Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?

Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?
Gdy trudno o pracę w miejscu zamieszkania, wielu pracowników zastanawia się, czy nie zmienić swojej lokalizacji w celu realizacji celów zawodowych. Przeprowadzając się do większego miasta, zwiększają się szanse na znalezienie nowej posady. Co warto wiedzieć o mobilności?

Mobilność to zjawisko, które najlepiej widoczne jest w czasach trudnych gospodarczo. Gdy zdobycie posady jest przez dłuższy czas bezskuteczne, bo okoliczne zakłady pracy zwalniają, zamiast tworzyć kolejne miejsca pracy, wiele osób poszukujących zatrudnienia zastanawia się nad wyjazdem do większego miasta lub za granicę. Takie rozwiązanie wydaje się uzasadnione w ekonomicznego punktu widzenia – dzięki niemu łatwiej można zdobyć posadę.

Choć mobilność najczęściej dotyczy osób poszukujących zatrudnienia, nie można zapomnieć, że na wprowadzenie takiego rozwiązania decydują się również firmy. Dzięki niemu mogą stworzyć nowe oddziały i oferować produkty lub usługi większej grupie konsumentów. W takim ujęciu mobilność oznacza oddelegowanie pracowników do pracy w innym mieście lub za granicą.
 

Mobilność zawodowa – czy to dobre rozwiązanie?
 

Dla pracowników, który dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy lub nie mają nadal żadnych zobowiązań, wymagających od nich pozostania w jednym mieście (takich jak np. rodzina), mobilność zawodowa jest ogromną szansą na godziwe warunki pracy i rozwój kariery.

Praca w innym mieście lub innym kraju może gwarantować wyższą płacę i być dobrą okazją do poszerzania swoich kwalifikacji, zdobywania nowych doświadczeń, a także po prostu szansą na poznanie innych miejsc w swoim kraju lub na świecie. Zdobywanie nowych znajomości i kontaktów może być w przyszłości niezwykle pomocne, niezależnie od tego, w którym miejscu będzie się prowadziło dalsze życie.

W niektórych przypadkach mobilność zawodowa jest wręcz konieczna, ponieważ wielu specjalistów nie znajdzie zatrudnienia w miejscu, z którego pochodzi lub zostaną im zaproponowane mało korzystne warunki. Osoby pochodzące z małych miejscowości, często wyprowadzają się do dużych miast, ponieważ tam mają jakiekolwiek szanse na rozwój i znalezienie pracy w nowych zawodach, takich jak np. programista, grafik komputerowy, specjalista ds. marketingu, itp.

Wiele województw oferuje także pomoc w postaci bonów na zasiedlenie, które bardzo ułatwiają wynajęcie mieszkania i pokrycie wstępnych kosztów takiej mobilności zawodowej. Dużą kwotę pieniędzy (około 5-7 tys. zł), mogą otrzymać bezrobotni poniżej 30 roku życia, którzy zdecydowali się podjąć pracę w miejscu oddalonym od dotychczasowego miejsca zamieszkania o minimum 80 km lub 3 godziny czasu dojazdu. Jeśli w ciągu 30 dni od otrzymania bonu przedstawi się umowę o pracę, a także utrzyma się ją przez co najmniej 6 miesięcy, bon staje się bezzwrotny.
 

Mobilność – czym kuszą firmy?
 

Ponieważ nie każdy pracownik jest gotowy na przeprowadzkę (np. w sytuacji, gdy ma dzieci), wiele firm kusi również awansami. Dla przedsiębiorców mobilny pracownik jest bowiem bardzo cenny – szczególnie wówczas, gdy firma musi pozyskiwać nowych klientów, aby utrzymać płynność finansową, czy kiedy rozszerza swoje struktury o nową siedzibę w innej miejscowości. Taki pracownik jest gotowy na częste podróże i zmiany miejsca zamieszkania, a także w pełni może skupić się na rozwoju firmy.

To, że dana osoba jest tak zdeterminowana do pracy sprawia także, że jest lepiej odbierana przez pracodawcę. Szybko może więc zdobyć podwyżkę lub inne nagrody uznaniowe. Firmy nagradzają mobilność zawodową nie tylko wyższą płacą, ale niejednokrotnie też dodatkiem za rozłąkę czy innymi gratyfikacjami, np. bogatym pakietem socjalnym czy wspieraniem dojazdów pracowników do miejsca zamieszkania poprzez organizację transportu lub zwrot kosztów podróży.
 

