Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak zostać elektrykiem?

Jak zostać elektrykiem?
Nie można powiedzieć, że praca elektryka jest monotonna. Poza projektowaniem instalacji elektrycznych, elektryk to osoba właściwa, by dokonać jej montażu lub konserwacji. Z usług takich specjalistów korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. Ci drudzy dzwonią do elektryka wówczas, gdy planują remont domu lub mieszkania, który przewiduje ingerencję w instalację elektryczną, lub nabyli np. kuchenkę elektryczną czy stwierdzili awarię sprzętu lub instalacji.

Elektryk – zawód dla specjalisty

Elektryk to specjalista. Ponieważ nieprawidłowe podłączenie urządzeń elektrycznych może skończyć się tragedią, to osoby zainteresowane wykonywaniem tego zawodu muszą posiadać stosowne uprawnienia i wiedzę. Niezbędne jest również doświadczenie, precyzja oraz umiejętność przewidywania – w codziennej pracy elektrycy mogą spotkać się z rozmaitymi wyzwaniami. Nierzadko wzywani są do poważnych awarii. Zatem im większe doświadczenie elektryk posiada, tym szybciej może sobie poradzić z napotkaną sytuacją. Zanim jednak zdecydujemy się obrać tę konkretną ścieżkę kariery, warto się zapoznać z zakresem obowiązków, jakie będą nas potencjalnie czekać. Warto również ocenić swoje naturalne predyspozycje do tego zawodu i zasięgnąć języka u bardziej doświadczonych kolegów.

Jak zdobyć zawód elektryka?

Zainteresowani wykonywaniem pracy w zawodzie elektryka mają kilka możliwości, by zdobyć niezbędne wykształcenie. Nabycie uprawień gwarantuje ukończenie szkoły zawodowej lub technikum. Przyszli elektrycy mogą również zdecydować się na studia wyższe. Zdobycie tytułu gwarantuje nie tylko lepsze zarobki, lecz także otwiera drogę do awansu i lepszego wynagrodzenia.

Wśród elektryków nie brakuje samouków. Jeżeli jesteś jednym z nich, to powinieneś mieć świadomość, że możesz zdobyć uprawnienia pozwalające wykonywać ten zawód. W Polsce działają m.in. takie ośrodki egzaminacyjne, jak: Stowarzyszenie Elektryków Polskich lub Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Do pierwszego Stowarzyszenia mogą należeć również uczniowie szkół kształcących się w tym kierunku.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Jeżeli myślisz o zdobyciu uprawnień i rozpoczęciu pracy w charakterze elektryka, powinieneś wiedzieć, jakich umiejętności będzie się od Ciebie wymagać. Szczegółowe informacje znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Przykładowo osoby pracujące na stanowiskach związanych z eksploatacją urządzeń elektrycznych muszą m.in. znać zasady działania i budowy urządzeń elektrycznych i wiedzieć, jak wykonuje się prace kontrolno-pomiarowe.

Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły elektryk?

Zawód elektryka wymaga przede wszystkim skrupulatności i skupienia. Praca z prądem wiąże się z konkretnymi zagrożeniami, dlatego eklektyk musi posiadać wyobraźnię i zdolność analitycznego myślenia. Przyda się też podzielność uwagi i spostrzegawczość i dobry wzrok. Ponieważ instalacje elektryczne składają się z wielu kabli o różnych kolorach, elektryk nie może mieć problemu z rozróżnianiem poszczególnych barw.

Część elektryków będzie wykonywać swoją pracę na wysokości. Takie osoby nie mogą mieć lęku wysokości, ani lęku przestrzeni. Bardzo istotna jest przy tym również sprawność fizyczna – zdarza się, że elektryk jest zmuszony pracować w zmiennym środowisku pracy np. w niskich czy niewielkich pomieszczeniach.

Praca dla elektryka – gdzie jej szukać?

Elektrycy to fachowcy, którzy bez większych problemów pracę mogą znaleźć w wielu firmach. Poza prywatnymi przedsiębiorstwami elektryków zatrudniają również Państwowe przedsiębiorstwa elektryczne. Nie brakuje specjalistów decydujących się otworzyć własną firmę i świadczyć usługi klientom indywidualnym. Takie niewielkie prywatne firmy również szukają elektryków, z którymi będą mogli współpracować. Osoby rozpoczynające dopiero pracę zawodową, najczęściej poszukują zatrudnienia np. przez portale ogłoszeniowe. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i daje możliwość porównania wielu ofert w jednym miejscu.

