Stres - Twój największy nieprzyjaciel

Stres - Twój największy nieprzyjaciel
Dotyka praktycznie każdego z nas, lecz tylko nieliczni potrafią sobie z nim poradzić. Stres, gdyż o nim mowa, jest wynikiem zaburzenia równowagi między oczekiwaniami a możliwościami. W jaki sposób poradzić sobie ze stresem? Czy można nad nim zapanować?

Choć stres jest zjawiskiem powszechnym, niewiele osób jest w stanie podać jego definicję. Specjaliści, którzy zajmują się tym tematem podkreślają, że jest on nam niezbędny, ale w nadmiarze może szkodzić. W sytuacji, gdy wysoki poziom stresu utrzymuje się przez długi czas, osoba go doświadczająca może być narażona na szereg chorób. Szczególnie zagrożone odczuwaniem stresu są osoby bezrobotne. W ich przypadku następuje kumulacja nie tylko stresu związanego z brakiem zatrudnienia i dochodów, lecz także obniżoną samooceną. O czym powinny pamiętać takie osoby? W jaki sposób walczyć ze stresem przed rozmową kwalifikacyjną?

Jak objawia się stres?

Według specjalistów stres może objawiać się przynajmniej na kilka sposobów. Dużo zależy od samej osobowości osoby, która doświadcza tego uczucia. Często mówi się o tym, że objawem stresu może być nerwowość lub uczucie wypalenia. Osoba żyjąca w ciągłym stresie może mieć problemy z zasypianiem i samym snem. Inną możliwością jest pojawienie się skłonności do konfliktów – wówczas specjaliści obserwują nasilenie się kłótni np. między małżonkami.

Poza reakcjami emocjonalnymi może pojawić się też szereg reakcji fizjologicznych. Poza osłabioną odpornością, pojawić mogą się np. choroby układu krążenia czy przewlekłe zmęczenie. To kolejne oznaki tego, że stresu jest zbyt dużo i należy działać.

To Cię powinno też zainteresować: Stres w pracy - znajdź przyczynę

Bezrobocie źródłem stresu

W odniesieniu do osób bezrobotnych często pojawia się zagadnienie stresu. Wszystko dlatego, że niemożność znalezienia posady ma negatywny wpływ na pozostałe sfery życia. Zdarza się, że osoby bezrobotne mają problemy finansowe. Wszystkie te problemy kumulują się w taki sposób, że bezrobotny nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wówczas niezbędna jest specjalistyczna pomoc. Bo choć ze stresem można walczyć samodzielnie, w przypadku tego długotrwałego i połączonego z dodatkowymi problemami, jest to praktycznie niemożliwe. Dobrym wyjściem z takiej sytuacji jest poszukanie publicznej placówki zdrowia, która zatrudnia np. psychologa. Nie bez znaczenia może być też uczestnictwo w grupach wsparcia.

Stres przed rozmową kwalifikacyjną

Gdy mowa o stresie warto pamiętać, że może pojawić się on również przed rozmową kwalifikacyjną. Jak sobie wówczas z nim radzić? Rozwiązaniem może być gruntowne przygotowanie się do spotkania z potencjalnym pracodawcą. Trzeba pamiętać, że autoprezentacja jest równie ważna jak informacje zamieszczone w dokumentach aplikacyjnych.

Pomocy w zakresie przygotowań się do rozmowy kwalifikacyjnej szukać można również u doradców zawodowych. Nieodpłatne porady udzielane są np. przez doradców zatrudnionych w powiatowych urzędach pracy. Każdy bezrobotny, który zgłosi się do takiego doradcy ma możliwość skorzystania z szeregu porad, przygotowania swojego CV czy listu motywacyjnego. Opanowanie, w tym przypadku, jest rzeczywiście kluczem do sukcesu.

Poznaj swój organizm

Jak walczyć ze stresem na co dzień? Specjaliści nie mają wątpliwości, że istotne jest tu poznanie własnego organizmu i sposobu, w jaki reaguje on na stres. Dzięki temu możliwe jest wyrobienie sobie reakcji obronnych. Praca nad sobą jest jednak żmudna i wymaga pozytywnego myślenia nawet wówczas, gdy warunki są niesprzyjające.

Oceń ten wpis
Stres - Twój największy nieprzyjaciel
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

pracow. LO
2019-12-16, 13:01
Stres ma miejsce w różnych sytuacjach. Bardzo źle, jak stale występuje w pracy. Wtedy praca jest mało wydajna. Koniecznie warto znaleźć przyczynę stresu w pracy i o ile to możliwe, to wyeliminować przyczynę stresu.
Ramzey
2019-12-11, 14:51
Chyba każdy w stresie nienawidzi sytuacji jaki e przynosi. Najgorsze jest, że może dezorganizować działanie a w wielu sytuacjach jeszcze bardziej negatywnie wpływa na człowieka.
Alicja
2019-05-22, 07:47
Stresujemy się nieraz w domu, przed rozmowa kwalifikacyjną, w trakcie wykonywanej pracy. Stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Robić wszystko, aby go wyeliminować.
Falenta
2019-05-08, 09:39
Dzisiejsze czasy są ściśle powiązane z pracą w stresie. Trzeba jednak umieć sobie radzić z tym by wszystko zostało zrealizowane w sposób korzystny. Warto znać techniki.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.