Zawody i ich potencjał

Technik farmaceutyczny: poznaj zakres obowiązków, kompetencje i zarobki farmaceuty

13 czerwca 2023

3 z 5

Ocena: 3 z 5 | 11 głosów

11 głosów

13 komentarzy
Technik farmaceutyczny: poznaj zakres obowiązków, kompetencje i zarobki farmaceuty
Większość osób, którym zada się pytanie, co robi farmaceuta, odpowiada, że sprzedaje on leki i innymi pracami, z którymi kojarzy się aptekę oraz sklepy zielarskie. Warto podkreślić, że jest to jedynie część prawdy, a osoba po ukończeniu studiów na kierunku farmacja czy uzyskania kwalifikacji technika farmaceutycznego ma znacznie więcej dróg zawodowych do wyboru. Nie są one jednak proste, a praca w zawodzie farmaceuty wymaga dużego samozaparcia i ciągłego dokształcania się, by jak najlepiej pomagać klientom w aptekach czy opracowywać rozwiązania dla firm zajmujących się produkcją leków. Niezależnie od wybranej drogi zawodowej praca farmaceuty to odpowiedzialne zadanie – sprawdź, czy będziesz się do tego nadawał. Dowiedz się, kto to farmaceuta, jak wyglądają jego zarobki netto i czy praca technika farmacji pozwoli na rozwój osobisty.

Na czym polega praca aptekarza, czyli technika farmacji?

Już na początku warto podkreślić, że choć obowiązki farmaceuty i technika farmacji często się pokrywają i obydwaj mogą pracować w aptece, pierwszy z nich ukończył 5-letnie studia na kierunku farmacja, natomiast drugi 2-letni kurs w szkole policealnej. Różnica kompetencji może wydawać się duża, jednak w pracy aptekarza, która skupia się na sprzedaży leków, doradzaniu klientom czy wytwarzaniu leków, nie ma ona aż tak dużego znaczenia. Dobry technik farmacji może wykonywać wszystkie wspomniane zajęcia tak samo dobrze, jak farmaceuta po studiach.

Wyjątkiem jest wytwarzanie leków, w skład których wchodzą substancje o działaniu odurzającym. W przypadku pomyłki zagrożone byłoby zdrowie, a nawet życie klienta, dlatego technik farmacji nie może samodzielnie wykonywać tego typu czynności. Co więcej, nie może on pracować w aptece, w której nie ma magistra farmacji. Obostrzeń jest dużo, a praca w aptece, choć zazwyczaj spokojna, może wiązać się z narażeniem na kontakt z różnego rodzaju szkodliwymi substancjami.

Video

Wydawać by się mogło, że opinie o pracy technika farmacji są zdecydowanie gorsze, jednak wiele osób pracujących jako aptekarze chwali sobie to, że do wykonywania zawodu wystarczy 2-letni kurs. Co więcej, technik farmaceutyczny z pozytywnie zdanym egzaminem może od razu rozpocząć staż i nie musi zdobywać punktów edukacyjnych charakterystycznych dla medycyny (uczestnictwo w konferencjach, własne osiągnięcia naukowe).

Znajdź najlepszą szkołę i zdobądź tytuł technik farmaceutyczny – to tylko 5 semestrów

O tym, czy warto wybrać zawód technika farmacji, decyduje szereg czynników, a większość osób, które wybrało kurs (również online) z tej specjalizacji wolało uniknąć 5-letnich, wyjątkowo trudnych studiów. Wysiłek poświęcony na naukę nie zawsze zostaje doceniany i choć magister farmacji może wybrać pracę w laboratorium czy koncernie produkującym leki, to wielu osobom nie udało się wzbić powyżej poziomu aptekarza. Stąd tak duża popularność specjalizacji technika farmacji, który do niedawna mógł ukończyć 2-letni kurs w szkole policealnej, a później wybrać się na staż w aptece, by uzyskać pełne prawo do wykonania zawodu.

Z czym wiąże się praca?

Obecnie jednak się to zmieniło i zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej, w roku szkolnym 2018/19 odbyła się ostatnia rekrutacja na kurs technika farmacji. Decyzję tę uzasadniono znaczącymi różnicami programowymi między studiami na kierunku farmacja a nauką w szkole policealnej.

Na uczelniach wyższych specjalizujących się w przekazywaniu wiedzy przyszłym farmaceutom zgłębia się takie tematy, jak:

 • anatomia, biologia, botanika;
 • psychologia, socjologia;
 • chemia, chemia leków, farmakoterapia, toksykologia;
 • historia farmacji, metodologia badań, prawo farmaceutyczne, etyka zawodu.

