Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 929        SUBSKRYBUJE: 6958
Tematy, które interesują czytelników:  Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa zlecenie składki, Wypowiedzenie umowy

Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?

Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?

Gdy o pracę trudno, wielu pracowników zastanawia się, czy nie zmienić miejsca zamieszkania. Przeprowadzając się do większego miasta, mogą powiększyć swoje szanse na znalezienie nowej posady. Co warto wiedzieć o mobilności?

Gdy o pracę trudno, wielu pracowników zastanawia się, czy nie zmienić miejsca zamieszkania. Przeprowadzając się do większego miasta, mogą powiększyć swoje szanse na znalezienie nowej posady. Co warto wiedzieć o mobilności?
Mobilność to zjawisko, które najlepiej widoczne jest w czasach trudnych gospodarczo. Gdy zdobycie posady jest trudne, bo okoliczne zakłady pracy zwalniają zamiast tworzyć kolejne miejsca pracy, wiele osób poszukujących zatrudnienia zastanawia się nad wyjazdem do większego miasta lub za granicę. Takie rozwiązanie wydaje się uzasadnione w ekonomicznego punktu widzenia – dzięki niemu łatwiej można zdobyć posadę.

Choć mobilność najczęściej dotyczy osób poszukujących zatrudnienia, nie można zapomnieć, że na wprowadzenie takiego rozwiązania decydują się również firmy. Dzięki niemu mogą stworzyć nowe oddziały i oferować produkty lub usługi większej grupie konsumentów. W takim ujęciu mobilność oznacza oddelegowanie pracowników do pracy w innym mieście lub za granicą.


Gdy szukasz pracy

Osoby poszukujące posady, które rozważają możliwość wyjechania do innego miasta powinny pamiętać o sprawdzeniu, czy rzeczywiście są tam poszukiwani pracownicy o ich kwalifikacjach. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować te sytuacje, w których okazuje się, że w danym mieście faktycznie są poszukiwani pracownicy, ale o zupełnie innym wykształceniu czy doświadczeniu.
Przed podjęciem decyzji o wyjeździe warto nie tylko sprawdzić swoje możliwości, lecz także aplikować na dobrze rokujące stanowiska pracy. Wówczas w dokumentach (np. w CV) można zamieścić stosowną wzmiankę o tym, że jest się osobą, która chętnie się przeprowadzi, by móc realizować się zawodowo. Takie postępowanie sprawdza się, bo pozwala otrzymać pracę i tym samym się rozwinąć. Pracodawcy coraz częściej poszukują takich pracowników, którzy są otwarci na zmiany i elastyczni – wówczas nie zachodzi obawa o to, że zatrudniony nie będzie chciał się przeprowadzić, by wspierać działania np. nowego oddziału firmy.


Ostrożność przyda się przy współpracy z agencją pracy

Osoby, które nie mogą znaleźć zatrudnienia w swojej miejscowości lub jej najbliższej okolicy, często decydują się na wyjazd za granicę. Taki najłatwiej zorganizować,  godząc się na wyjazd z agencją pracy. Takie agencje to podmioty wyspecjalizowane w rekrutowaniu pracowników dla zakładów pracy z kraju i ze świata. Decydując się na współpracę z tego typu agencją warto jednak zachować należytą ostrożność.

O czym należy koniecznie pamiętać? Przede wszystkim o tym, że agencje pracy nie mogą pobierać wynagrodzenia od zainteresowanego. Ponadto, powinny one zaoferować do podpisania umowę. W tej zaś koniecznie muszą znaleźć się informacje na temat charakteru pracy, jej miejsca czy wynagrodzenia. Pamiętając o tych elementach, osoba zainteresowana wyjazdem ma większą szansę na to, że u celu nie spotka ją przykra niespodzianka.


Czy mobilność się opłaca?

Również firmy decydują się na wdrożenie mobilności w czasach kryzysu. Takie rozwiązanie najczęściej pomaga im w znalezieniu nowych klientów. Pracownicy, którzy zgodzą się na przeprowadzkę do innego miasta, mogą liczyć m.in. na opłacenie kosztów transportu czy wyższe wynagrodzenie. Z ich punktu widzenia takie rozwiązanie może być zatem bardzo korzystne.

Ponieważ nie każdy pracownik jest gotowy na przeprowadzkę (np. w sytuacji, gdy ma dzieci), wiele firm kusi również awansami. Dla firm mobilny pracownik jest bowiem szczególnie cenny właśnie wówczas, gdy firma musi pozyskiwać nowych klientów, by utrzymać płynność finansową.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.