Zawody i ich potencjał

Elektromechanik - czym się zajmuje, jak nim zostać oraz ile zarabia?

31 sierpnia 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

1 komentarz

Elektromechanik - czym się zajmuje, jak nim zostać oraz ile zarabia?
Praca w charakterze elektromechanika to połączenie pokrewnych zawodów, a mianowicie elektryka oraz mechanika. Elektromechanik to nie tylko fachowiec, który zajmuje się elektryką w samochodach, ale również może to być spec od innych urządzeń, w których istotnym elementem jest elektryka. Kim więc dokładnie jest przedstawiciel tego zawodu? Jak zostać elektromechanikiem oraz ile można zarobić na tym stanowisku? Niniejszy artykuł zawiera odpowiedzi na te i inne pytania.

Zawody techniczne przeżywają w tej chwili renesans. Przykładem może być elektromechanik, którego codzienna praca związana jest zarówno z mechaniką, jak i elektryką. Niniejszy artykuł stanowi szczegółowy opis tego zawodu i powstał według poniższego spisu treści:

Przeczytaj także artykuł: Jak zostać elektrykiem?

Czym zajmuje się elektromechanik?

Elektromechanik jest osobą, która zajmuje się naprawą i konserwacja urządzeń elektrycznych, które stosowane są w różnych gałęziach gospodarki. Na podstawie posiadanej wiedzy, a także doświadczenia diagnozuje sprzęt, co pozwala znaleźć przyczynę awarii. Następnie usuwa ją poprzez wymianę lub naprawę uszkodzonego elementu, przywracając tym samym prawidłową pracę urządzenia. Dokładny zakres obowiązków elektromechanika uzależniony jest od miejsca zatrudnienia. W tym zawodzie wyróżnia się kilka specjalizacji, do których należy m.in. elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych, czy elektromechanik urządzeń chłodniczych. Ponadto każda osoba wykonująca ten zawód potrafi przeprowadzić przegląd techniczny urządzenia elektrycznego, zamontować oraz zdemontować podzespoły mechaniczne i elektryczne w urządzeniu, a także naprawić oraz konserwować sprzęt. Dodatkowo zawód ten wymaga, aby osoba go wykonująca potrafiła instalować urządzenia elektryczne oraz nadzorować eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych podczas przeglądów okresowych.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Elektromechanik

Elektromechanik

Aluform Sp. z o.o.

  • Tychy
Dodana
Polecana
Dodana

Elektromechanik

POLMOTORS

  • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana
Dodana

Elektromechanik w dziale Utrzymania Ruchu

Takoni Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Polecana

Jakie są obowiązki elektromechanika?

Poza typowymi zadaniami w obrębie każdej specjalizacji występują czynności zawodowe, które są charakterystyczne tylko dla niej oraz które związane są z daną grupą urządzeń elektrycznych. I tak do obowiązków elektromechanika elektrycznych przyrządów pomiarowych należy miedzy innymi montaż elektrycznej aparatury pomiarowej oraz dokonywanie jej pomiarów, a także odpowiednich regulacji. Ponadto osoba specjalizująca się w tym obszarze odpowiedzialna jest za dokonywanie przeglądów technicznych oraz konserwacje urządzeń elektrycznych, takich jak liczniki, woltomierze, watomierze, czy amperomierze.

Z kolei elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego zajmuje się naprawą sprzętu AGD, co oznacza, że do zakresu jego obowiązków należą wszelkie czynności naprawcze oraz konserwacyjne urządzeń takich, jak żelazka, pralki, odkurzacze, lodówki, czy miksery. Pracownik na tym stanowisku zajmuje się również urządzeniami grzejnymi i klimatyzacją. Do głównych jego obowiązków należy montaż i wymiana podzespołów mechanicznych, czyli miedzy innymi przekładni, łożysk, wałków, sprężyn oraz dźwigni w maszynach i urządzeniach elektrycznych.

Jaki obowiązki należą do elektronika urządzeń chłodniczych? Tego typu specjalista zajmuje się głównie montażem urządzenia chłodniczego, jego konserwacją oraz naprawą. Z reguły odpowiada również za wykonywanie przeglądów okresowych.

Jak wygląda codzienna praca elektromechanika pojazdów samochodowych? Osoba na tym stanowisku zajmuje się głównie sprawdzaniem stanu technicznego podzespołów oraz elementów instalacji elektrycznej pojazdów samochodowych, lokalizowaniem, a następie usuwaniem uszkodzeń w tej instalacji oraz jej montażem i demontażem. Odpowiada również za montaż urządzeń elektrycznych w samochodzie. Elektromechanika samochodowa jest obecnie na tyle powszechna, że osoby wykonujące ten zawód maja sporo pracy. Czym konkretnie zajmuje się elektromechanik w tej specjalizacji? Otóż, problemy z jakimi może spotkać się osoba na tym stanowisku to między innymi naprawa rozruszników, czy alternatorów, montaż alarmu samochodowego, nieprawidłowe działanie klimatyzacji bądź nieprawidłowe działanie świateł samochodowych pomimo wymiany żarówek.

