!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Nadgodziny niepełnoetatowca

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze

Nadgodziny niepełnoetatowca
Osoba świadcząca pracę w niepełnym wymiarze godzin może pracować również w nadgodzinach. Sytuacja takiego pracownika jest jednak nieco inna niż tego zatrudnionego na pełen etat. Różnica sprowadza się przede wszystkim do rekompensaty za pracę po godzinach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracy należy wskazać, że wymiar etatu, w jakim zatrudniony jest pracownik nie ma wpływu na fakt występowania pracy ponad normę. Inaczej mówiąc, zarówno zatrudnieni w pełnym, jak i niepełnym wymiarze godzin mogą wykonywać pracę w nadgodzinach. Trzeba przy tym pamiętać, że tylko: ?praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych? (art. 151 § 1 Kodeksu pracy). Normy podstawowe przy tym to 8 godzin pracy na dobę i przeciętnie 40 godzin pracy w pięciodniowym tygodniu pracy. Warto przy tym zauważyć, że przy tak skonstruowanym wymiarze czasu pracy, pracownik niepełnoetatowy bardzo rzadko będzie mógł wyrobić ?prawdziwe nadgodziny?, gdyż te występują dopiero po przekroczeniu 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu.

Jeden punkt więcej

Z uwagi na ochronę osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy, jak również zapewnienie im ewentualnej rekompensaty za pracę w nadgodzinach, ustawodawca ustanowił art. 151 § 5 Kodeksu pracy. Zgodnie z przywołanym przepisem: ?Strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia?. Taki, dodatkowy punkt więcej w umowie to ? dla pracownika ? gwarancja rekompensaty za pracę w nadgodzinach przy jednoczesnym określeniu, kiedy mają one miejsce.

Pracownik pod ochroną

Cytowany powyżej artykuł nakłada na pracodawcę konieczność wskazania w umowie z pracownikiem świadczącym pracę w niepełnym wymiarze czasu liczby godzin pracy powyżej wymiaru określonego w umowie. Przekroczenie wskazanej ilości godzin będzie zobowiązywało pracodawcę do wypłaty dodatku za nadgodziny. Z drugiej strony, co należy podkreślić, pracownik, który przekroczy swój czas pracy nie od razu świadczy pracę w nadgodzinach. W takich wypadkach praca, którą on wykonuje z pewnością jest pracą ponadwymiarową, ale nie od razu nadliczbową. Oznacza to tyle, że godziny, które de facto są nadgodzinami, ale nie przekraczają zapisów dokonanych w umowie, nie będą dodatkowo rekompensowane.

Pracodawca wskazuje limit

W praktyce pracodawca może w różnorodny sposób wskazać limit godzin, jakie pracownik niepełnoetatowy będzie mógł wykonać bez dodatkowej rekompensaty. Może on odnieść się choćby do wymiaru dobowego pracownika, biorąc ? w takim przypadku ? pod uwagę wielkość etatu lub też średni tygodniowo wymiar czasu pracy. Warto przy tym pamiętać, że same zapisy w Kodeksie pracy nie wskazują, w jaki sposób należy dokonać ustalenia właśnie limitu godzin dla osoby świadczącej pracę w niepełnym wymiarze. Z drugiej strony został on ustanowiony właśnie po to, aby chronić pracowników zatrudnionych w częściowym wymiarze czasu pracy. Jak zatem dokonać ustaleń w praktyce?

Czy wiesz, że najczęściej nadgodziny otrzymują pracownicy niepełnoetatowi? Więcej na ten temat: Pracujesz na pół etetu? Częściej zostaniesz po godzinach.

Średni limit

Z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika konieczne jest takie ustalenie limitu, który nie będzie mijał się z celem. Nielogicznym ? dla przykładu ? byłoby ustalanie, że rekompensata osobie świadczącej pracę w niepełnym wymiarze należy się dopiero wówczas, gdy przekroczone zostanie 8 godzin pracy na dobę. W takim przypadku mowa o wprowadzaniu limitów na poziomie ogólnych norm czasu pracy, które dotyczą pracowników świadczących pracę w pełnym wymiarze. Jak zatem ustalić pułap dla niepełnoetatowca? Specjaliści wskazują, że aby obie strony były usatysfakcjonowane i w tej materii nie powstały wątpliwości, konieczne jest ustalenie limitu poniżej maksymalnego wymiaru czasu pracy osoby zatrudnionej na pełen etat i jednocześnie powyżej niepełnego wymiaru czasu pracy (który obowiązuje pracownika świadczącego pracę na część etatu, który to określony jest w umowie).

To może Cię również zainteresować

Wymiar czasu pracy - wszystko co warto o nim wiedzieć

Podziel się

4 komentarze

Danna1

Danna1

Ciekawe zagadnienie, takie sytuacje przecież mają miejsce a jak jestem na 3/4 etatu to jak to rozwiązywane jest.
Monika

Monika

Ściśle określone zasady są w przypadku wielu pracowników mających różny stosunek względem firmy. Warto znać takie zasady i zestawić je z własną sytuacją.
naucz, świetlicy

naucz, świetlicy

Nadgodziny niepełno-etatowca muszą być przez pracodawcę zapłacone. U nas w szkole pracują nauczyciele na pół etatu. Nieraz maja zastępstwa płatne.
Doktor

Doktor

Zawsze mi się wydawało, że gdy ktoś ma niepełny etat to jak robi więcej to jakby nie ma nagle pułapu dwa razy większego jak przecież godzina pracy tyle samo kosztuje.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.