Własna firma

Jak wybrać firmowe konto bankowe

16 sierpnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

6 komentarzy
Jak wybrać firmowe konto bankowe
Jak wybrać idealne konto firmowe dzięki naszemu poradnikowi. Porównaj opcje, zrozum koszty i wykorzystaj praktyczne wskazówki, by znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu

Dlaczego warto założyć firmowe konto bankowe?

W dobie, gdy bankowość internetowa jest niezwykle popularna i powszechnie wykorzystywana zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców, posiadanie konta jest po prostu niezbędne. Choć przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania konta, to w przepisach na próżno szukać informacji o typie wymaganego rachunku. Banki oferują jednak rachunki firmowe, a powodów, by z nich korzystać jest naprawdę sporo.

Dlaczego warto pomyśleć o założeniu konta firmowego? Przede wszystkim posiadanie takiego konta, obok rachunku osobistego, pozwala na lepsze kontrolowanie finansów firmy i wyraźnie ich rozgraniczenie od wydatków osobistych. Znaczenie ma również większa funkcjonalność kont firmowych – banki przywiązują ogromną wagę do tego, by zaoferować swoim klientom szereg dodatkowych usług.

Jak przeglądać oferty banków?

Zacząć należy od tego, że oferta banków w zakresie kont firmowych jest bardzo szeroka, a większość proponuje klientom biznesowym przynajmniej jeden taki rachunek. By wybrać korzystnie, trzeba wykazać się czujnością i zwrócić uwagę nie tylko na wysokość opłat, lecz także na funkcjonalność konta.

Ponieważ kont firmowych dedykowanych przedsiębiorcom jest wiele, dokładne zapoznanie się z ofertą banków mogłoby być trudne. Dobrym wyjściem jest skorzystanie z porównywarek kont, które pozwalają na szybkie porównanie np. opłat za założenie konta, jego obsługę czy utrzymanie karty kredytowej.

Kwestia opłat

Przedsiębiorcy doskonale wiedzą, że utrzymanie firmy wiąże się z kosztami. Z tego względu ci, którzy decydują się skorzystać z oferty banków w zakresie rachunków firmowych, najczęściej chcą, by nie wiązało się to z większymi opłatami. Bankowcy wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom i proponują nie tylko bezpłatne założenie konta, lecz także np. darmową pulę przelewów w miesiącu.

Porównując oferty w zakresie kosztów, warto sprawdzić, czy bank będzie naliczał opłatę za przelew środków do urzędu skarbowego lub ZUS. Przedsiębiorcy, którzy będą korzystali z karty debetowej dołączonej do rachunku, powinni zorientować się w wysokości opłat za jej utrzymanie. Dobrze też sprawdzić, czy bank nalicza prowizję za wypłaty z bankomatów.

Szukasz pracy?

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana
Dodana
Dodana

Dodatkowe możliwości dla przedsiębiorców

Banki zdają sobie sprawę, że przedsiębiorcy często potrzebują dodatkowych środków. Pożyczka gotówkowa, kredyt gotówkowy czy karta kredytowa to przykłady produktów pozwalających na sfinansowanie większych lub mniejszych zakupów. Ponieważ jednak ubieganie się o nie wymaga dostarczenia szeregu dokumentów, część banków wychodzi naprzeciw swoim klientom biznesowym i oferuje możliwość rozpatrzenia wniosku kredytowego w oparciu o wpływy na konto.

Łatwiejszy dostęp do dodatkowych środków to nie jedyne ułatwienie dostępne dla klientów biznesowych. Zainteresowani mogą skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanych rachunków bankowych, przystąpić do licznych programów lojalnościowych czy zdać się na pomoc asystenta, który np. zarezerwuje bilet lotniczy. Liczba dodatkowych usług, z których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać, zależy wyłącznie od banku. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagę na te dodatkowe korzyści – może się okazać, że część z nich będzie bardzo przydatna.

Jako przedsiębiorca z pewnością cenisz każdą zarobioną złotówkę. Dlaczego zatem miałbyś przepłacać za firmowe konto? Podpisując umowę o prowadzenie takiego, powinieneś wiedzieć, czym kierować się przy jego wyborze. Dzięki temu unikniesz wielu drobnych, ale po zsumowaniu dających okrągłą sumę, opłat.

Darmowe otwarcie i prowadzenie konta bankowego

Standardem jest, że poszczególne banki nie pobierają opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku bankowego. Przykładami takich kont są Smart Biznes Konto dostępne w ofercie Smart Banku czy dbNET Biznes proponowany przez Deutsche Bank.

Porównując oferty banków w zakresie rachunków firmowych, powinieneś pamiętać, że część z nich nie naliczy opłaty wówczas, gdy spełnisz pewne warunki. Warto uważać na takie zapisy w umowie, bo spełnienie warunków stawianych przez bank może być kłopotliwe, gdy mowa o początkującym przedsiębiorcy, który nie osiąga jeszcze wysokich dochodów. Przykładem rachunku bankowego, których koszt prowadzenia jest uzależniony od spełnienia pewnych warunków jest np. Konto Direct dla Firmy od ING Banku Śląskiego. Aby bank nie naliczył opłaty w wysokości 9 zł za prowadzenie rachunku, konieczne jest wykonywanie z niego przelewów do ZUS-u (opłacanie składek) lub urzędu skarbowego (podatku). Opłaty można uniknąć również wówczas, gdy na konto wpłynie kwota co najmniej 2 000 zł (nie mogą to być przelewy między rachunkami własnymi przedsiębiorcy).

