!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

Pracownik idealny. Co to właściwie oznacza?

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze

Pracownik idealny. Co to właściwie oznacza?
Lojalny, rzetelnie wypełniający swoje obowiązki i kompetentny pracownik jest potrzebny każdemu pracodawcy. Ale pogodzenie życia zawodowego z prywatnym nie zawsze jest możliwe. Co w sytuacji, gdy nasze oczekiwania mijają się z rzeczywistością?

Pogodzenie życia zawodowego z prywatnym nie zawsze jest możliwe. I właśnie wówczas na portrecie pracownika pojawiają się pierwsze rysy. Bo jak być pracownikiem idealnym, gdy wszystko wokół się sypie, a obowiązków służbowych przybywa z każdym dniem? Pracownik idealny może istnieć, może też być złudzeniem. Dlaczego? Bo wszystko zależy od tego, co tak właściwie rozumiemy przez zestawienie tych dwóch słów.

O ile dla jednego pracownika osiągnięcie ideału jest równoznaczne z niespóźnianiem się do pracy, o tyle dla innego to oddawanie projektów przełożonemu przed wyznaczonym terminem.  Są i tacy, którzy chcieliby się nauczyć pogodzenia życia prywatnego z osobistym i tym samym poświęcać więcej czasu rodzinie. W praktyce zatem każdy zatrudniony może mieć inne wyobrażenie o perfekcyjnym sobie.


Wyznacz cel, do którego będziesz dążyć

Większość osób pracujących zawodowo nie ma celu. Zdarza się, że po opuszczeniu murów uczelni wyższej wcale nie mamy planu na siebie, a z branżą, w jakiej znajdziemy pierwszą pracę, wiążemy się na całe życie. Wówczas też łatwo o niepowodzenia i właśnie dlatego specjaliści podkreślają, jak ważne jest dokładne wyznaczenie celów, do jakich się dąży.

W wyznaczeniu celu i dążeniu do niego powinni pomóc specjaliści. Szczególnie istotna jest wizyta u doradcy zawodowego, czyli osoby, która podpowiada, w jaki sposób wytyczyć ścieżkę zawodową. Mając taką cały czas przed oczami, łatwiej znosić wszelkie porażki, łatwiej również dążyć do osiągnięcia perfekcji.


Przepracowany nie jesteś wydajny

Pracownik może mieć mylne wyobrażenie o tym, kiedy jest idealny. Wskazać należy m.in. na fakt, że przepracowany pracownik jest wydajny. Więcej, w takiej sytuacji bliżej do stwierdzenia u niego choroby zawodowej niż ideału. Z tego też względu tak ważne jest to, by każda osoba pracująca zawodowo wiedziała, gdzie postawić granicę między życiem zawodowym a prywatnym. W przeciwnym razie dochodzi do paradoksu – pracownik zamiast najlepszy jest jednym z najgorszych w zespole.

Warto przy tym wskazać, że nie zawsze fakt, że pracownik jest przepracowany jest wyłącznie jego winą. Faktycznie może zdarzyć się tak, że jest on niezorganizowany, może też być tak, że przełożeni nakładają na niego zbyt wiele obowiązków. W drugiej sytuacji faktycznie jest on po prostu zmęczony i nie może poradzić sobie z natłokiem obowiązków.


Z perspektywy szefa

O idealnym pracowniku można mówić również z perspektywy pracodawcy. Co może oznacza takie sformułowanie dla niego? I tu jednoznacznie nie można wskazać poprawnej odpowiedzi. Większość pracodawców deklaruje jednak, że poszukuje przede wszystkim pracowników odpowiedzialnych, którzy będą dobrze wypełniać powierzone im obowiązki.
Warto też pamiętać, że część pracodawców docenia zwłaszcza tych podwładnych, którzy wychodzą z inicjatywą lub douczają się. W drugim przypadku chodzi o poszerzanie swojej wiedzy teoretycznej, umiejętności lub naukę języków obcych.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Podziel się

4 komentarze

szef

szef

Zapisz swoje pytania, aby nie zapomnieć. Możesz zadać te pytania podczas indywidualnego spotkania ze swoim menedżerem. Wtedy on będzie wiedział kogo szukać na stanowisku w jakim potrzebujesz pracownika.
Bogna

Bogna

Dla każdej firmy coś innego to oznacza. Definicji z pewnością będzie wiele a nawet jakieś się znajdą uniwersalne. Dobrze wykonywanie zadania i relacje w organizacji są bardzo ważne.
goasia104

goasia104

Według mnie pracownik idealny to pracownik oddany firmie, odpowiedzialny, uczciwy, wydajany w pracy. Pewnie tacy są???
Katarzyna

Katarzyna

W każdym fachu jest to inna definicja. Nie można powiedzieć jednoznacznie jak to jest , jednak chyba zdarzają się tacy pracownicy i dlatego firma o takich powinna bardzo dbać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.