Jak napisać profesjonalne i skuteczne CV?

Każdy z nas marzy o dobrej pracy, w której będziemy mogli rozwijać się, tworzyć świetne projekty, spędzać czas ze wspaniałymi ludźmi, a przy tym nasza comiesięczna pensja będzie nas satysfakcjonowała. Co jednak musimy zrobić, aby dostać taką posadę? Czym musimy się wyróżniać, aby zaproszono nas na rozmowę kwalifikacyjną? Zapewne większość z Was odpowiada teraz sobie w myślach, że będą to nasze umiejętności, doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz np. znajomość języków obcych. Zgadza się, ale przed tym trzeba to wszystko umiejętnie zaprezentować. W jaki sposób? Pomoże nam w tym profesjonalne CV, które będzie zawierało wszystkie niezbędne informacje. To właśnie skuteczne CV pozwoli nam na zaciekawienie swoją osobą rekrutera, który do nas zadzwoni i zaprosi na długo wyczekiwaną rozmowę.

Profesjonalne CV

Istotnym elementem przed rozpoczęciem pisania naszego CV jest uzmysłowienie sobie, że nie liczy się ich ilość, ale przede wszystkim jakość! Z tego też powodu zanim zaczniesz odpowiadać na wiele, w gruncie rzeczy nieinteresujących Cię ofert, zastanów się, jakiej pracy właściwie szukasz? Znając odpowiedź na to pytanie, przejdź do każdej z ofert i szczegółowo je przeanalizuj, ponieważ skuteczne CV powinno idealnie im odpowiadać. Każda firma szuka innego pracownika, wymaga od Ciebie zupełnie innych umiejętności, innego doświadczenia, wykształcenia oraz znajomości innego języka. Na pozór identyczne stanowiska, w dwóch różnych firmach mogą wyglądać zupełnie inaczej, dlatego dopasowanie swojej wizytówki w postaci. Jak napisać profesjonalne CV?

Wyróżnij się

Przede wszystkim nie bądź taki sam jak inni – obecne czasy nauczyły nas, że wszystko można znaleźć w sieci. To samo tyczy się CV. Wiele osób powiela jeden i ten sam schemat ich pisania, ściąga z Internetu wszystkim znany wzór, a później dziwi się, że na 50 wysłanych CV, otrzymali zaledwie kilka telefonów z zaproszeniem na rozmowę. Dlaczego tak się dzieje? Wysyłasz jeden wzór dokumentu na różne stanowiska, zapominając, że Twoje umiejętności oraz doświadczenie mogą zwyczajnie nie odpowiadać wymaganiom danej firmy. Za każdym razem pisz swoje skuteczne CV pod daną, konkretną ofertę, a z czasem zauważysz, że to klucz do sukcesu!

Podsumuj swoje życie zawodowe

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że rekruter to osoba, która z CV ma do czynienia każdego dnia. Idąc tym tropem domyślamy się, iż nie ma on czasu na czytanie naszej wizytówki w całości. Dlatego też aby zwrócić jego uwagę od samego początku, w naszym CV powinniśmy zawrzeć krótkie podsumowanie naszego życia zawodowego. Ważne, aby nie było ono zbyt długie, maksymalnie 3 linijki. Dodatkowo powinno ono posiadać dwa Twoje osiągnięcia zawodowe, które w oczach rekrutera wzbudzą zainteresowanie.

Skuteczne CV

Nikt z nas nie lubi się chwalić, ale CV to miejsce, w którym musisz to robić! Pisanie o swoich osiągnięciach wbrew pozorom nie jest takie łatwe, ponieważ trzeba to robić umiejętnie. Najlepiej zobrazuje to przykład. W pewnej agencji marketingowej poszukiwana jest osoba na stanowisko specjalisty ds. social media, a wymaganą umiejętnością jest tworzenie kampanii w Menadżerze Reklam. Zobacz, w jak odmienny sposób można opisać swoje umiejętności:

  • przykład numer 1: Znajomość Menadżera Reklam
  • przykład numer 2: Przeprowadzenie kilkudziesięciu kampanii za pomocą Menadżera Reklam, których skutkiem był wzrost o 37% sprzedaży produktów firmy XYZ

Umiejętności to za mało – same suche podanie informacji o tym, jakie posiadasz umiejętności, może okazać się mało skuteczne. Dużym błędem jest też podawanie ich na samym końcu Twojego CV, dlatego że zaraz po Twoich doświadczeniach zawodowych to one decydują, czy otrzymasz wymarzoną pracę. Staraj się za każdym razem każdą z umiejętności opisywać w sposób precyzyjny.

Nie pisz o wszystkim

Jeżeli odpowiadasz na konkretną ofertę pracy i to właśnie pod nią przygotowujesz swoje profesjonalne CV, nie musisz pisać o wszystkich swoich umiejętnościach, miejscach pracy, szkołach, w których się uczyłeś/aś, czy zainteresowaniach. Pisz tylko to, co może w tym przypadku zainteresować rekrutera.

Szata graficzna

Nie idź na łatwiznę! Nie korzystaj ze standardowego szablonu CV, które ląduje na biurku rekrutera w nieprzyzwoitej liczbie kilkudziesięciu sztuk dziennie. Bądź od samego początku oryginalny/a, a jeżeli chcesz zaoszczędzić swój czas, zawsze możesz skorzystać z naszych szablonów, które na pewno Ci w tym pomogą!

Spójny wizerunek

Dopilnuj, aby Twoje CV wyglądało dokładnie tak samo, jak Twoje konto na LinkedIn! Dlaczego? Dzisiaj prawie 94% rekruterów zanim wykona do Ciebie telefon i zaprosi Cię na rozmowę, sprawdzi Twój profil również w sieci. Pomyśl, jak nieprofesjonalnie możesz wyjść w oczach rekrutera w momencie, kiedy informacje na Twój temat okażą się niespójne. Dodatkowo nie zapomnij o innych portalach społecznościowych, w których można Cię łatwo znaleźć i sprawdzić.

Zainteresowania

Jakie są Twoje zainteresowania? Każda interesująca osoba posiada pasję, o której mogłaby opowiadać godzinami. Jeżeli takową masz, to bez większego problemu podzielisz się nią w swoim CV. Interesujesz się muzyką? Podaj ulubionych wykonawców. Kochasz czytać dramaty psychologiczne? Podaj tytuł ostatniej książki, którą przeczytałeś/aś.

Stosując się do powyższych zasad, już nigdy nie zadasz sobie pytania „Jak napisać profesjonalne CV?”, ponieważ Ty już znasz na nie odpowiedź! Zatem nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko zabrać się do dzieła! Powodzenia!

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,75 Liczba głosów: 4
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań