Praca za granicą

Zarobki Islandia - ile można zarobić w Islandii?

16 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

17 komentarzy
Zarobki Islandia - ile można zarobić w Islandii?
Islandia jest bardzo małym państwem liczącym sobie zaledwie około 347 000 mieszkańców. Wulkaniczna wyspa nie należy do najbardziej przyjaznych warunków do zamieszkania, ale mimo to coraz więcej Polaków chętnie wyjeżdża do pracy na Islandii. Dlaczego tak się dzieje?

Bezrobocie na Islandii wynosi około 3%, a więc lokalne firmy potrzebują pracowników. Co więcej, wyspiarskie państwo słynie z bardzo dobrych wynagrodzeń, które znacząco przekraczają polskie pensje. Jeżeli tylko komuś nie przeszkadza wietrzna pogoda i skaliste krajobrazy to Islandia może się kazać małym rajem.

Przyjrzyjmy się zarobkom w Islandii oraz temu, od czego zależą. Czy faktycznie wyjazd do tego państwa się opłaca? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Płaca minimalna w Islandii - od czego zależy?

Sprawa płacy minimalnej w Islandii jest dość skomplikowana, ponieważ nie jest ona ustalana przez rząd. Oficjalnie Islandia nie posiada wynagrodzenia minimalnego. Płace minimalne są ustalane za pomocą umów zbiorowych zawieranych między związkami członkowskimi federacji związków zawodowych SGS, a federacją pracodawców SA. W Islandii wszystkie regulacje prawa pracy są efektem umów zbiorowych. Sam kodeks pracy zawiera jedynie ogólne wytyczne.

Przykładem takich umów może być porozumienie między federacją pracodawców i związkiem Efling. W 2019 roku podpisano najnowsze umowy mające obowiązywać do 2022 roku. Kwoty minimalne są uzależnione od takich czynników jak branża czy forma naliczania wynagrodzenia. Według tej umowy pracownicy zrzeszeni w Efling w kolejnych latach mają zapewnioną miesięczną płacę minimalną na następujących poziomach:

Od kwietnia 2019 roku - 317 000 ISK brutto

Od kwietnia 2020 roku - 335 000 ISK brutto

Od stycznia 2021 roku - 351 000 ISK brutto

Od stycznia 2022 roku - 368 000 ISK brutto

W 2023 roku wynagrodzenie pracowników zrzeszonych w Efling wzrosło przeciętnie o 42 000 ISK.

Układy zbiorowe podjęły także decyzję o wprowadzeniu gwarancji wypłaty minimalnego wynagrodzenia. Pracownik pracujący na umowę o pracę w pełnym etacie ma otrzymywać minimalne wynagrodzenie nawet w przypadku, gdy miesięczna stawka okaże się niższa. Zapowiedziano także regularne podwyżki związane ze wzrostem gospodarczym. Te mają być przeprowadzane każdego 1 maja w latach 2020, 2021, 2022 oraz 2023.

Szukasz pracy?

Pracownik Produkcyjny

ALUDYNE.COM

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik ds. księgowości i finansów

ITURRI Poland

 • Bielsko-Biała
Dodana

KONTROLER JAKOŚCI (K/M)

AUDIT HR Sp. z o.o.

 • Nowa Sól
Dodana

Asystentka/Asystent Działu Fakturowania

LAVA GROUP S.C.

 • 5 000-5 500 zł / mc
 • Warszawa
Dodana

Większość płac minimalnych ustalonych przez układy zbiorowe wynosi około 300 000 ISK brutto. To w przeliczeniu na złotówki daje niespełna 9500 zł brutto miesięcznie. Jak widać to naprawdę sporo, a trzeba zaznaczyć, że średnia wynagrodzeń w 2018 roku wyniosła około 410 000 ISK. Oczywiście w zawodach niższego szczebla wypłaty mogą być niższe niż średnie minimalne wynagrodzenia, ale to i tak daje zdecydowanie wyższe zarobki niż w Polsce.

Ile zarabia się w Islandii?

Patrząc na proponowane minimalne wynagrodzenia, można wywnioskować, że na Islandii zarabia się naprawdę dobrze. Faktycznie wynagrodzenia dają powody do radości nawet w przypadku niższych stanowisk. Islandczycy cenią sobie bardzo pracowników z Polski i chętnie zatrudniają ich do pracy. Oczywiście niewykwalifikowane osoby nie będą mogły liczyć na wynagrodzenia znacznie wyższe od minimalnych, ale islandzcy pracodawcy doceniają wykształcenie oraz doświadczenie.

Wykwalifikowani pracownicy mają duże możliwości znalezienia atrakcyjnych stanowisk w islandzkich firmach. Specjaliści z różnych branż są bardzo mile widziani w tym wyspiarskim kraju.

 • Miesięczne wynagrodzenie brutto wykwalifikowanych specjalistów i techników wynosi średnio około 700 000 ISK (ok. 22 tys. zł).
 • Pracownicy biurowi mogą zarabiać około 500 000 ISK (ok. 15,8 tys. zł).
 • W branży usług i handlu średnie zarobki plasują się w okolicach 480 000 ISK (ok. 15,2 tys. zł).
 • Rzemieślnicy mogą miesięcznie zarabiać około 660 000 ISK (ok. 20,8 tys. zł),
 • zaś wykwalifikowani robotnicy średnio zarobią 520 000 ISK (ok. 16,4 tys. zł).

Video

Ile realnie zarabia się w Islandii?

Średnie zarobki prezentują się naprawdę okazale, ale ile faktycznie można zarobić, wybierając się do pracy na Islandii? Przejrzyjmy kilka ofert pracy, jakie można znaleźć w internecie. Firmy publikują swoje ogłoszenia, podając stawki w koronach islandzkich oraz euro, dlatego podamy przykłady w tych dwóch walutach.

Realne zarobki w Islandii:

 • Kierowca C,C+E - 464 000 ISK/mies. netto
 • Pracownik budowlany - 581 000 ISK/mies. netto
 • Dozorca - 396 120 ISK/mies. netto
 • Kelner - 408 136 ISK/mies. netto
 • Kurier/Ładowacz - 440 000 ISK/mies. netto
 • Sprzedawca w sklepie - 438 000 ISK/mies.netto

Jak widać, rozrzut ofert jest dość spory, ale i tak zarobki w zawodach niższych szczebli robią wrażenie. Fachowcy mogą faktycznie liczyć na lepsze wynagrodzenia niż uśrednione minimalne zarobki. Wygląda więc na to, że Islandia faktycznie jest atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej.

Czy praca w Islandii się opłaca?

Wiemy już, że zarobki w Islandii są naprawdę atrakcyjne. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ życie w tym wyspiarskim państwie również słono kosztuje. Oczywiście najwięcej trzeba płacić za życie w Reykjaviku. W stolicy Islandii za wynajem kawalerki trzeba zapłacić miesięcznie około 150 000 ISK, zaś za przeciętne mieszkanie dwupokojowe czynsz wystartuje od kwoty 250 000 ISK. Niestety żywność jest nawet kilkaset procent droższa niż w Polsce. Nie inaczej jest z paliwem, a co za tym idzie z kosztami transportu.

Islandia słynie z dobrych zarobków i drogiego życia. Mimo to jest od wielu lat w pierwszej piątce najszczęśliwszych krajów świata. Nie ma w tym nic dziwnego. Mimo wysokich kosztów życia osoby pracujące w Islandii nie muszą się martwić o przeżycie od pierwszego do pierwszego. Praca w tym mroźnym i wietrznym miejscu zwyczajnie się opłaca.

To może Cię również zainteresować

Praca Islandia

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Marketing specialist w WhitePress. Copywriter w Aplikuj.pl Dziennikarz w bielsko.biala.pl. Ponad 10 lat doświadczeń.
Moja praca kręci się wokół treści. Tworzę, przerabiam, sprawdzam, poprawiam, zlecam i weryfikuję. Planowanie i budowanie contentu sprawia mi przyjemność, tak samo jak poznawanie rozmaitych metod komunikacji i efektywne ich wykorzystanie. 

17 komentarzy

Polia

Polia

Bardzo interesujący artykuł. Wyszczególnienie konkretnych branż i stanowisk na Islandii z pewnością pomoże w podjęciu decyzji o wyjeździe. Ciekawi mnie, jak wygląda procedura uzyskania zezwolenia na pracę na tej wyspie.
Kacper UY

Kacper UY

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kwestię umów zbiorowych na Islandii. To bardzo ciekawa forma uregulowania wynagrodzeń, która wydaje się działać bardzo skutecznie. Warto byłoby przyjrzeć się temu modelowi bliżej.
Król lew

Król lew

Wynagrodzenia na Islandii są naprawdę imponujące. Pracowałem kiedyś za granicą, ale takich kwot nie widziałem. Byłoby fajnie dowiedzieć się więcej na temat kultury pracy w Islandii.
Spasiba

Spasiba

Z jednej strony bardzo wysokie zarobki, z drugiej - wyższe koszty życia. Wyjazd za pracą na Islandii to z pewnością spore wyzwanie. Zastanawia mnie, jak w tej kwestii wypada Islandia w porównaniu z innymi krajami skandynawskimi.
Amanta

Amanta

Słyszałam, że Islandia to kraj, gdzie doświadczenie i wykształcenie są bardzo cenione. Ciekawe, jakie branże są najbardziej potrzebne na tamtejszym rynku pracy?
norman

norman

Dzięki za ten artykuł. Myślę, że dla większości pracowników w Polsce wynagrodzenie minimalne w Islandii wydaje się marzeniem. Narodowe porozumienia zbiorowe to dobry system regulacji wynagrodzenia.
majkel

majkel

Widzę, że dla wykwalifikowanych pracowników Islandia to raj. Wielokrotnie słyszałem o atrakcyjnych zarobkach na tej wyspie. Ciekaw jestem, jakie wymagania muszą spełnić kandydaci do pracy w Islandii.
Makler

Makler

Hm… ciekawe są te wynagrodzenia czy są one z określonego regionu czyt. ze stolicy? Nie wydaje mi się, żeby takie same zarobki były innych częściach tego kraju.
Patryk

