Praca - pierwsza lepsza czy wymarzona posada?

Praca - pierwsza lepsza czy wymarzona posada?
Szukając pracy często myślimy o rachunkach, które musimy opłacić. Stąd też pojawia się pytanie, czy pracownik powinien zdecydować się na przyjęcie pierwszej lepszej posady, czy też szukać tej, w której będzie się spełniał?

Rynek pracy nie jest łatwy. Być może właśnie dlatego wiele osób bez zastanowienia przyjmuje taką posadę, jaka zostanie im zaproponowana. Ci, którzy poszukują tej wymarzonej, najczęściej nie chcą iść na kompromis. Uważają oni, że w ten sposób mogą jedynie stracić okazję na znalezienie takiej pracy, w której będą się spełniać. Czy to rzeczywiście prawda? Niekoniecznie.

Zdecydowana większość osób jest zmuszona przyjąć oferowaną posadę, bo myśli o rachunkach, które trzeba opłacić. Nie ma w tym nic złego. Ale powodów, by zdecydować się na przyjęcie posady nawet poniżej oczekiwań jest znaczenie więcej niż tylko pieniądze. Podjęcie takiego kroku wcale nie musi oznaczać, że pracownik straci.
 

Gdy nie możesz znaleźć pracy…

Poszukiwania pracy są żmudne. Jeżeli szukasz zajęcia od dłuższego czasu i dostałeś propozycję pracy poniżej twoich oczekiwań, to wcale nie powinieneś od razu jej odrzucać. Dlaczego? Bo bardzo możliwe, że jej przyjęcie pozwoli ci na… znalezienie tej wymarzonej posady.

Choć wykonywanie pracy, której nie lubimy przez minimum 8 godzin dziennie nie jest najlepszym rozwiązaniem, to jednak uczy. W ten sposób możesz nauczyć się systematyczności i sprawdzić swoją silną wolę. Jeżeli uda się tobie wytrwać, to możesz być nie tylko z siebie dumny, lecz także poprawić swoją samoocenę. A to pomaga w znalezieniu lepszej posady.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Opłacone rachunki, brak zaległości

Choć rozwój jest ważny, nie zawsze jest możliwy. Jeżeli nie możesz polegać na bliskich, to zdecydowanie się na przyjęcie pierwszej oferowanej posady jest po prostu rozwiązaniem praktycznym. W ten sposób możesz zyskać pewność, że będziesz w stanie opłacić rachunki. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu nie narobisz sobie problemów finansowych. A jak można przeczytać na forach związanych z poszukiwaniem pracy, osoby posiadające w świadectwie pracy informację o zajęciu wynagrodzenia mają większe trudności ze znalezieniem posady.


Zorganizowany dzień, więcej możliwości

Bezrobocie to okres, w którym bardzo łatwo wypaść z formy i prowadzenia zorganizowanego dnia czy tygodnia. Przyjęcie posady (nawet będącej poniżej twoich oczekiwań) oznacza, że każdego dnia będziesz musiał wstać z łóżka i dotrzeć do zakładu pracy na wskazaną godzinę. To mobilizuje do prowadzenia regularnego trybu życia.

Ponoć im więcej zajęć mamy w ciągu dnia, tym lepiej dysponujemy czasem. W praktyce oznacza to, że poszukiwanie lepszej posady wcale nie musi być skomplikowane i można je pogodzić z zawodowymi obowiązkami. Może się okazać, że będziesz lepiej zorganizowany i szybciej znajdziesz takie oferty pracy, które będą ciekawe i będą odpowiadać twoim oczekiwaniom.


To dobra lekcja

Przyjęcie posady poniżej oczekiwań to również dobra lekcja. Jeżeli uda się tobie wytrwać, to będziesz mógł być dumny z siebie i jednocześnie zyskasz pewność, że poradzisz sobie w każdej sytuacji. To znaczy wiele – zwłaszcza dziś, gdy wiele osób ma problemy ze znalezieniem dobrej posady. Jeżeli odniesiesz sukces, to możesz być pewien, że niezależnie od warunków, będziesz starał się rozwijać skrzydła.

Czas podczas zatrudnienia na stanowisku poniżej oczekiwań warto wykorzystać na dokształcanie się. Nauka języka obcego, pogłębianie branżowej wiedzy, studia podyplomowe – możliwości jest wiele i zdecydowanie warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Wyższe kwalifikacje powinny pomóc w znalezieniu intratnej posady.

Oceń ten wpis
Praca - pierwsza lepsza czy wymarzona posada?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zolda
2019-12-12, 15:33
Ludzie mają wiele sposobów na zdobycie fajnej pracy, jednak dla każdego dobra praca wiąże się z czymś innym i powie o tym przecież każdy.
soscjolog
2019-05-19, 13:43
Moja rada. Szukajcie pracy wymarzonej, dobrze płatnej a ją znajdziecie. Pierwsza praca nie powinna być z przypadku, bo Was może zawieść.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.