Zarobki Islandia - ile można zarobić w Islandii?

Zarobki Islandia - ile można zarobić w Islandii?
Islandia jest bardzo małym państwem liczącym sobie zaledwie około 347 000 mieszkańców. Wulkaniczna wyspa nie należy do najbardziej przyjaznych warunków do zamieszkania, ale mimo to coraz więcej Polaków chętnie wyjeżdża do pracy na Islandii. Dlaczego tak się dzieje?

Bezrobocie na Islandii wynosi około 3%, a więc lokalne firmy potrzebują pracowników. Co więcej, wyspiarskie państwo słynie z bardzo dobrych wynagrodzeń, które znacząco przekraczają polskie pensje. Jeżeli tylko komuś nie przeszkadza wietrzna pogoda i skaliste krajobrazy to Islandia może się kazać małym rajem.

Przyjrzyjmy się zarobkom w Islandii oraz temu, od czego zależą. Czy faktycznie wyjazd do tego państwa się opłaca? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Płaca minimalna w Islandii - od czego zależy?

Sprawa płacy minimalnej w Islandii jest dość skomplikowana, ponieważ nie jest ona ustalana przez rząd. Oficjalnie Islandia nie posiada wynagrodzenia minimalnego. Płace minimalne są ustalane za pomocą umów zbiorowych zawieranych między związkami członkowskimi federacji związków zawodowych SGS, a federacją pracodawców SA. W Islandii wszystkie regulacje prawa pracy są efektem umów zbiorowych. Sam kodeks pracy zawiera jedynie ogólne wytyczne.

Przykładem takich umów może być porozumienie między federacją pracodawców i związkiem Efling. W 2019 roku podpisano najnowsze umowy mające obowiązywać do 2022 roku. Kwoty minimalne są uzależnione od takich czynników jak branża czy forma naliczania wynagrodzenia. Według tej umowy pracownicy zrzeszeni w Efling w kolejnych latach mają zapewnioną miesięczną płacę minimalną na następujących poziomach:

Od kwietnia 2019 roku - 317 000 ISK brutto

Od kwietnia 2020 roku - 335 000 ISK brutto

Od stycznia 2021 roku - 351 000 ISK brutto

Od stycznia 2022 roku - 368 000 ISK brutto

Układy zbiorowe podjęły także decyzję o wprowadzeniu gwarancji wypłaty minimalnego wynagrodzenia. Pracownik pracujący na umowę o pracę w pełnym etacie ma otrzymywać minimalne wynagrodzenie nawet w przypadku, gdy miesięczna stawka okaże się niższa. Zapowiedziano także regularne podwyżki związane ze wzrostem gospodarczym. Te mają być przeprowadzane każdego 1 maja w latach 2020, 2021, 2022 oraz 2023.

To Cię powinno też zainteresować: Praca Islandia

Większość płac minimalnych ustalonych przez układy zbiorowe wynosi około 300 000 ISK brutto. To w przeliczeniu na złotówki daje niespełna 9500 zł brutto miesięcznie. Jak widać to naprawdę sporo, a trzeba zaznaczyć, że średnia wynagrodzeń w 2018 roku wyniosła około 410 000 ISK. Oczywiście w zawodach niższego szczebla wypłaty mogą być niższe niż średnie minimalne wynagrodzenia, ale to i tak daje zdecydowanie wyższe zarobki niż w Polsce.

Ile zarabia się w Islandii?

Patrząc na proponowane minimalne wynagrodzenia, można wywnioskować, że na Islandii zarabia się naprawdę dobrze. Faktycznie wynagrodzenia dają powody do radości nawet w przypadku niższych stanowisk. Islandczycy cenią sobie bardzo pracowników z Polski i chętnie zatrudniają ich do pracy. Oczywiście niewykwalifikowane osoby nie będą mogły liczyć na wynagrodzenia znacznie wyższe od minimalnych, ale islandzcy pracodawcy doceniają wykształcenie oraz doświadczenie.

Wykwalifikowani pracownicy mają duże możliwości znalezienia atrakcyjnych stanowisk w islandzkich firmach. Specjaliści z różnych branż są bardzo mile widziani w tym wyspiarskim kraju.

