Zawody i ich potencjał

Elektromechanik - czym się zajmuje, jak nim zostać oraz ile zarabia?

14 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

7 komentarzy
Elektromechanik - czym się zajmuje, jak nim zostać oraz ile zarabia?
Praca w charakterze elektromechanika to połączenie pokrewnych zawodów, a mianowicie elektryka oraz mechanika. Elektromechanik to nie tylko fachowiec, który zajmuje się elektryką w samochodach, ale również może to być spec od innych urządzeń, w których istotnym elementem jest elektryka. Kim więc dokładnie jest przedstawiciel tego zawodu? Jak zostać elektromechanikiem oraz ile można zarobić na tym stanowisku? Niniejszy artykuł zawiera odpowiedzi na te i inne pytania.

Zawody techniczne przeżywają w tej chwili renesans. Przykładem może być elektromechanik, którego codzienna praca związana jest zarówno z mechaniką, jak i elektryką. Niniejszy artykuł stanowi szczegółowy opis tego zawodu i powstał według poniższego spisu treści:

Przeczytaj także artykuł: Jak zostać elektrykiem?

Czym zajmuje się elektromechanik?

Elektromechanik jest osobą, która zajmuje się naprawą i konserwacja urządzeń elektrycznych, które stosowane są w różnych gałęziach gospodarki. Na podstawie posiadanej wiedzy, a także doświadczenia diagnozuje sprzęt, co pozwala znaleźć przyczynę awarii. Następnie usuwa ją poprzez wymianę lub naprawę uszkodzonego elementu, przywracając tym samym prawidłową pracę urządzenia. Dokładny zakres obowiązków elektromechanika uzależniony jest od miejsca zatrudnienia. W tym zawodzie wyróżnia się kilka specjalizacji, do których należy m.in. elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych, czy elektromechanik urządzeń chłodniczych. Ponadto każda osoba wykonująca ten zawód potrafi przeprowadzić przegląd techniczny urządzenia elektrycznego, zamontować oraz zdemontować podzespoły mechaniczne i elektryczne w urządzeniu, a także naprawić oraz konserwować sprzęt. Dodatkowo zawód ten wymaga, aby osoba go wykonująca potrafiła instalować urządzenia elektryczne oraz nadzorować eksploatowanie maszyn i urządzeń elektrycznych podczas przeglądów okresowych.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Elektromechanik

Technik Elektromechanik

JOYNEXT Sp. z o. o.

  • Siemianice
Dodana

Elektromechanik

PAULA Ingredients Sp. z o. o.

  • Parzew
Dodana

Technik utrzymania ruchu elektryk/elektromechanik

TLH POLSKA Sp. z o.o.

  • Bydgoszcz
  • 6 000-9 000 zł / mc
Dodana

Jakie są obowiązki elektromechanika?

Poza typowymi zadaniami w obrębie każdej specjalizacji występują czynności zawodowe, które są charakterystyczne tylko dla niej oraz które związane są z daną grupą urządzeń elektrycznych. I tak do obowiązków elektromechanika elektrycznych przyrządów pomiarowych należy miedzy innymi montaż elektrycznej aparatury pomiarowej oraz dokonywanie jej pomiarów, a także odpowiednich regulacji. Ponadto osoba specjalizująca się w tym obszarze odpowiedzialna jest za dokonywanie przeglądów technicznych oraz konserwacje urządzeń elektrycznych, takich jak liczniki, woltomierze, watomierze, czy amperomierze.

Z kolei elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego zajmuje się naprawą sprzętu AGD, co oznacza, że do zakresu jego obowiązków należą wszelkie czynności naprawcze oraz konserwacyjne urządzeń takich, jak żelazka, pralki, odkurzacze, lodówki, czy miksery. Pracownik na tym stanowisku zajmuje się również urządzeniami grzejnymi i klimatyzacją. Do głównych jego obowiązków należy montaż i wymiana podzespołów mechanicznych, czyli miedzy innymi przekładni, łożysk, wałków, sprężyn oraz dźwigni w maszynach i urządzeniach elektrycznych.

Jaki obowiązki należą do elektronika urządzeń chłodniczych? Tego typu specjalista zajmuje się głównie montażem urządzenia chłodniczego, jego konserwacją oraz naprawą. Z reguły odpowiada również za wykonywanie przeglądów okresowych.

