Działalność gospodarcza

Czy firmy powinny posiadać konto w mediach społecznościowych?

16 września 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

10 komentarzy
Czy firmy powinny posiadać konto w mediach społecznościowych?
Media społecznościowe umożliwiają nam nie tylko utrzymanie kontaktu ze światem, ale również prowadzenie efektywnych działań reklamowych. To główne powody, dla których większość firm decyduje się założyć oraz na bieżąco prowadzić profil na wybranych portalach. Z jednej strony wymaga to zaangażowania, a często nawet zatrudnienia nowego pracownika, z drugiej strony daje niezliczone możliwości działania w sieci.

Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego warto posiadać konto w mediach społecznościowych,
 • w jaki sposób można wykorzystać obecność w mediach społecznościowych,
 • na których stronach warto posiadać profil,
 • na co trzeba uważać, działając w mediach społecznościowych,
 • jakie są wady i zalety prowadzenia konta firmowego w social media?

Czyta także: A czy Ty korzystasz z mediów społecznościowych?

Dlaczego firmy powinny posiadać swoje profile w mediach społecznościowych?

Marketing w mediach społecznościowych stał się chlebem powszednim większości firm, które próbują zatrzymać przy sobie klientów oraz trafić do tych, którzy jeszcze nie mieli okazji skorzystać z ich oferty. Nie ulega wątpliwości, że internet jest miejscem, w którym dziś najczęściej spotykają się ludzie, jednocześnie szukając ciekawych rozwiązań oraz inspiracji. Funkcje mediów społecznościowych są zupełnie inne w przypadku osób fizycznych i przedsiębiorstw, jednak pewien aspekt pozostaje wspólny - dzięki nim można na bieżąco być w kontakcie ze światem.

Co więc można robić w social mediach:

 • prowadzić aktywną kampanię reklamową,
 • odpowiadać na pytania klientów,
 • rozpatrywać zgłaszane wnioski czy reklamacje,
 • udostępniać istotne treści.

Ponadto reklama w mediach społecznościowych jest stosunkowo tanim rozwiązaniem, choć czasami aktywne prowadzenie działań marketingowych może pociągać za sobą większe koszty. Niemniej jednak w takim przypadku zwykle mamy do czynienia ze znacznie wyższymi przychodami, jakie osiągamy dzięki reklamie w sieci.

Video

Szukasz pracy?

Pracownik / pracownica działu logistyki sklepu - Gdańsk (Oliwa)

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

 • Gdańsk
 • 4 700-6 400 zł / mc
Dodana

Sales Engineer

SMART-HR

 • Belgia
Dodana

Jak firmy mogą wykorzystać obecność w mediach społecznościowych?

Atutem wielu firm jest przede wszystkim komunikacja w mediach społecznościowych. Firmy, udostępniając pewne informacje czy treści, mogą od razu zapoznać się z reakcjami klientów, zarówno obecnych, jak i potencjalnych. Nie muszą w tym celu prowadzić skomplikowanych badań czy w inny sposób mierzyć poziomu zadowolenia zainteresowanych. Dodatkowo media społecznościowe umożliwiają wejście w interakcję z klientem - natychmiastowo możemy odpowiedzieć na pytanie, skargę czy pochwałę. Wpływ mediów społecznościowych na innych jest bardzo duży, a dodatkowe oddziaływanie mają posty firmowe udostępniane przez osoby prywatne. Niektóre firmy aktywnie angażują w takie działania swoich pracowników, inne bazują na stałych, zadowolonych z towarów czy usług klientach.

Obecność w mediach społecznościowych jest dla firm niezwykle ważna głównie pod kątem reklamowych, gdyż dzięki temu można:

 • dotrzeć do klienta,
 • przedstawić klientowi swoją ofertę,
 • zapoznać się z propozycjami klientów, dotyczących ulepszenia produktów czy usług,
 • zaangażować osoby zainteresowane w konkursy czy akcje promocyjne,
 • zwiększyć zasięg swojej promocji.

Na których mediach społecznościowych firmy powinny posiadać swój profil?