W zależności od firmy, w której elektryk znajdzie zatrudnienie i stanowiska, na którym będzie zatrudniony, zarobki są różne. Osoby bez doświadczenia zarabiają najczęściej ok. 2 500 zł brutto. Elektrycy po studiach mogą otrzymać nawet 3 razy więcej.

Wielu specjalistów szuka również pracy za granicą. W zależności od konkretnej destynacji zarobki będą się nieco różnić, jednak można założyć, że rozwój kariery elektryka za granicą przyniesie większą satysfakcję finansową niż w kraju. Zanim jednak zaczniemy planować wyjazd np. za naszą zachodnią granicę, warto udać się na kurs językowy i poznać chociaż podstawy języka, w którym będziemy chcieli się porozumiewać w pracy zawodowej. Poniżej przykładowe wideo z przydatnymi wyrażeniami w języku niemieckim:

Ile zarabia elektryk?

Jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników na polskim oraz zagranicznym rynku pracy jest właśnie elektryk. Zarobki na tym stanowisku są bardzo zróżnicowane – przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej w tym zawodzie wynosi 3900 zł brutto. Nie ma przy tym dużej różnicy w tym, ile zarabia elektryk po technikum, a ile po szkole zawodowej. W dużej mierze wysokość wynagrodzenia zależy od firmy, w której elektryk znajdzie zatrudnienie i stanowiska, na którym będzie zatrudniony. Osoby bez doświadczenia zarabiają najczęściej ok. 2 500 zł brutto. Elektrycy po studiach mogą otrzymać nawet 3 razy więcej.

Na pewno na większe zarobki mogą liczyć elektrycy posiadający szeroki zakres uprawnień. Zdecydowanie najwyższe zarobki mają osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej elektrycznej, jednak zwykle nie pracują one na stanowisku elektryka, ale w zależności od rodzaju uprawnień mogą kierować pracami budowlanymi lub zajmować się projektowaniem.

Na wynagrodzenie elektryka ma wpływ staż pracy – wynagrodzenie osoby początkującej to zwykle zaledwie ułamek zarobków doświadczonego elektryka. Oczywiście zarobki związane są również z wielkością firmy, dla której pracują. Znacznie mniej zarabia się w małych, rodzinnych firmach, natomiast więcej w dużych przedsiębiorstwach, oferujących dodatkowo wiele świadczeń pozapłacowych. Na wysokość zarobków wpływa również lokalizacja firmy.

Czy wiesz, że...Najwięcej zarabiają elektrycy z województwa mazowieckiego oraz pomorskiego. Co ważne, na tym stanowisku niemal 30% osób otrzymuje comiesięczną premię, a ponad 23% może liczyć na atrakcyjne świadczenia socjalne.

Elektrycy zatrudnieni w większych firmach często dostają też ubezpieczenie na życie, służbowy telefon do celów prywatnych oraz możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Są to popularne benefity, które związane są z wykonywaniem tego zawodu. Ok. 25% elektryków zarabia powyżej 5000 zł brutto, a drugie 25% zarabia najniższą krajową. Pozostałe 50% osób pracujących na tych stanowiskach zarabia kwoty od najniższej krajowej do 5000 zł brutto. Oczywiście inną kwestią jest to, ile zarabia elektryk na godzinę, ponieważ wielu z nich wykonuje także zlecenia dodatkowe, które często są nieopodatkowane. Za drobną usługę płaci się zwykle od 50 zł do 100 zł za godzinę pracy.

Oceń ten wpis
Jak zostać elektrykiem?
Ocena: 3.6, liczba głosów: 24

Opinie

Jola
2019-12-12, 14:35
Szkoły zawodowe i technika kształcą w tym zawodzie. Kto chce to także może kontynuować naukę na wyższym szczeblu w tym zawodzie.
prac. umysowy
2019-05-19, 09:18
Zawód elektryk jest chyba wszystkim znany. To raczej praca nie dla kobiet, a tylko dla mężczyzn. Pracując jako elektryk w zakładzie pracy, należy mieć ukończoną odpowiednią szkołę. U mnie w pracy jest elektryk i skończył technikum elektryczne oraz musiał jakiś kurs zdać. Za dużo elektryk u nas w pracy nie zarabia. Zarabia 2900 złotych netto.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.