Jak wygląda codzienna praca elektromechanika pojazdów samochodowych? Osoba na tym stanowisku zajmuje się głównie sprawdzaniem stanu technicznego podzespołów oraz elementów instalacji elektrycznej pojazdów samochodowych, lokalizowaniem, a następie usuwaniem uszkodzeń w tej instalacji oraz jej montażem i demontażem. Odpowiada również za montaż urządzeń elektrycznych w samochodzie. Elektromechanika samochodowa jest obecnie na tyle powszechna, że osoby wykonujące ten zawód maja sporo pracy. Czym konkretnie zajmuje się elektromechanik w tej specjalizacji? Otóż, problemy z jakimi może spotkać się osoba na tym stanowisku to między innymi naprawa rozruszników, czy alternatorów, montaż alarmu samochodowego, nieprawidłowe działanie klimatyzacji bądź nieprawidłowe działanie świateł samochodowych pomimo wymiany żarówek.

Jakie są wymagania na stanowisko elektromechanika?

Zawód elektromechanika wymaga zdobycia odpowiedniego wykształcenia. Aby rozpocząć pracę w tym zawodzie niezbędne jest ukończenie minimum szkoły zasadniczej zawodowej, jednak przez pracodawców preferowane są osoby legitymujące się ukończonym technikum o specjalności elektromechanika bądź też osoby posiadające wykształcenie wyższe inżynierskie. Inną możliwością zdobycia pracy w tym zawodzie jest udział w kursach elektromechanicznych podczas których kandydat zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną. Dodatkowo, aby podjąć pracę jako elektromechanik bardzo często przydatne jest prawo jazdy kategorii B oraz umiejętność obsługi komputera, a także znajomość języka angielskiego (technicznego). Jakie jeszcze predyspozycje powinien posiadać elektromechanik? Poza wymienionymi wymaganiami, ważne jest także, aby kandydat na to stanowisko cechował się zdolnościami manualnymi, spostrzegawczością, a także sumiennością i cierpliwością. Bardzo istotna jest umiejętność posługiwania się różnego rodzaju narzędziami zarówno ręcznymi, jak i o napędzie elektrycznym. Warto również podkreśli, że zawód ten wymaga ciągłego samokształcenia oraz podnoszenia kwalifikacji.

Gdzie zdobyć wiedze elektromechanika?

Wiedzę oraz uprawnienia z zakresu elektromechaniki można zdobyć zarówno podczas nauki w technikum o specjalności elektromechanicznej, jak i w trakcie studiów wyższych inżynierskich. Niekiedy do wykonywania prostszych prac, które związane są z elektryką zatrudniane są osoby z wykształceniem zawodowym. Aby zdobyć wiedzę z zakresu elektromechaniki można takaż udać się na specjalistyczny kurs. Uczestnik takiego szkolenia zdobywa wiedzę teoretyczną oraz rozwija umiejętności praktyczne.

Jakie są zarobki elektromechanika?

Wysokość zarobków na stanowisku elektromechanika uzależniona jest głównie od realizowanych przez niego zadań, a także od miejsca zatrudnienia. Na wysokość wynagrodzenia wpływa również staż pracy oraz posiadane przez daną osobę wykształcenie. Średnie miesięczne zarobki na tym stanowisku kształtują się na poziomie od 4300 zł do nawet 6200 zł brutto. Oczywiście najwięcej można zarobić w dużych firmach, które funkcjonują w największych polskich miastach.

Na wyższe zarobki mogą liczyć specjaliści pracujący za granicą. Przykładowo w Wielkiej Brytanii doświadczony elektromechanik jest w stanie zarobić nawet ok. 40 tys. funtów rocznie. W Niemczech natomiast zarobki specjalistów z tego zakresu mieszczą się w przedziale 35-40 tys. euro rocznie.