Relokacja pracowników
 

W niektórych przypadkach zdarza się, że pracodawca stanie przed koniecznością oddelegowania lub przeniesienia pracownika do innego oddziału swojej firmy w innej miejscowości lub nawet w innym kraju. Cały proces musi oczywiście odbyć się zgodnie z określonymi procedurami. Pracodawca musi zawrzeć z pracownikiem odpowiednie porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające. Istnieją jednak okoliczności, w których zatrudniający nie musi przedstawiać pracownikowi żadnego dokumentu. Zgodnie z art. 42 Kodeksu Pracy, jeśli wystąpią uzasadnione potrzeby pracodawcy, relokacja nie będzie miała wpływu na zmniejszenie wynagrodzenia pracownika oraz w nowym miejscu pracy zatrudniony będzie wykonywał zajęcia zgodne z jego kwalifikacjami, pracodawca nie musi wręczać wypowiedzenia zmieniającego. Nie ma wtedy potrzeby zmiany treści umowy o pracę.

Wykonywanie pracy innej niż ta, która została opisana w umowie o pracę, nie może trwać dłużej niż 3 miesiące w ciągu roku. Okres ten może jednak zostać podzielony na części. Relokacja może się przedłużyć, np. gdy wystąpi na przełomie lat lub gdy pracownik w czasie relokacji był niezdolny do pracy i przebywał na zwolnieniu.
 

Mobilność zawodowa a praca za granicą
 

Osoby, które nie mogą znaleźć zatrudnienia w swojej miejscowości lub jej najbliższej okolicy, często decydują się na wyjazd za granicę. Taki najłatwiej zorganizować, godząc się na wyjazd z Agencją Pracy. Ogólnie rzecz biorąc, agencje to podmioty wyspecjalizowane w rekrutowaniu pracowników dla zakładów pracy z kraju i ze świata. Decydując się na współpracę z tego typu instytucją, warto jednak zachować należytą ostrożność. Przed powierzeniem swoich danych osobowych i rozpoczęciem całego procesu wyjazdu, najlepiej jest skontrolować rzetelność danej agencji. Nawet krótki research w Internecie może pomóc ocenić, czy jest to organizacja godna zaufania. 

O czym należy koniecznie pamiętać? Przede wszystkim o tym, że Agencje Pracy nie mogą pobierać wynagrodzenia od zainteresowanego. Ponadto, powinny one zaoferować do podpisania umowę. W tej zaś koniecznie muszą znaleźć się informacje na temat charakteru pracy, jej miejsca i wynagrodzenia. Pamiętając o tych elementach, osoba zainteresowana wyjazdem ma większą szansę na to, że u celu nie spotka jej przykra niespodzianka.

Praca za granicą jest często także formą nagrody od pracodawcy. Staje się możliwością rozwoju zawodowego, a także okazją do poprawienia zdolności językowych, poznania kultury innego kraju itp. Wielu pracodawców oferuje wtedy także odpowiednio wyższe wynagrodzenie, które ma umożliwić dogodne życie w obcym kraju, w którym obowiązuje inna waluta. Niektórzy gwarantują także miejsce zamieszkania. Najczęściej po takim wyjeździe możliwy jest powrót do rodzimej firmy po kilku miesiącach, choć zdarzają się sytuacje, że relokowany pracownik zostaje za granicą na dłużej albo nawet na zawsze.

Praca w innym miejscu niż dotychczasowe miejsce zamieszkania, to ogromna okazja na odmianę swojego życia na lepsze. Każdy, komu zależy na rozwoju zawodowym, a nie jest na stałe związany z żadnym miejscem, powinien dać sobie szansę i rozważyć migrację w celu znalezienia lepszej pracy. Mobilność zawodowa jest pożądanym kryterium, za które pracodawcy są w stanie sporo zapłacić!

Oceń ten wpis
Mobilność. Czy to dobre rozwiązanie w czasie kryzysu?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Grażyna
2019-12-11, 11:46
Charakter działalności często wymaga korzystania z samochodów i nie tylko. W wielu jednak firmach jest to zupełnie niepotrzebne i rzeczywiście można tutaj szukać sporych oszczędności.
Julek
2019-05-20, 07:32
Nieraz jest konieczność, aby zmienić pracę. Mobilność zawodowa wiąże się często z koniecznością korzystania ze szkoleń lub innych form uzupełniania lub nabywania nowych kwalifikacji zawodowych, a nieraz jest to zmiana miejsca pracy. Myślę, że się nie mylę. Przeczytajcie sobie ten artykuł.
Łucja
2019-05-07, 16:51
Praca mobilna czy konkretna praca poza miejscem zamieszkania oczywiście jest nie dla wszystkich, jednak wiele ludzi potwierdzi, że takie zatrudnienie jest bardzo atrakcyjne.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.