Motywowanie pracowników

Zwierzę w biurze - zalety posiadania zwierząt w pracy

6 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

5 komentarzy
Zwierzę w biurze - zalety posiadania zwierząt w pracy
Każda praca jest mniej lub bardziej stresująca. Odpowiedzialność, która na nas ciąży, presja czasu bądź niemiła atmosfera w pracy mają wpływ na naszą efektywność i ogólne samopoczucie. Co więcej, naukowcy potwierdzają, że nadmierny stres prowadzi to tzw. wypalenia zawodowego. Pracodawcy, mając na uwadze osiąganie lepszych wyników przez swoich podwładnych, coraz częściej szukają rozwiązań, dzięki którym ci będą nie tylko lepiej pracować, ale także czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy. Takim sposobem jest posiadanie zwierząt w miejscu pracy. Jakie są zalety posiadania psa w pracy? Jakie korzyści ma z tego pracodawca? Czy jest to opłacalne?

Zobacz także artykuł na temat stresu w pracy: Stres w pracy - znajdź przyczynę.

Czy posiadania zwierząt w biurze zyskują na popularności?

Posiadanie zwierząt w biurze zdecydowanie zyskuje na popularności, a duży wpływ na to miała tu pandemia. Chcąc zachęcić swoich pracowników do powrotu do stacjonarnej pracy, pracodawcy zezwolili na przyprowadzenie swojego psa do biura. Jak się okazało, miało to zbawienne skutki i nie chodzi tylko o frekwencję. Obecność czworonogów pozytywnie wpływa na atmosferę w pracy, pozwala się zrelaksować, a dodatkowo redukuje poziom stresu. Możliwość wyjścia na krótki spacer na dwór pozwala pracownikom na odświeżenie umysłu, zaczerpnięcia świeżego powietrza i powrotu do pracy z czystą głową. Spędzanie czasu w ruchu jest szczególnie ważne dla osób, które pracują w pozycji siedzącej. Poza tym, oderwanie wzroku od ekranu komputera i zrobienie chwili przerwy może mieć pozytywny wpływ na kondycję oczu. Dodatkowym atutem posiadania zwierząt w biurze jest integracja współpracowników. Pracownicy częściej wchodzą w interakcje między sobą. Poprawia to w znaczący sposób atmosferę w pracy, co również ma pozytywny wpływ na skuteczność i jakość wykonywanej pracy. Chętniej pracuje się w zespole, w którym jest się lubianym i docenianym. 

Zwierzęta w miejscu pracy – stosunek pracodawcy

Pracodawcy, tak jak wspomniano, wpadli na pomysł przyprowadzenia swojego pupila do pracy, ponieważ szukali sposobów na zmotywowanie pracowników do pracy stacjonarnej i na poprawę ich efektywnościPozytywne wartości płynące z tego rozwiązania docenili pracodawcy na całym świecie. Coraz częściej korporacje i mniejsze firmy pozwalają zabierać do biura swojego czworonoga. Co więcej, dla wielu osób zwierzęta są jak rodzina. Przyprowadzenie zwierzaka do pracy pozwala zachować równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym pracowników. Oczywiście, pracodawca powinien wcześniej przygotować miejsce pracy na przybycie czworonoga. Każdy pupil powinien mieć dostęp do wody pitnej oraz miejsce, w którym mógłby odpocząć. Dla niego to też nie lada przeżycie.  

Szukasz pracy?
Dodana

Elektromechanik/utrzymanie ruchu/ Sep /

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Trębaczew
Dodana
Dodana

Elektromechanik/utrzymanie ruchu/ Sep /Transport

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Grójec
Dodana

Jakie zwierzęta można mieć w biurze?

Każdy właściciel większego bądź mniejszego zwierzaka chciałby zabrać do pracy swojego pupila. Rozłąka na kilka godzin może być trudna dla obu stron, jednak zanim to zrobimy, pomyślmy o tym, czy to aby na pewno będzie dobry pomysł. Musimy mieć świadomość, że jeśli zwierzak jest mały bądź nie do końca przystosowany do przebywania z większą liczbą osób, cały czas Twojej pracy zapewne przesiedzi zamknięte w boksie. Jest to, niestety, pewien środek bezpieczeństwa zarówno dla pupila, jak i dla współpracowników. Wystraszone zwierzę może być agresywne. Zabranie do biura np. kota powodować może negatywne emocje związane ze zmianą otoczenia bądź samym transportem. Dlatego też do biura najlepiej zabrać psa, ponieważ prawdopodobnie jest on jedynym zwierzęciem domowym, który umożliwi pracownikom wykonywanie swojej pracy. Ponadto pies zazwyczaj słucha poleceń swojego właściciela, jest posłuszny, a po pewnym czasie po prostu położy się obok właściciela i będzie w spokoju czekał. Warto zapytać o zdanie nie tylko szefa, ale także innych współpracowników. Niektóre osoby mogą być uczulone na sierść bądź włosy, co całkowicie uniemożliwiłoby im pracę.  

