Twoje wsparcie w rekrutacji

Karta MultiSport - sprawdź dlaczego warto zaoferować ją pracownikom

Karta MultiSport - sprawdź dlaczego warto zaoferować ją pracownikom
Rynek pracy zmienił się do tego stopnia, że sama oferta i możliwość zatrudnienia paradoksalnie nie są największym atutem w ręce pracodawcy. Firmy poszukują nowych sposobów, którymi przyciągnąć mogą potencjalnych pracowników. Popularne są dodatki w postaci pakietów medycznych, ubezpieczeń na życie, zniżek do sklepów z artykułami dziecięcymi, a nawet modne ostatnio dopłaty do cateringu dietetycznego. Nadal jednak najbardziej popularną formą benefitów dla pracownika są karty MultiSport.

 

Karta multisport

Karta Multisport należy do nowych form premiowania pracownika. Mimo że użytkowana jest w Polsce już od kilku lat, nadal cieszy się największą popularnością wśród form benefitów oferowanych przez pracodawcę. Przynależy do dodatkowych świadczeń, jakie pracodawca może zaproponować pracownikowi. Wiele grup zawodowych może liczyć na świadczenia w postaci finansowanych przez firmę kursów, konferencji branżowych, szkoleń lub po prostu w wypłacanych premiach bądź udzielanych deputatach. Deputaty zdarzają się jednak coraz rzadziej. Kojarzą się z byłym systemem, z reliktami PRL. Dzisiaj funkcjonują przede wszystkim w górnictwie jako węgiel dla pracowników kopalni. Nastał czas nowych gratyfikacji pracowników.

Multisport, czyli specjalna karta uprawniająca do zazwyczaj bezpłatnego korzystania z obiektów sportowych i nie tylko, przynależała na początku istnienia wyłącznie do dużych firm. Kojarzona była z korporacjami, w których pracowały setki ludzi. Dzisiaj całkowicie się to zmieniło. Karta multisport stała się popularna nawet w niewielkich firmach, zatrudniających od dziesięciu osób.

Przedsiębiorcy starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pracowników, dostosowują się do rynkowych reguł, zwłaszcza, że poziom bezrobocia w Polsce kształtuje się na rekordowo niskim poziomie. GUS podał uśredniony wynik bezrobocia w Polsce na marzec, który wynosił 6,6 procent. Oczywiście wynik nie jest adekwatny w ujęciu do województw, miast i gmin, ale odzwierciedla ogólną tendencję, pokazującą, że w najbliższej perspektywie sama możliwość podjęcia pracy w danej firmie nie będzie największym przywilejem. Coraz więcej pracodawców zdaje się rozumieć zachodzące zmiany. Między innymi poprzez oferowanie benefitów np. w postaci kart Multisport.

To Cię powinno też zainteresować: Karta Multisport - przydatne informacje

 

Jak wygląda karta MultiSport?

Karta MultiSport przypomina standardową kartę płatniczą, kartę kredytową. Wykonana jest z plastiku, przybiera prostokątny kształt z zaokrąglonymi krawędziami, idealnie mieści się w portfelu wśród innych dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, czy karty płatnicze. Na awersie karty, w centralnym punkcie zobaczymy napis „MultiSport” umieszczony na białym tle w kształcie poziomej klepsydry. Pod napisem wyróżniony został rodzaj karty. Na środku, w tle odnajdziemy sylwetkę kobiety, wykonującej ćwiczenie sportowe. Wszystkie informacje umieszczone zostały na różnych odcieniach szarości. W lewym górnym rogu widnieje logo „Benefit systems”. W dolnej części karty nadrukowane zostały adres strony internetowej benefitsystem.pl oraz numer infolinii.

Rewers karty Multisport przypomina bardziej kartę płatniczą. Mamy biały pasek przeznaczony do złożenia ręcznego, czytelnego podpisu, a poniżej elektroniczny chip podobny do tego, jaki znajdziemy np. na karcie zdrowia. Po prawej wpisano nasze dane osobowe, czyli Imię i Nazwisko oraz nazwę firmy, w której pracujemy. Poniżej znajduje się ważna informacja — wielocyfrowy numer karty. Posługujemy się nim w przypadku, gdy obsługa danego obiektu sportowego prowadzi tradycyjną ewidencję użytkowników. Często możemy być poproszeni np. w siłowni, czy w recepcji basenu o podanie numeru karty multisport i złożenie podpisu obecności. Na rewersie ponownie znajdziemy logo Benefit systems oraz następującą informację: „Karta jest własnością Benefit Systems. Regulamin użytkownika karty znajduje się na stronie www.benefitsystems.pl. Karta ważna jest wyłącznie za okazaniem dowodu tożsamości.


  
Ile kosztuje karta multisport?