Video

Przyszłość zawodu elektromechanika

Czy zawód elektromechanika jest przyszłościowy? Czy na rynku pracy nadal będzie istniało zapotrzebowanie na specjalistów w tym zawodzie? Odpowiedzi na te pytania brzmią: tak. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z faktu, że przemysł elektryczny należy do najintensywniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Szybkie przeobrażenia w technice, technologii, czy też organizacji produkcji stwarzają potrzebę kształcenia nowych osób w tym zawodzie. Od dłuższego czasu rośnie zapotrzebowanie między innymi na elektromechaników samochodowych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat liczba samochodów na polskich drogach znacznie wzrosła. Obecnie z roku na rok koncerny samochodowe wypuszczają na rynek coraz więcej pojazdów, które są jeszcze bardziej zaawansowane pod względem technologii oraz wyposażone w najnowocześniejsze systemy elektroniczne. Dlatego też, w przypadku ich awarii pomoc elektromechanika jest niezastąpiona.

Podsumowanie:
  • Elektromechanik zajmuje się naprawą i konserwacją różnych urządzeń elektrycznych w zależności od specjalizacji, w jakiej pracuje.
  • Zakres obowiązków elektromechanika obejmuje diagnozowanie przyczyn awarii, usuwanie uszkodzeń oraz przeprowadzanie przeglądów technicznych i konserwacji.
  • Wymagane jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia technicznego oraz zdolności manualnych, spostrzegawczości, sumienności i cierpliwości.
  • Dodatkowe predyspozycje to umiejętność obsługi komputera, prawo jazdy kategorii B i znajomość języka angielskiego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w zawodzie elektromechanika występują specjalizacje?

Tak. Wyróżnia się m.in. elektromechanika sprzętu gospodarstwa domowego, elektromechanika pojazdów samochodowych, elektromechanika elektrycznych przyrządów pomiarowych, czy elektromechanika urządzeń chłodniczych. Poszczególne specjalizacje zajmują się innym typem urządzeń elektrycznych, a co za tym idzie mogą liczyć na różnej wysokości zarobki.

Czy elektromechanik musi posiadać kierunkowe wykształcenie?

Teoretycznie nie, ponieważ do pracy w zawodzie może przygotować specjalistyczny kurs. Dla pracodawców jednak w wielu przypadkach istotne jest posiadanie kierunkowego wykształcenia oraz doświadczenie w zawodzie.

7 komentarzy

klakier

klakier

Potwierdzam, zdobywacie wiedzę w tym kierunku, umiejętności, praktyka, hobby, da wam możliwości, zrozumienie czegoś, na czym opiera się technika, a później większość ,będzie tylko formalnością. Sprawdzone....
Irmina

Irmina

Zatrudniam elektromechaników w mojej firmie i w pełni potwierdzam, że są to osoby bardzo wartościowe na rynku pracy. Dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności i rozwijać się, do podjęcia nauki w tym kierunku. Zapewniam, że praca na tym stanowisku może być niesamowicie satysfakcjonująca i pełna wyzwań.
gadu

gadu

Widzę, że elektromechanik to nie tylko naprawa pralek i odkurzaczy. Wydaje mi się, że ta praca może być bardzo interesująca i zróżnicowana. Planuję podjąć naukę w tym kierunku, a artykuł potwierdził moje przypuszczenia, że warto zainwestować czas i wysiłek w zdobycie kwalifikacji.
elektromechanik

elektromechanik

Witam Nie pchać się w elektromechanika ,pchać się w elektryka - dochodzi możliwość zdobycia przy odpowiedniej praktyce ograniczonych uprawnień budowlanych
pr. Biedronki

pr. Biedronki

Ciekawy artykuł. Właśnie szukam pracy i myślałem nad podjęciem nauki elektromechanika. Teraz wiem, że potrzebuję minimum szkoły zasadniczej zawodowej, ale najchętniej ukończyłbym technikum o specjalności elektromechanika. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć pracodawcę, który da mi szansę na rozwój w tym zawodzie.
Dąb

Dąb

Zgadzam się z artykułem, że zawód elektromechanika wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia, ale także umiejętności manualnych i spostrzegawczości. Osobiście wykonuję ten zawód od kilku lat i jest to praca bardzo satysfakcjonująca, ale wymagająca ciągłego kształcenia się i doskonalenia umiejętności.
Tytus2005

Tytus2005

Specjaliści w tym zawodzie mogą liczyć na godziwe zarobki. Wydaje mi się iż warto pobierać wiedzę w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.