Wybór odpowiedniego konta firmowego to klucz do efektywnego zarządzania finansami i korzystania z dodatkowych usług. Zwróć uwagę na opłaty, funkcjonalność i dostępne produkty dodatkowe.

Dostęp do dodatkowych usług

Część banków zauważyła i odpowiedziała na potrzeby przedsiębiorców, jeżeli chodzi o rachunki firmowe. Mowa tu o wyposażeniu ich w szereg różnorodnych funkcji, które mogą spowodować, że prowadzenie firmy będzie jeszcze łatwiejsze. Jeżeli chodzi o dodatkowe aplikacje, to na tym tle wyróżnia się m.in. mBank i Idea Bank.

Z myślą o przedsiębiorcach dopiero rozpoczynających prowadzenie firmy mBank stworzył mBiznes konto Start. Decydując się na nie, możesz korzystać m.in. z porad ekspertów (rozmowa audio lub chat). Dodatkowo otrzymasz dostęp do wniosków (np. kredytowych) przez system transakcyjny, co pozwoli ci sprawniej załatwić formalności. Prowadząc punkt usługowy, możesz skusić się na ofertę konta z mobilnym terminalem płatniczym.

Idea Bank przygotował m.in. Konto FIRMA TO JA. Przedsiębiorcy korzystający z niego otrzymują dostęp m.in. do platformy Idea Cloud z aplikacją mobilną, mają możliwość zamówienia mobilnego wpłatomatu (to pozwala ograniczyć wizyty w placówce banku) i mogą popracować w nowoczesnych wnętrzach. W tym celu Idea Bank stworzył specjalną przestrzeń, czyli Idea Hub.

Co z dostępem do innych produktów?

Zakładając konto firmowe, z pewnością liczysz na to, że twoja firma będzie się prężnie rozwijać. Być może za kilka miesięcy będziesz potrzebował pierwszego kredytu lub zainteresujesz się leasingiem. Dobrze, abyś również wówczas mógł uzyskać pomoc z banku, z którym zacząłeś współpracę. Z tego też względu warto zorientować się w ofercie nie tylko rachunków bankowych, lecz także pozostałych produktów stworzonych z myślą o przedsiębiorcach.

Jak znaleźć dobre konto dla firmy?

Znalezienie odpowiedniego konta dla Twojej firmy może być łatwe, jeśli wiesz, na co zwrócić uwagę. Oprócz kosztów prowadzenia, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak dostęp do rachunku bankowego przez internet, możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, oferowane produkty dodatkowe, czy obsługa klienta. Korzystając z opinii innych przedsiębiorców i biorąc pod uwagę specyfikę swojej branży, możesz znaleźć konto, które idealnie wpisuje się w Twoje potrzeby biznesowe.

Jak założyć konto dla firmy?

Założenie konta dla firmy jest procesem, który może różnić się w zależności od banku. W większości przypadków wymaga ono przedstawienia dokumentów potwierdzających tożsamość i zarejestrowanie działalności gospodarczej. Proces może odbyć się zarówno w placówce banku, jak i online, co zdecydowanie ułatwia formalności. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na promocje i oferty specjalne, które mogą pomóc w oszczędnościach, zwłaszcza na początku prowadzenia działalności.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest konto firmowe?

Konto firmowe to specjalny rodzaj rachunku bankowego dostosowanego do potrzeb przedsiębiorców, umożliwiający oddzielenie finansów firmowych od prywatnych.

Działalność gospodarcza a konto firmowe, dlaczego to ważne?

Konto firmowe ułatwia zarządzanie finansami firmy, pomaga w segregacji wydatków i oferuje dodatkowe usługi dostosowane do potrzeb biznesu.

Jak wybrać najlepsze konto dla firmy?

Przy wyborze konta dla firmy warto zwrócić uwagę na opłaty, funkcjonalność, dostępność dodatkowych usług i opinie innych klientów.

Czy mogę otworzyć konto firmowe przez internet?

Tak, większość banków oferuje możliwość otwarcia konta firmowego online, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces.

Jak znaleźć dobre konto dla firmy?

Aby znaleźć dobre konto dla firmy, warto skorzystać z porównywarek kont oraz zapoznać się z opiniami innych przedsiębiorców i ekspertów w tej dziedzinie.

6 komentarzy

Arkadiusz Surma

Arkadiusz Surma

Wybieranie właściwych ofert i zestawienie ich w sposób analogiczny pozwala unaocznić korzyści jednego z nich.
Adela

Adela

Wejść w porównywarkę takich kont i następnie wpaść do kilku najlepszych banków.
Jolanta 1995

Jolanta 1995

Konto firmowe powinno być przede wszystkim tanie i bez limitu na jakiekolwiek tranzakcje. Wystarczy, że bank korzysta ze środków jakie są na koncie.
ewa

ewa

Firmowe konto bankowe. Jak je wybrać? ofert banków, aby u nich utworzyć konto bankowe jest mnóstwo. Porównać należy oferty banków i wybrać ofertę najlepszą.
Master 56

Master 56

Sporo dzisiaj banków ma dedykowane usługi i specjalne konta dla firm z jakich korzystnie się korzysta. Wystarczy przecież to wszystko ze sobą zestawić i dobrze porównać.
Orka

Orka

Konto bankowe dla firm jest dostępne w każdym banku. W sumie wystarczy porównać oferty ale jest to tak wyśrubowane, że ciężko czasami znaleźć różnice. Tak to jest.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka