Zarobki

Ile zarabia kosmetyczka?

28 stycznia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Ile zarabia kosmetyczka?
Kosmetyczki stały się jednym z zawodów pierwszej potrzeby dzisiejszego społeczeństwa. Niemal każda kobieta korzysta z usług kosmetyczek bądź manikiurzystek, a zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne stało się tak wielkie, że znalezienie pracy bądź klientek nie stanowi żadnego problemu.

W efekcie wiele kobiet interesuje się tym zawodem i postanawia pójść w stronę pracy kosmetyczki bądź manikiurzystki. Trzeba jednak wiedzieć, że praca w tym zawodzie ma wiele oblicz oraz masę specjalizacji. Panie zainteresowane kosmetologią mogą poprowadzić swoją karierę oraz edukację na kilka sposobów. Nie możemy też zapomnieć o manikiurzystkach, którymi zostać bardzo łatwo, ale już utrzymać się w zawodzie i dobrze zarobić to inna para kaloszy.

Zacznijmy od tego, kim jest kosmetyczka?

 • Głównym zadaniem kosmetyczki jest dbanie o potrzeby klientów chcących cieszyć się dobrym wyglądem.
 • Zabiegi kosmetyczne przyjmują różną formę i mogą mieć podłoże pielęgnacyjne, upiększające bądź lecznicze.
 • Dobra kosmetyczka to nie tylko osoba, która zrobi dobry makijaż na wesele.
 • Prawdziwa kosmetyczka przede wszystkim zadba o zdrowie i naturalną urodę swoich klientek.

Bardzo popularną specjalizacją kosmetologii jest manikiur, czyli dbanie o dłonie oraz paznokcie. Wiele kobiet wybiera za swoją pracę profesjonalne bądź półprofesjonalne malowanie paznokci, bądź upiększanie ich różnymi metodami, jak nakładanie lakierów żelowych czy hybrydowych. Jakie są zarobki kosmetyczek i manikiurzystek oraz jak nimi zostać? Sprawdźmy, czy te zawody są faktycznie opłacalne.

Kursy kosmetyczne - zainwestuj, żeby zarabiać

Karierę zawodową kosmetyczki można zaplanować już w wieku szkolnym. Osoby zainteresowane takim kierunkiem rozwoju mogą zdobyć wykształcenie w szkołach zawodowych bądź technikach. Kolejnym krokiem w rozwoju mogą być studia wyższe w kierunku kosmetologii. Tytuł kosmetologa otwiera najszerzej drzwi do kariery w SPA czy gabinetach odnowy biologicznej. Warto mieć na uwadze, że szkoły zawodowe najczęściej kształcą w konkretnych specjalizacjach kosmetycznych. Absolwentki takich szkół mogą zdobyć profesję makijażystki, wizażystki, stylistki paznokci czy specjalistki od zabiegów upiększająco-pielęgnacyjnych.

Video

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Kosmetyczka

Stylistka Paznokci ! Umowa o pracę

KOPALNIA URODY Mariusz Ośliźniok

 • Ruda Śląska
 • 4 600-9 000 zł / mc
Dodana

Kosmetyczka

AE Favorite Group Sp. z o.o.

 • Niemcy
Dodana

Manikiurzystka

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Myślenice
Dodana

Stylistka paznokci

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Przeworsk
Dodana

Manikiurzystka

Centralna Baza Ofert Pracy

 • Stróża
Dodana

Co z osobami zainteresowanymi zawodem kosmetyczki, ale nieposiadającymi odpowiedniego wykształcenia? Z pomocą przychodzą firmy i placówki oświatowe oferujące kwalifikacyjne kursy zawodowe. Specjalne szkolenia oraz warsztaty pozwalają zdobyć odpowiednie umiejętności, wiedzę oraz certyfikaty potwierdzające kwalifikacje do wykonywania zawodu.

Kursy również dotyczą konkretnych specjalizacji, a ich ceny są uzależnione od profesji, jakiej dotyczą oraz długości i stopnia zaawansowania.

