Centralna ewidencja działalności gospodarczej

Centralna ewidencja działalności gospodarczej
CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, obowiązuje od 1 lipca 2011 roku każdego przedsiębiorcę, który jest osobą fizyczną. W niniejszym artykule wyjaśniamy czym jest CEIDG, jakie ma zadania oraz kogo dotyczy.

Centralna ewidencja i informacja o działalności gospodarczej

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, to spis zawierający dane każdego z przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na terenie Polski oraz są osobami fizycznymi. Taką ewidencję prowadzi Minister do Spraw Gospodarki na terenie naszego kraju w systemie internetowym od 1 lipca 2011 roku. Spis działa na podstawie prawa swobody działalności gospodarczej.

Główne zadania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej to:

 • stworzenie spisu wszystkich przedsiębiorców w systemie teleinformatycznym;
 • bezpłatna możliwość wglądu do danych zawartych w ewidencji;
 • dystrybucja informacji o przedsiębiorcach, na tyle, na ile umożliwia to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej;
 • możliwość ustalenia zmian oraz konkretnego terminu wpisów do CEIDG;
 • większa kontrola nad danymi dotyczącymi osób fizycznych, prowadzących swoją działalność gospodarczą.

Wpis do ewidencji działalności gospodarczej

Wpis do CEIDG jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który jest osobą fizyczną. Wpis zawiera dane, takie jak:

 • termin założenia działalności,
 • nazwa przedsiębiorstwa,
 • zawieszenie działalności,
 • wznowienie prowadzenia działalności,
 • likwidacja działalności,
 • zakres działania przedsiębiorcy,
 • posiadane przez przedsiębiorce licencje, koncesje oraz zwolnienia,
 • główna siedziba firmy.

Wpisu można dokonać na trzy sposoby:

 • osobiście – w odpowiedniej gminie należy złożyć wniosek do CEIDG i własnoręcznie go podpisać;
 • listownie – wniosek można przesłać listem poleconym, jeżeli podpis będzie poświadczony notarialnie;
 • przez Internet – wniosek można wypełnić on-line, po zalogowaniu się do systemu CEIDG. Należy wówczas złożyć elektroniczny podpis na dokumencie bądź skorzystać z profilu zaufanego.

W każdym przypadku wpis jest dokonywany bezpłatnie. Działalność gospodarczą można prowadzić od dnia złożenia wniosku w CEIDG. Przedsiębiorca może jednak zaznaczyć we wniosku, że rozpocznie działalność gospodarczą w terminie późniejszym niż dzień wysłania wniosku. Po wpisie do CEIDG każdego przedsiębiorcę można zidentyfikować na podstawie numeru identyfikacji podatkowej NIP. Osoba wpisana do rejestru CEIDG jest zobowiązana umieszczać numer NIP na wszelkich dokumentach pisemnych, dotyczących swojej działalności.

Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej

Zależy Ci na dokumencie, który potwierdzi, że jesteś przedsiębiorcą? A może chcesz sprawdzić czy potencjalny wspólnik naprawdę prowadzi firmę? Z pomocą przychodzi wówczas rejestr internetowy CEIDG, gdzie możesz darmowo pobrać dokument poświadczający wpis do rejestru. Wydrukowany dokument na terenie naszego kraju jest jednocześnie zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Taki plik może być zatem potwierdzeniem we wszystkich urzędach oraz bankach.

Jeżeli jednak działasz poza granicami Polski, oprócz zaświadczenia o wpisie z CEIDG, należy również posiadać dodatkowy dokument, tzw. klauzulę apostille. Klauzula ta dowodzi autentyczności podpisu oraz pieczątki na dokumencie. Klauzula apostille jest wydawania przez Ministra Spraw Zagranicznych, a koszt jej stworzenia to 60 zł.

Informacje na temat przedsiębiorców są jawne w internetowym systemie CEIDG. Każdy może sprawdzić, czy konkretna firma figuruje we wpisie. Nie trzeba się wówczas logować do systemu. Wystarczy jedynie skorzystać z wyszukiwarki na stronie CEIDG i wpisać nazwę lub numer NIP firmy. Każdy może również pobrać z tej strony zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Takie zaświadczenie będzie zawierało wszystkie jawne informacje na temat firmy. 

Numer REGON

Wpis do CEIDG jest równocześnie wnioskiem o wpis do tzw. REGON, czyli krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. Wszelkie informacje we wniosku o wpis do CEIDG, Urząd Ewidencyjny, w terminie nie później niż 3 dni od daty złożenia wniosku, wysyła do konkretnego Urzędu Skarbowego. 

REGON jest prowadzony przez Urząd Statystyczny. Określa go 9-cyfrowy numer. Gotowy numer REGON, stworzony indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy, jest wysyłany pocztą w ciągu kilku dni. Przedsiębiorstwo może jednak normalnie działać jeszcze przed uzyskaniem numeru.

Swój indywidualny numer REGON muszą uzyskać:

 • osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą,
 • osoby fizyczne, prowadzące gospodarstwa rolne,
 • jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej,
 • osoby prawne,
 • jednostki lokalne.

Rejestr REGON stworzono już w 1966 roku i początkowo stanowił tylko 7 cyfr. Później numer wydłużono do 9 cyfr, a wcześniej stworzonym numerom dodawano na początku dwa zera. 9-cyfrowe numery były tworzone według schematu: 2 cyfry – numer przypisany województwu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, 6 cyfr numeru seryjnego oraz 1 cyfra kontrolna.  Niektórym jednostkom organizacyjnym, których siedziba jest umiejscowiona w różnych województwach, przyznaje się wydłużony numer REGON, który zawiera nie 9, a 14 cyfr.

Podsumowując, od 1 lipca 2011r. każda osoba fizyczna, która rozpoczyna swoją działalność gospodarczą, może złożyć wniosek o wpis do CEIDG – udając się osobiście do urzędu gminy lub za pośrednictwem Internetu. Wniosek o wpis jest bezpłatny. Wpis w CEIDG można także pobrać i wydrukować, traktując jako pełnoprawne zaświadczenie o działalności gospodarczej. W ten sposób można także wyszukać i sprawdzić dowolnego przedsiębiorcę.

Oceń ten wpis
Centralna ewidencja działalności gospodarczej
Ocena: 5, liczba głosów: 4

Opinie

Sandra
2019-12-12, 09:50
Ułatwienie jest z tą ewidencją, można bowiem bardzo szybko znaleźć firmy i jej statusy. Tak samo można tutaj dopisać swoje pkd oraz uaktualnić czy usunąć informacje np. przez profil zaufany.
Isabelle
2019-05-17, 15:58
Artykuł bardzo przydatny. Prowadzę działalność gospodarczą od pół roku. Urząd Pracy dał mi 20 000 złotych (bezzwrotnie), abym kupił potrzebne rzeczy do prowadzenia działalności gospodarczej. Myślę, że rozwinę działalność. Na razie zysku nie mam, ale muszę płacić ubezpieczenie.... Wszystkim życzę zysku z prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie jest to łatwe...
Omin1
2019-05-07, 09:57
Sprawdzałem jak piszecie i rzeczywiście wszystko tam jest proste i czytelne. Można znaleźć firmy i poczytać porady albo załatwić konkretne rzeczy w związku z firmą.
Cosmo
2019-04-15, 14:44
Ta stronka jest nawet przejrzysta i dość łatwo znajdzie się tutaj o działalności gospodarczej. Wiele jest rzeczy słabych ale ten portal daje na prawdę radę pod tym względem.
gerwazy
2019-03-30, 15:33
Wszystko dobrze zostało opisane. Właśnie tak to wszystko działa. Na temat własnej działalności można wiele znaleźć na dedykowanych stronach na temat firm.
Arek
2019-03-26, 11:03
To akurat bardzo dobra rzecz jest. Szybko i łatwo można znaleźć przedsiębiorcę. Na stronie dużo informacji, czytelnie, ja zawsze NIP i Regon tam jak potrzbuję wyszukuje. Poradniki i inne teksty też są tam przydatne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.