<b>Warto wiedzieć</b> Aktualnie kształcenie na kierunku technik farmacji nie jest możliwe, jednak nie oznacza to, że osoby pracujące w aptekach straciły pracę. Technicy farmacji w trakcie nauki lub absolwenci szkół policealnych dalej mogą pracować w zawodzie na wcześniejszych warunkach np. jako sprzedawca w sklepie zielarskim czy aptece.

Szukasz pracy?

Magister farmacji Opole

GALEN J.Talik, M.Stolarczyk Spółka Jawna

 • Opole
Dodana

Technik farmaceutyczny

Apteka "Klimczok" A.Skiba i A.Kramarczyk Spółka jawna

 • Bielsko-Biała
Dodana

Magister farmacji Kraków

GALEN J.Talik, M.Stolarczyk Spółka Jawna

 • Kraków
Dodana

Magister Farmacji

La MakeUp Sp. z o.o.

 • Warszawa
Dodana

Technik farmaceutyczny - wykładowca/nauczyciel

TEB EDUKACJA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Rybnik
Dodana

Co po nauce? 210 godzin praktyk zawodowych w aptekach i punktach aptecznych

Zarówno magister farmacji, jak i technik farmaceutyczny musi odbyć staż lub praktyki (albo oba te okresy szkoleniowe) w określonym miejscu.

W przypadku farmaceuty są to najpierw praktyki w trakcie studiów w:

 • aptece ogólnodostępnej czy szpitalnej;
 • stacji sanitarno-epidemiologicznej;
 • laboratorium (np. testującym leki);
 • firmie związanej z przemysłem farmaceutycznym (np. produkującej lekarstwa).

Taka osoba musi również odbyć staż po zakończeniu 5-letniego okresu nauki, gdy udało im się uzyskać tytuł magistra farmacji.

W przypadku technika farmacji wygląda to nieco inaczej – by uzyskać prawo do wykonywania zawodu, należy odbyć 2-letni staż w ogólnodostępnej aptece. Warto podkreślić, że to jedyne miejsce, gdzie może pracować taka osoba – pozytywny wynik egzaminu technika farmacji nie uprawnia do wykonywania zawodu w aptece szpitalnej czy przychodni. Nie może on również przyrządzać leków, w składzie których znajdują się substancje odurzające, a praca w aptece może odbywać się tylko pod okiem magistra farmacji. Choć rygorów pracy technika farmacji jest dużo, nie oznacza to wcale, że miewa on problemy ze znalezieniem pracy – zarobki farmaceuty pracującego w aptece są na przyzwoitym poziomie, a do tego może on liczyć na umowę o pracę, co obecnie na rynku pracy nie jest takie oczywiste.

Video

Kwalifikacje w zawodzie technik farmaceutyczny – egzamin na technika farmaceutycznego

Jak już wspominaliśmy, obecnie nie prowadzi się naboru na kierunek technika farmaceuty, jednak MEN zapowiedział już, że pracuje nad przywróceniem tej specjalizacji, by zwiększyć liczbę wykwalifikowanych farmaceutów w ogólnodostępnych aptekach. Z tego powodu już teraz warto wiedzieć, jakie są kwalifikacje technika farmaceutycznego i co powinien umieć absolwent takiego kierunku.

Pozwoli to podjąć decyzję, czy warto zostać technikiem farmacji.

 • rozumienie informacji w formie opisów, rysunków, dokumentacji technicznej, szkiców czy wykresów;
 • płynne posługiwanie się terminologią z dziedziny farmacji i medycyny;
 • określenie właściwości farmakologicznych leków – dawki, szybkości wchłaniania, wydalania, działań ubocznych czy przeciwwskazań;
 • umiejętne przyporządkowywanie leków do różnych grup;
 • sprawne odczytywanie recept przygotowywanych przez lekarzy, a w razie potrzeby przedstawienie równoznacznych lub lepszych zamienników;
 • wskazywać sposoby zażywania leków i obliczać koszty ich wytworzenia (w przypadku lekarstw przygotowywanych na miejscu w aptece).