Ile kosztuje kurs kosmetyczny?

 • W sieci można znaleźć oferty kursów kosmetycznych w przedziale od 1 400 zł do nawet 5 000 zł. Wszystko zależy od tego, jakie elementy zawodu będą obejmowały.
 • Dobra kosmetyczka chcąca oferować kompleksowy zakres usług musi posiadać szeroki zakres wiedzy. W przypadku bardziej wyspecjalizowanych kursów można znaleźć oferty szkoleń na manikiurzystki w cenach nawet 3 000 zł.
 • Nieco mniej zapłacą przyszłe pedikiurzystki, ponieważ mogą przejść szkolenie za cenę od 1 000 zł do 2 000 zł.
 • Od 300 zł do 900 zł zapłacą kursantki za naukę stylizacji paznokci czy wizażu, makijażu i przedłużania rzęs.
 • Najdrożej wypadają kursy makijażu permanentnego sięgające w niektórych przypadkach nawet przeszło 9 000 zł.

To tylko skromna próbka licznych szkoleń kosmetycznych, jakie są przeprowadzane.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że zawód kosmetyczki wymaga ciągłej edukacji. Konieczne jest poznawanie najnowszych technik pielęgnacji oraz orientowanie się w kosmetykach. Pytanie tylko czy wszystkie te kursy są potrzebne skoro zapewne każdy zna dziewczynę "robiącą paznokcie" w domu.

Faktycznie w zawodzie kosmetyczki i manikiurzystki edukacja to nie wszystko. Ważne są też inne cechy, acz osoby chcące zdobyć zatrudnienie w salonach kosmetycznych muszą się legitymować przynajmniej ukończonym kursem w konkretnej specjalizacji. Kosmetyczki oprócz wiedzy i umiejętności powinny także wzbudzać zaufanie klienta. Potrzebne są takie cechy charakteru, jak pogoda ducha, uprzejmość oraz otwartość i umiejętność nawiązywania kontaktów. Nie bez znaczenia jest także schludny wygląd, który w przypadku kosmetyczek jest ich wizytówką.

Niektóre specjalizacje pozwalają na prowadzenie zabiegów w domu w formie półprofesjonalnej. Wiele kobiet zostaje manikiurzystkami i zaczyna od "robienia paznokci" swoim koleżankom. Manikiurzystki takie często czerpią wiedzę z poradników w sieci i powoli budują swoje doświadczenie. To może wystarczyć do założenia własnej działalności gospodarczej. Dobra manikiurzystka będzie przyciągała klientki za pomocą poczty pantoflowej i social mediów. Mimo to osoby tak zaczynające i chcące poszerzyć swoje zasięgi otwierając profesjonalny salon prędzej czy później same zainteresują się kursami zawodowymi.

Z pewnością wydatki na kursy kosmetyczne nie będą pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Zapotrzebowanie na kosmetyczki jest bardzo duże, a osoby o wysokich kwalifikacjach mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie bądź będą miały możliwość otwarcia gabinetów oferujących szeroki zakres usług. Im szersza oferta tym więcej klientek może przyciągnąć dane studio kosmetyczne.

Zarobki kosmetyczki w Polsce

Zapotrzebowanie na kosmetyczki w Polsce jest naprawdę duże, co oznacza, że zarobki w tym zawodzie regularnie rosną. Jednak ich dokładne określenie nie jest sprawą prostą. Mnogość specjalizacji, różnice w jakości i prestiżu gabinetów kosmetycznych, czy formy rozliczenia sprawiają, że przekrój zarobków może być naprawdę duży.

Ile zarabia kosmetyczka?

 • Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnio kosmetyczki zarabiały w przedziale od 2 600 zł do 3 745 zł brutto. Nie są to zbyt wysokie pensje.
 • Mediana wyniosła zaledwie 3 016 zł.

Trzeba jednak zauważyć, że bardzo często kosmetyczki są zatrudniane na niepełny etat, a ich wynagrodzenie w dużej mierze stanowią premie. Wiele kosmetyczek zarabia także po godzinach, oferując swoje usługi klientkom poza godzinami pracy w salonie.

Lepiej zarabiają osoby z wykształceniem wyższym w kierunku kosmetologii:

 • Średnie zarobki kosmetologów plasują się w przedziale od 2 852 zł do 4 160 zł brutto.
 • Także w tym wypadku mowa o podstawowym wynagrodzeniu, które często jest powiększane przez premie czy dodatkowe zlecenia.

W kwestii wynagrodzeń bardzo dużo zależy od prestiżu danego salonu kosmetycznego oraz lokalizacji. Wiele osób pracujących w zawodach kosmetycznych decyduje się rozpocząć działanie na własną rękę. Na początku kosmetyczki świadczą ograniczone usługi, a z czasem decydują się na założenie własnych salonów. Taka droga rozwoju kariery może się okazać znacznie bardziej atrakcyjna.

Własny salon kosmetyczny - zarobki i koszty w Polsce

Otwarcie własnego gabinetu odnowy jest marzeniem wielu kosmetyczek. Otwarcie takiego salonu nie wymaga zasadniczo żadnego wykształcenia, choć brak umiejętności wykonywania zawodu na pewno nie pomoże w pozyskiwaniu i utrzymaniu klientek. Warto najpierw zdobyć doświadczenie pracując na etacie i budując swoją bazę klientek. A jak zdobyć pierwszych klientów? Sprawdź w poniższym filmie:

Video

Na początku własną działalność można prowadzić na kilka sposobów. Głównie manikiurzystki i makijażystki początkowo inwestują w niedrogi sprzęt mobilny i obsługują klientki w swoich bądź ich domach. W przypadku innych dziedzin kosmetologii dobrze posiadać własny salon. Od tego momentu zaczynają się poważne koszty.

Otwarcie gabinetu odnowy wymaga wynajęcia odpowiedniego pomieszczenia, co się może wiązać w zależności od miasta z kwotami nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. W najdroższych dzielnicach dużych miast kwoty mogą być praktycznie zaporowe, a do wynajmu należy doliczyć wydatki na rachunki. Dobry gabinet kosmetyczny powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt. Pierwszym urządzeniem potrzebnym do pracy kosmetyczki będzie kombajn kosmetyczny, którego koszt może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli salon ma uzyskać dobrą opinię, warto od razu inwestować w topowe urządzenia.

W zależności od zabiegów, jakie mają być oferowane, będzie potrzebny odpowiedni sprzęt. Choćby porządna frezarka do manicure i pedicure to koszt około 1000 zł. W salonie kosmetycznym raczej nie powinno się używać amatorskich narzędzi, ponieważ to będzie rzutowało na wizerunek salonu. Nie sposób oczywiście pominąć wszystkich środków kosmetycznych, jakie się zużywa na bieżąco.

Pamiętaj!

 • Założenie działalności gospodarczej wymaga samodzielnego opłacania składek ZUS.
 • Na początek można skorzystać z preferencyjnego ZUS i opłacać niższe składki co i tak daje kilkaset złotych miesięcznie.
 • Niewiele osób jest w stanie prowadzić działalność i jeszcze zajmować się księgowością. W efekcie nieodzowne może się okazać skorzystanie z usług biura rachunkowego. To kolejny koszt mogący opiewać na kilkaset złotych.

