Dobre CV? Jak napisać dobre CV – poradnik w kilku krokach.

Wiele osób, które zaczynają szukać pracy, zadaje sobie pytanie „Jak napisać dobre CV?”. No właśnie, jak napisać takie CV, które przykuje uwagę rekrutera, spowoduje, że wykona on do nas telefon i zaprosi na rozmowę? Z badań wynika, że kandydat wysyłający aż 100 odpowiedzi na ofertę o pracę, dostaje zaledwie 6 zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną. Wynik szokuje, bowiem żyjemy w czasach „darmowej informacji”, kiedy wystarczy wpisać w Google frazę „Jak dobrze napisać CV?” i automatycznie otrzymujemy kilkadziesiąt stron porad, jak tego faktycznie dokonać. My jednak zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma czas na wertowanie nawet 10 takich artykułów. Wiemy też, że nie wszystkie są rzetelne i nie wszystkie zawierają dobre wskazówki, które naprawdę będą potrafiły Ci pomóc. Dlatego też postanowiliśmy zebrać kilka najistotniejszych rad, które pozwolą Ci napisać dobre CV, będące Twoją przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dobrze napisane CV – co je wyróżnia?

Adekwatnie do oferty

Co może oznaczać to zdanie? Otóż wielu rekruterów, którzy mają do czynienia z setkami CV, informuje, iż niestety tylko niewielka ich część faktycznie odpowiada treści ogłoszenia o pracę. Zanim przygotujesz swoje Curriculum Vitae, na samym początku powinieneś/powinnaś sprawdzić wszystkie oferty pracy, na które chcesz wysłać swoją kandydaturę. Dlaczego? Otóż każda oferta pracy została napisana w inny sposób, każdy potencjalny pracodawca wymaga od Ciebie czegoś zupełnie innego, nawet jeżeli wysyłasz swoje CV na podobne stanowisko. Istotne jest, aby w dokumencie, który jest przecież Twoją wizytówką, zostały zawarte wszystkie te rzeczy, których szuka Twój nowy, potencjalny szef. Wiemy, że przygotowywanie CV pod konkretną ofertę pracy może wydawać się pracochłonne, jednakże ilość zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną będzie odpowiednią nagrodą za poświęcony czas.

Liczy się wszystko

Pisząc dobre CV należy skupić się nie tylko na dotychczasowej pracy i tym, co w niej robiliśmy. Dla pracodawcy ważne jest wszystko, począwszy od Twojego wykształcenia po kursy i odbyte szkolenia. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z długością dokumentu! Mało osób chętnie czyta CV, które składa się z większej ilości kartek niż jedna czymaksymalnie dwie. Pisz konkretnie, a najlepiej z pomysłem, który wyróżni tylko Ciebie!

Jak zrobić dobre CV

Czasy, w których nie zwracano uwagi na oprawę graficzną naszego CV, dawno już minęły. Dobrze napisane CV powinno być czytelne oraz przejrzyste, ale nadal musi go wyróżniać coś, czego nie mają inne dokumenty. To właśnie z tego powodu warto pomyśleć nad ogólnym formatem tworzonego przez nas Curriculum Vitae. Pamiętaj, że szata graficzna to również odpowiednio uporządkowana treść Twojego życiorysu! W tym przypadku pomoże Ci nasz kreator, dzięki któremu stworzenie oryginalnego CV stanie się o wiele prostsze, szybsze i przyjemniejsze.

Poprawne dane

Dobrze napisane CV powinno posiadać Twoje aktualne oraz poprawnie napisane dane. Bardzo często zdarza się, że osoby piszące CV popełniają błędy w ważnych informacjach, takich jak np. numer telefonu, czy adres e-mail. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji nawet najlepiej wykonany dokument, który wzbudził zainteresowanie rekrutera, nie pozwoli mu do Ciebie zadzwonić bądź napisać.

Wykształcenie

Powinieneś zwrócić uwagę na to, co jest potencjalnie najważniejsze dla Twojego nowego pracodawcy. Skup się tylko na istotnych kwestiach dotyczących wykształcenia oraz pamiętaj, aby zostały one wypisane w formie odwróconej chronologii.

Doświadczenie zawodowe

Skup się na najważniejszych kwestiach Twojego życia zawodowego, które będą pasować do wymagań zawartych w ofercie o pracę, na którą odpowiadasz. Pamiętaj, aby poza nazwą stanowiska i okresem czasu w jakim je obejmowałeś/aś opisać również swój zakres obowiązków.

Umiejętności

Wiele osób popełnia ten sam błąd – pisze popularne i oklepane umiejętności, które posiada w swoim dokumencie co drugi kandydat. Jeżeli chcesz się wyróżnić na tle innych osób, musisz w tym miejscu napisać coś innego, oryginalnego, ale przede wszystkim prawdziwego!

Języki obce

Informując pracodawcę jakim językiem obcym władasz, pamiętaj aby podać również stopień Twojej wiedzy oraz jeżeli ta umiejętność jest potwierdzona kursem bądź szkoleniem, nie zapomnij o tym wspomnieć.

Szkolenia/kursy/certyfikaty

Jest to najprostsze oraz najszybsze potwierdzenie Twoich umiejętności. Jeżeli masz ich na swoim koncie dużo, napisz tylko o tych, które pasują do stanowiska o jakie się starasz.

Zainteresowania

Warto w tym punkcie podać tylko to, czym naprawdę się interesujemy. Wiele osób w tym miejscu pisze często rzeczy, które w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej bardzo szybko okazują się nieprawdą.

Zdjęcie w CV

Zdania dotyczące obecności zdjęcia w CV są podzielone, jednakże wielu rekruterów uważa, że dobrze napisane CV powinno je zawierać. Decydując się na nie powinniśmy zwrócić uwagę na jego wykonanie – dobra jakość, neutralne tło i odpowiedni ubiór to słowa-klucze.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,75 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań