiele kaw przypomina prawdziwe dzieła sztuki, gdzie umieszcza się ciekawe wzory na spienionym mleku. 

2. Jakie obowiązki ma barista?

Barista nie zajmuje się jedynie przygotowywaniem kawy. Najczęściej musi łączyć kilka różnych obowiązków jednocześnie. Zdarzają się jednak bardziej prestiżowe kawiarnie, gdzie doświadczony pracownik skupia się przede wszystkim na parzeniu. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku baristy?

 • przyrządzanie kawy
 • obsługa klientów i podawanie napojów do stolika
 • doradzanie klientom w zakresie gatunków kawy i dodatków
 • odpowiednie prezentowanie się i dbanie o porządek w miejscu pracy 
 • konserwacja urządzeń np. ekspresu do kawy

Trzeba pamiętać, że kawa to nie jedyny napój podawany w kawiarniach i restauracjach. Barista bardzo często musi zajmować się również herbatami albo wyciskaniem soków. Dochodzi do tego podawanie klientom kanapek lub ciast. Bycie baristą w wielu miejscach pracy przypomina zawód kelnera. W wolnej chwili trzeba zajmować się sprzątaniem lub odbieraniem dostaw. Trzeba radzić sobie w sytuacjach stresowych, kiedy zabraknie konkretnych ziaren albo zepsuje się kostkarka. Trzeba wówczas zaproponować klientom ciekawą alternatywę, gdzie nie wszystkich przekonują nowe smaki kawy. 

3. Cechy dobrego baristy

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca barista

McDonald's Goleniów Łozienica - Pracownik restauracji

SDH SYLWIA DIAKÓW-HRYCYK

 • 4 250-5 500 zł / mc
 • Łozienica
Dodana
Dodana

Sprzedawca lodów

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik kawiarni

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik gastronomii

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Piotrków Trybunalski
Dodana

Nie każdy ma predyspozycje do tego, żeby zostać w przyszłości dobrym baristą. Na starcie ciężko mogą mieć osoby introwertyczne, które mają problem z komunikowaniem się z klientami. Na pewno przyda się przyjazne usposobienie, które wpłynie na odbiór całego lokalu. Gośćmi w kawiarni często są stali klienci, z którymi trzeba wytworzyć więź. Dobrze znać preferencje smakowe danej osoby i zaproponować jej nowe propozycje podania ulubionej kawy. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku baristy?

 • odporność na stres 
 • wysoka sprawność manualna
 • brak fobii i lęków społecznych

Dobry barista powinien się również cechować dużą dokładnością i poczuciem estetyki. Parzenie kawy przypomina pod pewnymi względami prawdziwą sztukę, gdzie tworzy się wymyślne wzory na spienionym mleku. Klienci oczekują nie tylko dobrego smaku, ale ładnego podania napoju. Przydają się umiejętności plastyczne oraz wykorzystanie w odpowiedni sposób urządzeń. Jakościowy ekspres do kawy lub pisak do latte są niepotrzebne, jeśli nie umie się ich prawidłowo użyć. 

4. Ile zarabia barista?

Przeciętne wynagrodzenie baristy w Polsce to 3410 złotych brutto. W przypadku umowy o pracę pracownik może liczyć na 2644,66 złotych netto. To właśnie taka forma zatrudnienia zdarza się najczęściej. Przeciętne wynagrodzenie znaczy w tym przypadku, że połowa baristów zarabia więcej, a połowa mniej. 25% osób w branży zarabia więcej niż 3980 złotych brutto miesięcznie. Są to przeważnie pracownicy z większych miast, którzy są zatrudnieni przez dobrze prosperujące lokale. 

Co czwarty barista w Polsce zarabia mniej niż 3080 złotych brutto miesięcznie. To osoby z mniejszych miejscowości albo sieciowych lokali, gdzie nie trzeba posiadać większych umiejętności przy przygotowywaniu kawy. Bariści często otrzymują dodatkową prowizję od sprzedaży. Trzeba też wspomnieć o napiwkach. Przy dodatkowych bonusach można znacznie podnieść swoją wypłatę. Na największe dochody mogą liczyć bariści weselni, którzy za dwa dni pracy otrzymują nawet 3000 złotych. 

Więcej informacji na temat przeciętnych zarobków baristów w Polsce można znaleźć w tabeli poniżej: 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 100 zł 2 434 zł
ŚREDNIE 3 500 zł 2 702 zł
WYSOKIE 4 000 zł 3 022 zł

5. Czy do pracy na stanowisku baristy potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Do pracy na stanowisku baristy nie są potrzebne żadne studia. Wiele osób uczy się zawodu w firmie, gdzie pobiera nauki od bardziej doświadczonych pracowników. Przygotowywania kawy można nauczyć się również samemu w domu. Wystarczy jedynie posiadać podstawowy sprzęt do zaparzania. Dobrze opanować korzystanie z takich przyborów jak: tamper, dzbanek do speniania mleka, obijak na fusy albo pisak do latte. Warto czytać jak najwięcej o sposobach przygotowania kawy i inspirować się tradycjami innych krajów. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako barista?

 • szkolenia dodatkowe
 • kursy organizowane przez zewnętrzne firmy 
 • doświadczenie uzyskane w innych miejscach pracy

Najszybszym sposobem na poszerzenie swoich kompetencji jest zapisanie się na odpowiedni kurs. Są one organizowane przez różne firmy, gdzie zajęcia odbywają się w większych miastach. Koszt takiego kursu to około 200-1000 złotych. Po jego zakończeniu odbywają się egzaminy: teoretyczny oraz przede wszystkim praktyczny. Po ich zaliczeniu otrzymuje się specjalny certyfikat, który może być bardzo pomocny na CV w trakcie rozmowie o pracę. 

Szkolenia, kursy i dodatkowe kompetencje przydatne w zawodzie baristy są rozpisane w tabeli poniżej: 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA SZKOLENIA / KURSY
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - W pracy baristy niewymagane są szkolenia ani kursy, jednak warto rozważyć wzięcie udziału w kursie baristy na różnym poziomie zaawansowania. Dodatkowo specjaliści w branży powinni brać udział w targach i konferencjach branżowych, aby cały czas na bieżąco pogłębiać swoją wiedzę.

6. Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie baristy?

Miejscem pracy baristy są różne punkty gastronomiczne. Najczęściej są to kawiarnie, ale pomoc przy przygotowywaniu kawy jest też potrzebna w restauracjach, centrach handlowych albo hotelach. Doświadczeni bariści znajdują również zatrudnianie podczas wesel i innych większych uroczystości. Można więc pracować zarówno na pełen etat, jak i dorywczo. Praca jako barista jest popularna wśród studentów, którzy dorabiają w ten sposób po zajęciach lub podczas weekendów. 

7. Czy zawód baristy jest przyszłościowy?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, dlatego bariści nie muszą martwić się o zatrudnienie w przyszłości. W Polsce nigdy nie brakowało klientów w kawiarniach, które bywają częstym punktem spotkań towarzyskich. Można je znaleźć nie tylko w większych miastach, ale też znacznie mniejszych miejscowościach. Na portalach z ofertami pracy nigdy nie brakowało propozycji dla baristów, zwłaszcza od znanych sieci kawiarń. Nie przewiduje się istotnych zmian w tym zakresie w przyszłości.

Podsumowanie:
 • Praca baristy polega na przygotowywaniu kawy i innych napojów, przy czym barista musi posiadać dużą wiedzę o gatunkach kawy i technikach ich przyrządzania.
 • Barista ma wiele obowiązków, w tym przygotowywanie innych napojów, zajmowanie się herbatami i sokami, a także podawanie kanapek i ciast. Oprócz tego musi także sprzątać i odbierać dostawy.
 • Dobry barista powinien być przyjazny, umiejętnie komunikować się z klientami, cechować się dokładnością i poczuciem estetyki, oraz umieć tworzyć wspaniałe wzory na spienionym mleku.
 • Wynagrodzenie baristy zależy od doświadczenia i miejsca zatrudnienia, przy czym średnia wynagrodzenia wynosi około 3410 zł brutto, a część bariastów otrzymuje dodatkową prowizję lub napiwki.
 • Do pracy na stanowisku baristy nie są potrzebne studia ani specjalistyczne szkolenia, choć warto poszerzać swoje umiejętności poprzez kursy organizowane przez różne firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się barista?

Barista zajmuje się przede wszystkim parzeniem kawy. Do jego obowiązków często należy również obsługa klienta oraz dbanie o lokal. Jest to praca wymagająca podzielności uwagi, gdzie ważny jest dobry kontakt z klientem. 

W jaki sposób najprościej zostać baristą? 

Barista nie potrzebuje żadnych studiów, żeby znaleźć zatrudnienie w zawodzie. Przydadzą mu się jednak dodatkowe szkolenia i kursy. Certyfikaty są bardzo dobrze odbierane przez przyszłych pracodawców. Podstaw pracy można nauczyć się również samemu, ale trzeba posiadać w domu odpowiedni sprzęt. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

remiczor

remiczor

Praca baristy wymaga dużej wiedzy i umiejętności, o czym można przeczytać w artykule. Dlatego też w mojej kawiarni stawiam na doświadczonych pracowników, którzy potrafią odróżnić różne gatunki kawy i tworzyć ciekawe kompozycje smakowe. Wynagrodzenie jest adekwatne do umiejętności, a napiwki to dodatkowy bonus.
Malwina

Malwina

Jako osoba szukająca pracy, interesuję się różnymi branżami. Artykuł na temat pracy baristy zwrócił moją uwagę, ponieważ nie wiedziałem, że wymaga to takiej wiedzy i umiejętności. Na pewno rozważę skorzystanie z kursu, by zdobyć niezbędne doświadczenie.
Roman Gańczarczyk

Roman Gańczarczyk

Praca baristy wydaje mi się ciekawa i wymagająca, a jednocześnie nie wymaga wykształcenia wyższego. Chętnie bym się tego nauczyła, ale dla mnie koszt kursu jest wygórowany. Szkoda, że nie ma więcej darmowych szkoleń dla osób niezatrudnionych.
Perfex

Perfex

Jako barista muszę przyznać, że praca wymaga dużej wiedzy i umiejętności, ale jest to fascynujące zajęcie. Lubię tworzyć nowe, ciekawe smaki kawy i dekorować je tak, by klientom chciało się zrobić zdjęcie. Jedynie ciągła kontrola różnych urządzeń czasami męczy, ale jest to element pracy z którym da się pogodzić.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.