Karta Multisport należy do firmy Benefitsystems dostarczającej pracodawcom pakiety dodatkowe, które mogą zostać zaoferowane pracownikom. Hasło firmy to „Aktywnie po pracy”. Główną ideą programów dedykowanych pracownikom, jest umożliwienie i zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego po pracy, tak aby polepszać samopoczucie poprzez sport i rozrywkę. Aktualnie w ofercie Benefitsystems pracodawca może znaleźć m.in. Benefitlunch, Multibilet, Multikafeteria, Multiteatr oraz omawiany pakiet Multisport.

Ile kosztuje tak naprawdę karta multisport? Finansowanie programu MultiSport zależy w głównej mierze od możliwości firmy. Może zostać sfinansowana z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ze środków obrotowych firmy, środków pracownika, czyli płatności indywidualnej lub miesięcznych potrąceń z pensji. Z racji tego, że karta MultiSport jest programem abonamentowym na jej cenę składa się wiele czynników. Przede wszystkim zależy od liczby osób zgłoszonych do programu oraz procentowego podziału kosztu miesięcznego karty miedzy pracodawcą a pracownikiem. Pracodawca może w całości pokryć koszty karty Multisport lub zaoferować ją pracownikom z partycypacją kosztów ponoszonych w stosunku 50/50. Proporcje mogą być oczywiście inne w zależności od zawartej umowy.

Podsumowując kwestię kosztów karty Multisport — jeśli jesteś pracownikiem, a twój pracodawca jest na tyle hojny, że pokryje w całości opłatę za korzystanie z karty Multisport, będziesz mógł za darmo użytkować ośrodki sportowe wyznaczone w ofercie. Jeśli pracodawca pokrywa koszt karty Multisport w części, zakres cenowy może być różny, ponieważ uzależniony jest od liczebności grupy osób, które chcą korzystać z tego rodzaju benefitu. Zależy to też od rodzaju karty, czyli zakresu możliwości, jakie oferuje. Średnio możemy więc w takim przypadku płacić za kartę między 30 zł a 120 zł miesięcznie. Twój pracodawca, decydując się na karty Multisport w firmie, powinien zadbać o przekazanie konkretnej informacji o ponoszonych przez pracownika kosztach. Poza tym otrzymasz też regulamin usług Benefitsystems oraz będziesz mógł wyrazić zgodę na potrącanie opłaty za użytkowanie Multisport z twojego wynagrodzenia.

 

Rodzaje kart MultiSport

W zasadzie Benefit Systems oferuje trzy główne rodzaje kart MultiSport. Są to:
- MultiSport Plus,
- MultiSport Classic
- MultiActive

Karta MultiSport Plus jest najbardziej korzystna. W jej ofercie zawiera się dostęp do ponad 4000 punktów sportowych na terenie całego kraju i 25 dyscyplin sportowych. Najważniejszym atutem tej kary jest możliwość kilkukrotnego korzystania z usług tego samego dnia. Jest to największy atut tej karty. Karta MultiSport Classic posiada mniej obiektów i tylko jednorazowe wejście do obiektu sportowego w ciągu dnia. Co to oznacza? Jeśli na przykład korzystamy z siłowni i lubimy po ciężkim treningu zażywać kąpieli w jacuzzi lub spędzać czas w saunie, nie uda nam się pogodzić tych usług w jednym dniu. Dlatego dla osób, które uprawiają sport bardzo często lepszym wyborem będzie karta MultiSport Plus. MultiActive natomiast uprawnia do korzystania z obiektów sportowych zgodnie z liczbą zapisanych w umowie wejść. 

Benefitsystem przygotował też ofertę dla dzieci pracowników. Możemy skorzystać z karty MultiSport Plus Kids, MultiSport Classic Kids oraz MultiActive Kids. Dzieci na pewno ucieszą takie atrakcje jak basen, lodowisko, ścianka wspinaczkowe, sztuki walki, taniec, grota solna, czy parki linowe. Karty Kids przeznaczone są dla dzieci do 15 roku życia.

 

Karta multisport dla osoby towarzyszącej

Jest możliwość zamówienia karty MultiSport dla osoby towarzyszącej. Warto o tym wiedzieć, pamiętając, że pakiety MultiSport są zarezerwowane wyłącznie dla firm. Nie możemy nabyć karty jako osoba prywatna. Jeśli więc nasz pracodawca nie zapewnia benefitów sportowych, zapytanie znajomych, czy w firmach, w których pracują, jest możliwość korzystania w MultiSport, będzie dobrym pomysłem. Karta MultiSport dla osoby towarzyszącej zapewnia takie same usługi, co normalna karta pracownika. Z tego typu karty, jako osoba towarzysząca, skorzystamy jednak wyłącznie, jeśli nasz znajomy będzie posiadał własną kartę typu „Pracownik”.