Czynności technika farmaceutycznego posiadającego 2-letnią praktykę

Po uzyskaniu pozytywnej oceny na egzaminie technika farmaceutycznego i zakończeniu stażu pod okiem magistra farmacji, taka osoba uzyskuje prawo do wykonywania zawodu i może zatrudnić się w wybranej przez siebie ogólnodostępnej aptece. Oczywiście znalezienie intratnej posady nie jest łatwe, dlatego okazji do zatrudnienia warto szukać w dużych miastach – praca technika farmacji w Warszawie będzie z pewnością lepiej wynagradzana niż w innych miejscach w Polsce. Kluczem do sukcesu jest również odpowiednio przygotowane podanie składające się z CV i listu motywacyjnego dla farmaceuty.

zawod farmaceuty - doradztwo w sprawie leków

Jakie uprawnienia zyskuje osoba po 2-letnim stażu i czym będzie się zajmować? Zawody aptekarza i farmaceuty nie zawsze się pokrywają, jednak w przypadku technika farmaceutycznego zajęcia te są niemal tożsame. Oprócz sprzedaży leków taka osoba będzie musiała doradzać klientom, które specyfiki nadadzą się na zamienniki preparatów przepisanych przez lekarza. Lekarstwa są z reguły drogie, dlatego kluczowe będzie wskazanie leku atrakcyjnego zarówno pod względem działania, jak i ceny.

<b>Warto wiedzieć</b>
Choć w kwalifikacjach technika farmaceutycznego podaje się często samodzielne przygotowywanie leków w rzeczywistości ogranicza się to tylko do prostych specyfików. Bardziej skomplikowane formuły mogą być realizowane tylko pod czujnym okiem magistra farmacji.

Ścieżka zawodowa oraz awanse na stanowisko kierownika apteki i wyżej

Początkujący farmaceuta-aptekarz może liczyć na pracę w ogólnodostępnej aptece, gdzie skupiał się będzie na sprzedaży, doradzaniu klientom i okazjonalnym przygotowaniu leków. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia można starać się o awans na stanowisko kierownicze (np. kierownik apteki), jednak wcześniej należy ukończyć specjalne szkolenie z tego zakresu. Pod tym względem ułatwioną drogę będą mieli magistrzy farmacji, którzy w przyszłości mogą się starać o prestiżowym tytuł doktora. Nie tylko otworzy im to drogę do wyższych, a co za tym idzie, lepiej płatnych stanowisk, ale umożliwi również pracę poza apteką.

Zawód farmaceuty i jego specyfika

Ciągłe doskonalenia się czy poszerzanie swoich kompetencji, to łatwa droga do pracy w wytwórni leków, laboratorium, instytucie naukowym czy choćby uczelni jako wykładowca czy adiunkt. Słowem: im więcej farmaceuta czy technik farmacji potrafi i będzie miał większą wiedzę, tym łatwiej znajcie atrakcyjną dla siebie pracę w dużych miastach jak Krakowie.

Technik farmaceutyczny w sklepach zielarsko-medycznych i specjalistycznych

Farmaceuci mogą również znaleźć zatrudnienie w sklepach zielarsko-medycznych, które zajmują się sprzedażą (stacjonarną czy wysyłkową) kosmetyków naturalnych, ziół czy różnego rodzaju suplementów diety. Dobry technik farmacji może również sam pokusić się o otworzenie takiego sklepu specjalistycznego, oferując m.in. usługi z zakresu doradztwa w kwestii medycyny naturalnej. Preparaty ziołowe czy te bazujące na naturalnych składnikach zyskały w ostatnim czasie na popularności, dlatego można mieć pewność, że dla wykwalifikowanych farmaceutów pracy nie zabraknie.

<b>Warto wiedzieć</b> W zależności od specyfiki konkretnego sklepu zielarsko-medycznego potrzebny będzie wyspecjalizowany technik farmacji lub magister farmacji do właściwego nadzorowania sprzedaży. Na kierunku farmacja dostępna jest dedykowana temu specjalizacja – leki roślinne.

Plusy i minusy zawodu farmaceuty

Praca technika farmacji czy ogólnie farmaceuty wiąże się z niesieniem ludziom pomocy. To zdecydowanie zajęcie dla osób oddanych swojej pracy, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobro swoich klientów. Farmaceuta-aptekarz nie tylko sprzedaje leki, ale doradza również pacjentom, jakiego rodzaju specyfiki wybrać, by pozbyć się schorzenia, a przy okazji nie wydać na nie fortuny. Zawód ten, zwłaszcza na wyższych stanowiskach, wymaga również ciągłego kształcenia i poszerzania swojej wiedzy, a obecnie nie każda praca pozwala na samorozwój. Tacy pracownicy cieszą się również dużym zaufaniem swoich klientów, zwłaszcza wśród osób starszych, które są częstymi odwiedzającymi apteki. Opinie o techniku farmaceucie, który potrafi doradzić swoim klientom, zawsze są pozytywne. Warto również podkreślić, że do wykonywania tego zawodu nie jest potrzebne wyższe wykształcenie.

Do wad omawianej pracy z pewnością należą mało atrakcyjne pensje – na podstawowym stanowisku technika farmacji zarobić można od 2500 do 3400 zł brutto.

Do innych minus pracy farmaceuty należy:

 • duża odpowiedzialność – klienci posługują się często fałszywymi receptami, chcąc wyłudzić silne leki;
 • problematyczni klienci – aptekarze muszą radzić sobie z naprawdę chorymi ludźmi zmagającymi się z szeregiem problemów, co może negatywnie odbić się na zdrowiu psychicznym technika farmaceutycznego;
 • rygorystyczne kontrole, które mogą skutkować odmową refundacji.

Kompetencje technika farmaceuty w zawodzie włączonym do systemu opieki zdrowotnej

W innych krajach farmaceuci pełnią nie tylko rolę dostarczycieli leków i specyfików pozwalających usunąć popularne schorzenia, ale również pełnią rolę doradców i są traktowani jako część systemu opieki zdrowotnej. W Polsce również trwają pracę nad “opiekę farmaceutyczną”, o czym dowiedzieliśmy się 9 lipca, gdy Ministerstwo zdrowia opublikowało na ten temat stosowne oświadczenie. Oznacza to, że już wkrótce technik farmaceuta może odgrywać istotną rolę w zakresie działań edukacyjnym i profilaktycznym klientów aptek. W przyszłości farmaceuci mogą odgrywać istotną rolę jeśli chodzi o poprawę jakości leczenia w Polsce, zwiększając tym samym renomę zawodu, a co za tym idzie, zarobki w branży farmaceutycznej.

farmacja

Praca farmaceuty czy technika farmacji może być idealnym wyborem – a jak wyglądają zarobki?

Skoro już przy pieniądzach jesteśmy – ile zarabia farmaceuta netto? Zarobki farmaceuty są bezpośrednio uzależnione od jego wiedzy, doświadczenia i wykształcenia. Im są one wyższe i bogatsze, tym taka osoba może szukać pracy w bardziej atrakcyjnych pod względem zarobków miejscach. Farmaceuta w Polsce w może zarobić od 4000 do nawet 5000 złotych netto – dotyczy to jednak przede wszystkim magistrów farmacji pracujących w laboratoriach, wytwórniach leków czy różnego rodzaju instytutach naukowych.

W przypadku techników farmacji, których kariera zawodowa skupia się wokół pracy w aptekach ogólnodostępnych, sprawa wygląda nieco gorzej. Zarobki takich farmaceutów oscylują wokół 2500-3000 złotych netto.

Gdzie szukać dobrych ofert w poszczególnych miastach?

Warto podkreślić, że przytoczone wcześniej kwoty zależą również od wielkości miasta, w jakim farmaceuta zdecyduje się pracować. We wspomnianych już dużych miastach Polski jak Warszawa czy Kraków zarobki techników farmacji będą nieporównywalnie większe, niż osób pracujących w małych aptekach. Na ciekawe oferty pracy dla techników farmaceutycznych natknąć się można również w Bielsku-Białej – mowa o zarówno dużych sieciach aptek, jak i mniejszych punktach sprzedaży.

Podsumowanie:
 • Technik farmaceutyczny może wykonywać wiele czynności w aptece, ale wyjątkiem są leki zawierające substancje odurzające.
 • Osoba pracująca jako technik farmacji musi odbyć staż lub praktyki w aptece oraz pracować jedynie pod okiem magistra farmacji.
 • Obecnie nie prowadzi się naboru na kierunek technika farmaceutycznego, ale MEN pracuje nad przywróceniem tej specjalizacji.
 • Po uzyskaniu kwalifikacji technika farmaceutycznego, ta osoba może pracować w aptece, doradzać klientom i sprzedawać leki.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się technik farmacji?

Do głównych zadań takiej osoby należy przede wszystkim sprzedaż leków w aptekach, szeroko rozumiane doradztwo czy przygotowywanie prostych leków. Tego typu specyfiki muszą być przygotowywane zgodnie z recepturą, dlatego od aptekarzy-farmaceutów wymaga się dużego skupienia i uwagi.

Aptekarz a farmaceuta – czym różnią się te dwa zawody?

Farmaceuta to znacznie pojemniejsze określenie, które zawiera w sobie zarówno osobę pracującą w aptece, jak i magistra farmacji testującego czy opracowującego leki w dużych koncernach. Aptekarzem z kolei nazywamy zazwyczaj technika farmacji, który ukończył dwuletni kurs oraz odbył 24-miesięczny staż w ogólnodostępnej aptece.

Farmaceuta i technik farmaceutyczny – gdzie mogą pracować takie osoby?

