Twoje wsparcie w rekrutacji

Instruktor bhp - ucz pracować bezpiecznie

Instruktor bhp - ucz pracować bezpiecznie
Prawo pracy wymaga, by każdy pracownik został szczegółowo zapoznany z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak zostać instruktorem bhp i przeprowadzać szkolenia?

Bezpieczeństwo i higiena pracy to szerokie zagadnienia, które wymagają nieustannego śledzenia przepisów. Prawo bowiem zmienia się nieustannie i tym samym każdy bhp-owiec również musi podnosić swoje kwalifikacje – uczestnicząc w kursach i szkoleniach.
Na czym polega praca bhp-owca? Jest on odpowiedzialny za przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Obok szkoleń wstępnych, które muszą być przeprowadzone przed dopuszczeniem pracownika do stanowiska pracy, bhp-owiec może prowadzić szkolenia okresowe (odbywają się one cyklicznie w trakcie trwania stosunku pracy). Podczas szkolenia bhp-owiec powinien zapoznać pracowników z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, biorąc pod uwagę również specyfikę danego zakładu.


Kto może być pracownikiem służby bhp?

Nie każdy może zostać pracownikiem służby bhp. Informacje na temat wymagań, jakie muszą spełnić potencjalni kandydaci, można znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z tym dokumentem, inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca:

  • wyższe wykształcenie i co najmniej 2-letni staż zawodowy,
  • zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy lub średnie wykształcenie i co najmniej 4-letni staż zawodowy.

Obok inspektorów, na rynku działają również starsi inspektorzy. Awansować mogą wyłącznie te osoby, które posiadają:

  • wyższe wykształcenie i co najmniej 4-letni staż zawodowy,
  • zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż zawodowy lub średnie wykształcenie i co najmniej 6-letni staż zawodowy.

Specjalistami do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca:

  • wyższe wykształcenie o specjalności „bezpieczeństwo i higiena pracy” lub studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • wyższe wykształcenie i co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 5-letni staż w służbie bhp.

Na rynku obecni są również główni specjaliści do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie osoby są zobowiązane do posiadania wyższego wykształcenia o specjalności „bezpieczeństwo i higiena pracy” lub skończenia studiów podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 2-letniego stażu pracy w służbie bhp lub wyższego wykształcenia i co najmniej 6-letniego stażu pracy w służbie bhp.


Ścieżka edukacji – gdzie się kształcić, by zostać inspektorem?

Na terenie całej Polski działają szkoły policealne, kształcące przyszłych inspektorów bezpieczeństwa i higieny pracy. Większość z nich nie pobiera opłat za kształcenie, dzięki czemu każdy zainteresowany może szybko zdobyć ciekawy zawód.
Inną możliwością jest ukończenie studiów. Wiele uczelni przewiduje kształcenie studentów w tej dziedzinie. Absolwenci takich kierunków mogą dodatkowo dokształcać się na studiach podyplomowych.


Możliwości zatrudnienia

Gdzie inspektor bhp może szukać pracy? O ile możliwości rozwoju są dość ograniczone, to pracy dla inspektorów bhp nie brakuje. Obok możliwości założenia własnej firmy, nie można zapomnieć o tym, że pracodawcy zatrudniający od 100 do 600 pracowników mają obowiązek stworzyć wieloosobową lub jednoosobową komórkę bhp albo zatrudnić w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że każdy instruktor bhp może szukać zatrudnienia w zakładach pracy, w których trzeba prowadzić zajęcia dla pracowników.

Oceń ten wpis
Instruktor bhp - ucz pracować bezpiecznie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Asia
2019-12-12, 15:29
W tym zakresie bardzo ważne są umiejętności i zdobycie wiedzy w końcu od tego zależy by inni ludzie byli bezpieczni gdy on przedstawia im to na szkoleniach.
Tomasz
2019-05-19, 13:04
Ciekawy i bardzo przydatny artykuł. Co chciałem wiedzieć wiem. Kto może być pracownikiem służby bhp - to mnie najbardziej zainteresowało. Moja mama w szkole jest społecznym inspektorem pracy i zakres jej obowiązków znam.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.