Jak działa karta multisport?

Karta MultiSport działa od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, w którym została opłacona. Spośród dostępnej w serwisie listy obiektów sportowych, wybieramy usługi, z których zamierzamy skorzystać i sprawdzamy regulamin. Trzeba pamiętać, że niektóre obiekty sportowe nie oddają wszystkich usług dla użytkowników MultiSport. Zdarzają się sytuacje, że np. skorzystamy z basenu, natomiast sauna w tym samym ośrodku będzie już dla nas niedostępna. Dlatego lepiej wcześniej sprawdzić wskazany obiekt. Na miejscu, zazwyczaj w recepcji danego ośrodka treningowego, pokazujemy kartę MultiSport wraz z dowodem tożsamości. To bardzo ważne, aby zidentyfikować posiadacza karty, ponieważ nie możemy jej użyczać osobom trzecim. Dowodem tożsamości może być: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, legitymacje szkolne, studenckie. Identyfikator służbowy nie wchodzi jednak w grę.

 

Karta multisport cena dla osoby prywatnej?

To bardzo częste pytanie, pojawiające się w Internecie. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma jednak możliwości, by nabyć kartę MultiSport jako osoba prywatna. Nie poznamy więc ceny karty multisport dla osoby prywatnej. Możemy jednak spróbować otrzymać kartę jako osoba towarzysząca. Będziemy wtedy mieli takie same możliwości co pracownik, który dostał kartę w ramach programu benefitów od swojego pracodawcy.

 

Karta MultiSport koszt dla pracodawcy

Pracodawca zastanawiający się nad wprowadzeniem do swojej firmy oferty karty MultiSport, powinien wziąć pod uwagę fakt, że udział w programie benefitów może zaliczyć do ponoszonych kosztów. Jest to zakup równoznaczny z innymi kosztami na rzecz pracowników. Abonament opłacamy w ciągu jednego miesiąca, co można wliczyć w poczet miesięcznych wydatków firmy. Dodatkowym atutem Benefit Systems jest sposób dostosowania elastycznej oferty odpowiadającej możliwościom firmy. Wystarczy umówić się na spotkanie z przedstawicielem firmy lub poznać ofertę mailowo.

Każdy pracodawca powinien sam oszacować, jakie benefity najlepiej sprawdzą się w jego firmie. Natomiast z perspektywy pracownika ważne jest, aby chęć korzystania np. Z kart MultiSport, po prostu zgłosić pracodawcy. Tylko wyrażone na głos potrzeby mogą zaowocować obopólnymi korzyściami.

 

Artykuł został opracowany przez ekspertów serwisu pozyczkowy-portal.pl.

Oceń ten wpis
Karta MultiSport - sprawdź dlaczego warto zaoferować ją pracownikom
Ocena: 4.4, liczba głosów: 6

Zobacz inne porady

Opinie

Maggy
2019-05-13, 15:27
Jako szef więc nie tylko klepaj po plecach, ale doceniaj wartość sprawy i potwierdź znaczenie tego postu. Ludzie nienawidzą poczucia bycia tylko nieznacznym trybikiem w przekładni - lub (co gorsza) koła zapasowego.
Ikra
2019-05-08, 15:37
Istnieje kilka powodów, dla których motywacja pracowników jest ważna. Głównie dlatego, że pozwala zarządowi osiągnąć cele firmy. Karty Multisport są bardzo ciekawe.
Wizar
2019-05-02, 11:51
Chociaż oczywiście pieniądze i korzyści są ważne, badanie wykazało, że nie znajdują się one na szczycie listy czynników motywujących. Karty dla wielu są bardzo ciekawe.
menago
2019-04-18, 17:07
Aby kształtować i utrzymywać zainteresowanie pracowników sumienną realizacją zadań i osiąganiem wspólnych celów firmy, współcześni menedżerowie łączą różne metody motywowania pracowników.
Irena
2019-04-16, 11:34
Wiem, że u nas korzystają dziewczyny z karty Multisport. Jak widzę w ogłoszeniach o pracę wielu pracodawców takie coś dodaje i nie wiem czy to jest motywacja juz?
Edi_dm
2019-04-01, 14:10
W Katowicach możemy skorzystać z nawet wielu obiektów. Chodzimy z pracy trzy razy w tygodniu i dla nas to fajna sprawa bo nie trzeba płacić. Wiem jednak, że ci co nie chodzą to ich to nie motywuje.
ukrainka w PL
2019-03-30, 17:15
Zauważyłem, że ta karta jest bardzo popularna. Żona to wykorzystuje. Z dodatków jakie im jeszcze zapewniają to zniżki na konkretne marki sklepów oraz korzyści finansowe dodatkowe.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.