Choć stres jest zjawiskiem powszechnym, niewiele osób jest w stanie podać jego definicję. Specjaliści, którzy zajmują się tym tematem podkreślają, że jest on nam niezbędny, ale w nadmiarze może szkodzić. W sytuacji, gdy wysoki poziom stresu utrzymuje się przez długi czas, osoba go doświadczająca może być narażona na szereg chorób. Szczególnie zagrożone odczuwaniem stresu są osoby bezrobotne. W ich przypadku następuje kumulacja nie tylko stresu związanego z brakiem zatrudnienia i dochodów, lecz także obniżoną samooceną. O czym powinny pamiętać takie osoby? W jaki sposób walczyć ze stresem przed rozmową kwalifikacyjną?
Jak objawia się stres?
Według specjalistów stres może objawiać się przynajmniej na kilka sposobów. Dużo zależy od samej osobowości osoby, która doświadcza tego uczucia. Często mówi się o tym, że objawem stresu może być nerwowość lub uczucie wypalenia. Osoba żyjąca w ciągłym stresie może mieć problemy z zasypianiem i samym snem. Inną możliwością jest pojawienie się skłonności do konfliktów – wówczas specjaliści obserwują nasilenie się kłótni np. między małżonkami.
Poza reakcjami emocjonalnymi może pojawić się też szereg reakcji fizjologicznych. Poza osłabioną odpornością, pojawić mogą się np. choroby układu krążenia czy przewlekłe zmęczenie. To kolejne oznaki tego, że stresu jest zbyt dużo i należy działać.
Bezrobocie źródłem stresu
W odniesieniu do osób bezrobotnych często pojawia się zagadnienie stresu. Wszystko dlatego, że niemożność znalezienia posady ma negatywny wpływ na pozostałe sfery życia. Zdarza się, że osoby bezrobotne mają problemy finansowe. Wszystkie te problemy kumulują się w taki sposób, że bezrobotny nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wówczas niezbędna jest specjalistyczna pomoc. Bo choć ze stresem można walczyć samodzielnie, w przypadku tego długotrwałego i połączonego z dodatkowymi problemami, jest to praktycznie niemożliwe. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest poszukanie publicznej placówki zdrowia, która zatrudnia np. psychologa. Nie bez znaczenia może być też uczestnictwo w grupach wsparcia.
Stres przed rozmową kwalifikacyjną
Gdy mowa o stresie warto pamiętać, że może pojawić się on również przed rozmową kwalifikacyjną. Jak sobie wówczas z nim radzić? Rozwiązaniem może być gruntowne przygotowanie się do spotkania z potencjalnym pracodawcą. Trzeba pamiętać, że autoprezentacja jest równie ważna jak informacje zamieszczone w dokumentach aplikacyjnych.
Pomocy w zakresie przygotowań się do rozmowy kwalifikacyjnej szukać można również u doradców zawodowych. Nieodpłatne porady udzielane są np. przez doradców zatrudnionych w powiatowych urzędach pracy. Każdy bezrobotny, który zgłosi się do takiego doradcy ma możliwość skorzystania z szeregu porad, przygotowania swojego CV czy listu motywacyjnego. Opanowanie, w tym przypadku, jest rzeczywiście kluczem do sukcesu.
Poznaj swój organizm
Jak walczyć ze stresem na co dzień? Specjaliści nie mają wątpliwości, że istotne jest tu poznanie własnego organizmu i sposobu, w jaki reaguje on na stres. Dzięki temu możliwe jest wyrobienie sobie reakcji obronnych. Praca nad sobą jest jednak żmudna i wymaga pozytywnego myślenia nawet wówczas, gdy warunki są niesprzyjające.
To może Cię również zainteresować