!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Agencje pracy i praca za granicą

EURES- zainteresuj się, zanim wyjedziesz za granicę

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

7 komentarzy

EURES- zainteresuj się, zanim wyjedziesz za granicę
Na wyjazd za granicę decydują się nie tylko osoby chcące zarobić trochę pieniędzy w czasie wakacji, ale również bezrobotni, którzy nie mają szans na znalezienie posady w Polsce. Każdy z nich powinien zainteresować się działalnością sieci EURES.

 Sytuacja na polskim rynku pracy nie pozostawia złudzeń – by znaleźć pracę, trzeba się uzbroić w cierpliwość i wysłać dziesiątki, jeżeli nie setki CV w odpowiedzi na opublikowane ogłoszenia o pracę. Część osób, a zwłaszcza ci, którzy nie mogą znaleźć posady od dawna, decydują się na wyjazd za granicę. Od lat, a dokładniej od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, niewiele się zmieniło – kierunki są takie same: Europa Zachodnia.

Dziś, po latach, nie wiadomo dokładnie, ilu Polaków zdecydowało się wyjechać z kraju na zawsze. Według „FrankfurterRundschau” Polskę opuściło ok. 2 mln osób. Z danych przedstawionych przez GUS wynika, że tylko w 2013 r. z kraju wymeldowało się ok. 36 tys. mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że część osób nie dopełnia formalności i wyjeżdża bez uprzedniego wymeldowania się. Z tego względu podane liczby mogą być zaniżone.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Decyzja o wyjeździe za granicę nie powinna być spontaniczna. Osoby decydujące się na taki krok, powinny pamiętać przede wszystkim o swoim bezpieczeństwie. To zupełna podstawa, by nie okazało się, że w obcym kraju zostały bez wsparcia, pracy i pieniędzy. Ponieważ nie wszystkie agencje pracy są uczciwe, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie podmiotu, który poszukuje osób chętnych do pracy.

Osoby zainteresowane pracą za granicą powinny zainteresować się także działalnością EURES, czyli Europejskich Służb Zatrudnienia (EuropeanEmploymentServis). To działająca od wielu lat sieć, skupiająca podmioty publiczne i prywatne, działające na rynku pracy. Działalność EURES jest szeroka i koncentruje się m.in. na ułatwieniu przepływu pracowników w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Sprawdź, zanim wyjedziesz!

Pracownicy decydujący się wyjechać np. do Niemiec, Belgii czy Szwajcarii, powinni zainteresować się nie tylko warunkami pracy, lecz także życia w wybranym kraju. Takich, szczegółowych informacji udzielają właśnie pracownicy EURES. W praktyce zatem każdy zainteresowany może otrzymać solidną dawkę danych na temat miejsca, w którym chciałby docelowo przebywać.
Sieć EURES to jednak znacznie więcej, gdyż jej pracownicy pomagają zarówno osobom poszukującym pracy, jak i pracodawcom.

Każda grupa może liczyć na kompleksową pomoc, a pracownicy również na otrzymanie szeregu cennych porad. Nie można też zapomnieć, że EURES łączy pracowników z pracodawcami, a oferty pracy są skrupulatnie sprawdzane, dzięki czemu każdy zainteresowany może mieć pewność, że na miejscu nie zastanie innych warunków niż te, które zostały wskazane i opisane w ofercie.

Szukasz pracy? Zostaw CV!

Niewątpliwą zaletą sieci EURES jest też to, że do dyspozycji osób poszukujących zatrudnienia w innych krajach jest baza ofert pracy. Chętni mogą też pozostawić swoje CV w osobnej bazie, przeznaczonej dla pracodawców. Takie działania wpływają na szybkość, z jaką można znaleźć pracę i przyczyniają się do zmniejszenia bezrobocia. Trzeba też podkreślić, że w ten sposób pracownik nie jest uzależniony od pośredników np. agencji pracy.

Osoby zainteresowane wyjazdem powinny zainteresować się działalnością sieci EURES choćby po to, by zdobyć więcej informacji na temat pracy oferowanej w danych państwach czy ogólnej sytuacji, w nich panującej. Szczegółowe informacje na temat działalności EURES i świadczonych usług, znajdują się na stronie internetowej: www.eures.praca.gov.pl. Warto też wiedzieć, że doradcy z EURES działają w powiatowych i wojewódzkich urzędach pracy.

Podziel się

7 komentarzy

ewka

ewka

Nie znałam wcześniej zagadnienia - teraz wszystko zrozumiałam.
Liza23

Liza23

Europejskie Służby Zatrudnienia (EuropeanEmploymentServis) są także opcją. Warto o tym pamiętać. To zawsze jest pomocne dla wszystkich.
Malwina

Malwina

EURES i inne podobne z pewnością dla wielu są bardzo ciekawe. Każda forma zdobycia upragnionej pracy warto jest by z niej skorzystać.
Gienia

Gienia

Dużo można się dowiedzieć z tego artykułu. Nie wiedziałam co to jest "Sieć EURES".
miran

miran

Więc chcesz podróżować i mieszkać za granicą, ale twoje konto bankowe całkowicie zabija Twoją atmosferę? Zastanów się nad pracą za granicą. EURES to też ważna rzecz.
Liza

Liza

EURES ciekawa opcja. Twój pracodawca może również zapłacić koszty podróży, wyżywienia i zakwaterowania w kraju UE, w którym zostałeś wysłany, jeżeli jest to przewidziane w ustawodawstwie kraju ojczystego.
Katarina

Katarina

W dobrych miejscach zawsze można zostawić list motywacyjny i CV-ke. Można dzięki temu przedstawiając swój profil znaleźć ciekawe propozycje pracy. O tym nie słyszałem, ciekawa opcja.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.