Twoje wsparcie w rekrutacji

A może praktyki?

A może praktyki?
Osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy często skarżą się, że pracodawcy nie chcą ich zatrudniać z uwagi na zbyt niewielkie doświadczenie zawodowe. Rozwiązaniem mogą być praktyki. Takie można odbyć już w trakcie studiów. Co z nich wynika poza wpisem do CV?

Najlepszym argumentem osób poszukujących pracy jest doświadczenie. Współcześnie coraz częściej jest ono ważniejsze od wykształcenia czy odbytych kursów. Właśnie z tego względu młodzi ludzie, którzy chcą się odnaleźć na rynku pracy powinni pomyśleć o jego zdobyciu. Możliwości jest wiele, zaś najprostszą jest odbycie praktyk w firmie działającej w takiej branży, z jaką dana osoba wiąże przyszłość. Kariera w dzisiejszych czasach rzadko kiedy przebiega w sposób stabilny ? studenci coraz częściej zdają sobie sprawę, że to nie ukończenie prestiżowej uczelni jest podstawą do uzyskania posady, ale umiejętność dostosowania się do dynamicznego rynku pracy.

Rynek pracy zmusza do aktywności

Zdobywanie doświadczenia zawodowego nigdy wcześniej nie było tak istotne. Dziś niemal każdy student próbuje łączyć naukę z wolontariatem, dorywczą pracą lub praktykami. Te ostatnie cieszą się ogromną popularnością i dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, uzyskane zaświadczenia o odbytych praktykach zawsze można dołączyć do swoich dokumentów aplikacyjnych, po drugie zaś część firm organizujących tego typu pracę próbuje w ten sposób znaleźć nowe talenty. Oznacza to, że niekiedy odbycie praktyk może być równoznaczne z otrzymaniem pierwszej posady.

Nieoceniona praktyka

Większość ekspertów, którzy zajmują się doradztwem zawodowym zwraca uwagę na fakt, że najlepszym czasem na eksperymenty są studia. To właśnie w tym czasie młodzi ludzie mają możliwość określić się i podążać wytyczoną ścieżką. Większość uczelni posiada gabloty, w których publikowane są informacje o stażach czy praktykach organizowanych przez różnorodne firmy działające na rynku. Co więcej, istotną kwestią jest tu fakt, że studenci mogą bez większych przeszkód połączyć naukę z pierwszymi obowiązkami zawodowymi. To zaś sprawia, że nie tylko zdobywają cenne doświadczenie, ale również budują swoją ścieżkę zawodową w świadomy sposób.

Pierwsza praca to również moment zderzenia z rzeczywistością. Rzadko kiedy zdarza się, aby pracownik był zadowolony z tego, jak wygląda jego zakres obowiązków. Z tego też względu praktyki czy staż to świetny sposób, aby zorientować się, jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach i jakie etapy trzeba pokonać, aby zajmować się tym, czym chcemy.

To Cię powinno też zainteresować: Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Wybrać firmę

Z punktu widzenia osób, które chcą zdobyć doświadczenie zawodowe ważne jest to, w jakiej firmie rozpoczną pierwszą pracę. Najczęściej spotykane są praktyki w korporacji lub staże w niewielkich zakładach pracy, zaś sam wybór nie jest łatwy. O ile w dużych firmach nacisk kładzie się na zorganizowanie dopracowanych praktyk, o tyle najczęściej zainteresowany student nie ma możliwości zapoznania się z działaniem poszczególnych działów. Najczęściej trafia do jednego, w których zdobywa doświadczenie i pod okiem swojego opiekuna wykonuje pierwsze polecenia służbowe.

Zupełnie inaczej jest w przypadku niewielkich zakładów pracy. Takie, aby walczyć z korporacjami o pracownika, muszą zaoferować zupełnie innym model praktyk. Najczęściej zainteresowany praktykant ma możliwość poznać, w jaki sposób działa cała firma od podszewki. Oznacza to, że zyskuje doświadczenie i jednocześnie sprawdza się na różnych stanowiskach. To może być nieoceniona wiedza, jeżeli student jeszcze nie ukierunkował swojej przyszłej kariery i dopiero zastanawia się, czym chciałby się zająć.

To nie tylko doświadczenie

Osoby, które odbyły w trakcie studiów staż lub praktyki są nie tylko lepiej przygotowane do zmierzenia się z warunkami, jakie panują na rynku pracy, ale również są bardziej pewne siebie. Za sobą mają już pierwsze rozmowy rekrutacyjne, wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z pracodawcą, które zdolności liczą się w pracy najbardziej. Wszystko to sprawia, że są znacznie bardziej atrakcyjnymi pracownikami. Może zatem ? poza dyplomem ? warto również pomyśleć właśnie o zdobyciu doświadczenia i innych cennych umiejętności?

Oceń ten wpis
A może praktyki?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Wiolka
2019-12-11, 16:20
W przypadku praktyk jest to zawsze korzystne szczególnie dla osób zainteresowanych zdobyciem doświadczenia. Dla innych może być przetarciem czy ten zwód jest odpowiedni.
julia
2019-05-22, 11:18
Praktyki są korzystne dla praktykanta i pracodawcy. Zazwyczaj są one nie płatne. Jest szansa, że po praktyce znajdzie się zatrudnienie.
student
2019-05-08, 10:34
Praktyki i staże są oczywiście w wielu kwestiach bardzo korzystne, nawet jesli początkowo nie ma z nich wielkich korzyści finansowych. To czasami jest szansa dla młodych.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.