Zawody i ich potencjał

Niebieski czy biały kołnierzyk. A jaki ty nosisz?

27 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 25 głosów

25 głosów

4 komentarze
Niebieski czy biały kołnierzyk. A jaki ty nosisz?
O niebieskich i białych kołnierzykach mogłeś słyszeć przy okazji nauki języka angielskiego. Co znaczą te zagadkowe frazy?

Jest wiele gałęzi nauki, w centrum których znajduje się zagadnienie pracy. Poza prawem normującym stosunek między pracownikiem a pracodawcą, nie można zapomnieć o psychologii czy socjologii. O ile psychologia koncentruje się na jednostce i jej funkcjonowaniu w obrębie np. firmy, o tyle socjologia zajmuje się tym zagadnieniem szerszej.

Amerykańcy socjologowie wprowadzili terminy na określenie pracowników: niebieskie kołnierzyki (blue collars workers) i białe kołnierzyki (white collars workers). Terminy te stały się w krótkim czasie bardzo popularne i powszechnie stosowane. Propozycja takiego podziału pracowników pojawiła się w latach 50. ubiegłego wieku, ale podział ten tylko przez krótki czas był dychotomiczny. Jakimi grupami pracowników są zagadkowe kołnierzyki?

Niebieskie kołnierzyki, czyli pracownicy niższego szczebla

Pojęcie „niebieskie kołnierzyki” oznacza pracowników niższego szczebla. Terminu tego nie można jednak uznać za równoznaczne z osobami wykonującymi pracę fizyczną. Dlaczego? Bo pracownicy określani jako „niebieskie kołnierzyki” to zarówno pracownicy administracji niższego szczebla, jak i wspomniani pracownicy fizyczni.

Dlaczego akurat „niebieskie kołnierzyki”? Nazwa nie została wprowadzona przypadkowo – nawiązuje do kołnierzyków właśnie w tym kolorze noszonych przez takich pracowników. Warto też pamiętać o jeansie. Z uwagi na swoją wytrzymałość, materiał ten powszechnie był wykorzystywany przez osoby trudniące się m.in. pracą fizyczną.

Rozumienie podziału na 'niebieskie' i 'białe' kołnierzyki może pomóc lepiej zrozumieć i nawigować w świecie pracy, uwzględniając różnice w obowiązkach, oczekiwaniach i kulturze pracy.

Białe kołnierzyki, czyli pracownicy umysłowi

Szukasz pracy?
Dodana

Elektromechanik

SMART-HR

  • Lubliniec
Dodana

Kierowca kat. B Kraków od zaraz

INNOVATIVE TRANSPORTS CARS sp. z o.o.

  • Kraków
  • 4 242-9 081 zł / mc
Dodana
Aplikuj bez CV

Projektant Konstrukcji Budowlanych

SMART-HR

  • Mińsk Mazowiecki
Dodana
Dodana

By nazwać pracowników zajmujących się pracą umysłową, amerykańscy socjologowie wprowadzili termin „białe kołnierzyki”. Warto przy tym zauważyć, że w tej grupie znajdują się zarówno zawody wymagające dużej wiedzy (np. prawnik, lekarz, analityk finansowy), jak i mniej absorbujące (np. sekretarka). Z tego też względu dychotomiczny podział tej grupy nie utrzymał się długo – socjologowie zaproponowali dalsze podzielenie tej grupy z uwagi na odpowiedzialność ponoszoną przez pracowników przy wykonywaniu zawodu. Termin „białe kołnierzyki” nie odnosi się przy tym do przedsiębiorców. Ci pozostali poza wspomnianym podziałem.

Pochodzenie terminów

Rozróżnienie na "białe" i "niebieskie" kołnierzyki ma swoje korzenie w amerykańskiej klasie robotniczej i korporacyjnej początku XX wieku. Terminy te zostały po raz pierwszy użyte w celu opisania dwóch głównych segmentów siły roboczej. "Niebieskie kołnierzyki" to określenie pochodzące od niebieskich uniformów roboczych noszonych przez pracowników przemysłowych, którzy zwykle wykonywali prace fizyczne. Z drugiej strony, "białe kołnierzyki" odnosiły się do pracowników biurowych, którzy często nosili koszule z białymi kołnierzykami. To rozróżnienie nabrało znaczenia, ponieważ zaznaczało różnicę w rodzaju wykonywanej pracy, poziomie wykształcenia, zarobkach i społecznej pozycji.

