Pogodzenie życia zawodowego z prywatnym nie zawsze jest możliwe. I właśnie wówczas na portrecie pracownika pojawiają się pierwsze rysy. Bo jak być pracownikiem idealnym, gdy wszystko wokół się sypie, a obowiązków służbowych przybywa z każdym dniem? Pracownik idealny może istnieć, może też być złudzeniem. Dlaczego? Bo wszystko zależy od tego, co tak właściwie rozumiemy przez zestawienie tych dwóch słów.
O ile dla jednego pracownika osiągnięcie ideału jest równoznaczne z niespóźnianiem się do pracy, o tyle dla innego to oddawanie projektów przełożonemu przed wyznaczonym terminem. Są i tacy, którzy chcieliby się nauczyć pogodzenia życia prywatnego z osobistym i tym samym poświęcać więcej czasu rodzinie. W praktyce zatem każdy zatrudniony może mieć inne wyobrażenie o perfekcyjnym sobie.
Wyznacz cel, do którego będziesz dążyć
Większość osób pracujących zawodowo nie ma celu. Zdarza się, że po opuszczeniu murów uczelni wyższej wcale nie mamy planu na siebie, a z branżą, w jakiej znajdziemy pierwszą pracę, wiążemy się na całe życie. Wówczas też łatwo o niepowodzenia i właśnie dlatego specjaliści podkreślają, jak ważne jest dokładne wyznaczenie celów, do jakich się dąży.
W wyznaczeniu celu i dążeniu do niego powinni pomóc specjaliści. Szczególnie istotna jest wizyta u doradcy zawodowego, czyli osoby, która podpowiada, w jaki sposób wytyczyć ścieżkę zawodową. Mając taką cały czas przed oczami, łatwiej znosić wszelkie porażki, łatwiej również dążyć do osiągnięcia perfekcji.
Przepracowany nie jesteś wydajny
Pracownik może mieć mylne wyobrażenie o tym, kiedy jest idealny. Wskazać należy m.in. na fakt, że przepracowany pracownik jest wydajny. Więcej, w takiej sytuacji bliżej do stwierdzenia u niego choroby zawodowej niż ideału. Z tego też względu tak ważne jest to, by każda osoba pracująca zawodowo wiedziała, gdzie postawić granicę między życiem zawodowym a prywatnym. W przeciwnym razie dochodzi do paradoksu – pracownik zamiast najlepszy jest jednym z najgorszych w zespole.
Warto przy tym wskazać, że nie zawsze fakt, że pracownik jest przepracowany jest wyłącznie jego winą. Faktycznie może zdarzyć się tak, że jest on niezorganizowany, może też być tak, że przełożeni nakładają na niego zbyt wiele obowiązków. W drugiej sytuacji faktycznie jest on po prostu zmęczony i nie może poradzić sobie z natłokiem obowiązków.
Z perspektywy szefa
O idealnym pracowniku można mówić również z perspektywy pracodawcy. Co może oznacza takie sformułowanie dla niego? I tu jednoznacznie nie można wskazać poprawnej odpowiedzi. Większość pracodawców deklaruje jednak, że poszukuje przede wszystkim pracowników odpowiedzialnych, którzy będą dobrze wypełniać powierzone im obowiązki.
Warto też pamiętać, że część pracodawców docenia zwłaszcza tych podwładnych, którzy wychodzą z inicjatywą lub douczają się. W drugim przypadku chodzi o poszerzanie swojej wiedzy teoretycznej, umiejętności lub naukę języków obcych.
To może Cię również zainteresować