Co zrobić, gdy pracownik nie przyjął awansu?

Co zrobić, gdy pracownik nie przyjął awansu?
Zdecydowałeś się przyznać awans jednemu z twoich najlepszych pracowników, a on – ku twojemu zdziwieniu – odmówił? Dlaczego? Czy teraz jedynym rozwiązaniem jest rozstać się z nim i zorganizować rekrutację, która pozwoli wybrać osobę na jego miejsce?

Odmowa przyjęcia awansu zawodowego

Awans najczęściej jest omawiany w kontekście wyższych zarobków. Pracownicy, którzy dążą do awansu, często zapominają jednak, że będą mieć również więcej obowiązków niż dotychczas. Objęcie stanowiska np. kierowniczego oznacza konieczność nadzorowania pracowników wykonujących pracę w danym dziale. Prowadząc firmę, z pewnością dokładnie obserwujesz pracę swoich podwładnych, a gdy zachodzi taka konieczność, awansujesz najlepszych. Co jednak w sytuacji, gdy chciałeś awansować jednego z podwładnych, a on odmówił?

Odmowa przyjęcia awansu równa się zwolnieniu?

Gdy twój pracownik nie przyjął awansu, możesz się z nim rozstać bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji prawnych. Wspomina o tej możliwości artykuł  42 § 1-3 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca ma możliwość zastosowania wypowiedzenia zmieniającego, które wprowadza zmiany w dotychczasowej umowie o pracę. Pracownik, który odmówi jego przyjęcia, musi liczyć się z konsekwencjami, w tym ze zwolnieniem z pracy. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie. Jeżeli dotychczas wykonywał on swoją pracę rzetelnie i z zaangażowaniem, to lepiej zrobisz, jeżeli poznasz przyczyny odmowy. Być może są jeszcze szanse, aby pracownik objął wyższe stanowisko, a jego potencjał został wykorzystany.


Dlaczego pracownik odmówił przyjęcia awansu? Przyczyn może być naprawdę wiele. Przykładowe to:

  • obawa, że nie poradzi sobie z większą niż dotychczas liczbą obowiązków,
  • awans wiąże się z koniecznością odbywania podróży służbowych, a tych pracownik chce uniknąć z uwagi na swoje zobowiązania osobiste,
  • wysokość podwyżki nie jest dla pracownika satysfakcjonująca,
  • pracownik obawia się pogorszenia relacji z osobami, które dotychczas były jego współpracownikami.

Jak widzisz, powodów decyzji, którą poznałeś, może być bardzo wiele. Dobrze, abyś szczerze porozmawiał ze swoim podwładnym i dowiedział się, dlaczego nie może on wziąć na siebie więcej obowiązków niż dotychczas. Znając powody, będziesz mógł mu skutecznie pomóc. W sytuacji, gdy pracownik obawia się pogorszenia relacji z dotychczasowymi współpracownikami, możesz go przenieść do innego działu lub zaproponować inne rozwiązanie. Ten problem poruszony został w poniższym filmie:

Jeżeli przyczyną są kłopoty osobiste, możesz zapytać, kiedy pracownik je rozwiąże. Być może wówczas będzie zainteresowany awansem? Poszukanie rozwiązania jest lepszym rozwiązaniem niż przygotowanie od razu wypowiedzenia.

To Cię powinno też zainteresować: Obowiązki pracodawcy - co musi Twój szef?

Pracownik nie przyjął awansu? Przeprowadź rekrutację!

Tylko jeden pracownik zatrudniony w twojej firmie ma wystarczające uprawnienia, aby awansować? Jeżeli nie może on objąć kierowniczego stanowiska, to nie masz innego wyjścia – musisz zorganizować rekrutację. W takim przypadku pamiętaj, aby sprecyzować swoje wymagania i oczekiwania względem potencjalnych kandydatów. Poproś także, aby pracownik, który nie mógł awansować, wziął udział w rekrutacji i pomógł ci wyłonić najlepszą osobę wśród kandydatów, którzy się zgłosili. Dlaczego takie rozwiązanie się sprawdza?

Działając w ten sposób, pokażesz, że doceniasz pracownika, który zdobył się na szczerość w stosunku do ciebie. Jednocześnie rozwiejesz jego wątpliwości, czy będzie on nadal ceniony w pracy. Być może przy kolejnej okazji, gdy ponownie pojawi się konieczność awansowania pracownika na kierownika, będzie on już mógł objąć zaproponowane mu stanowisko.

Awans, mimo że często jest bardzo wyczekiwany przez pracowników, może okazać się problematyczny dla konkretnej osoby. Zły moment w życiu prywatnym, lub zbyt zażyłe relacje z zespołem mogą stanąć na przeszkodzie do przyjęcia propozycji wyższego stanowiska. Warto zdobyć się wówczas na szczerą rozmowę z pracodawcą i wyjaśnić swoje obawy względem proponowanego awansu.

Oceń ten wpis
Co zrobić, gdy pracownik nie przyjął awansu?
Ocena: 3.6, liczba głosów: 25

Opinie

Jurek
2021-01-03, 18:12
Jeśli musisz więcej pracować, by więcej zarabiać, to gdzie tu zysk?
Zadowolona z życia
2020-12-14, 00:11
Wynagrodzenie nie zawsze jest motywacją, nawet jeśli wzrost miałby wynosić 50% wartości pensji.Każdy ma inny system wartości, i część osób woli żyć mniej dostatnio, za to nie rezygnować z czasu z bliskimi, hobby, zainteresowań,albo jest zadowolony ze swojego życia i nie chce go zmieniać.
Piotrek
2020-03-19, 07:47
Trafiłem na ten artykuł właśnie dlatego, że pracodawca zaproponował mi awans. Prestiż, spore pieniądze, ale też relokacja, dział w którym nie dzieje się dobrze i ja który obecnie nie czuję się na siłach ciągnięcia tego wozu za sobą. Krótko mówiąc - odmówiłem przyjęcia tego stanowiska i ku mojemu zdziwieniu zacząłem być naciskany przez dyrektorów na wyższych stanowiskach, a mój szef totalnie wyłączył się z dyskusji. Czytając artykuły odnośnie sytuacji, widzę że może mnie to kosztować utratę pracy. Szkoda, że tak to wygląda...
właśc. Adam
2019-12-11, 12:17
Wiadomo, awans to więcej obowiązków i lepsze wynagrodzenie. Jeśli pracownik nie chce przyjąć awansu- ja z tego powodu nie robiłbym żadnych tragedii i konsekwencji odnośnie takiego pracownika. Znajdą się inni i pewnie lepsi, co awans przyjmą.
Sabina
2019-05-20, 10:15
Mało kiedy chyba się zdarza, aby pracownik nie przyjął awansu. Awans musi wiązać się z większym wynagrodzeniem, ale i też pracownik ma większe pewnie obowiązki.
Romik
2019-05-08, 12:10
Czasami po prostu pracownik nie chce awansu ze względu na większe obowiązki, odpowiedzialność i małą rekompensatę finansową. Można starać się podwyższyć stawkę.
Uryga
2019-04-03, 12:04
Czasami to po prostu jest nieopłacalne. Awans często związany jest z większą odpowiedzialnością i czasami pare złotych podwyżki nie powoduje u takiego pracownika zadowolenia.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.