Rodzaj Kołnierzyka Pochodzenie Rodzaj Pracy
Niebieskie Kołnierzyki Pracownicy przemysłowi z początku XX wieku w USA Prace fizyczne, często w przemyśle
Białe Kołnierzyki Pracownicy biurowi z początku XX wieku w USA Prace umysłowe, zazwyczaj w biurach

Dziś nikt tak nie mówi

Współcześnie wspomniane terminy nie są powszechnie stosowane. Osoby uczące się języka angielskiego poznają je jako ciekawostkę. Warto jednak zauważyć, że choć same terminy nie są używane, to jednak podział na pracowników fizycznych i umysłowych się utrzymał. Co więcej, wielu specjalistów, np. coachowie czy doradcy zawodowi wskazują, że z każdą grupą pracowników pracuje się inaczej, bo każda ma inne cele.

Jeżeli nie znałeś przywołanych terminów, to mogą one być dla ciebie dużym zaskoczeniem. Pamiętaj jednak, że dziś najczęściej są one jedynie ciekawostką, funkcjonują głównie w naukowych opracowaniach, których autorzy odwołują się do wspomnianego podziału.

5 ciekawostek i dodatkowych informacji o 'kołnierzykach'

  • Termin "kołnierzyki" w kontekście pracy został po raz pierwszy użyty w 1920 roku przez Uptona Sinclaira w swojej powieści "Manhattan".
  • "Szare kołnierzyki" to mniej znany termin, który odnosi się do pracowników, którzy wykonują pracę zarówno umysłową, jak i fizyczną, często w środowiskach takich jak restauracje lub sklepy.
  • Niebieski kolor kołnierzyka jest symbolem klasy robotniczej, ponieważ niebieskie ubrania robocze były mniej podatne na zauważalne zabrudzenia, które są nieodłączną częścią wielu prac fizycznych.
  • Według badania przeprowadzonego przez Pew Research Center, pracownicy "białych kołnierzyków" stanowią około 60% siły roboczej w Stanach Zjednoczonych.
  • Statystyki pokazują, że średnia płaca dla "białych kołnierzyków" jest znacznie wyższa w porównaniu z "niebieskimi kołnierzykami". Na przykład, w 2020 roku, średnie roczne zarobki dla "białych kołnierzyków" wynosiły około 65 000 dolarów, podczas gdy "niebieskie kołnierzyki" zarabiały średnio 36 000 dolarów rocznie.

Najczęściej zadawane pytania

Co to są 'niebieskie kołnierzyki'?

'Niebieskie kołnierzyki' to termin, który odnosi się do pracowników wykonujących prace fizyczne, często w przemyśle.

Co oznaczają 'białe kołnierzyki'?

'Białe kołnierzyki' to termin używany do opisu pracowników wykonujących prace umysłowe, zazwyczaj w biurach.

Skąd pochodzą terminy 'niebieskie' i 'białe' kołnierzyki?

Te terminy pochodzą z amerykańskiej klasy robotniczej i korporacyjnej początku XX wieku, gdzie 'niebieskie kołnierzyki' nosili pracownicy fizyczni, a 'białe kołnierzyki' pracownicy biurowi.

Czy podział na 'niebieskie' i 'białe' kołnierzyki jest nadal stosowany?

Chociaż terminy te nie są już powszechnie stosowane, podział na pracowników fizycznych i umysłowych nadal istnieje.

Czy 'niebieskie kołnierzyki' i 'białe kołnierzyki' to tylko pracownicy fizyczni i biurowi?

Nie do końca. Terminy te odnoszą się raczej do rodzaju pracy, poziomu wykształcenia i społecznej pozycji, a nie tylko do miejsca pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Mateusz Strykowski

Stażysta

Jako copywriter współpracuje z Aplikuj.pl, tworząc treści głównie związane z prawem pracy i wszystkim, co wiąże się z zarządzaniem firmą.  

4 komentarze

rachmistrz

rachmistrz

Dobrze opisane zagadnienia jakie funkcjonują w praktyce.
Joasia

Joasia

Niebieski czy biały kołnierzyk. A jaki ty nosisz? Ja noszę zazwyczaj biały kołnierzyk. Z artykułu tego wiele się dowiedziałam.
Natasza Chmiel

Natasza Chmiel

Bardzo naturalne podsumowanie tematu. W sumie mało się o tym pisze w naszym kraju a w USA to powstało i tam więcej informacji jest na ten temat.
Franek

Franek

Różowy czy zielony kołnierzyk. Czy wiesz, co kryje się pod tymi nazwami? - przeczytałem ten artykuł dosłownie kilka minut temu. FAJNY, bo nie wiedziałem. Teraz też czytam ten artykuł, bo nie mam pojęcia o co chodzi??? Niebieski czy biały kołnierzyk. A jaki ty nosisz? - zaś wiem, w czym rzecz.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.