Ze względu na wyższe wykształcenie magistrowie farmacji znajdują pracę zarówno w aptekach na stanowiskach kierowniczych, jak i instytutach oraz wytwórniach leków. Technicy farmacji muszą ograniczyć swoją karierę zawodową do ogólnodostępnych aptek, gdzie będą pracować pod okiem magistra farmacji.

13 komentarzy

Kaboom

Kaboom

Ciekawe, że kurs na technika farmaceutycznego trwa tylko 2 lata. Myślę, że to może być dobry wybór dla osób chcących szybko rozpocząć pracę w interesującej branży.
Stany

Stany

Jako technik farmaceutyczny samodzielnie nie wytwarzam leków, ale i tak czuję wielką odpowiedzialność za zdrowie klientów. To wymagający zawód, ale równocześnie bardzo ciekawy. Polecam!
Niski 776

Niski 776

Wiele osób bierze kurs na technika farmaceutycznego, ponieważ chce uniknąć 5-letnich studiów, ale to nie zawsze jest dobry wybór. Uważam, że wybierając taką drogę, należy brać pod uwagę wszystkie aspekty, w tym trudniejsze szanse na znalezienie dobrej pracy.
Farik

Farik

Interesujący artykuł! Dowiedziałam się dużo o pracy technika farmacji i teraz zastanawiam się, czy to może być dobry wybór dla mnie. Z pewnością warto zastanowić się nad tym zawodem!
Ramos

Ramos

Cóż, może to i łatwe wyjście, ale czy na pewno warto? Bez studiów na pewno trudniejsza droga, ale z drugiej strony, może mieć ciekawsze perspektywy w przyszłości...
Ojdana

Ojdana

Co za miernota pisała redagowała ten artykuł? ,,Praca technika farmacji uczonego albo ogólniej,farmaceuty".... Technik to technik,magister to farmaceuta!!!!!! To jak pomylić pielęgniarkę z lekarzem
Farmaceuta

Farmaceuta

Aby tyle błędów zawrzeć w jednym artykule to już trzeba się postarać... osoba, która go pisała, nie zadała sobie nawet trudu, żeby zapoznać się z definicjami podstawowych terminów, którymi operuje. Żenada, wstyd dla tego portalu.
Kamila

Kamila

Ale bzdury, po 1 nie pisze się technik farmacji, tylko farmaceutyczny, a po drugie, nie graniczajcie techników do pracy w aptece ,,pod kątem magistra"! Nie wiem, kto pisał ten artykuł. Technik może pracować w sklepie medycznym i laboratoriach.
Xxx

Xxx

Jeśli chodzi o gorszą pracę technika w aptece to wcale nie jest prawdą, że technik jest gorszy. Oczywiście wydaje taki komentarz magister który nie raz nie ma nawet pojęcia jak zrobić lek recepturowy. No ale przez to że ma mgr z przodu przed nazwiskiem to zawsze,, musi,, świadczyć ze jest lepszy.
Julia

Julia

W życiu nie widziałam artykułu z większą ilością błędów. Totalnie pomieszanie pojęć technik farmaceutyczny, farmaceuta i aptekarz. Zatrudnijcie jakaś kompetentną osobę, która będzie wiedziała co pisze.
Domi

Domi

"Aktualnie kształcenie na kierunku technik farmacji nie jest możliwe" jak nie jest, jak zaczelam w tym roku ten kierunek
agnieszka

agnieszka

Zawód bardzo niewdzięczny. Studia jedne z najcięższych, a potem w pracy ciężko o szacunek szefa, ale którego jesteś tylko pionkiem od roboty której on nie chce wykonywać i na która technicy nie mają czasu, ciężko o szacunek techników względem magistra (bo najczęściej to oni mają się za "kierowników" apteki bo w końcu pacjenci nazywają ich "Pani Magister") i ciężko o szacunek samych pacjentów bo dla nich jesteśmy tylko sprzedawcami. Zarobki bardzo średnie.. ogólnie niejedna kosmetyczka czy kierownik Biedronki zarabia tyle co my, a nawet więcej, nie mając nawet polowy takiej odpowiedzialności. Ponadto ciągle kontrole przez NFZ, Izbę, Managerów itd. Święta, niedziele - trzeba pracować bo są dyżury. Praca w nienormowanych godzinach, często jest to 8-18 wiec sprawy typu urząd, dzieci, dentysta... nie wchodzą w grę poza urlopem. Niepolecam. Jestem magistrem z 6 letnim stażem pracy i zamierzam się przebranżowić żeby żyć spokojniej.
Beata

Beata

Powszechny zawód jak widać po studiujących jest dość popularny.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.