Liderem wśród mediów społecznościowych jest oczywiście Facebook - firmy korzystają z niego już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości miał on spaść z podium. Facebook ceniony jest przede wszystkim dlatego, że można tam umieszczać różnego rodzaju posty informacyjne, filmy czy zdjęcia. Można również komunikować się z odbiorcami w wiadomościach prywatnych. Drugim portalem, który warto rozważyć, jest Instagram. Oparty jest on głównie na relacjach wizualnych, gdyż umożliwia umieszczanie filmów, zdjęć czy relacji na żywo. Firmy, które skupiają się głównie na dostarczaniu informacji, mogą rozważyć założenie konta na Twitterze. Umieszczamy tam krótki notatki, w których zawiadamiamy klientów na przykład o promocjach czy planowanych akcjach. Firmy chętnie wybierają też Pinterest, który mocno skupia się na przekazie wizualnym.

Na co muszą uważać firmy przy prowadzeniu mediów społecznościowych?

Budowanie marki osobistej w mediach społecznościowych przynosi wiele korzyści, jednak warto też zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia. Przede wszystkim należy unikać zakładania tak zwanych profili widmo, czyli nieaktualizowanych bądź aktualizowanych bardzo rzadko. Klienci mogą bowiem pomyśleć, że firma już nie funkcjonuje, a dodatkowo w ten sposób nie osiągnie ona żadnych korzyści reklamowych. Należy również kontrolować treści oraz materiały udostępniane użytkownikom. Pamiętajmy, że w sieci nic nie zginie, zatem jeden nieostrożny krok i cała kampania może zakończyć się fiaskiem. Dużym zagrożeniem jest również sama konkurencja, która czasami dąży do zdyskredytowania nas w oczach klientów. Niestety, takie przypadki nie są rzadkie, a co gorsza, negatywne opinie umieszczają osoby prywatne, wydające się być wiarygodnymi. Warto więc na bieżąco moderować swój profil, czytać wszystkie komentarze oraz opinie, a w razie potrzeby - reagować. Ponadto musimy opracować spójną kampanię marketingową, którą będziemy prowadzić w sieci, tak aby uniknąć jakichkolwiek nieścisłości czy niedomówień.

Zalety i wady posiadania profilu w mediach społecznościowych przez firmy

Zalety mediów społecznościowych to przede wszystkim:

 • możliwość nawiązania kontaktu z potencjalnymi oraz obecnymi klientami,
 • możliwość prowadzenia kampanii reklamowej,
 • stosunkowo niskie koszty związane z prowadzeniem profilu,
 • sposób na badanie poziomu zadowolenia klientów,
 • sposób na uczynienie swojej marki bardziej rozpoznawalną.

Każdy przedsiębiorca z pewnością mógłby wymienić kolejne zalety, jakie przynosi mu prowadzenie profilu w social media. Niemniej jednak nie możemy zapominać, że portale społecznościowe nie są wolne od wad.

Do głównych zalicza się między innymi:

 • konieczność ciągłego aktualizowania profilu,
 • ryzyko spotkania się z negatywnym odbiorem klientów,
 • działania nieuczciwej konkurencji,
 • konieczność opracowania spójnej i długofalowej kampanii marketingowej.

Pomimo tego, obecnie zdecydowana większość firm decyduje się założyć profil w mediach społecznościowych i aktywnie go prowadzić. Niewiele jest firm, które nie potrzebują takiej reklamy - dziś nawet przedsiębiorcy, których potencjalnymi klientami są seniorzy, prowadzą social media. Powodem jest coraz powszechniejszy dostęp do sieci i zjawisko masowej komputeryzacji.

Podsumowanie:
 • Marketing w mediach społecznościowych stał się ważnym narzędziem dla większości firm, ponieważ pozwala na dotarcie do nowych klientów i utrzymanie lojalności tych już istniejących
 • Zaletą profili firmy w mediach społecznościowych jest możliwość bieżącej interakcji i szybkiej reakcji na pytania i skargi klientów; wadą – ryzyko związane z kontrolą nad treścią i reputacją
 • Facebook, Instagram, Twitter i Pinterest to najczęściej wykorzystywane przez firmy portale społecznościowe
 • Aktywność prowadzona w mediach społecznościowych może generować znacznie wyższe przychody niż koszty reklamy, ale wymaga stałego monitorowania opinii o marce

Najczęściej zadawane pytania

Jakie portale społecznościowe warto wybierać?

Liderem wśród portali społecznościowych jest Facebook, jednak popularne są również: Instagram, Pinterest czy Twitter.

Co daje firmom prowadzenie profilu w mediach społecznościowych?

