Zawody i ich potencjał

Ile zarabia informatyk?

3 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze

Ile zarabia informatyk?
Informatyk to osoba posiadająca szeroką wiedzę z zakresu działania i obsługi komputerów, a także jego oprogramowania. Najczęściej w tym zawodzie można spotkać absolwentów studiów wyższych, jednak kształcenie w tym kierunku oferują również szkoły policealne i technika, których uczniowie po zdaniu egzaminu otrzymują tytuł technika informatyki. Co jeszcze warto wiedzieć o tym zawodzie? Sprawdźmy.


Dobrzy specjaliści z branży IT są poszukiwani przez wiele firm. Szacuje się, że w Polsce brakuje około 50 tysięcy pracowników, a w samej Unii Europejskiej aż miliona ludzi. Związane jest to z szybkim rozwojem nowych technologii i potrzebą co najmniej kilku lat na wyszkolenie profesjonalistów z danej specjalizacji oraz zdobycia przez nich potrzebnego doświadczenia. Na szczęście zainteresowanie młodego pokolenia komputerami i nowymi technologiami jest duże, co może sprawić, że niedługo luka ta zacznie się zapełniać.

 

Informatyk – specyfika zawodu
 

Dzięki wielu specjalnościom – takim jak programista, Web Developer czy architekt baz danych, zawód informatyka oferuje wiele ścieżek kariery. Co więcej, dzięki ciągłemu rozwojowi nowych technologii i komputeryzacji wielu aspektów codziennego życia, pracę w tym zawodzie oferują nie tylko firmy informatyczne, lecz także urzędy i instytucje państwowe, firmy telekomunikacyjne, banki, laboratoria medyczne czy uniwersytety. W związku z dużym zapotrzebowaniem na informatyków, osoby trudniące się tym zawodem mogą z powodzeniem przebierać w ofertach pracy i dyktować warunki zatrudnienia.

Praca w branży informatycznej wymaga od swoich pracowników wiedzy i umiejętności. Do tych najbardziej pożądanych można zaliczyć bardzo dobrą znajomość języka angielskiego, zdolność analitycznego myślenia, umiejętność współpracy, kreatywność, elastyczność czy chęć ciągłego dokształcania i zdobywania nowej wiedzy. Praca informatyka posiada wiele plusów. Do tych bez wątpienia należą wysokie zarobki i dynamiczny rozwój rynku pracy, a także możliwość pracy zdalnej. Mnogość ofert umożliwia podejmowanie różnych zleceń jednocześnie, dzięki czemu pracując na etacie, można po godzinach realizować inne projekty, bądź też godzić pracę w różnych zakładach pracy jednocześnie.

Niemniej, tak jak w każdym zawodzie, istnieją również minusy bycia informatykiem. Głównym z nich jest praca przy komputerze, która wiąże się z siedzącym trybem życia. Konsekwencją zdrowotną mogą być w tym przypadku problemy z kręgosłupem, nadwaga lub wady wzroku. Decydując się więc na pracę w zawodzie informatyka należy dbać o odpowiednią dietę i aktywny tryb życia, a także zatroszczyć się o wygodne stanowisko pracy. Innym minusem, na który uwagę zwracają sami informatycy jest to, że ich praca często jest niestabilna. Wielu z nich pracuje bowiem na umowach cywilnoprawnych czy samozatrudnieniu, nie mając jednocześnie stałego miejsca zatrudnienia, a co za tym idzie – sami muszą troszczyć się o kwestie ubezpieczeń, nie mają pakietów socjalnych oraz przede wszystkim pewności, że po tym zleceniu będzie kolejne.
 

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Informatyk

WordPress Developer

Branvity Mateusz Sznober

  • Bielsko-Biała
Dodana

Informatyk

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Płońsku Sp. z o.o.

  • Płońsk
Dodana
Polecana

Specjalista / specjalistka ds. informatyki

Kopalnia Soli "Wieliczka"

  • Kraków
Dodana
Polecana

Specjalista ds. IT

NVH POLAND Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Koordynator IT

ZABERD Sp. z o.o

  • Wrocław
Dodana
Polecana

Praca dla programisty
 

Praca w zawodzie programisty dzieli się na dwie główne specjalizacje: programiści aplikacji oraz programiści systemowi. Pierwsi z nich tworzą aplikacje komputerowe realizujące określone zadania, również w środowisku sieci stron WWW. Z kolei programiści systemowi tworzą między innymi systemy operacyjne, sterowniki czy systemy zarządzania bazami danych. Programiści mogą pracować w wielu firmach, jednak trzy najpopularniejsze miejsca to korporacje, agencje reklamowe lub interaktywne i Software House.

W korporacjach pracę znajdują najczęściej początkujący programiści. Zatrudniają one setki osób, które wspólnie tworzą dany projekt, przez co wypracowanie własnego portfolio może okazać się trudne. Szansą w tym wypadku jest tworzenie go po godzinach pracy, wykorzystując zdobyte w niej doświadczenie. Dużym plusem dla programistów zaczynających swoją karierę i zatrudnionych w korporacji są szkolenia i kursy przygotowywane przez firmę bądź firmy zewnętrzne. Warto również wiedzieć, że w tego typu przedsiębiorstwach najczęściej pracuje się według metodyki Scrum, która daje możliwość rozwiązywania złożonych problemów oraz adaptację produktu zgodną z wymaganiami klienta. Tutaj niezbędne jest rozwiązywanie problemów zgodnie z oczekiwaniami firmy i klienta, a kreatywne i samodzielne działania schodzą na dalszy plan.