Oczywiście żadna kosmetyczka nie powinna zapominać o kosztach związanych z zatrudnieniem pracowników. Jak widać, wydatki w salonie kosmetycznym są duże. W takim razie czy to się w ogóle opłaca? Jeżeli salon znajdzie oddane klientki i będzie przyciągał nowe osoby, to szybko zacznie przynosić zyski. Różne raporty donoszą, że prowadząc własną działalność, kosmetyczki mogą zarabiać od około 4 000 zł na rękę do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wiele zależy od tego, jaką opinią będzie się cieszył salon kosmetyczny. Ważna będzie promocja gabinetu oraz chwalenie się oryginalnymi i nienagannymi dziełami. Właścicielki salonów kosmetycznych powinny zadbać o dobrą stronę internetową oraz odpowiednie działania w social mediach. Nie można sobie także pozwolić na braki w umiejętnościach. Zepsute zabiegi pielęgnacyjne mogą szybko zrujnować opinię salonu i pracujących w nim kosmetyczek.

Zawód kosmetyczki ma przed sobą szerokie perspektywy i może się okazać naprawdę dochodowym zajęciem. Zarówno kosmetyczki pracujące na etacie, jak i posiadające własne gabinety nie powinny narzekać na brak zajęć. Szacuje się, że obecnie co szósty mieszkaniec Polski korzysta z usług kosmetyczek, a ilość klientów ciągle rośnie.

Podsumowanie:
 • Kursy kosmetyczne są kluczowe dla rozwoju kariery w kosmetologii, a studia wyższe w kierunku kosmetologii otwierają najszerzej drzwi do kariery w SPA czy gabinetach odnowy biologicznej.
 • Dobra manikiurzystka przyciągnie klientki za pomocą poczty pantoflowej i social mediów, ale osoby zaczynające i chcące poszerzyć swoje zasięgi otwierając profesjonalny salon prędzej czy później same zainteresują się kursami zawodowymi.
 • Zapotrzebowanie na kosmetyczki w Polsce jest bardzo duże, a osoby o wysokich kwalifikacjach mogą liczyć na atrakcyjne zatrudnienie bądź będą miały możliwość otwarcia gabinetów oferujących szeroki zakres usług.
 • Otwarcie własnego salonu kosmetycznego nie wymaga zasadniczo żadnego wykształcenia, jednak brak umiejętności wykonywania zawodu na pewno nie pomoże w pozyskiwaniu i utrzymaniu klientek.

Najczęściej zadawane pytania

Czy gabinet kosmetyczny to opłacalny biznes?

Gabinet kosmetyczny, który ma dobrą renomę może generować wysokie dochody. Należy jednak pamiętać o niezbędnych inwestycjach w sprzęt i szkolenia personelu.

Jak zostać kosmetyczką?

Można ukończyć średnią szkołę na kierunku technik usług kosmetycznych, lub wybrać się na studia na kierunku kosmetologia. Można również odbyć szkolenia zawodowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

psycholog WS

psycholog WS

Jako osoba bez doświadczenia w branży kosmetycznej, zastanawiałem się, jakie są szanse na znalezienie pracy jako kosmetyczka. Artykuł pokazuje, że szansa jest całkiem spora, ale trzeba inwestować w siebie i swoje umiejętności.
Bartek Słupek

Bartek Słupek

Jako właściciel salonu kosmetycznego, muszę powiedzieć, że warto inwestować w dobry personel. Kosmetyczki z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem przyciągają klientów i pomagają zdobyć dobre wizerunki dla salonu.
Patryk

Patryk

Zgadzam się, że zawód kosmetyczki wymaga ciągłych inwestycji w rozwój swoich umiejętności i wiedzy, ale jest to wspaniała praca. Mogę codziennie spotykać się z różnymi kobietami i pomagać im odnaleźć swoją piękność. Warto zainwestować w taką karierę.
krystyna

krystyna

Nie wiedziałem, że kursy kosmetyczne mogą kosztować aż tyle. Czytałem, że są specjalizacje, gdzie można zacząć od półprofesjonalnego robienia paznokci i stopniowo się rozwijać, więc może ten koszt nie jest taki straszny. Niemniej jednak, kosmetyczki muszą wiele inwestować w ciągłe kształcenie, żeby przyciągać klientów, więc szacun za ich pracę.
Narcyz

Narcyz

Region także odgrywa wielką rolę bo nie da się tego uśrednić w skali Polski.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.