Patryk

Już od dawna zastanawiałem się nad wyjazdem za granicę w celu zarobkowym. W artykule wielokrotnie poruszana jest kwestia kosztów życia. Czy opłaca się wyjeżdżać, by zarobić więcej, ale jednocześnie więcej wydawać?
Jolka

Jolka

Wysokie zarobki to bez wątpienia atut pracy na Islandii. Jestem zaskoczony, że w takim kraju nie ma oficjalnego wynagrodzenia minimalnego, ale umowy zbiorowe są w stanie odpowiednio uregulować tę kwestię.
Bambata

Bambata

Bardzo ciekawy artykuł! Faktycznie wyjazd do pracy na Islandii może być bardzo opłacalny, zwłaszcza dla wykwalifikowanych specjalistów. Chętnie poznałbym więcej informacji na temat procedur związanych z podjęciem pracy na Islandii.
Jowisz

Jowisz

Aha dobra
Wiktor1

Wiktor1

Jak ubrania dla was za drogie to można lecieć do Hiszpanii z a100 Eur i tam sobie kupić taniej niż w Polsce...
Lester

Lester

Haha.Odwiedzilem Iceland we wrzesniu ,turystycznie z zona.Mieszkalem w Hotelu Smari na obrzezach Reykjawiku.Wlascicielka jast filipinka.Zreszta b.fajna .Wspomnienia mile.Hotel fajny , sniadania niezle i spotkalismy wielu polakow tu pracujacych.Przyjechalismy z USA ,z okolic Chicago /30 mil na zachod od Chicago/ Zauwazylem ta drozyzne..Ubrania ,jedzenie itp.W USA mieszkamy ponad 35 lat i jestesmy juz dobrze po szescdziesiatce ale nie zamienilbym.Mimo ze ameryka duzo sie zmienila /na gorsze /to wciaz jest chyba najlepiej. Amerykanie w wiekszosci to fajni ludzie i ja nigdy nie spotkalem sie z jakac antypatia wrecz przeciwnie.Mam duzo kolelegow amerykanskich.Nigdy nie zaparlem sie swojego pochodzenia i zawsze jestem dumny z mojego starego kraju.Jaki by nie byl. Odwiedzam Polske co 2-3 lata i powiem ze mi sie podoba.W USA tez jedzenie nedzne ,bez smaku ,nazywam to ;plastic food ; Wszedzie sa plusy i minusy.Ale Islandie milo wspominam aczkolwiek ze wzgledu na klimat chyba bym tam sie nie odnalazl.Ale kraj b.ladny i ciekawy.
mexx viking

mexx viking

Mieszkam tu 4lata Chcialabym sprostowac czesc rzeczy Zarobki - 280 -370 tys dla emigranta sprzataczki w hotelu czy kucharza z papierami jest moze lepiej dla kierowcow,mechanikow, elektrykow , hydraulikow - nie doceniaja wyksztalcenia I jest rasizm (polecam wywiad z pl.logopeda I k.ginter) - jezyk jest niezwykle trudny ,jesli sie go jakims cudem w x lat sie go nauczysz czeka cie kariera w przedszkolu is. - nie ma zlobkow wiec przygotujcie sie ze jesli macie dziecko dobrobyt sie konczy bo 1pensja idzie na rachunki - pogoda 5miechy widno biale noce lato to taki pl.kwiecien /maj Zima 7 listopad ze sztormami co rozrywa czaszke ciagle chodzi sie w kurtce I suplementuje wit. D3z k2 - jedzenie dobre ?! Oj czesto mozarella, feta czy ricotta to tu rarytas wykupione , owoce to mrozonki badz plastic w smaku , warzywa tylko pomidory , konina I baran ,ryby miejscowe dobre , nie ma nowalijek bobu,kapusty mlodej czy pietruszki korzenia Sklepy to azjatycki,turecki ,polski , wietnamski - koszty zycia wynajem i transport pochlonie wam od 1/2 180tys studio do 1/3 jesli pokoj kwoty pensji -podatki 37,5 % Za kazda wizyte lekarza placisz choc nie pozwola ci umrzec na ulicy , jesli mozecie wszystko robcie w pl nie ma tu podst.badan Kiedy ukladalam diety ,lekarz skrzyczal mi ze kazdy musi miec badania krwi ?! Lekow I odpowiednikow tu nie ma za duzo I czesto przypisuja cos z dup...
12 lat tu

12 lat tu

Fajnie fajnie jeżeli pracujesz we 2 . Opłaty zabijają ludzi jeżeli chodzi o rachunki , jedzenie też tanie nie jest . Napewno wynająć mieszkanie i żyć jest prościej niż na takich samych warunkach w Polsce ale za coś za coś. Niema pogody rodziny . Niema co narzekać ale gdy w Polsce dorobisz własnej posiadłości to nie warto się tu męczyć
Islandczyk

Islandczyk

Miejsce warte rozważenia. Dość rozległą wyspa, ciekawe warunki i sympatyczni ludzie. Oraz atrakcyjne zarobki. Warto poznać to miejsce.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.