!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Pracownik - prawa i obowiązki

5 wskazówek, jak lepiej wykorzystać czas w pracy

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

4 komentarze

5 wskazówek, jak lepiej wykorzystać czas w pracy
Po przekroczeniu progu firmy nie wiesz, za co się zabrać? Pracy jest zbyt wiele, a ty czujesz się przytłoczony? Może czas wdrożyć 5 wskazówek, dzięki którym będziesz pracował efektywniej niż dotychczas i przede wszystkim bez zbędnych nerwów?

Czy praca może być źródłem stresu? Oczywiście! Właśnie dlatego powinieneś wiedzieć, jak mądrze pracować, aby nie okazało się, że po kilku czy kilkunastu latach pracy zawodowej czujesz się wypalony i zniechęcony. Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które być może pomogą ci zorganizować dzień pracy i efektywniej wykonywać zadnia zlecone przez przełożonych.


1) Zacznij dzień od najważniejszych spraw

Z pewnością doskonale wiesz, że w ciągu dnia musisz wykonać zadania, które nie mogą czekać i takie, które z powodzeniem możesz wykonać w wolnej chwili. Abyś nie myślał przez cały dzień o najważniejszych sprawach, warto zacząć właśnie od nich. Jeżeli potrzebujesz pomocy, nie bój się o nią poprosić, choć pamiętaj, że inni pracownicy również mają swoje obowiązki.

Powyższa wskazówka z pewnością jest cenna i sprawdza się, ale przede wszystkim w przypadku osób, które są rannymi ptaszkami i którym najlepiej pracuje się właśnie we wczesnych godzinach. Jeżeli lepiej myśli ci się w godzinach popołudniowych, nie ma przeszkód, abyś odłożył wykonywanie najważniejszych spraw na późniejsze godziny, a z rana zrobił coś na rozgrzewkę.


2) Unikaj rozpraszaczy

Z pewnością doskonale to znasz – wystarczy 10 minut na Facebooku, kilka 5-minutowych rozmów telefonicznych, ploteczki ze współpracownikami i… nagle okazuje się, że czas zbierać się do domu. Jeżeli chcesz efektywnie pracować, nie zostawać w firmie po godzinach i pozbyć się stresu związanego z tym, że zadania, które miały być już dawno wykonane wciąż czekają, to wyeliminowanie rozpraszaczy uznaj za kluczowe.

Pracujesz przy komputerze? Z pewnością znajdziesz nie jedną aplikację, która pozwoli ci poblokować zbyt często odwiedzane strony internetowe. Przekraczając próg firmy, powinieneś też wyciszyć lub wyłączyć telefon komórkowy.


3) Wygospodaruj czas na planowanie

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest planowanie? Jeżeli uważasz, że nie masz czasu na planowanie, to się mylisz. Dzięki spisaniu listy zadań i zaplanowaniu, jak wykonasz poszczególne zlecone ci sprawy, lepiej wykorzystasz czas spędzany w firmie. W ten sposób możesz też odciążyć swój umysł – nie będziesz musiał co chwilę powtarzać sobie w myślach, co musisz zrobić.

Jeżeli chodzi o planowanie i notowanie, to możesz wykorzystać zarówno tradycyjny, czyli papierowy kalendarz, jak i jedną z aplikacji online. Każde rozwiązanie jest dobre – wybierz takie, które odpowiada ci bardziej.


4)  Wielozadaniowość jest przereklamowana

Wielozadaniowość? Jeżeli nie potrafisz się skupić na wykonaniu kilku czynności jednocześnie, to lepiej zrobisz, gdy będziesz wykonywał poszczególne zadania jedno po drugim. Powinieneś mieć świadomość, że wielu specjalistów uważa wielozadaniowość za przereklamowaną – odrywając się od jednego zadania, aby wykonać inne, faktycznie tracimy sporo czasu.

Nie masz problemu z wielozadaniowością? Zatem z powodzeniem możesz korzystać z tej metody na co dzień. Aby jednak przekonać się, czy rzeczywiście jest ona najlepszym rozwiązaniem, powinieneś korzystać również z innych metod pracy.


5) Pocztę przeglądaj tylko kilka razy dziennie

Co chwilę otwierasz skrzynkę mailową? W ten sposób tracisz jedynie sporo czasu. Postaraj się sprawdzać pocztę tylko kilka razy dziennie, najlepiej o stałych porach. W ten sposób zawsze odpowiesz na otrzymane wiadomości, ale jednocześnie nie będziesz się odrywał od wykonywania innych prac.

Jak widzisz, jest kilka sposobów, dzięki którym twój dzień pracy może wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. Może niektóre z powyższych wskazówek warto wdrożyć, aby funkcjonować w godzinach pracy jeszcze lepiej niż dotychczas?

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Podziel się

4 komentarze

Eksim

Eksim

Wiele poradników można na chomiku spotkać. Taka lektura do poduszki jest dobra. Jak ma pomóc to dlaczego nie?
Lemon

Lemon

Osoba zorganizowana zawsze będzie bardziej wydajna. pewne zasady jak te wspomniane w tym tekście mogą wiele pomóc. Dlatego dobrze jest spróbować to wszystko.
socjolog SE

socjolog SE

Każdy pracodawca pragnie, aby jego pracownik w pracy jak najbardziej wydajniej pracował. Podaliście 5 wskazówek, jak lepiej wykorzystać czas w pracy - ok - ciekawe. Dołożę tylko, aby robić wszystko, aby się nie stresować w pracy.
Bardejów

Bardejów

Zamiast wykorzystywać swój czas i energię na dokończenie zadania, menedżerowie koncentrują się na tym, aby nie popełniać błędów, za które mogą być pociągnięci do odpowiedzialności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.