Jakie są wymagania na stanowisko elektromechanika?

Zawód elektromechanika wymaga zdobycia odpowiedniego wykształcenia. Aby rozpocząć pracę w tym zawodzie niezbędne jest ukończenie minimum szkoły zasadniczej zawodowej, jednak przez pracodawców preferowane są osoby legitymujące się ukończonym technikum o specjalności elektromechanika bądź też osoby posiadające wykształcenie wyższe inżynierskie. Inną możliwością zdobycia pracy w tym zawodzie jest udział w kursach elektromechanicznych podczas których kandydat zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną. Dodatkowo, aby podjąć pracę jako elektromechanik bardzo często przydatne jest prawo jazdy kategorii B oraz umiejętność obsługi komputera, a także znajomość języka angielskiego (technicznego). Jakie jeszcze predyspozycje powinien posiadać elektromechanik? Poza wymienionymi wymaganiami, ważne jest także, aby kandydat na to stanowisko cechował się zdolnościami manualnymi, spostrzegawczością, a także sumiennością i cierpliwością. Bardzo istotna jest umiejętność posługiwania się różnego rodzaju narzędziami zarówno ręcznymi, jak i o napędzie elektrycznym. Warto również podkreśli, że zawód ten wymaga ciągłego samokształcenia oraz podnoszenia kwalifikacji.

Gdzie zdobyć wiedze elektromechanika?

Wiedzę oraz uprawnienia z zakresu elektromechaniki można zdobyć zarówno podczas nauki w technikum o specjalności elektromechanicznej, jak i w trakcie studiów wyższych inżynierskich. Niekiedy do wykonywania prostszych prac, które związane są z elektryką zatrudniane są osoby z wykształceniem zawodowym. Aby zdobyć wiedzę z zakresu elektromechaniki można takaż udać się na specjalistyczny kurs. Uczestnik takiego szkolenia zdobywa wiedzę teoretyczną oraz rozwija umiejętności praktyczne.

Jakie są zarobki elektromechanika?

Wysokość zarobków na stanowisku elektromechanika uzależniona jest głównie od realizowanych przez niego zadań, a także od miejsca zatrudnienia. Na wysokość wynagrodzenia wpływa również staż pracy oraz posiadane przez daną osobę wykształcenie. Średnie miesięczne zarobki na tym stanowisku kształtują się na poziomie od 4300 zł do nawet 6200 zł brutto. Oczywiście najwięcej można zarobić w dużych firmach, które funkcjonują w największych polskich miastach.

Na wyższe zarobki mogą liczyć specjaliści pracujący za granicą. Przykładowo w Wielkiej Brytanii doświadczony elektromechanik jest w stanie zarobić nawet ok. 40 tys. funtów rocznie. W Niemczech natomiast zarobki specjalistów z tego zakresu mieszczą się w przedziale 35-40 tys. euro rocznie.

Video

Przyszłość zawodu elektromechanika

Czy zawód elektromechanika jest przyszłościowy? Czy na rynku pracy nadal będzie istniało zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie? Odpowiedzi na te pytania brzmią: tak. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z faktu, że przemysł elektryczny należy do najintensywniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Szybkie przeobrażenia w technice, technologii, czy też organizacji produkcji stwarzają potrzebę kształcenia nowych osób w tym zawodzie. Od dłuższego czasu rośnie zapotrzebowanie między innymi na elektromechaników samochodowych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba samochodów na polskich drogach znacznie wzrosła. Obecnie z roku na rok koncerny samochodowe wypuszczają na rynek coraz więcej pojazdów, które są jeszcze bardziej zaawansowane pod względem technologii oraz wyposażone w najnowocześniejsze systemy elektroniczne. Dlatego też, w przypadku ich awarii pomoc elektromechanika jest niezastąpiona.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w zawodzie elektromechanika występują specjalizacje?

Tak. Wyróżnia się m.in. elektromechanika sprzętu gospodarstwa domowego, elektromechanika pojazdów samochodowych, elektromechanika elektrycznych przyrządów pomiarowych, czy elektromechanika urządzeń chłodniczych. Poszczególne specjalizacje zajmują się innym typem urządzeń elektrycznych, a co za tym idzie mogą liczyć na różnej wysokości zarobki.

Czy elektromechanik musi posiadać kierunkowe wykształcenie?

Teoretycznie nie, ponieważ do pracy w zawodzie może przygotować specjalistyczny kurs. Dla pracodawców jednak w wielu przypadkach istotne jest posiadanie kierunkowego wykształcenia oraz doświadczenie w zawodzie.

Podziel się

1 komentarz

Tytus2005

Tytus2005

Specjaliści w tym zawodzie mogą liczyć na godziwe zarobki. Wydaje mi się iż warto pobierać wiedzę w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka