Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1049        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Urlop wypoczynkowy, Trzynastka, Jak zmienić pracę

Jak zostać elektrykiem?

Jak zostać elektrykiem?

Nie można powiedzieć, że praca elektryka jest monotonna. Poza projektowaniem instalacji elektrycznych, elektryk to osoba właściwa, by dokonać jej montażu lub konserwacji. Z usług takich specjalistów korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. Ci drudzy dzwonią do elektryka wówczas, gdy nabyli np. kuchenkę elektryczną lub stwierdzili awarię instalacji elektrycznej.

Elektryk to specjalista. Ponieważ nieprawidłowe podłączenie urządzeń może skończyć się tragedią, to osoby zainteresowane wykonywaniem tego zawodu muszą posiadać stosowne uprawnienia. Istotne jest również doświadczenie – w codziennej pracy elektrycy mogą spotkać się z różnymi usterkami. Im zatem większe doświadczenie elektryk posiada, tym szybciej może sobie z nimi poradzić.

 

Jak zostać elektrykiem?

Zainteresowani wykonywaniem pracy w zawodzie elektryka mają kilka możliwości, by zdobyć niezbędne wykształcenie. Nabycie uprawień gwarantuje ukończenie szkoły zawodowej lub technikum. Przyszli elektrycy mogą również zdecydować się na studia wyższe. Zdobycie tytułu gwarantuje nie tylko lepsze zarobki, lecz także otwiera drogę do awansu i lepszego wynagrodzenia.

Wśród elektryków nie brakuje samouków. Jeżeli jesteś jednym z nich, to powinieneś mieć świadomość, że możesz zdobyć uprawnienia pozwalające wykonywać ten zawód. W Polsce działają m.in. takie ośrodki egzaminacyjne, jak: Stowarzyszenie Elektryków Polskich lub Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Do pierwszego Stowarzyszenia mogą należeć również uczniowie szkół kształcących się w tym kierunku.

Jeżeli myślisz o zdobyciu uprawnień i rozpoczęciu pracy w charakterze elektryka, powinieneś wiedzieć, jakich umiejętności będzie się od ciebie wymagać. Szczegółowe informacje znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Przykładowo osoby pracujące na stanowiskach związanych z eksploatacją urządzeń elektrycznych muszą m.in. znać zasady działania i budowy urządzeń elektrycznych i wiedzieć, jak wykonuje się prace kontrolno-pomiarowe.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Czytaj również: Szukam pracy. Od czego mam zacząć?

 

Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły elektryk?

Zawód elektryka wymaga przede wszystkim skrupulatności. Praca z prądem wiąże się z konkretnymi zagrożeniami, dlatego eklektyk musi posiadać wyobraźnię i zdolność analitycznego myślenia. Przyda się też podzielność uwagi. Ponieważ instalacje elektryczne składają się z wielu kabli o różnych kolorach, elektryk nie może mieć problemu z rozróżnianiem poszczególnych barw.

Część elektryków może wykonywać pracę na wysokości. Tacy nie mogą mieć lęku wysokości. Ważna jest przy tym sprawność fizyczna – zdarza się, że elektryk jest zmuszony pracować np. w niskich czy niewielkich pomieszczeniach.

 

Czy trudno znaleźć zatrudnienie?

Elektrycy to fachowcy, a pracę mogą znaleźć w wielu firmach. Poza prywatnymi przedsiębiorstwami, elektryków zatrudniają przedsiębiorstwa elektryczne. Nie brakuje specjalistów decydujących się otworzyć własną firmę i świadczyć usługi klientom indywidualnym. Osoby rozpoczynające dopiero pracę zawodową, najczęściej poszukują zatrudnienia np. przez portale ogłoszeniowe. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne – możliwe jest zdobycie cennego doświadczenia.

W zależności od firmy, w której elektryk znajdzie zatrudnienie i stanowiska, na którym będzie zatrudniony, zarobki są różne. Osoby bez doświadczenia zarabiają najczęściej ok. 2 000 zł brutto. Elektrycy po studiach mogą otrzymać nawet 3 razy więcej.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.