Prowadzenie profilu w mediach społecznościowych umożliwia wdrożenie odpowiedniej kampanii reklamowej i zainteresowanie klientów swoją ofertą. Można również bez problemu komunikować się z klientami, którzy zgłaszają pytania, reklamacje czy własne pomysły.

Jak prowadzić profil w mediach społecznościowych?

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim opracowanie kampanii marketingowej, która zostanie odpowiednio wdrożona. Profil musi być na bieżąco aktualizowany - najlepiej przynajmniej raz w tygodniu udostępnić nowy post. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Dorian

Dorian

W mediach społecznościowych warto mieć profil firmy, zwłaszcza na Facebooku czy Instagramie, ale nie należy zapominać o innych portalach, takich jak Twitter czy Pinterest. Dużą korzyścią jest możliwość szybkiej reakcji na komentarze klientów, co zwiększa szansę na zyskanie ich zaufania i lojalności. Wadą może być natomiast niewłaściwe zarządzanie profilem, co może wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy w sieci.
enigma

enigma

Cieszę się, że coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie swoich profilów w mediach społecznościowych, ponieważ dzięki temu łatwiej znaleźć ciekawą ofertę pracy. Jednocześnie uważam, że firmy powinny uważać na to, co publikują w sieci, aby nie stracić swojego wizerunku oraz wiarygodności.
Romik

Romik

Marketing w mediach społecznościowych to niezwykle ważne narzędzie, którego nie może zaniedbywać żadna firma. Dzięki temu można dotrzeć do dużej liczby klientów oraz przekazać im ważne informacje o swojej ofercie. Należy jednak pamiętać o ryzyku negatywnych komentarzy i niezadowolenia klientów, dlatego warto regularnie moderować swój profil.
Krzysztof

Krzysztof

Artykuł o mediach społecznościowych uważam za bardzo ciekawy i ważny. Firmy, które posiadają swoje profile w sieci, mogą przyciągnąć klientów oraz zwiększyć swoje przychody. Myślę, że to dobry sposób na zatrudnienie nowych pracowników, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy większość ludzi szuka pracy właśnie przez internet.
Ping1

Ping1

Przeczytałem artykuł o mediach społecznościowych i zgadzam się z tym, że warto prowadzić profil firmy w sieci. Dzięki temu łatwiej utrzymać kontakt z klientami oraz pozyskać nowych. Na przykładzie Facebooka można też zauważyć, że posty firmowe mają duży wpływ na osoby prywatne, co z pewnością przekłada się na większe zyski.
magazynier

magazynier

Uważam, że obecność firmy w mediach społecznościowych przynosi wiele zalet. Dzięki temu jesteśmy na bieżąco z trendami i potrzebami naszych klientów, co z kolei pozwala nam szybko reagować i rozwijać się. Jednak warto pamiętać, że kampania marketingowa musi być dobrze przemyślana i spójna, aby nie zrobić więcej szkody niż pożytku.
Paulina

Paulina

Reklama w mediach społecznościowych to dla mnie must-have. Dzięki temu zyskujemy dużo więcej odbiorców niż w tradycyjnych kanałach marketingowych, a koszt reklamy jest zdecydowanie niższy. Jednak trzeba uważać przy komunikacji z klientami - nigdy nie wiadomo, co naprawdę kryje się za anonimową krytyką.
Siwa

Siwa

Zgadzam się ze zdaniem artykułu w kwestii komunikacji w social media. Dzięki temu firmy mogą szybko zareagować na pytania kandydatów i udzielić im potrzebnych informacji. Sam często korzystam z Twittera, gdzie od razu znajduję informacje na temat rekrutacji na stanowiska, które mnie interesują.
Wiga

Wiga

Media społecznościowe to świetna opcja dla osób, które szukają pracy. Wiele firm w sieci ogłasza swoje wakaty, a dodatkowo możemy znaleźć informacje na temat kultury firmy, co ułatwia nam wybór odpowiedniego miejsca pracy. Mimo to, polecam uważać na informacje, które publikujemy o sobie.
Tomek

Tomek

Cieszę się, że coraz więcej firm decyduje się na obecność w mediach społecznościowych. Dzięki temu mam możliwość łatwego kontaktu z naszymi klientami oraz zdobycia nowych. Potrafię też szybko odpowiedzieć na pytania i rozwiązać problemy, co podnosi poziom naszej obsługi klienta.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.