Praca dla studenta

Jak zostać programistą? - rodzaje ścieżek kariery

21 października 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

4 komentarze
Jak zostać programistą? - rodzaje ścieżek kariery
Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym nowoczesne technologie cyfrowe rozwijają się wyjątkowo dynamicznie. Co to oznacza dla rynku pracy? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: rosnące zapotrzebowanie na programistów. Rosnący udział technologii cyfrowych we współczesnym świecie oznacza, że już teraz kariera programisty jest postrzegana jako stabilna i dobrze płatna. Zdaniem ekspertów ds. rynku pracy sytuacja pod tym względem będzie w następnych latach dalej się poprawiać. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat profesji programisty, zapoznaj się z przygotowanym przez nas tekstem.

Przeczytaj artykuł, a poznasz ciekawe informacje m.in. na temat:

 • Kim jest programista?
 • Czy programiści w późniejszych etapach rozwoju potrzebują studiów?
 • Rodzaje programistów. Jakie są możliwości w zakresie specjalizacji w branży programistycznej?
 • Wynagrodzenia programistów.
 • Ścieżka kariery.

Warto jednak pamiętać, że kariera programisty to ciekawy, ale nie jedyny wariant kariery po ukończonych studiach informatycznych. Warto, zapoznać się z kolejnym z naszych artykułów: "Jakie perspektywy zatrudnienia po ukończeniu studiów mają informatycy?". Powodzenia!

Kim jest programista?

Kim jest programista? Aby móc to zrozumieć, należy zrozumieć, czym właściwie jest programowanie? Zapewne na co dzień używasz wielu różnych aplikacji zainstalowanych na urządzeniach mobilnych oraz komputerach stacjonarnych. W zależności od Twoich potrzeb mogą być to na przykład kalendarze i organizery zadań, programy do zarządzania projektami w firmie, plany lekcji, arkusze kalkulacyjne lub gry. Niezależnie od tego, jaki jest cel danego programu, ich działanie jest oparte o kod. Kod to ciąg funkcji logicznych, procedur, funkcji, obliczeń arytmetycznych oraz algorytmów. Poszczególne elementy kody są przygotowane, by możliwe było z ich pomocą stworzenie w pełni działającej aplikacji.

W rzeczywistości przycisk, który klikasz podczas obsługi np. kalendarza firmowego, wywołuje szereg procedur. Każda z nich odpowiada za proste funkcje, ale ich umiejętne połączenie sprawia, że możliwe jest tworzenie tak zaawansowanych systemów jak na przykład programy do prowadzenia księgowości czy gospodarki magazynowej. Typowy program, który możemy zainstalować na komputerze, może składać się z setek lub nawet wielu tysięcy linijek kodu. Stworzenie ich w taki sposób, by wszystko zaczęło działać poprawnie, nie jest niczym prostym; jest to domena programistów.

Szukasz pracy?

[dh] Pracownik produkcji Ruda Sląska

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Świętochłowice
Dodana

Pracownik produkcji Operator Linii Produkcyjnej - Paczkomaty

TWG Polska Sp. z o.o.

 • 4 600-5 700 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Aplikuj bez CV

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Legnica
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Czy programiści w późniejszych etapach rozwoju potrzebują studiów?

Często można spotkać się z opinią (szczególnie na forach internetowych), zgodnie z którą posiadanie studiów wyższych nie jest wymagane do tego, by móc stać się cenionym specjalistą. Co ciekawe, w stwierdzeniu tym jest wiele słuszności, ponieważ zostanie programistą wymaga przede wszystkim posiadania umysłu analitycznego, dobrej pamięci oraz świetnie rozwiniętych umiejętności logicznego myślenia. W efekcie nierzadko dochodzi do sytuacji, w której to właśnie programista bez studiów, który jest pasjonatem i zaczął tworzyć kod już w wieku np. czternastu lat, ma lepsze umiejętności niż informatyk, który właśnie ukończył magisterskie studia informatyczne, ale nie posiada praktycznej wiedzy.

Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o drugiej stronie medalu. Generalnie, zdobycie posady programisty przez osobę z wykształceniem średnim (lub wyższym na kierunku niezwiązanym z informatyką) jest możliwe, ale trzeba liczyć się wówczas ze szklanym sufitem. Brak dyplomu ukończenia studiów wyższych może być poważną przeszkodą utrudniającą lub nawet uniemożliwiającą zdobycie posady starszego specjalisty czy menedżera.

Rodzaje specjalizacji

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nie ma czegoś takiego jak "programista IT". Branża ta jest różnorodna, a poszczególni informatycy posługują się różnymi technologiami programistycznymi. Oto niektóre spośród wszystkich specjalizacji występujących w IT:

 • Python. Znajomość tej technologii jest przydatna podczas zaawansowanej analizy danych biznesowych.
 • HTML/CSS. Jest to znajomość wymagana, jeśli programista chce tworzyć strony internetowe i aplikacje webowe.
 • C++. Jest to niezbędnik podczas przygotowywania aplikacji desktopowych.

Wynagrodzenia programistów

Specjaliści ds. programowania są pożądani na rynku pracy. W takiej sytuacji nie powinno nikogo zaskakiwać, że wynagrodzenia programistów nie należą do niskich. Wręcz przeciwnie: z informacji, które można znaleźć m.in. w następujących miejscach:

 • raporty płacowe,
 • fora internetowe,
 • portale branżowe,
 • informacje z ofertami pracy,

Można wywnioskować, że wynagrodzenie programisty to przeciętnie około siedmiu-ośmiu tysięcy brutto. Poziom dochodów zależy od takich czynników jak na przykład: znajomość technologii i języków obcych, doświadczenie, kompetencje miękkie itp. O ile młodszy pracownik IT może liczyć na około cztery-pięć tysięcy złotych brutto, to w przypadku najbardziej doświadczonych specjalistów pensja sięga nawet dwudziestu czy dwudziestu pięciu tysięcy złotych. Trzeba przy tym pamiętać, że na poziom wynagrodzenia wpływają takie kwestie jak choćby rodzaj umowy (stosunek pracy, umowa cywilnoprawna, kontrakt B2B).

Jak widać, dobrze rozwijająca się kariera programisty daje szanse na wyjątkowo wysokie pensje. Oczywiście, nie są pensje dostępne dla każdego przedstawiciela tej profesji. Od najlepszych specjalistów wymaga się nie tylko znajomości jednego języka programowania, ale także co najmniej kilku dodatkowych technologii informatycznych. To jeszcze nie wszystko, ponieważ niezbędne są wówczas także dobrze rozwinięte kompetencje interpersonalne itp. O ile juniorzy (początkujący pracownicy w branży programistycznej) mogą mieć pewne problemy ze znalezieniem pracy, to w przypadku najlepszych specjalistów (seniorzy, team leaderzy, architekci oprogramowania) zapotrzebowanie na programistów jest wysokie.

Video

Podsumowanie:
 • Programista to osoba zajmująca się tworzeniem kodu, aby stworzyć w pełni działającą aplikację.
 • Nie zawsze posiadanie wykształcenia wyższego jest wymagane do osiągnięcia sukcesu jako programista, ale może być przeszkodą przy zdobyciu wyższych stanowisk.
 • W branży IT istnieje wiele specjalizacji, takich jak Python, HTML/CSS czy C++, a wynagrodzenia programistów wynoszą średnio 7-8 tys. zł brutto, zależnie od doświadczenia i umiejętności.
 • Kariera programisty może prowadzić do wyjątkowo wysokich pensji, ale nie są one dostępne dla każdego przedstawiciela tej profesji.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest programista?

Programista (czasem określany również jako specjalista ds. programowania) to dobrze wykwalifikowany specjalista ds. IT, który zajmuje się tworzeniem kodu do aplikacji biznesowych, mobilnych czy gier. Jego zadaniem jest stworzenie kodu oraz jego optymalizacja.nn

Jakie są specjalizacje w programowaniu?

Obecnie stosuje się różne technologie programistyczne. Wybiera się je w zależności od specyfiki pracy firmy IT oraz celu, dla którego tworzy się dane oprogramowanie. Oto przykładowe spośród technologii programistycznych, które wykorzystuje się od wielu lat: Python, Java, JavaScript, Python, C++.

Czy można zostać dobrym programistą bez ukończonych studiów wyższych?

Generalnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by móc zostać programistą. W tym zawodzie liczą się przede wszystkim umiejętności, doświadczenie oraz chęć rozwoju. Z drugiej jednak strony wykształcenie wyższe może okazać się niezbędne, jeżeli pracownik planuje rozwijać swoją karierę zawodową. Brak tytułu magistra lub chociażby inżyniera może okazać się przeszkodą podczas starań o uzyskanie awansu zawodowego.nn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Wolf

Wolf

Jako pracodawca często szukam specjalistów ds. programowania. Cieszy mnie fakt, że ta branża rozwija się tak dynamicznie i oferuje tak wiele możliwości, zarówno dla pracowników jak i dla pracodawców.
Baligród

Baligród

Cieszy mnie, że jest tyle różnych specjalizacji w branży programistycznej. Dzięki temu mam nadzieję znaleźć pracę, która będzie pasować do mojego doświadczenia i zainteresowań.
gosia

gosia

Mam nadzieję, że znajomość różnych technologii programistycznych zwiększy moje szanse na znalezienie pracy w IT. Chociaż wynagrodzenia wydają się bardzo atrakcyjne, a tego szukam w pracy.
Redakcja

Redakcja

Zgadzam się, że posiadanie dyplomu to nie wszystko w branży programistycznej, ale uważam, że warto zdobyć jakieś wykształcenie w tej dziedzinie, żeby lepiej zrozumieć cały proces programowania.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.