 • Miesięczne wynagrodzenie brutto wykwalifikowanych specjalistów i techników wynosi średnio około 700 000 ISK (ok. 22 tys. zł).
 • Pracownicy biurowi mogą zarabiać około 500 000 ISK (ok. 15,8 tys. zł).
 • W branży usług i handlu średnie zarobki plasują się w okolicach 480 000 ISK (ok. 15,2 tys. zł).
 • Rzemieślnicy mogą miesięcznie zarabiać około 660 000 ISK (ok. 20,8 tys. zł),
 • zaś wykwalifikowani robotnicy średnio zarobią 520 000 ISK (ok. 16,4 tys. zł).

Ile realnie zarabia się w Islandii?

Średnie zarobki prezentują się naprawdę okazale, ale ile faktycznie można zarobić, wybierając się do pracy na Islandii? Przejrzyjmy kilka ofert pracy, jakie można znaleźć w internecie. Firmy publikują swoje ogłoszenia, podając stawki w koronach islandzkich oraz euro, dlatego podamy przykłady w tych dwóch walutach.

Realne zarobki w Islandii:

 • Kierowca C,C+E - 328 528 ISK/mies. netto
 • Hydraulik - 3108 euro/mies. netto
 • Stolarz - 377 434 ISK/mies. netto
 • Pracownik budowlany - 319 654 ISK/mies. netto
 • Operator żurawia - 379 480 ISK/mies. netto
 • Dozorca - 263 949 ISK/mies. netto
 • Elektryk przemysłowy - 3225 euro/mies. netto
 • Mechanik maszyn budowlanych - 3500 euro/mies. netto
 • Pracownik recyklingu - 1936 euro/mies. netto
 • Pokojówka - 220 183 ISK/mies. netto
 • Operator koparki - 2500-4000 euro/mies. netto

Jak widać, rozrzut ofert jest dość spory, ale i tak zarobki w zawodach niższych szczebli robią wrażenie. Fachowcy mogą faktycznie liczyć na lepsze wynagrodzenia niż uśrednione minimalne zarobki. Wygląda więc na to, że Islandia faktycznie jest atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej.

Czy praca w Islandii się opłaca?

Wiemy już, że zarobki w Islandii są naprawdę atrakcyjne. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ życie w tym wyspiarskim państwie również słono kosztuje. Oczywiście najwięcej trzeba płacić za życie w Reykjaviku. W stolicy Islandii za wynajem kawalerki trzeba zapłacić miesięcznie około 130 000 ISK, zaś za przeciętne mieszkanie dwupokojowe czynsz wystartuje od kwoty 200 000 ISK. Niestety żywność jest nawet kilkaset procent droższa niż w Polsce. Nie inaczej jest z paliwem, a co za tym idzie z kosztami transportu.

Islandia słynie z dobrych zarobków i drogiego życia. Mimo to jest od wielu lat w pierwszej piątce najszczęśliwszych krajów świata. Nie ma w tym nic dziwnego. Mimo wysokich kosztów życia osoby pracujące w Islandii nie muszą się martwić o przeżycie od pierwszego do pierwszego. Praca w tym mroźnym i wietrznym miejscu zwyczajnie się opłaca.

Oceń ten wpis
Zarobki Islandia - ile można zarobić w Islandii?
Ocena: 3.9, liczba głosów: 8

Opinie

12 lat tu
2021-06-10, 09:20
Fajnie fajnie jeżeli pracujesz we 2 .
Opłaty zabijają ludzi jeżeli chodzi o rachunki , jedzenie też tanie nie jest . Napewno wynająć mieszkanie i żyć jest prościej niż na takich samych warunkach w Polsce ale za coś za coś. Niema pogody rodziny . Niema co narzekać ale gdy w Polsce dorobisz własnej posiadłości to nie warto się tu męczyć
Islandczyk
2019-12-17, 09:29
Miejsce warte rozważenia. Dość rozległą wyspa, ciekawe warunki i sympatyczni ludzie. Oraz atrakcyjne zarobki. Warto poznać to miejsce.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.