Zasady pisania CV – o czym pamiętać przygotowując CV?

Dobrze napisane CV to podstawowy warunek osiągnięcia sukcesu podczas poszukiwania wymarzonej pracy. Zasady pisania CV są w zasadzie takie same, bez różnicy, o jakie stanowisko się staramy. Jeśli aktualnie jesteś na etapie poszukiwania pracy, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, w którym omówiliśmy najważniejsze zasady CV.

CV zasady pisania

W CV obowiązkowo należy zawrzeć swoje najważniejsze dane osobowe i kontaktowe – imię i nazwisko, adres korespondencyjny, numer telefonu, a także adres e-mail. Pamiętaj, że Twój adres mailowy powinien wyglądać profesjonalnie, a więc składać się z imienia i nazwiska, względnie inicjału imienia i pełnego nazwiska. Wszelkie żartobliwe maile zdecydowanie nie wyglądają profesjonalnie i na pewno zwrócą uwagę rekrutera – i to wcale nie pozytywną. Dodatkowo w CV można podać link do swojego profilu na LinkedIn, jednak tylko wtedy, jeśli jest on dopracowany i zaktualizowany. Dzięki temu staniesz się dla rekrutera bardziej wiarygodny/a, a ponadto będzie się on mógł zapoznać z wieloma informacjami na Twój temat.

Zadbaj o odpowiednie zdjęcie

Każdy z nas chce dobrze zaprezentować się w swoim CV. Zasady jego pisania są proste, zwłaszcza co do wyboru zdjęcia. Powinno być dobrej jakości, wyraźne, bez widocznych w tle osób postronnych. Dobrze, gdyby zostało wykonane na jasnym tle, a Ciebie przedstawiało w bardziej formalnym ubiorze. Najbardziej profesjonalnie będą wyglądały zdjęcia z biznesowej sesji zdjęciowej wykonanej przez dobrego fotografa. Nie tylko pozwolą zbudować wizerunek, ale również nadadzą Twojemu CV profesjonalnego sznytu. Zdjęcie warto zamieścić na samej górze CV, z lewej lub prawej strony. Powinno być spójne z resztą dokumentu i odpowiednio dopasowane rozmiarowo.

Stwórz swój biznes profil

Podsumowanie zawodowe jest nie mniej ważne niż całe Twoje doświadczenie. Biznes profil to krótki opis, który powinien znaleźć się na samej górze CV. Prezentuje się w nim swoje najważniejsze zalety i osiągnięcia. To dobre miejsce na opisanie swoich celów zawodowych i kluczowych dla stanowiska, na jakie aplikujesz, umiejętności. To sekcja, o której wiele kandydatów zapomina. A szkoda, bo dzięki niej możemy już w pierwszych chwilach przeglądania CV zaciekawić rekrutera i sprawić, że wnikliwiej przejrzy przesłany przez nas dokument.

Zasady CV

Tworząc CV, warto mieć na uwadze pewne zasady. CV jest dokumentem, który ma jasno i przejrzyście przedstawić Twoje kompetencje, a więc doświadczenie zawodowe jest zdecydowanie najważniejszym punktem. Dopasuj je do oferty, na jaką aplikujesz, i w pierwszej kolejności opisz stanowiska, które korespondują z wymaganiami wskazanymi w ofercie pracy. Zadbaj o przejrzyste opisy, zawsze podawaj nazwy firm i stanowisk, jakie piastowałeś/aś, a także pochwal się konkretnymi osiągnięciami (tutaj ważne są liczby i procenty – to one skutecznie zadziałają na wyobraźnię rekrutera) i pokaż, że potrafisz przyczyniać się do sukcesu zespołu, w którym pracujesz. Doświadczenia zawodowe, które uważasz za najbardziej istotne, warto wyróżnić na tle innych, np. poprzez ich wyboldowanie.

Opisz swoje umiejętności

Są one nie mniej ważne niż doświadczenie zawodowe. Kluczowe umiejętności korespondujące z ofertą pracy, na jaką aplikujesz, powinny znaleźć się na pierwszej stronie CV, np. w kolumnie po prawej lub lewej stronie. Opisz w tej sekcji swoje specjalistycznie umiejętności (ich poziom możesz określić graficznie za pomocą gwiazdek) i znajomość języków obcych (wraz z podaniem stopnia zaawansowania i zdobytych certyfikatów). Pamiętaj, by pisać konkretnie i rzeczowo, unikaj zaś ogólników.

Pokaż, że masz zainteresowania

Sekcja „Zainteresowania” w CV jest przez wielu kandydatów traktowana po macoszemu. To błąd. Oczywiście dla rekrutera Twoje zainteresowania nie będą kluczowe i nie sprawią, że zaprosi Cię na rozmowę rekrutacyjną, ale pozwolą Ci się wyróżnić na tle innych. Pamiętaj również, że rekruter to nadal człowiek, który zdecydowanie złapie większą nić porozumienia z osobą, która… ma podobne zainteresowania. Nie będzie błędem, jeśli wśród swoich zainteresowań wymienisz także chociaż jedno, które jest pośrednio lub bezpośrednio związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz.

Zadbaj o właściwą czcionkę i atrakcyjną szatę graficzną

Czcionka ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób będzie odebrane Twoje CV. Pamiętaj, że rekruterzy mogą mieć ich do przejrzenia kilkadziesiąt, a nawet kilkaset. W takiej sytuacji nietrudno o zmęczenie. Tym bardziej że na jedno CV przypada rekruterowi często… 20-30 sekund. To mało, dlatego warto zadbać o dobre pierwsze wrażenie. Jeśli nie wiesz, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego fontu, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na ten temat. Czcionka powinna być czytelna i prosta. W przeciwieństwie do szaty graficznej – tutaj możesz zdecydowanie bardziej puścić wodze fantazji, chociaż oczywiście wszystko z umiarem. Atrakcyjne wizualnie CV to pewny krok do tego, by wyróżnić się na tle innych kandydatów, z którymi będziesz konkurować.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,75 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań