!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zmiana i utrata pracy

Szukasz pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze

Szukasz pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Okazuje się, że osoby, które szukają pracy popełniają mnóstwo błędów. Dotyczą one zarówno niewłaściwego przygotowania zestawu dokumentów aplikacyjnych, jak i ewentualnego zaniechania zdobycia konkretnych informacji o firmie, w której chcą pracować. Jakie grzechy szukających pracy można wymienić?

Poszukiwania pracy to żmudne zajęcie. Nie tylko każdego dnia trzeba przeglądać setki ogłoszeń, ale również przygotowywać zestawy dokumentów aplikacyjnych. Osoby rekrutujące wskazują, że większość kandydatów nie potrafi poświęcić odpowiednio dużej ilości czasu choćby na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. I choć współczesny bezrobotny ma dostęp do szeregu bezpłatnych informacji, które powinny mu pozwolić zarówno na perfekcyjne przygotowanie CV, jak i listu motywacyjnego oraz przyszykować się do spotkania z rekrutującym, to jednak wciąż wielu popełnia podstawowe błędy.

(Nie)efektywne szukanie pracy

Współcześnie osoba bezrobotna nie tylko może skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego, ale również z szeregu szkoleń. W Powiatowym Urzędzie Pracy może nauczyć się pisać CV czy listy motywacyjne. Ponadto, w internecie znaleźć można całe mnóstwo stron, które poświęcone są tematyce szukania pracy. To właśnie tam znajdują się przydatne wskazówki, które pozwalają na solidne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Niestety, choć wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut, aby dostać pracę, w rzeczywistości większość osób skupia się nie na tym, co ważne. Nieefektywne poszukiwanie odpłatnego zajęcia jest faktem.

CV pisane na kolanie

Choć jest mnóstwo poradników na temat tego, w jaki sposób należy napisać poprawne CV, to większość osób wysyła takie dokumenty, które zamiast na biurko szefa trafiają do... niszczarki. Doświadczeni rekruterzy nie muszą czytać aplikacji, aby wiedzieć, czy zostały one przygotowane w sposób profesjonalny. Większość wysyłanych zgłoszeń, co przyznają osoby zajmujące się na co dzień procesem rekrutacji, nie nadaje się do niczego. Przerwy w zatrudnieniu, niepełne dane, brak dat, niewłaściwe zdjęcie, niepoważny adres e-mailowy czy kilka(naście) stron zamiast jednej porządnej ? to tylko kilka błędów. A w jaki sposób można traktować takiego kandydata, który już na wstępie wykazuje się brakiem zaangażowania?

Na rozmowie nie wypadamy dobrze

Nie tylko sporządzanie dokumentów aplikacyjnych jest problemem osób szukających pracy. Okazuje się, że wcale nie lepiej wypadamy na rozmowach kwalifikacyjnych. Wśród wpadek rekruterzy wskazują na bawienie się długopisem, wiercenie się na krześle czy po prostu niewłaściwy strój. O tym ostatnim zresztą wiele można powiedzieć. Najczęściej kandydaci zapominają, że ubranie może dać im dodatkowe punkty. Zamiast jednak garnituru czy garsonki wybierają dżinsy i podkoszulek. Efekt? Rekruter wie, że z taką osobą musi się jak najszybciej pożegnać.

Osobną kwestią jest fakt, że wielu kandydatów nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, na jakie stanowisko aplikowali. Co więcej, nie wiedzą oni nic o firmie, nie mają żadnych pytań. W zasadzie przychodzą tylko dlatego, że uważają, że może im się uda. Taka postawa osoby zainteresowanej stanowiskiem jest jednak nie do przyjęcia i nie może być traktowana poważnie.

Zarzuty i w drugą stronę

Z całą pewnością wszystko to, co zostało wymienione powyżej może uchodzić za wstęp do poradnika, w jaki sposób nie należy się przygotowywać do znalezienia dobrej posady. Ale trzeba pamiętać, że zarzuty stawiane są i w drugą stronę. Otóż, kandydaci często wiele zarzucają osobom, które przeprowadzają proces rekrutacji. Wśród zarzutów najczęściej wymienić można brak konkretnych informacji na temat stanowiska pracy ? oczekiwanego doświadczenia lub wykształcenia. Równie często osoby przeprowadzające rekrutację nie chcą podać informacji o wynagrodzeniu, część zaś nie informuje kandydatów o wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. Wszystko to sprawia, że w efekcie obie strony mają wzajemne pretensje.

Choć sytuacja na rynku pracy jest trudna, zaś znalezienie złotego środka w walce pomiędzy kandydatami a rekrutującymi zajmie jeszcze nieco czasu, to warto wiedzieć, że już teraz widać poprawę. Osoby działające w branży HR podkreślają, że z roku na rok jest coraz lepiej.

To może Cię również zainteresować

Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?

Podziel się

4 komentarze

Diana

Diana

Warto poznać każdą poradę bo może coś jest źle, szczególnie chyba to dotyczy ludzi co dawno nie aplikowali o pracę, gdyż mieli ją długie lata.
kumite

kumite

Przestudiuj opis stanowiska i wszelkie dostępne informacje dotyczące stanowiska. Czy odzwierciedlasz słowa i frazy w opisie pracy? Czy pokazujesz swoje mocne strony w obszarach, które wydają się mieć ogromne znaczenie dla tej roli?
Ala

Ala

Jeśli żadna z powyższych metod nie pasuje, przejdź do innej taktyki. Spróbuj znaleźć ludzi (na linkedin, a zwłaszcza na facebooku, to będzie łatwe do zrobienia), którzy po prostu pracują w tej firmie na stanowiskach średniego i niższego stopnia w funkcji, której potrzebujesz - marketingu, sprzedaży, finansów - cokolwiek.
Gracjan

Gracjan

Jeśli jesteś zainteresowany pracą z elastycznym harmonogramem - filtruj inne oferty. Menedżerowie poszukujący pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin wskazują tę opcję.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.