Czy koszt zakupu i utrzymywanie zwierząt w pracy można dać „wrzucić w koszty”?

Zwierzę w miejscu pracy również generuje wydatki, które można "wrzucić w koszty". Nie ma bowiem jednoznacznych przepisów mówiących o tym, co można, a czego nie można zaliczyć do kosztów podatkowych ponoszonych przez pracodawcę. Należy jednak pamiętać, aby były one zgodne z ustawą o PIT. Koszty muszą być bezpośrednio związane z osiągniętym przez firmę przychodem oraz zostać w odpowiedni sposób udokumentowane. Posiadanie zwierząt w pracy, zważając na wszelkie korzyści płynące z takiej sytuacji, faktycznie może być bezpośrednio związane z osiąganym przychodem, jako iż widać pozytywny wpływ zwierzaków na pracowników w biurze. Warto też wspomnieć, że koszty generowane przez psiaki nie są wcale małe. Należy odpowiednio przygotować miejsce pracy na przybycie zwierzaków, zapewnić im miski na wodę i pokarm oraz miejsce do spania.  

Korzyści płynące z posiadania zwierząt w firmie?

Zwierzęta w miejscu pracy sprawiają, że nie tylko atmosfera w pracy się polepsza, ale następuje także redukcja stresu, co jest bardzo ważne szczególnie w dużych korporacjach, gdzie presja jest wyjątkowo duża. Ludzie pracujący w zwiększonym stresie zapominają o sobie i o swoim zdrowiu psychicznym, które z czasem daje się we znaki. Stan pobudzenia wywołany adrenaliną nie tylko doprowadza do spadku naszej efektywności, ale także sprawia, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni. Firma, w której przebywają zwierzęta zyskuje także na wizerunku.

 Obecnie na rynku pracy wielu pracodawców oferuje różne benefity, pakiety medyczne oraz dobre ubezpieczenia. Dlatego też pracodawcy próbują wymyślać coraz to nowe rozwiązania, które przyciągnęłyby potencjalnych pracowników. Firma mająca pozytywne nastawienie do zwierząt prezentuje się niezwykle atrakcyjnie.

Video

 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Bart

Bart

Zgadzam się, że koszty związane z posiadaniem zwierząt w pracy mogą być „wrzucone w koszty”. U nas staramy się zawsze przygotować odpowiednie warunki dla pupili i uwzględniamy to w kosztach firmy. Ale sądzę, że korzyści płynące z takiego rozwiązania przeważają nad kosztami.
Magda

Magda

Zawsze marzyłam o pracy, w której miałabym możliwość zabrania ze sobą swojego pupila. To dla mnie ważne, bo nie chcę zostawiać mojego psa sam w domu na wiele godzin. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć takie miejsce pracy.
Greg

Greg

Moim zdaniem to świetny pomysł, żeby zezwolić na przyprowadzanie zwierząt do biura. Mój pies, który jest ze mną przez cały dzień, pomaga mi się zrelaksować i niekiedy zrobić przerwę na spacer. A do tego jeszcze czuję się bardziej doceniony przez pracodawcę, że taka opcja jest u nas dostępna.
Janek

Janek

Kiedy zatrudnią mnie w biurze, to bardzo chętnie wezmę swojego psa ze sobą! Cieszę się, że coraz więcej firm pozwala na to, bo praca w towarzystwie pupila z pewnością byłaby mniejszym stresem niż bez niego.
Janusz

Janusz

Zdecydowanie zgodzę się z twierdzeniem, że posiadanie zwierząt w biurze ma zbawienne skutki. U nas też to działa - każdy pracownik może przyprowadzić swojego pupila i atmosfera pracy jest znacznie lepsza niż wcześniej. Zwierzęta zdecydowanie rozładowują stres i dodają pozytywnej energii.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.