Podczas pracy w agencji interaktywnej lub reklamowej trzema najczęściej używanymi zwrotami są ASAP, deadline oraz poprawka. Praca tam jest szybka i wymaga tworzenia kilku projektów naraz, co daje możliwość budowania własnego portfolio oraz nauki zasad działania wielu nowych technologii. Tutaj liczy się wszechstronność, a doświadczenie i umiejętności są w cenie. Programiści pracujący w tego typu agencjach bardzo często mają elastyczny czas pracy i mogą pracować zdalnie, co daje im dużą swobodę w układaniu swojej ścieżki kariery oraz godzeniu pracy z życiem osobistym.

Ostatnim, najpopularniejszym miejscem pracy programistów jest Software House, który tworzy oprogramowania na potrzeby firm zewnętrznych. Może być on międzynarodowym przedsiębiorstwem lub organizacją składającą się z kilku pracowników. Podobnie jak w korporacjach, w Software House również pracuje się używając metodologii Scrum. Programiści mają możliwość obcowania z nowinkami technologicznymi oraz szansę wdrażania innowacyjnych metodologii prowadzenia projektów IT. Rozwój w Software House jest nieunikniony, dlatego wielu programistów właśnie z tego względu decyduje się na zatrudnienie w takim miejscu.
 

Ile zarabia informatyk?
 

Wysokość zarobków na stanowisku informatyka zależy między innymi od wielkości i kapitału firmy, wykształcenia, doświadczenia czy regionu, w którym jest zatrudniony. Według statystyk z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana pensji w tym zawodzie wynosi 3956 zł brutto, jednak wpływ na to, ile zarabia informatyk ma również wybrana specjalizacja. Inne są zarobki informatyka, który naucza w szkole, a inne specjalisty, który pracuje przy międzynarodowych projektach.

Według danych, największymi dochodami cieszą się programiści, a ich średnie wynagrodzenie wynosi 6373 zł brutto. Początkujący programista zatrudniony na umowę o pracę może zarobić na rękę od 4900 zł do 8200 zł, pracownik ze średnim stażem od 8100 zł do 12700 zł, a z wieloletnim doświadczeniem od 10000 zł do 15000 zł. Największe zarobki w tej specjalizacji oferują takie miasta jak Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań i Warszawa. Na pierwszym miejscu pod względem zarobków znajdują się programiści pracujący w technologii JAVA, na drugim zajmujący się technologią C/C++, a na trzecim programiści aplikacji mobilnych. Równie wysokie wynagrodzenie otrzymują na przykład Web Developerzy czy architekci baz danych.

Dla porównania - specjalizacją, po której zarobki są dużo niższe jest grafik komputerowy. Jego średnia pensja wynosi 3636 zł brutto. Duży wpływ na wynagrodzenie w tym wypadku mają umiejętności i doświadczenie. Najwięcej zarabiają graficy z województw mazowieckiego, dolnośląskiego i pomorskiego, a najmniej z opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. W zależności od obszaru działania, zarobek grafików brutto wynosi 4500 zł dla grafika 2D, 5900 zł dla grafika 3D, 5100 zł dla specjalisty DTP, 4800 zł dla Web Designera, 6800 zł dla Senior Graphic Designera. Wiele tutaj zależy od firmy, doświadczenia i kunsztu artystycznego. Do najniższych wynagrodzeń w branży informatycznej zalicza się grupa także technik informatyki, którzy najczęściej zatrudniani są w działach obsługi informatycznej, sklepach komputerowych, serwisach czy szkołach.

Jak widać, na to, ile zarabia technik informatyk, programista lub inny specjalista z branży informatycznej ma wpływ wiele czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że zawód ten jest jedną z najlepiej opłacanych profesji nie tylko w Polsce, lecz również na świecie!

To może Cię również zainteresować

Branża IT - zapotrzebowanie na specjalistów rośnie

Podziel się

4 komentarze

Buchal

Buchal

Przecież informatyk to bardzo szerokie pojęcie. Może on zarabiać 2500 albo i 30k. Zależy co robi ta osoba dokładnie.
Bazyli

Bazyli

W wielu miejscach są różne zarobki i trzeba przyznać, że na wschodzie Polski znacząco się to in minus różni w porównaniu z resztą kraju.
Pysz

Pysz

Zgadzam się z wypowiedziom inter.AP. Kto jest informatykiem i to dobrym, może pracować prawie w każdym zakładzie pracy. O prace martwić sie nie musi, bo zawsze ją znajdzie.
inter. AP

inter. AP

Kto ma zawód informatyka, to o pracę nie musi się martwić. Znajdzie ją faktycznie wszędzie. Gdy jest programistą, to może zarobić około 6300 zł brutto, gry jet grafikiem komputerowym zarobi około 4500 brutto.....

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka