Bezpieczeństwo i higiena pracy to szerokie zagadnienia, które wymagają nieustannego śledzenia przepisów. Prawo bowiem zmienia się nieustannie i tym samym każdy bhp-owiec również musi podnosić swoje kwalifikacje – uczestnicząc w kursach i szkoleniach.
Na czym polega praca bhp-owca? Jest on odpowiedzialny za przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obok szkoleń wstępnych, które muszą być przeprowadzone przed dopuszczeniem pracownika do stanowiska pracy, bhp-owiec może prowadzić szkolenia okresowe (odbywają się one cyklicznie w trakcie trwania stosunku pracy). Podczas szkolenia bhp-owiec powinien zapoznać pracowników z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, biorąc pod uwagę również specyfikę danego zakładu.
Nie każdy może zostać pracownikiem służby bhp. Informacje na temat wymagań, jakie muszą spełnić potencjalni kandydaci, można znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z tym dokumentem, inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca:
Obok inspektorów, na rynku działają również starsi inspektorzy. Awansować mogą wyłącznie te osoby, które posiadają:
Specjalistami do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca:
Na rynku obecni są również główni specjaliści do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie osoby są zobowiązane do posiadania wyższego wykształcenia o specjalności „bezpieczeństwo i higiena pracy” lub skończenia studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 2-letniego stażu pracy w służbie bhp lub wyższego wykształcenia i co najmniej 6-letniego stażu pracy w służbie bhp.
Na terenie całej Polski działają szkoły policealne, kształcące przyszłych inspektorów bezpieczeństwa i higieny pracy. Większość z nich nie pobiera opłat za kształcenie, dzięki czemu każdy zainteresowany może szybko zdobyć ciekawy zawód.
Inną możliwością jest ukończenie studiów. Wiele uczelni przewiduje kształcenie studentów w tej dziedzinie. Absolwenci takich kierunków mogą dodatkowo dokształcać się na studiach podyplomowych.
Gdzie inspektor bhp może szukać pracy? O ile możliwości rozwoju są dość ograniczone, to pracy dla inspektorów bhp nie brakuje. Obok możliwości założenia własnej firmy, nie można zapomnieć o tym, że pracodawcy zatrudniający od 100 do 600 pracowników mają obowiązek stworzyć wieloosobową lub jednoosobową komórkę bhp albo zatrudnić w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że każdy instruktor bhp może szukać zatrudnienia w zakładach pracy, w których trzeba prowadzić zajęcia dla pracowników.